Artyleria WP - cz. II

Dział poświęcony szeroko pojętemu funkcjonowaniu Sił Zbrojnych RP.

Re: Artyleria WP - cz. II

Postprzez Poison » 20 wrz 2018, o 18:05

A wiecie że po drodze był światowy kryzys gospodarczy...Kto w czasie kryzysu wydaje kasę na zbrojenia ?
Teraz gdy jest światowy gigantyczny wzrost kasa idzie na social czyli na nic, to potrwa jeszcze góra rok, dwa a potem będziemy w czarnej dupie dopiero bo nic nie odkładamy..
Poison
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez mjacenty » 20 wrz 2018, o 19:31

Lumen napisał(a):Nie, nie ciekawa bo przez 8 lat PO nie zrobiło absolutnie nic w temacie...

A PiS coś jednak zrobił - co prawda wypiął tyłek do d... ale jakieś wyrzutnie do PL trafią...

Nie jestem w stanie znaleźć choć cienia wytłumaczenia dlaczego przez 8 lat nawet nie nie "wypięto tyłka"*

*Zwłaszcza że opcji wygodnych politycznie dla PO było kilka...

Lumen zaczynam podejrzewać iż to ty jesteś znanym twitterowym Trollem "Jan telewizorek " .
Bo powyższy to nawet posta o pogodzie zaczyna od słów : Przez 8 lat PO....................

A tak poważnie : jak kolega powyżej napisał . W 2008 roku rozpoczął się światowy kryzys . I to kryzys bardzo duży .
Upadały giganty finansowe . Kraje nie tylko nie miały wzrostu PKB , ale i gigantyczną recesję . Spadki PKB były tu w Europie od kilku do kilkunastu %. My dzięki roztropnej polityce przeszliśmy to prawie suchą stopą . Ale koszty były . Trzeba było obciąć co się da . Podnieść podatki , obciąć zakupy dla wojska na maksa . I to na tyle sprytnie aby inwestorzy się nie wystraszyli i nie uciekli z tynku . I tak realnie dopiero na przełomie 2012-2013 pojawiły się pierwsze nadwyżki które można było przeznaczyć na
zbytki . Ruszyły pierwsze programy dla armii . Ruszyły szerzej prace B.R .
I tu niestety smutny wniosek . Polak jak osobiście nie przypieprzy łbem o ścianę to nie uwierzy że boli .
No dobra nie rozwijam tematu bo zrobi się wątek polityczny ,a nie o to chodzi .

A co do samego Homara , to zrobiło się dziwnie cicho . Czyżby chwila refleksji i klapki z oczu opadły ?
Lobbing co prawda dalej jest gigantyczny , ale premier chyba zdał sobie z tego sprawę i czyści PGZ , a być może potem wrócimy do Homara . Może nawet koszernego .
mjacenty
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Lumen » 20 wrz 2018, o 23:45

Weźcie nie pitolcie o kryzysie
Ja wiem d...y bolą na widok tego co PiS wyprawia ale przestańcie stosować "amnezwie wyborczą" i wybielać PO

Kryzys 0 taki kryzys że Tusek się lansował z zieloną wyspą...
Z resztą miedzy 2008 a 2015 lat było...
Przypominam w 2014 miało być wszyskto sfinalizowane - tak zapewniał Mroczek...

Właśnie...
Dwa NDR kupili - za tą samą kwotę można kupić 1 dyon Homara - jakby się chciało...
Nie że NDR zły - ale to przykład "skali inwestycji" i tego że jak władza chce to załatwia temat szybko...

Co więcej kosztowny przetarg na śmigłowce w tym najbardziej durnowatych wariantach jak CSAR - też był...
Na to kasa "rzekomo" była...

A kurła... kupić choćby tuzin poniemieckich M270 + strzelić moderkę SKO (nie trzeba amerykańskiej - jest także europejski pakiet który z M270 robi M270A1) z kontraktem na pociski to co nie można było?
Albo kupić "u Żyda"

Problem zawsze jest ten sam - co w percepcji polityków rządzących przynosi zysk...
Obecni rządzący myślą że pośpieszne zakupy w USA - przyniosą im zysk
Poprzednicy - że tak najlepiej nie wydawać na wojsko - a jak wydawać to....
Obie strony tej samej chorągiewki "PoPiSu" w d... mają armie
I tu nie mam wątpliwości
Tylko jedni chcą w PL baz USA - gdzie 100 amerykańskich meksykanów i tak w ich mniemaniu wart jest więcej niż 100 tyś naszych...
A drudzy Bundes.... Znaczy tego czegoś co powstałoby pod niebieską szmatą
Lumen
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez mjacenty » 21 wrz 2018, o 12:37

Lumen litości . Nie było kryzysu . Zielona wyspa to żaden sukces . Itd......bla bla bla .
Ale teraz wracamy do artylerii . Jednak olśnienie w kwestii Homara
To wypowiedź Kownackiego :

Sprawa jest skomplikowana i trudno udzielić na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Jako sekretarz stanu w MON uczestniczyłem w negocjacjach w programie Homar, i wiem, jak trudne były to rozmowy. Z jednej strony na pewno łatwiej jest kupić gotowy produkt „z półki”, za pośrednictwem rządu amerykańskiego w trybie FMS. Moim zdaniem jednak akurat w wypadku programu Homar nie jest to najlepsze rozwiązanie.

Pewnym minimum jest tutaj zapewnienie offsetu lub transferu technologii. Musimy pamiętać o tym, że Homar to skomplikowany system, który trzeba będzie utrzymywać w całym cyklu życia. Jeżeli kupimy go „z półki”, w następnych latach będziemy ponosili bardzo duże koszty wsparcia eksploatacji, bez żadnych korzyści dla polskiego przemysłu obronnego. Z tego powodu zaplanowaliśmy zakup licencji pozwalającej na dostosowanie tego sprzętu do naszych wymagań i jego współprodukcję, choć zdaję sobie sprawę, że było to bardzo trudne ze względu na opór Amerykanów. W pewnym momencie strona amerykańska nie chciała nawet zrealizować wcześniej złożonych deklaracji.

Z mojego doświadczenia wynika też, że długofalowo zakup licencji może być korzystniejszy niż procedury offsetowe, po zmianie ustawy wynikającej z konieczności dostosowania do wymogów prawa europejskiego. Aby jednak produkcja na licencji była możliwa, partner zagraniczny musi być skłonny do przekazania technologii, z kolei nasz przemysł – do jej przyjęcia.

Podkreślam, że nie mogę jednoznacznie rozstrzygać o podjętej decyzji, bo minister Błaszczak ma na ten temat więcej informacji niż ja obecnie. Uważam jednak, że przy takim programie jak Homar warto też rozmawiać z innymi oferentami – z Izraelem, z Turcją. To daje możliwość uzyskania najlepszych warunków ekonomicznych.

Z artykułu tego :
https://www.defence24.pl/wiadomosci/kow ... -negatywna

Chyba po pierwszym szoku przychodzi otrzeźwienie i nawet w MON zaczynają myśleć . Mam nadzieję iż bedzie produkcja rakiet do Homara w Polsce . I system będzie wpięty pod Topaza.
mjacenty
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez welder » 21 wrz 2018, o 12:57

mjacenty napisał(a):
Chyba po pierwszym szoku przychodzi otrzeźwienie i nawet w MON zaczynają myśleć . Mam nadzieję iż bedzie produkcja rakiet do Homara w Polsce . I system będzie wpięty pod Topaza.

Nie żadne otrzeźwienie,tylko zwykły dupochron .Wszelkie modernizacje stoją,więc trzeba powiedzieć coś co brzmiało by sensownie.Jest ''szansa''że niedługo usłyszymy coś o winnym błędów i wypaczeń
welder
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Lumen » 21 wrz 2018, o 13:02

Co litości? co litości

Zlitować to się możesz ty - co co chwila "napalasz" się na jakieś cudowne polskie projekty-wydmuszki - jak "polska agencja kosmiczna" czy "pirat" - a potem się dziwisz "że nie idzie tak jak sobie to wyobrażałeś"
Tak jak teraz
Mam nadzieję iż bedzie produkcja rakiet do Homara w Polsce . I system będzie wpięty pod Topaza.
Ty naprawdę nie rozumiesz sytuacji? Długo będziesz jeszcze śnił?
LM powiedział żeby nasi sp... na drzewo i brali to co dają...
A Trump dołożył jeszcze sugestią że jak nie wezmą to się obrazi...

I teraz MON i spółka nie wie co zrobić, zwłaszcza że sam dodmuchał dużo powietrza do i tak zbyt nadętego balonu...
Teraz gra toczy się o to czy kupić - czy czekać i nie kupować...

PO rządziło 8 lat - osiem...
I gdyby chciało to by "zdążyło" podpisać kontrakt na Homara - w takiej czy innej formie... To nie opl żeby 10 lat procedować i czekać na "nową generacje"

Tyle że nie chciało - i cały program prowadzono tak aby jak najdłużej ściemniać...
Tak jak z Wisła - co oni naprawdę "nie wiedzieli" że PL nie zbuduje MRAD nawet jakby kupiła licencje na rakiety?
Doskonale wiedzieli...
ale przecież króliczek nie jest po to by go złapać...
Lumen
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez welder » 21 wrz 2018, o 13:21

Ludzie tak odwykli od ''sensownych'' wypowiedzi naszej wierchuszki,że gdy ją usłyszą, to dostają głupawki :)
welder
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez darek_wwa » 25 wrz 2018, o 18:32

Dziś D24 taki film wrzuciło na YT.
https://www.youtube.com/watch?v=S0Ogg3154UA&t=1106s

Nie wiem kiedy to zostało nagrane - chyba stare - bo jest mowa o ministrze Macierewiczu.
Ale ew. dla przypomnienia - totalna krytyka "rumuńskiego zakupu FMS" w wykonaniu wiceprezesa PGZ. Smutne i straszne zarazem.
Pod koniec "to nie jest program w którym będą zwroty akcji" :D
No i jakie my mamy problemy - brak samochodów 4x4 - nadal nierozwiązany

Jakiś dziennikarz branżowy powinien podesłać to do PGZ z pytaniem czy P. wiceprezes podtrzymuje zawarte tezy :D
darek_wwa
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Tromp » 25 wrz 2018, o 18:54

darek_wwa napisał(a):Jakiś dziennikarz branżowy powinien podesłać to do PGZ z pytaniem czy P. wiceprezes podtrzymuje zawarte tezy :D

Na razie to wygląda, że ty przespałeś ostatnich 9 miesięcy.
Tromp
Moderator
Moderator

Postprzez darek_wwa » 25 wrz 2018, o 19:20

Wygląd raczej na to iż Ty wyciągasz pochopne wnioski :)
Po prostu uważam że to ciekawa wypowiedź w kontekście obecnej sytuacji. Nie zrozumiałeś :)

Dobrze jest czasem zajrzeć do archiwalnych wiadomości np: aby dokonać oceny obecnej sytuacji :)
Ja myślę że on doskonale ją wyjaśnił. W końcu to słowa "specjalisty" z PGZ :)
Taki tam wrzut historyka :)
darek_wwa
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez mjacenty » 26 wrz 2018, o 11:51

Mimo jakiś tam wrzutek lobbystów w temacie Homara zrobiło się dziwnie cicho .
Albo rząd rzeczywiście znalazł się w kropce i nie wie co zrobić ,albo czeka aż opadnie fala krytyki i w dogodnym momencie jednak kupi Homara po "murzyńsku ".
mjacenty
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Maraton Uśmiechu » 26 wrz 2018, o 12:14

Albo budżet się nie spina i nas obecnie po prostu nie stać. Chociaż Duda twierdził że w przeciągu półtora miesiąca będą podpisane umowy na programy modernizacje armii. Chyba czas już minął od deklarowanego czasu?
„Tolerancja jest cnotą ludzi bez przekonań.”
Maraton Uśmiechu
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Szeryf » 26 wrz 2018, o 12:50

Wymienią Blaszaka na innego robota, co spowoduje przesunięcie w decyzyjności na po wyborach lokalnych zapewne a potem ogłoszą że zmiana koncepcji czy cokolwiek.

Jeżeli w MON będzie rządziła ręka Morawieckiego, a ma tak być, to będzie tak jak pisałem - wszystko "nasze" czyli Spajki z Mesko na Głuszcach z WZL (od dwóch lat już piszę, że tak będzie), moderka teciaków siłami Bumaru, Mieczniki i Orki w naszych stoczniach i co tam jeszcze chcecie... Bursztyn na Jelczu zamiast Himarsa i "nasza" Narew zamiast II fazy Wisły.

Ja nie piszę, że to źle czy dobrze - piszę, że Morawiecki nie wypuści najchętniej więcej "hajsu" z kraju na zabawki MON, bo on ma moim zdaniem ciśnienie na kreowanie popytu wewnętrznego a tym kreowaniem jest maksymalne pompowanie kasy w społeczeństwo przy ograniczaniu w miarę możliwości importu dóbr wszelakich. Takie pińcset plus do kwadratu. To jest polityk i ekonomista i dla niego najważniejsze są wskaźniki. Poza tym czytałem gdzieś jego wypowiedź, że jesteśmy za bardzo wystawieni na ryzyko związane z recesją u Niemiec, na co się zanosi jeżeli Trump rozkręci poważnie wojnę celną z Chinami i do tego nie poluzuje Rosji... gdzieś Niemcy muszą sprzedać te swoje Mercedesy. Przecież to nie jest przypadek, że nagle Merkel rozkręca fobie przeciw dieslom, żeby Niemcy zmienili flotę na nowe benzyniaki z niemieckich fabryk :)

Jeżeli zobaczymy jakieś większe zakupy z zagranicy typu Wisła II czy właśnie Homar czy Orka, to tylko dla tego, że Morawiecki może być za krótki na amerykańskie wpływy. Wyjątkiem są f-16 bo tu nie ma żadnej alternatywy.
Szeryf
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Razparuk » 26 wrz 2018, o 13:16

Możesz mieć kolego sporo racji...a poczytałem o tym Bursztynie...serio to może się udać :P
Razparuk
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez w-t » 26 wrz 2018, o 18:07

Szeryf napisał(a):... gdzieś Niemcy muszą sprzedać te swoje Mercedesy.
A jak myślisz, skąd cały Concept?

Problem w tym, że A. ze Starachowic za bardzo lubi włochów, a A. z Kutna to interesy francuskie.

Wszystko było jasne, jak się okazało że cały Concept to rolling chassis mercedesa w Mustangu.

W Wirusie jest Toyota, ale to mała skala, i podobno test run czy firma sobie poradzi.

IMO zasadniczy problem to fakt, że NIE jesteśmy za ciency by coś zrobić samemu, ale że nie ma polityków odważnych, by dać na to forsę z pełną świadomością mozliwości całkowitej porażki. Piorun to było tylko bodaj 100 baniek, Grot/Błyskawica to by było kilka razy więcej z znacząco większym ryzykiem, a świat nie stoi w miejscu.

W Arty jest dokładnie to samo, z tym że mamy słabszą pozycję do manewrowania bo amerykanie BARDZO podkreslają (i mają racje, że w całym NATO standardem dla rakietowej artylerii jest MLRS. Pytanie jak długo jeszcze, zwłaszcza jakby kontynent zaczął na serio się zbroić, ale na razie jednak.
w-t
Użytkownicy
Użytkownicy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wojsko Polskie