Wojska Obrony Terytorialnej

Dział poświęcony szeroko pojętemu funkcjonowaniu Sił Zbrojnych RP.

Re: Wojska Obrony Terytorialnej

Postprzez HATAKE » 16 sty 2017, o 22:23

Na pielgrzymki :).
HATAKE
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Tartyron » 17 sty 2017, o 08:50

Na pielgrzymki do Moskwy >:D

A tak poważnie. To co w tym dziwnego? A jak dostaną łopaty, koparki, magazyny worków z piaskiem to też będzie dziwne? Policja ma urządzenia nagłaśniające, więc to nie dziwne że formacja która ma także wspomagać organy państwowe też takie dostanie.

Dostaną taki sprzęt jaki będzie im potrzebny. To chyba "normalne".

Jest tu dużo osób które uważają że OT nie powinno być kierowane do "walki z czołgami" czy do "walki z regularną armią" bo zostanie zmiecione.

To czemu się oburzać że będzie wykonywać inne działania? Sprawna ewakuacja mieszkańców też jest istotna - zwłaszcza jak mieszka się na zagrożonym terenie. Może to ocalić wiele istnień.
O tym co jest słuszne a co nie - decyduje zwycięzca po konflikcie.
Tartyron
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez futszak » 17 sty 2017, o 11:15

Nie bardzo rozumiem, w czym żołnierze OT mieliby być gorsi od bojowników ISIS którzy rozwalili Turkom 10 Leopardów albo Huti w Jemenie/AS. AS przegrywa formalnie wojnę z krajem bez regularnej armii. Największą głupotą to chyba obecnie przyjąć taktykę narzuconą przez silniejszego przeciwnika.
futszak
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Tromp » 17 sty 2017, o 11:44

Oni? Może w niczym.
Tylko zastanów się, czemu Rosjanie mieliby walczyć tak żałośnie, jak Turcy czy Arabowie?
Tromp
Moderator
Moderator

Postprzez Darth Stalin » 17 sty 2017, o 13:05

Tromp napisał(a):Oni? Może w niczym.
Tylko zastanów się, czemu Rosjanie mieliby walczyć tak żałośnie, jak Turcy czy Arabowie?

Ja to w ogóle jestem ciekaw, jaki jest skład etniczny/narodowościowy armii Królestwa Arabii Saudyjskiej w ogóle a w szczególności sił wysłanych do Jemenu...
Darth Stalin
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Pismak » 17 sty 2017, o 16:53

futszak napisał(a):Nie bardzo rozumiem, w czym żołnierze OT mieliby być gorsi od bojowników ISIS którzy rozwalili Turkom 10 Leopardów albo Huti w Jemenie/AS. AS przegrywa formalnie wojnę z krajem bez regularnej armii. Największą głupotą to chyba obecnie przyjąć taktykę narzuconą przez silniejszego przeciwnika.

A jaką motywację mają bojownicy islamscy z IS a jaką będą mieli żołnierze OT. Odpowiedz sobie na to pytanie i będziesz miał gotową odpowiedź. Żeby daleko nie szukać zawsze możesz sięgnąć do historii dobrze zmotywowanych ochotniczych batalionów ukraińskich i tego jak wypadli na tle regularnej armii FR. Nasze OT będzie gorzej w swojej masie zmotywowane niż oni bo zgłaszają się tam w czasie pokoju z wojną jako nierealną perspektywą gdzieś być może w odległej przyszłości.
Pismak
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Piotr79 » 17 sty 2017, o 17:08

Oczywiście motywacja można nadrabiać ale do czasu. Pod Iłowańskiem ukraińskie OT zostało rozjechane rosyjskimi czołgami i kaseciakami ze Smierczy. Bez dobrego ppanc i wsparcia można młodym chłopakom dawać opaski na oczy. A to nie było wszystko co bracia Rusowie mają w rękawie bo nic nie latało nad głową.
Piotr79
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez HATAKE » 17 sty 2017, o 18:25

Tylko, że celem powołania WOT jest przygotowanie, zgranie i wyszkolenie pododdziałów przed wybuchem konfliktu, by weszły do walki przygotowane lepiej niż bataliony ochotnicze w Donbasie.
HATAKE
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez yeti951 » 17 sty 2017, o 18:43

Może byście się zajęli sprawami ważnymi a nie pierdołami typu OT. Jeśli FR postanowi najechać Najjaśniejszą to nie zrobi tego za pomocą " zielonych ludzików" , bo takich to chłopi pogonią widłami, ale za pomocą dywizji pancernych , z określonego kierunku. Pierwsza faza walki rozegra się w powietrzu. Tam nie będą fruwać "operatorzy" OT .OT jest potrzebne tylko po to żeby za 3 lata powiedzieć że się zwiększyło liczebność armii o 50 proc. Ciemny lud to kupi. Jedyny problem to fakt że całe to OT jest organizowane i uzbrajane kosztem wojsk operacyjnych. Jak dla mnie to jest zdrada stanu.
yeti951
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez rpg7 » 17 sty 2017, o 19:28

Zlikwidowano ZSW i WP zamieniono w "armię ekspedycyjną" , a cała polityka obronna opierała się o to, że "przyjdzie NATO i obroni". Teraz MON ma odmienną koncepcję jak sądzę i nie wierzy w "armię ekspedycyjną" ale ZSW nie przywrócą bo spadną % słupki poparcia, kasy na nowe regularne jednostki nie ma to wymyślono OT. Może jeszcze z kilku innych powodów.

Ukraińskie bataliony ochotnicze sprawdziły się przeciw lokalnym powstańcom -słabo uzbrojonym, bo już pojedyncze rosyjskie bgb zmasakrowały tamtejszy odpowiednik OT. Ani Turcja w Syrii, ani nawet Saudowie w Jemenie nie przeprowadziły pełnoskalowej inwazji. Pod Al. Bab walczą głównie pro-tureccy najemnicy z tzw. "FSA" i kilkuset Turków ze sprzętem ciężkim, w Jemenie i Sudańczycy, Senegalczycy a nawet Kolumbijczycy. Radzę popatrzeć uważnie na obrazki z Jemenu-dziesiątki sztuk porzuconych transporterów itp. i bardzo mało trupów. Turcy ponieśli klęskę bo arabscy piechurzy z "FSA" uciekli i zostawili ich na odstrzał, takie są fakty.
Ostatnio edytowano 17 sty 2017, o 19:35 przez rpg7, łącznie edytowano 1 raz
rpg7
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez * ^ * » 17 sty 2017, o 19:34

yeti951 napisał(a):Może byście się zajęli sprawami ważnymi a nie pierdołami typu OT.

A tytuł tego wątku widziałeś ;) ? A tak do rzeczy, no to generalnie racja... Tzn. to zależy jak ta OT ma ostatecznie wyglądać, wciąż nie jest to jasne. Jak dla mnie to co najmniej 2/3 OT to powinny być pododdziały tyłowe: ochrony, zaopatrzenia, regulacji ruchu itd. To też jest potrzebne, nie ma sensu żeby tego za dużo trzymać w stanie rozwiniętym, a bez poboru nie będzie kim tego rozwijać na czas w. Więc potrzebna jest jakaś formacja rezerwowa. Ja to widzę tak, że Anton zrobi "komandosów" specjalnej troski, a za kilka lat ktoś z tego wyrzeźbi coś bardziej racjonalnego. I ostatecznie nie będzie źle, na coś to się przyda.

A co do ograbiania wojsk operacyjnych. Nie da się ukryć że kasa wydana na OT, to jest w pewien sposób kasa zabrana z operacyjnych. Tylko że w tym naszym "cudownym" PMT jest dziura na kilkadziesiąt miliardów, a nawet jego pełna realizacja nie gwarantowałaby jakiegoś super levelu, pewne tematy zostały tam zupełnie pominięte. Niektórzy uwierzyli, że przekształcenie WP w jakąś tam "high-tech army" jest na wyciągnięcie ręki - no bo Siemo przecież obiecał F-35 ;) Tylko niech "dziady" nie wydają kasy na OT, zwiększanie etatów, czy inwestowanie w "złom" to wystarczy. A tak nie jest. To tak jak z "prognozami" kiedy dogonimy Niemcy pod względem gospodarczym. Czy za 15 lat, czy za 25. A brutalna prawda brzmi: nigdy. Tzn. może za 100 lat. A może nie.
* ^ *
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez yeti951 » 17 sty 2017, o 19:46

rpg7 napisał(a):Zlikwidowano ZSW i WP zamieniono w "armię ekspedycyjną" , a cała polityka obronna opierała się o to, że "przyjdzie NATO i obroni". Teraz MON ma odmienną koncepcję jak sądzę i nie wierzy w "armię ekspedycyjną" ale ZSW nie przywrócą bo spadną % słupki poparcia, kasy na nowe regularne jednostki nie ma to wymyślono OT. Może jeszcze z kilku innych powodów.

Ukraińskie bataliony ochotnicze sprawdziły się przeciw lokalnym powstańcom -słabo uzbrojonym, bo już pojedyncze rosyjskie bgb zmasakrowały tamtejszy odpowiednik OT. Ani Turcja w Syrii, ani nawet Saudowie w Jemenie nie przeprowadziły pełnoskalowej inwazji. Pod Al. Bab walczą głównie pro-tureccy najemnicy z tzw. "FSA" i kilkuset Turków ze sprzętem ciężkim, w Jemenie i Sudańczycy, Senegalczycy a nawet Kolumbijczycy. Radzę popatrzeć uważnie na obrazki z Jemenu-dziesiątki sztuk porzuconych transporterów itp. i bardzo mało trupów. Turcy ponieśli klęskę bo arabscy piechurzy z "FSA" uciekli i zostawili ich na odstrzał, takie są fakty.

Mój drogi. Ja odwaliłem 2 lata w MW ( powinienem 3 ale byłem po szkole kierunkowej, dlaczego w ogóle tam trafiłem, moja sprawa) . Odwaliłem baniaka, starszego baniaka, kątowego , i rezerwę. Półtora roku jechałem na szmacie , pól roku opalałem się na pokładzie. Wierz mi że ani przez chwilę nie byłem pełnowartościowym specjalistą mimo że odbierałem 120 znaków na minutę a oprócz tego miałem dyplom oficera mechanika. Bo miałem to w dupie, chciałem po prostu stamtąd zniknąć. Tak wygląda ZSW. Pozdro dla chłopaków z PDOP w Świnoujściu.
yeti951
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez HATAKE » 17 sty 2017, o 20:53

Jeszcze pod koniec były jednostki w których po unitarce było 120 wart/służb i do cywila. No nie dam sobie wcisnąć, że powrót do ZSW jest jakąkolwiek alternatywą dla armii zawodowej.
HATAKE
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez yeti951 » 17 sty 2017, o 21:00

Problem polega na tym że OT ma być alternatywą dla ZSW. Jedno i drugie jest chore, ułomne i szkodliwe. Nie przynosi wartości bojowej , konsumuje środki. Lepiej wydać ludności cywilnej AK47 z magazynów i RPG7. Mamy tego miodu aż nadto.
yeti951
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez prowler » 17 sty 2017, o 21:14

Tyle że nieprzeszkolona ludność sama się pozabija szpejem wyciągniętym z magazynów*

*Co pokazują "super wyszkoleni strzelcy" na ćwiczeniach woła o pomstę do nieba - a co dopiero "zwykły" Kowalski.

Przypominam dwie sprawy
- nie zlikwidowano poboru tylko go zawieszono.
- cały czas wojskowi "stratedzy" zakładają odwieszenie poboru w przypadku wzrostu zagrożenia...

Tak więc pisanie o alternatywach jest trochę nie na miejscu...

Naiwne jest twierdzenie o tym, że koncepcja w MON się zmieniła. Niestety się nie zmieniła - cały czas dogmatem jest założenie, iż w razie czego liczymy na NATO. Żołnierze cały czas aktywnie biorą udział w działaniach poza granicami kraju - niekoniecznie w związku zagrożeniem polskich interesów - jak np. PKW Kuwejt.
Tak naprawdę jedynie co się zmieniło to postawa opinii publicznej na temat wojska - stąd też taki a nie inny ton przybrały wypowiedzi polityków...
Ot czysty koniunkturalizm... (PO robiłaby dokładnie to samo)
"Nie oglądaj telewizji będziesz miała w głowię glisty...
Oni są porąbani...
Oni wojnę pokazują, a o pokój walczą...
Tak się porąbało z jednych rakiet mam się cieszyć, przeciw drugim protestować."
prowler
Moderator
Moderator

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wojsko Polskie