Artyleria WP - cz. II

Dział poświęcony szeroko pojętemu funkcjonowaniu Sił Zbrojnych RP.

Re: Artyleria WP - cz. II

Postprzez marek8888 » 12 sty 2019, o 02:41

Tak, tak - pamiętajmy jednak o tym, że póki co 35 mm mimo wszelkich jego zalet jakoś mimo upływu wielu już lat się nie zmaterializował w naszym WP - i w zasadzie nic nie świadczy o tym by ten stan ulec miał zmianie. Teoretycznie to można było opracować pocisk do Visa, rozwalający Tyrgrysy II w pył i zamieniający pancerz czołowy Maus II w miazgę z 50 m... Dlaczego jednak tak się nie stało? Znowu winni komuniści czy może tylko zabory? :(
Nikt tu nie neguje ewidentnych zalet Liwca ale w realiach specyficznie działającej armii moga one być dosłownie nic nie warte jeżeli się nie "zwielokrotnią" i nie będą odporne na liczne arakcje przeciwnika lubiącego szybciej reagowac na zmiany niż my... ;(
marek8888
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 910
Dołączył(a): 29 paź 2008, o 10:58
Lokalizacja: Gdynia

Re: Artyleria WP - cz. II

Postprzez w-t » 12 sty 2019, o 16:04

mjacenty napisał(a):A co do dużych radarów to przypominam iż radary Soła i Bystra maja spore zdolności wykrywania i śledzenia pocisków, więc na mniejszych dystansach tez sobie poradzą . A są sporo mniejsze.
Facepalm. Chłopie, nie porównuj radaru z odświeżeniem liczonym w dziesiątkach sekund ze względu na mechaniczne skanowanie w azymucie, do radaru sektorowego z odświeżaniem w interwałach bodaj od 0,5 do 1,5 sekundy.

I ja o tym pisałem - tą drogą poszli turcy z aselsana. System jeździ za zwykłą ciężarówką 4x4, z kabinką i APU wstawionymi chamsko pod plandekę - i ma zasięg 100km. Ale przyczepka z zespołem antenowym jest diabelsko charakterystyczna, bo dla oszczędności i prostoty obsługi antenę osadzono "na sztywno". A system pomyślany jest jako bardzo wyspecjalizowany, tylko do wykrywania ognia ciężkiej artylerii.

Co do ilości wozów w amerykańskim odpowiedniku... przy założeniu że funkcja OPL jest na stałe wpisana w system, robi ci się więcej operatorów i większa kabina - masz więcej konsol, więcej sprzętu, i to wszystko potrzebuje więcej miejsca. Kwestia przeżywalności specjalistów tej obsługi też pewno swoje grała, ale to jest okupione kosztem czasu przejścia z marszu do pracy bojowej i odwrotnie. Liwiec zaprojektowano jako "unitarkę", i pewnie w trybie awaryjnym może pryskać naprawdę szybko... a nie bez znaczenia jest fakt, że ...sam, i to bardzo precyzyjnie, wykryje kiedy stanie się celem czegokolwiek, rozpozna co leci, i policzy gdzie będzie bezpieczny.
w-t
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 304
Dołączył(a): 19 wrz 2016, o 15:22

Re: Artyleria WP - cz. II

Postprzez pio » 12 sty 2019, o 16:58

w-t napisał(a):Facepalm. Chłopie, nie porównuj radaru z odświeżeniem liczonym w dziesiątkach sekund ze względu na mechaniczne skanowanie w azymucie, do radaru sektorowego z odświeżaniem w interwałach bodaj od 0,5 do 1,5 sekundy.


Sprawdź sobie lepiej, jaki czas odświeżania ma Soła / Bystra...
"Bez zgody ani państwo nie może egzystować, ani rodzina" - Ksenofont
"Honesta fama melior pecunia" - Publiusz Syrus
Avatar użytkownika
pio
Moderator
Moderator
 
Posty: 3264
Dołączył(a): 13 lut 2015, o 14:31

Re: Artyleria WP - cz. II

Postprzez mjacenty » 12 sty 2019, o 17:11

Mnie nie chciało się nawracać na wiedzę , jak kros nie chce sam doczytać .
Dodatkowo radar Bystra jak to radar AESA może pracować z zatrzymaniem i w tedy jest radarem sektorowym o kącie obserwacji ok 100-110 stopni.
A już radar MSR czyli przodek Soły zainstalowany na LOARZE wykrywał, śledził i zwalczał np pociski moździerzowe .
A to było 20 lat temu .
mjacenty
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 2503
Dołączył(a): 20 mar 2014, o 18:49

Poprzednia strona

Powrót do Wojsko Polskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: norbi141 i 16 gości