Sprzęt logistyczny

Dział poświęcony szeroko pojętemu funkcjonowaniu Sił Zbrojnych RP.

Re: Sprzęt logistyczny

Postprzez HATAKE » 28 mar 2018, o 17:59

Typowa postawa: "nie znam się, więc podyskutuję". Tyle wiesz o logistyce US Army, WP, a i w ogóle o logistyce co nic. Dyskusja z Tobą to czysta strata czasu.

Ja sam nie jestem ekspertem, więc nie będę osądzał, ale conieco widziałem i otwiera to moją postawę, a nie zamyka i usztywnia.
HATAKE
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Lumen » 28 mar 2018, o 18:05

Tak widziałeś - BWP-1 w natarciu i zrobiły na tobie dobre wrażenie
Kolejne typowo żołnierskie gadki - wiem "bo widziałem" "bo robiłem" "bo jestem żołnierzem i wiem lepiej" (to nić że cały czas robił źle bo ktoś mu śle pokazał / powiedział a wręcz nakłamał... - ale robił więc wie lepiej )

Nie ma to jak bezrefleksyjny zachwyt nad ... Amerykanami / Brytyjczykami/ Rosjanami... (tu wpisać dowolną nacje )
Bez refleksji po co na co i dlaczego

http://www.armadninoviny.cz/experiment- ... u-acr.html
A tu ktoś mądrzejszy policzył i wyszło mu ze CZTERY DNI potrzeba by przemieścić relatywnie mały pododdział i to nie żadnym ponadnormatywnym transportem o masie ok. 100 ton (czołg + ciągnik)

A ile przy tym paliwa trzeba zużyć...
Lumen
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez HATAKE » 28 mar 2018, o 21:19

Tym się różni teoria od praktyki. Jak nie połączysz, to jest trudniej. Np. zajmuję się też terapią osób uzależnionych, acz nie zawodowo. Mam też stosowne wykształcenie. Na kursach teoretycy tylko mnie denerwowali. Rozmowa z doświadczonym praktykiem, też na kursie, to poezja.

Z wojskiem tak samo. Na kwicie Rosomaka i BWP-1 różni kilometr świetlny. Na polu walki niewiele. W twojej głowie US Army to inny świat. Na polskim poligonie US Army i WP to bardzo podobne organizmy, tylko, że tamci działają lepiej i trzeba rozbić na atomy dlaczego.

Do czynienia miałem też wielokrotnie. Kanadyjczykami, Finami i wszędzie sà te same problemy.
HATAKE
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Lumen » 28 mar 2018, o 21:28

HATAKE napisał(a):Z wojskiem tak samo. Na kwicie Rosomaka i BWP-1 różni kilometr świetlny. Na polu walki niewiele.
No fakt - na poligonie który polega na przejechaniu z punktu a do b to może i niewiele
Ale na strzelnicy różnice będą już kolosalne
W warsztacie także...
Tak własnie zbyt bliska perspektywa może równie skutecznie zaciemniać obraz całości..
HATAKE napisał(a):W twojej głowie US Army to inny świat. Na polskim poligonie US Army i WP to bardzo podobne organizmy, tylko, że tamci działają lepiej i trzeba rozbić na atomy dlaczego.
Może dlatego że na tak małej skali nie ma różnic?
Cegła do innej cegły podobna - ale mur już niekoniecnzie

A u nas "ameryke" chce się robić na odwrót...
Najpierw doktryna i szkolenie - potem sprzęt "i zdolności"

Amerykanie nie patszą jakby skopiować innych - amerykanie sami definiują swoje zadania i potrzeby...
Lumen
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Zwitt » 29 mar 2018, o 10:17

By w ogóle powinniśmy pomyśleć jak zorganizować logistykę w ZT.
U nas jest słaby batalion logistyczny w brygadzie i dywizji. A żeby to jakoś hulało w zasadzie każda dywizja powinna mieć brygadę logistyczną a w brygadzie powinien być duży batalion a de facto pułk logistyczny, tak by na każdy batalion przypadła dedykowana kompania do zabezpieczenia logistycznego takiego pododdziału.
Zwitt
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez HATAKE » 29 mar 2018, o 10:35

Lumen napisał(a):No fakt - na poligonie który polega na przejechaniu z punktu a do b to może i niewiele
Ale na strzelnicy różnice będą już kolosalne
W warsztacie także...

W warsztacie... słownictwo powala. Remonty, naprawy, obsługi, obsługiwane. Na dystansach w Polsce do strzelania, uzbrojenie BWP wystarczy. Brakuje termowizji tak na prawdę. Nie obchodzi mnie czy to pojmiesz, ale fakty są takie jakie są. Nie spędziłeś 1/20 tego co ja z rękami w smarze przy monowskie sprzęcie więc mi nie tłumacz. PP Rosomaka, że jest super to wiem. System obsługi też mają fajny, ciekawe czy coś o tym wiesz. Ale na poligonie/wojnie nie czyni to rewolucji. Na tym to polega. Na papierze BWP-1 to dramat, w prawdziwym życiu niekoniecznie.

Tak własnie zbyt bliska perspektywa może równie skutecznie zaciemniać obraz całości..
Nie prawda. Wiedza teoretyczna ze stron, YouTube, książek, pism, forów, rozmów z dziennikarzami, wojskowymi daje pewien obraz sytuacji, ale realna wiedza praktyczna z doświadczeniem sieka go na kawałki i urealnia. Teraz widzę jak naiwny bywałem kiedyś, w niektórych sprawach. Pewnie się jeszcze wiele nauczę. Rzeczy które piszesz są dla mnie często dziecinne, naiwne i już. Nic z tym nie zrobisz. Oby życie dało Ci wiedzy której tak bardzo pragniesz.
Cegła do innej cegły podobna - ale mur już niekoniecznie

Jakiś bełkot wypisujesz. WP i US Army w Polsce w trakcje walki ma dokładnie takie same potrzeby. Obie armie na poligonie są prawie identyczne. Różnice to, że Amerykanie wezmą i wynajmą namiot na 200-1000 osób z jedną nagrzewnicą, Polacy rozłożą 100 małych z 50 nagrzewnicami. Co jest wygodniejsze, mniej absorbujące, komplikujące życie oraz tańsze, sam zgadnij. Na szczęście naśladujemy wchodzenie w systemy kontenerowe, co się sprawdza, na morzu, pociągu i samochodzie.

Nawet system awansowania mają lepszy, system ubierania lepszy. Niestety, możemy tylko naśladować. Wiele rozwiązań amerykańskich nas ostro wyprzedza. To żaden wasalski zachwyt, tylko rzeczywistość. Byli Finowie, bieda, byli Niemcy, bez szału. Brytole byli, Kanadyjczycy byli. Wszystkich obadałem, na wielu poligonach, strzelaniach itd i zawsze najlepsi byli Jankesi. I nic mnie nie obchodzą Twoje subiektywne odczucia, fakty pozamiatały.

Spokojnie, nie tylko my ich naśladujemy tu i ówdzie. Mogę Ci porozbijać mnóstwo spraw z logistyki, taktyki, sprzętu, regulaminu na atomy, ale pewnie wiesz lepiej.

A u nas "ameryke" chce się robić na odwrót...
Najpierw doktryna i szkolenie - potem sprzęt "i zdolności"

Fajnie gdyby tak było. Niestety rządzi beton. Dlatego Wojska Specjalne to osobny RSZ. Dlatego WOT musiały się stać osobnym RSZ. Inna metodyka, filozofia działania, otwarta, kreatywna, elastyczna, racjonalna.

Amerykanie nie patszą jakby skopiować innych - amerykanie sami definiują swoje zadania i potrzeby...

Kolejny raz całkowicie się mylisz. Amerykanie kopiują od innych wszystko co jest lepsze od ich rozwiązań. Ciężarówki Sreber, belgijskie produkty FN, szwedzkie produkty SAAB. Ta lista nie ma końca. Uczą się, gapiają naśladują.

Na pocieszenie powiem Ci, że Polacy bardzo dobrze strzelają, tak jakoś, po prostu. Większość bym z naszego systemu szkół. strzel. zostawił, trochę dodał, trochę zmodyfikował.
HATAKE
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez HATAKE » 29 mar 2018, o 10:38

Zwitt napisał(a):By w ogóle powinniśmy pomyśleć jak zorganizować logistykę w ZT.
U nas jest słaby batalion logistyczny w brygadzie i dywizji. A żeby to jakoś hulało w zasadzie każda dywizja powinna mieć brygadę logistyczną a w brygadzie powinien być duży batalion a de facto pułk logistyczny, tak by na każdy batalion przypadła dedykowana kompania do zabezpieczenia logistycznego takiego pododdziału.

Ja bym zaczął od ukompletowania kadrowego jednostek. 100% , nie 20, 40, 60, 80. W tedy masz te BATALIONY logistyczne, a nie bataliony w sile kompanii, czy kompanię w sile plutonu.
HATAKE
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Lumen » 30 mar 2018, o 08:43

HATAKE napisał(a):Nie spędziłeś 1/20 tego co ja z rękami w smarze przy monowskie sprzęcie więc mi nie tłumacz. PP Rosomaka, że jest super to wiem. System obsługi też mają fajny, ciekawe czy coś o tym wiesz.
Skąd wiesz z czym miałem do czynienia? Bo widzisz z logistyką miałem i nadal nie rozumiem jak można mieć problem z wydaniem gaci w odpowiednim rozmiarze
Albo prowadzeniu ewidencji broni tak by "do huty" szły egzemplarze wyeksploatowane a nie nigdy nie używane sztuki z zapasu...

HATAKE napisał(a):Ale na poligonie/wojnie nie czyni to rewolucji. Na tym to polega. Na papierze BWP-1 to dramat, w prawdziwym życiu niekoniecznie.
Tak? pokaż mi BWP-1 które poruszając się nawet te 15 km/h trafia w ruchu w tarcze 1,5x1,5 m oddaloną o 800 m - tylko tyle...

Jakiś bełkot wypisujesz. WP i US Army w Polsce w trakcje walki ma dokładnie takie same potrzeby.
I kto tu bełkocze - geografii w szkole nie było? US Army w PL to ile km jest od najbliższej swojej bazy logistycznej? Gdzie jest zaplecze remontowe? Gdzie żołnierze którzy mogą zluzować kolegów...

Popisujesz się ile to widziałeś i wiesz a leżysz na podstawach?
Skąd Amerykanom przywożą amunicje i inne środki użyte podczas ćwiczeń?
Jak jest awaria to skąd przywożą części?
Jak Amerykański żołnierz będzie miał wypadek na naszym poligonie to do którego szpitala go zawiozą?

Ty nic nie rozumiesz - nie rozumiesz że nasze problemy są na naszym terytorium. I zasadnicze zadanie SZ będzie realizowane na naszym terytorium.
WP podczas realizowania podstawowego zadania - a więc obrony terytorium RP ma swoje zaplecze dosłownie za plecami żołnierzy - nie za oceanem Atlantyckim.
Sun Tzu się kłania.

My możemy stosować inne rozwiązania, nie gorsze po prostu inne

Na szczęście naśladujemy wchodzenie w systemy kontenerowe, co się sprawdza, na morzu, pociągu i samochodzie.
No i wyobraź sobie ze w sytuacji kryzysu / wojny wojsko może w ramach świadczeń rzeczowych zabrać tysiące takich kontenerów wraz z środkami do ich przewozu z "gospodarki" (czytaj - od cywilów)
Zgodnie z prawem
Czy zatem wojsko musi kupować ich tysiące - czy wystarczy akurat tyle by obsłużyć 1 kontyngent wojskowy względnie 1 duże ćwiczenie, które u nas odbywa się co 2-3 lata

U Amerykanów sprawa jest prosta - oni toczyli toczą i będą toczyć wojny tysiące km od terytorium USA i muszą mieć tysiące tych kontenerów

I nic mnie nie obchodzą Twoje subiektywne odczucia, fakty pozamiatały.
A mnie twoje pogadanki - fakty pozamiatały...
Ze mną możesz dyskutować ale z geografią i budżetem to chyba nie bardzo
Lumen
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez HATAKE » 30 mar 2018, o 09:09

Logistyka idzie z Niemiec, z Żagania. Od budowy logistyki zaczęli. Szkoda na Ciebie czasu.
HATAKE
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Lumen » 30 mar 2018, o 09:11

Właśnie z Niemiec - ile to kilometrów by przewieźć cokolwiek z Niemiec do PL
A przecież bazę w RFN też trzeba obsłużyć...

Tak szkoda na ciebie czasu - nic nie kumasz - nic.
Nawet tego że w praktyce nasze linie logistyczne nie będą wyciągnięte na połowe dystansu miedzy bazami w RFN a np. orzyskim poligonem.
Lumen
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez kompleks moderatora » 13 lis 2018, o 21:10

"Baba bez bolca dostaje pierdo*ca"
śp. profesor Władysław Bartoszewski
kompleks moderatora
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Skitarius » 29 lis 2018, o 14:03

Czy ktoś gdzieś ma dostęp do profili Jelczy? Czasami są one w materiałach reklamowych u innych producentów ale Jelcz jakoś uparcie takowych nie zamieszcza. Udało mi się zdobyć tylko profil dla wersji 8x8 a reszta owiana mgłą tajemnicy.
Skitarius
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez darek_wwa » 14 gru 2018, o 19:23

Ciekawe w jakim stopniu te pułki będą ukompletowane
"nowe jednostki logistyczne będą osiągać zakładane zdolności etapami, adekwatnie do stopnia ich ukompletowania"
https://www.defence24.pl/nowe-jednostki ... -zbrojnych
darek_wwa
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez obiekt172 » 14 gru 2018, o 19:31

Akurat to nie musi być ukompletowane... Kierowców z C+E w Polsce jest od groma...
Ciężarówek i ciągników też...
obiekt172
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez darek_wwa » 14 gru 2018, o 19:56

obiekt172 napisał(a):Akurat to nie musi być ukompletowane... Kierowców z C+E w Polsce jest od groma...
Ciężarówek i ciągników też...

Ale przeszkolenie wojskowe wypadało by jednak jakieś mieć
A ludzi będzie potrzeba ...
darek_wwa
Użytkownicy
Użytkownicy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wojsko Polskie