Artyleria WP - cz. II

Dział poświęcony szeroko pojętemu funkcjonowaniu Sił Zbrojnych RP.

Re: Artyleria WP - cz. II

Postprzez momotoro » 9 lut 2018, o 12:24

Na tyle na ile zdążyłem się zorientować, to na pewno nie będzie łatwe, ale wszystko jest zależne od kosztów.
Jeśli koszt przebudowy na wypasie jednej Dany (nawet na 45 kalibrów) będzie niższy niż zakup jednego Kryla przy podobnym efekcie od strony wieloletniego wykorzystywania (mobilność, koszty utrzymania i serwisowania), to może warto się nad tym zastanowić:).
momotoro
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez pio » 9 lut 2018, o 12:34

Tylko że Zuźka z 45-kalibrową lufą nie będzie miała takich samych możliwości co Kryl z 52-kalibrową lufą ;)
"Bez zgody ani państwo nie może egzystować, ani rodzina" - Ksenofont
"Honesta fama melior pecunia" - Publiusz Syrus
pio
Moderator
Moderator

Postprzez prowler » 9 lut 2018, o 12:39

momotoro napisał(a):Na tyle na ile zdążyłem się zorientować, to na pewno nie będzie łatwe, ale wszystko jest zależne od kosztów

Od kosztów które będą niewspółmierne do efektu - bo w efekcie na starym zużytym kadłubie cieżarówki osadzisz nowe działo...
momotoro napisał(a):Jeśli koszt przebudowy na wypasie jednej Dany (nawet na 45 kalibrów) będzie niższy niż zakup jednego Kryla przy podobnym efekcie

Efekt nijak nie będzie podobny
- nie ten zasięg
- niestandardowa amunicja
- wysokie koszty wynikające z wieku i stopnia zużycia nośnika

Lepiej po prostu kupić nowa amunicje np DN1CZ która pozwoli dociągnąć do 25,5 km
I doposażyć pojazdy w APU oraz lepsze urządzenia nawigacyjne
prowler
Moderator
Moderator

Postprzez momotoro » 9 lut 2018, o 13:06

Rozumiem, na ile umiem:).
O tych 45 kalibrach napisałem jako jedną z możliwości. Bardziej chodziły mi myśli przy 52 kalibrach i amunicji takiej, jaka wykorzystywana jest w Krabie. Z jednej strony bu uzyskać podobną donośność, a dwa ułatwić (uprościć) logistykę. Finalnie, jeśli dobrze rozumiem samo planowanie operacji, bo tutaj totalnie się nie znam, łatwiej (lepiej) mieć system kołowy i gąsienicowy o zbliżonych możliwościach.
Natomiast, jeśli chodzi o Kryla: na razie widziałem podwozie 6x6 z Jelcza, gdzieś na forum przemknęła mi informacja o podwoziu 8x8. Czy miałoby to iść w kierunku zwiększenia ilości pocisków z ładunkami, autoloaderem i możliwością strzelania pod większymi kątami od osi wzdłużnej nośnika jak w przypadku Archer'a (jeśli nie machnąłem się w nazwie:))?
momotoro
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez mjacenty » 9 lut 2018, o 13:16

Przebudowa Dany do standardu 52 kal to praktycznie całkiem nowa wieża i zupełnie nowe podwozie . Co nam zostaje . Tylko 30 -letnie kwity .
Cena jak za nowe (a może i wyższa) .
Jedyna co warto, to zakupić nową amunicję pociski i ładunki dla zasięgu 25,5 km oraz doposażyć ( zmodyfikować ) system kierowania ogniem i łączność . To bardzo fajne działo i może jeszcze długo być w linii . Mamy osprzęt do produkcji amunicji (standardowej ) i możemy jeszcze długo utrzymywać w linii to działo .
mjacenty
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Remy » 9 lut 2018, o 13:31

momotoro napisał(a):Natomiast, jeśli chodzi o Kryla: na razie widziałem podwozie 6x6 z Jelcza, gdzieś na forum przemknęła mi informacja o podwoziu 8x8. Czy miałoby to iść w kierunku zwiększenia ilości pocisków z ładunkami, autoloaderem i możliwością strzelania pod większymi kątami od osi wzdłużnej nośnika jak w przypadku Archer'a (jeśli nie machnąłem się w nazwie:))?

Raczej polskiego Archer'a nie będzie. Temat był wałkowany już nie raz i zawsze wszystko rozbijało się o sens takiego rozwiązania. Tu nie chodzi o podział na kołowe i gąsienicowe haubice tylko na drogie, ciężkie, zautomatyzowane haubice i lekkie, tanie i mobilne haubice mające zastąpić artylerie cholowaną a nie być alternatywą dla krabów. Archer mimo że jako jedyny posiada koła (co powoduje jednak wiele ograniczeń) to zalicza się od pod wszystkimi względami do tej pierwszej kategorii a nie do konkurencji kryla.

Pisownia.
Remy
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Razparuk » 11 lut 2018, o 17:42

http://www.military-today.com/artillery/astros_ii.htm

ten kierunek był badany? :)
Nie oskarżą nas o kolaborację z Himmlerem i nawet chyba cene daliby w miare..a technologie chyba nie takie złe?

https://www.youtube.com/watch?v=rXMewuftEWE
Razparuk
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Zwitt » 11 lut 2018, o 19:08

A ktoś wie jak wygląda kwestia zużycia luf w Danach?
Bo jeśli trzeba je wymieniać to pomimo zachowania dotychczasowego kalibru 152mm może warto byłoby dać nową dłuższą lufę i zyskać jeszcze kilka kilometrów donośności?
Zwitt
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez obiekt172 » 11 lut 2018, o 20:19

Ta... bo to karabinek MSBS i można sobie dowolnie wymieniać lufy....
Widac, że co poniektórym XXI już mocno dał sie we znaki...
obiekt172
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Zwitt » 12 lut 2018, o 09:43

Ztcw były projekty Dany z dłuższym lufami w kalibrze 152mm.
Zwitt
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez obiekt172 » 12 lut 2018, o 10:04

Tak i pewnie wszystkie mechanizmy został niezmienione
Policz sobie jaki moment w punkcie mocowania dział do wieży masz przy lufie długości 39 kalibrów a jaki przy 45 lub innej...
To tylko na taki podstawowy początek...
obiekt172
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez jasiol » 12 lut 2018, o 12:52

Tak w ramach spekulacji intelektualno-technicznej dot. Dany: a jakby pójść w drugą stronę, tj. ew. krótszej lufy, ale "za to" 155mm i ew. większa szybkostrzelność?
Uzasadnienie:
W docelowym wyposażeniu artyleryjskim na razie mamy Raki o zasięgu 10 km oraz Kraby/Langusty 40 km (mowa o w miarę standardowej amunicji). Brakuje czegoś o zasięgu pośrednim, jakieś 20 - 25 km - ot, coś, co zastąpi obecne Goździki i Dany strzelające na max. zasięg. W Donbasie wsparciem bgb były Goździki i Grady, jeśli je wycofamy, to Rak będzie za krótki, a nie wiem czy jest sens Kraby na tym poziomie lokować?

Oczekuję na wyważone opinie, czemu pomysł jest do bani ;)
jasiol
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Remy » 12 lut 2018, o 12:58

Oczekuję na wyważone opinie, czemu pomysł jest do bani ;)

Bo mamy w ch.. tańszych goździków i amunicji do nich a przebudowa dan będzie droga i skomplikowana nie ważne czy zmienimy kaliber czy długość lufy. ;)
Remy
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez mjacenty » 12 lut 2018, o 13:15

Czytacie czasem strony wcześniejsze ?
Przebudowa Dan nie ma sensu . Wystarczy dokupić lub wdrożyć na licencji nowoczesną amunicje 152 mm o zasięgu 25,5 km i mamy ten element pośredni . A tak po prawdzie rzadko kiedy strzela się na pełny dystans . Większość strzelań to w praktyce 25-30 km i na taki zasięg Dana już się łapie .
Ważne aby miała dobry system kierowania ogniem i łączności , aby efektywnie wykorzystać to co jest .
Tyle w temacie .
Są na dziś pilniejsze potrzeby w artylerii . Program Homar leży . Seryjna produkcja Feniksów leży .
Amunicja kasetowa lezy i kwiczy . To są realne problemy a nie Dana.
mjacenty
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Razparuk » 12 lut 2018, o 13:34

Feniksy to przeszłość...Francuzi nie zgadzają sie na montaż głowic kasetowych /traktaty../ a ich precyzja bez kasetówek daje nieakceptowalną relację koszt-efekt...CEP z kosmosu. Dlatego nasi opracowali swoje paliwo i mimo zasiegu 32km problem został rozwiązany...a co do samych głowic to trza decyzji ...a tej brak.
Razparuk
Użytkownicy
Użytkownicy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wojsko Polskie