Modernizacja polskich czołgów T-72M1 i PT-91

Dział poświęcony szeroko pojętemu funkcjonowaniu Sił Zbrojnych RP.

Re: Modernizacja polskich czołgów T-72M1 i PT-91

Postprzez prowler » 11 lut 2019, o 16:48

A może by tak najpierw "zamówienie na produkt wraz z zobowiązaniem do zakupienia ustalonej partii produktu w przypadku uzyskania pozytywnych wyników" potem prace B+R a po testach państwowych - kontrakt...
A dopiero po tym, "nagrody", "ordery", "defendery"

mjacenty napisał(a):Teoretyków gospodarki mamy na pęczki . Przykład partii Biedronia który wszystkim wszystko obieca ,a nie pod a skąd wziąć pieniądze.

Jak to z czego? - z tacowego... ???
prowler
Moderator
Moderator

Postprzez welder » 11 lut 2019, o 16:56

[prowler"]
może by tak najpierw "zamówienie na produkt wraz z zobowiązaniem do zakupienia ustalonej partii produktu w przypadku uzyskania pozytywnych wyników" potem prace B+R a po testach państwowych - kontrakt...
A dopiero po tym, "nagrody", "ordery", "defendery"

I dla drobnej ''zachęty'', partycypacja w kosztach w razie nie wywiązania się z umowy.I skończy się dzień dziecka
Ostatnio edytowano 11 lut 2019, o 18:10 przez welder, łącznie edytowano 1 raz
welder
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez _RR_ » 11 lut 2019, o 16:59

Przy "niech zrobią..." nigdy lub z homeopatyczną ilością zakupionych gdzieś w Izraelu lub słabych na Ukrainie.
A teraz Ty nie idź na łatwiznę i nie unikaj, jak mają sfinansować zrobienie sensownych pocisków?
P.S. Kolejny raz robisz wrzuty ad personam, mam odpłacać?
P.S.2 Jakie pociski do T-72 i gdzie chcesz na teraz zakupić?
P.S.3 Gdzie napisałem, że stworzenie własnych koliduje z interwencyjnym zakupem na teraz, bo coś takiego mi wmawiasz. Gadanie zaś o DM-63... sorry mówimy o 125 mm.
_RR_
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez welder » 11 lut 2019, o 17:09

_RR_ napisał(a):.
Kolejny raz robisz wrzuty ad personam, mam odpłacać?

Wskaz jedną którą tak odebrałeś, a ja ci wkleję 10 twoich

Plus wciąż aktualne pytanie

Ile jeszcze lat będziemy wozić w tetach, pamiątki po Chruszczowie, robiąc z naszych żołnierzy kamikadze

Bo to oni są ostatecznym targetem

Ja stawiam na minimum 5 lat, na konstatacje, że...produkt Mesko nie spełnia wymagań dzisiejszego pola walki

Potrzebne jest nam ubezpieczenie od takiej zagrywki
welder
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez darek_wwa » 11 lut 2019, o 18:21

A Ukraina? Może z nimi udałoby się coś zrobić?
Czy oni robią jakieś sensowne pociski APFSDS?
darek_wwa
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Jaeger » 11 lut 2019, o 18:28

Z Ukrainą to bym nie chciał muchy w kiblu ubić.
Jaeger
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez darek_wwa » 11 lut 2019, o 18:51

Jaeger napisał(a):Z Ukrainą to bym nie chciał muchy w kiblu ubić.

Możesz się na ich obrażać ale nie wiem od kogo poza nimi można pozyskać sensowną amunicję 125 mm
I nie chodzi o brednie typu FR lub Chiny od których wiadomo że nic nie kupimy
APFSDS 120/125 z dobrymi parametrami z PL to 5 lat + 5 lat dialogu technicznego - jak ją zrobią inni będą przechodzili na 140 mm :)
darek_wwa
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez prowler » 11 lut 2019, o 19:25

Panowie - zamiast wymieniać się "czułościami" doprawionymi wyświechtanymi niby to argumentami proszę chwilę się zastanowić.
Jak ma być dobrze skoro nawet nie wiemy czy ile i jak długo będziemy eksploatować czołgi T-72/PT...
To nie jest takie oczywiste w sytuacji gdy średnio co półtora roku "zmienia się koncepcja od T-72" do miotając się jak Misiewicz po spacerniaku "od huty po przerabiamy na PT-91M2"...

Nigdy nie będzie dobrze jeśli zarządzanie progamami B+R będzie prowadzone w myśl wojskowego dogmatu, iż "zmienność decyzji świadczy o ciągłości dowodzenia" - taka nonszalancja - załatwi każdy przemysł...

Program amunicji czołgowej ma swoją przeszłość, jakiś "dorobek" jest - nie dyskutuje jak "wielki".
Czy mamy go kontynuować wiedząc że doścignięcie czołówki w ciągu 5-10 lat jest niemożliwe?
Moim zdaniem tak - amunicja czołgowa nie kończy się na APFSDS-T, zawsze skutkiem "ubocznym" programów będą komponenty, które pozwolą nam na produkcje innych typów amunicji.
A to amunicja ćwiczebna, odłamkowo-burząca czy kumulacyjna to amunicja, której zużycie jest najwyższe...

Nawet jeśli ostatecznie jesteśmy skazani na import podkalibrowych lub też istotnych komponentów to przy założeniu posiadania i eksploatacji ok. 500 wozów (2 typy po 250 ) bieżąca konsumpcja powinna pozwolić na utrzymywanie zdolności produkcyjnych...
I tak na to bym spojrzał, a nie na to że polski 125mm APFSDS nie jest Śniwcem, a 120 nie jest DM63
"Nie oglądaj telewizji będziesz miała w głowię glisty...
Oni są porąbani...
Oni wojnę pokazują, a o pokój walczą...
Tak się porąbało z jednych rakiet mam się cieszyć, przeciw drugim protestować."
prowler
Moderator
Moderator

Postprzez w-t » 11 lut 2019, o 19:56

welder napisał(a):Jak zrobi to na światowym poziomie [o którym piszesz] To takiego detalistę jak MON,będzie przyjmował sekretarz trzeciego zastępcy dyrektora.Takie ''parametry światowe'' zagranica kupi bez problemu.
Taaa, a świstak siedzi, i zawija w sreberka...

Poza garstką takich, którzy zwyczajnie kupują z półki, wszyscy chcą jakichś offsetów albo transferów, i są wodzeni za nos albo "konfekcjonują". I nic im realnie z tego nie przybywa. Sam się zastanów - jeden kretyn, jeden podpis i Roxel zablokował rozwój technologii rakietowych w Mesko na dekady. Całe szczęście ta głupota kończy się jakoś w kwietniu... Ale tak, "na cito" można było odtrąbić tanim kosztem sukces i nowoczesną amunicję...

Na tej planecie nie ma ani jednego państwa, gdzie takie produkty powstałyby bez państwowych subsydiów, i to potężnych - nawet w USA jest to zazwyczaj na początek przetarg, z 2 lub więcej zwycięzcami, na wykonanie pracy rozwojowej i pokazanie efektów, a Pentagon sobie wybiera.

Jeżeli nie chcemy być kolonią, amunicję musimy robić sami, a co wyjdzie, to się przekonamy kiedy wreszcie cała kwestia przestanie być "tajne/poufne". Jedyne pytanie, to jak długo będzie trzeba się godzić z co najwyżej przeciętnymi parametrami, zanim dojdziemy do takich sensownych. A tak swoją drogą, ten gigantyczny offtop amunicyjny należałoby przekleić gdzie jego miejsce, bo temat jest: viewtopic.php?f=3&t=7946
w-t
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez welder » 11 lut 2019, o 20:41

prowler napisał(a):Panowie - zamiast wymieniać się "czułościami" doprawionymi wyświechtanymi niby to argumentami proszę chwilę się zastanowić.
Jak ma być dobrze skoro nawet nie wiemy czy ile i jak długo będziemy eksploatować czołgi T-72/PT...
To nie jest takie oczywiste w sytuacji gdy średnio co półtora roku "zmienia się koncepcja od T-72" do miotając się jak Misiewicz po spacerniaku "od huty po przerabiamy na PT-91M2"...

Nigdy nie będzie dobrze jeśli zarządzanie progamami B+R będzie prowadzone w myśl wojskowego dogmatu, iż "zmienność decyzji świadczy o ciągłości dowodzenia" - taka nonszalancja - załatwi każdy przemysł...

I tu jest nasz przemysł pogrzebany.Sami nie wiemy czego potrzebujemy.Dlatego po prostu nie wierzę w jakieś pociski ''poziom światowy'' made in Poland.To nie realne.Za to jestem pewien, że ''Twardy'' i jego ''mniej twarda amunicja'' odejdą razem.Cokolwiek by to oznaczało :-\
welder
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez prowler » 11 lut 2019, o 21:09

Ja tam jakoś jestem dziwnie "spokojny" o to że nie zostaniemy uszczęśliweni 63tonowym "samobieżnym nośnikiem demokracji".
Natomiast ciągłe rewizje koncepcji i zachodzące po nich rewizje rewizji tworzą stan który nazwę permanentnym prowizorium....
W takich warunkach nie ma "warunkunów" aby w biurowkratycznym systemie" ktoś podjął decyzje asygnacje środków na cel " którego sens" jest co najmniej niepewny a i jeszcze OPR od ministra można zebrać...

W realiach PL nawet Pronit zrobiłby swoje, zwłaszcza że statystyku mówią o znacznym udziale "porażeń" w strefy nie najmocniej osłonięte...
To wynika właśnie z niuansów taktyki użycia broni pancernej w natarciu, z drugiej taktyki obrońcy który zawsze stara się organizować system ognia tak by flankować ogniem nacierającego"

Na jesieni wybory - zobaczymy czy będzie zmienna linia partii i nowa prawda etapu....
prowler
Moderator
Moderator

Postprzez Jaeger » 12 lut 2019, o 01:07

darek_wwa napisał(a):Możesz się na ich obrażać ale nie wiem od kogo poza nimi można pozyskać sensowną amunicję 125 mm
I nie chodzi o brednie typu FR lub Chiny od których wiadomo że nic nie kupimy
APFSDS 120/125 z dobrymi parametrami z PL to 5 lat + 5 lat dialogu technicznego - jak ją zrobią inni będą przechodzili na 140 mm :)

Ależ ja się na nikogo nie obrażam, po prostu nie sadze żeby na dłuższa metę wyszły jakieś interesy z państwem ciągle mafijnym, skorumpowanym i rozdzieranym konfliktami. A przynajmniej inne niż zakupy silników z motor sicz.

Druga sprawa, no chyba ze kompletnie się mylę to proszę mnie poprawić, że Ukraina jeśli chodzi o podkalibrowe 125mm nie ma nam nic do zaoferowania. Z tego co pamiętam na prezentacjach Opłota była mowa o amunicji izraelskiej (nie wiem czy licencyjnej czy zwyczajnie zakupionej) do której niejako mamy dostęp bo na niej opierał się nasz Pronit, który ponoć obliczeniowo w wersji z polimerowym sabotem miał ją przewyższać osiągami.

Słowacka amunicja z Konstrukty miała zdaje się parametry zbliżone do amunicji izraelskiej i polskiej. Może to powinien być potencjalny partner do prac nad nową generacją amunicji.
Jaeger
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez pisklak2 » 12 lut 2019, o 15:25

Jaeger napisał(a):Słowacka amunicja z Konstrukty miała zdaje się parametry zbliżone do amunicji izraelskiej i polskiej. Może to powinien być potencjalny partner do prac nad nową generacją amunicji.

Właśnie - czemu nie rozmawiamy ze słowakami o współpracy w tym temacie ? No chyba że jesteśmy już naprawdę bardzo zaawansowani w pracach i wygląda to obiecująco. Bo taki partner jak Słowacja by się w sumie przydał. O ile być może za bardzo by nie pomógł technologicznie to chociaż sensownie można by podzielić współfinansowanie a później produkcję gotowego wyrobu. I obyło by się beż żadnych zdań pisanych małym druczkiem w umowach.
pisklak2
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez mjacenty » 12 lut 2019, o 15:34

Biznes ze Słowakami wygląda tak .
Słowacy : dajemy 5 % wkładu finansowego i góra 5 % zakupów , ale żądamy min 50 % udziału w produkcji i zyskach.
Jak nie to nie wchodzimy . To czysty balast w tym programie .
mjacenty
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez pisklak2 » 12 lut 2019, o 15:51

mjacenty napisał(a):Biznes ze Słowakami wygląda tak .
Słowacy : dajemy 5 % wkładu finansowego i góra 5 % zakupów , ale żądamy min 50 % udziału w produkcji i zyskach.
Jak nie to nie wchodzimy . To czysty balast w tym programie .

Z takim podejściem to ja się już przestaję dziwić że z nimi nie rozmawiamy. Jak tak dalej pójdzie to jeszcze oni od nas będą kupować ammo 125mm ;)

No to może z.... Indiami ? Oni przynajmniej by spore zamówienie złożyli (o ile się nie zapchali zakupami z Rosji).
pisklak2
Użytkownicy
Użytkownicy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wojsko Polskie