Czy Polska może obronić się przed Rosją?

Dział poświęcony szeroko pojętemu funkcjonowaniu Sił Zbrojnych RP.

Re: Czy Polska może obronić się przed Rosją?

Postprzez Voli500 » 3 paź 2016, o 17:24

Trafiłem zupełnym przypadkiem na ten artykuł:
http://wiadomosci.onet.pl/nauka/polska- ... sji/4h0zn0
(w skrócie - przy życzliwym wsparciu największego sojusznika po cichu pozbyliśmy się całego, wysoko wzbogaconego, zużytego paliwa do reaktorów doświadczalnych i jesteśmy z tego dumni).

dygresja:
Jak pamiętamy FR oficjalnie zarezerwowała sobie prawo do wykonania małego, deeskalującego / izolującego uderzenia jądrowego (np. 1kT), także w wypadku konfliktu z przeciwnikiem pozbawionym broni ABC (straszak nie straszak, atakować nas raczej nie będą bo i po co, mało to dla nich opłacalne (imho)).

Naszła mnie taka smutna refleksja, związana z naszą zdolnością odstraszania...

Materiały te, choć kłopotliwe w przechowywaniu (fizycznie, nie politycznie), dawały nam teoretyczną (nie piszę by cokolwiek w tym kierunku robić) możliwość zbudowania "brudnej bomby" i wraz ze środkami przenoszenia, które mamy ponoć pozyskać mogły stanowić pewien potencjalny odwetowy straszak (podkreślam, że chodzi o niedopowiedzianą możliwość a nie realne prace).

...skoro już się ich pozbyliśmy, to teraz z czystym sumieniem możemy wywalić grube miliardy na okręty podwodne z rakietami manewrującymi, rakiety lądowe o dużym zasięgu i takież pociski lotnicze. Te kilka ton konwencjonalnych MW dostarczonych choćby bezpośrednio na Kreml to jest faktycznie straszak :/

Czy tylko ja mam wrażenie, że żyjemy w republice bananowej i co metropolia zasugeruje to wykonamy merdając ogonkiem? Choćby to była sugestia skoczenia z mostu?
Mając i to i to bylibyśmy potencjalnie groźni dla sąsiadów, więc... już nie mamy jednego, za to możemy bez przeszkód kupić (już zbędne) drugie....
Jako cywil hobbysta mam przywilej pozwalania sobie na sentymenty, gdy więc znikną ostatnie, noszące szachownicę "29" Miga i "24" Mila będę ryczał jak bóbr za ich prezencją, skwapliwie przemilczając fakt, że upływ czasu jest nieubłagany
Voli500
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez obiekt172 » 3 paź 2016, o 17:36

A po co nam nieefektywna i bardzo kłopotliwą brudna bomba, skoro możemy zrobić dużo taniej odstraszającą broń chemiczną?

Albo po prostu zrzucać na tyły zasobniki ze skażonym spirytusem
obiekt172
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Voli500 » 3 paź 2016, o 17:43

Ta ostatnia metoda wydaje się być najskuteczniejsza i ... w dodatku przetestowana w '45 (znacząco ograniczono zdolność rozpoznania wzrokowego oraz liczebność siły żywej ACz).

A poważnie (co parokrotnie zaznaczałem) to nie chodziło mi o to by cokolwiek z tym robić, tylko by taka opcja mogła wisieć w powietrzu - słowo straszak nie jest dobrane przypadkiem :)
Jako cywil hobbysta mam przywilej pozwalania sobie na sentymenty, gdy więc znikną ostatnie, noszące szachownicę "29" Miga i "24" Mila będę ryczał jak bóbr za ich prezencją, skwapliwie przemilczając fakt, że upływ czasu jest nieubłagany
Voli500
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez obiekt172 » 3 paź 2016, o 17:51

Takie straszaki do dobry argument żeby właśnie perwencyjnie przy...ać z termojądrówki...
obiekt172
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez lobbyś » 3 paź 2016, o 18:08

obiekt172 napisał(a):Takie straszaki do dobry argument żeby właśnie perwencyjnie przy...ać z termojądrówki...

Się nie przy///rdoli jak się wie , że będzie taki sam odwet ( najlepiej wzmocniony do setnej potęgi) ... Ale , cóż wpierw agent Wolski wstrzymał pracę za komuny a potem agent Bolek również...zablokował...
Wprowadzenie komunizmu w Polsce byłoby podobne do nałożenia siodła na krowę.
Cytaty: Józef Stalin;
lobbyś
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Voli500 » 3 paź 2016, o 18:10

@obiekt172
To jest argument - uznaję go.
Nie mam też zamiaru jakoś szczególnie bronić tej koncepcji (bo i tak nie ma czego), ot to była taka luźna myśl pod dyskusję - nie teza.

Tym niemniej:
- ów prewencyjny pretekst do użycia atomówki jest taki sam w wypadku zaproponowanych przez Ciebie środków chemicznych... "Masowego"? Masowego, więc pretekst z chemią jest równoważny (albo inaczej - też się nada).

- Przewrotnie też - prawie wszyscy dookoła mogą posłużyć się "świecącym brudem" z własnych elektrowni, wiec gdzie najlepiej (najbezpieczniej) walnąć? W kogoś kto (choćby tylko potencjalnie) może, czy jedynego, który nie może? Gdzie jest mniejsze ryzyko i większa pokusa?
P.S.
Pribałtika odpada jako pokazowy cel bo raz, że potencjalnie mogłaby wejść "w skład" po korekcie granic a dwa to są "one bomb country" więc efekt pokazowy "siły i determinacji" marny.
Słowacy... kolejna miniaturka. Niemiaszki... oni są do robienia interesów a taki numer popsułby układy na min. kilka dekad. Skandynawowie... technologia, biznesy, potencjalna współpraca arktyczna, za morzem... drogą eliminacji... kto siedzi na środku strzelnicy? I czy na pewno potrzeby jest dodatkowy pretekst?
Voli500
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez duszek » 3 paź 2016, o 19:55

Voli
Czy Kb UR zmienił bieg Kampanii Wrześniowej dla Niemców? Bo taki wpływ na przeciwnika miałby ten "brudny pierd".
Lepszym "środkiem obrony" były by dwie EA jedna gdzieś na wybrzeżu a druga na wschód od Warszawy po zniszczeniu "kopciły by" z siłą tysięcy brudnych bomb na wschód...dlatego nikt by ich nie ruszył.
Zaraz zaraz...EA też nie mamy :P
duszek
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Voli500 » 3 paź 2016, o 20:44

Musielibyśmy poprosić Niemców, by swoje elektrownie wiatrowe przestawili na pracę silnikową i dmuchali życzliwym wiatrem :P
Nie mam rojeń o zrobieniu z Polski mocarstwa atomowego, ale z amunicji kasetowej jakoś nie zrezygnowaliśmy i nikt nas sankcjami z tego tytułu nie obkłada. To zużyte paliwo to de facto wysoko wzbogacony materiał o... różnych zastosowaniach. 700 kg to już sporo - "mogło se leżeć"...
Voli500
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez obiekt172 » 3 paź 2016, o 20:56

Ło matko bosko - hiroszimsko...
Znów te samie pitolenie - jak z tymi co chcieli napier...lać po rosyjskich reaktorach z tomahawków...

Jak chcecie być traktowani na równi z Koreą Północną - to proszę bardzo...

Posiadanie brudnej bomby NIC NIE daje prócz pretekstu do bardziej "radykalnych" działań wobec nas... Zwłaszcza że sugerujecie traktować ja jako broń odpowiedzi - odpowiedzi na co? - pytam się grzecznie...

To że FR deklaruje prewencyjne uderzenie - to niech se deklaruje. Na tym polega potęga wojny psychologicznej. Aby w masach wpoić irracjonalny strach i poczucie zagrożenia... Widać to się udaje im świetnie...
Jak się nie ma siły militarnej to pozostaje bluff...

Jedynym poważnym argumentem jest normalna, broń jądrowa - i to by najmniej nie po to by się chwalić jej posiadaniem - lecz by bez rozgłosu trzymać na czarną godzinę...
obiekt172
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Pismak » 3 paź 2016, o 20:59

Trafiłem zupełnym przypadkiem na ten artykuł:
http://wiadomosci.onet.pl/nauka/polska- ... sji/4h0zn0
(w skrócie - przy życzliwym wsparciu największego sojusznika po cichu pozbyliśmy się całego, wysoko wzbogaconego, zużytego paliwa do reaktorów doświadczalnych i jesteśmy z tego dumni).

Ktoś tu chyba obudził się po niedzieli ostro zakrapianej i jeszcze nie bardzo ogarnia co ręka a co noga... ;D
Zanim zaczniecie produkować brudne bomby odpowiedzcie na proste pytanie.
1)Jak ukryjecie w Polsce fakt produkcji i posiadania tak trefnego towaru.
2)Co z traktatem o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej do której zalicza się tzw "brudna bomba" a który Polska podpisała.
3) Jak politycznie zareagują Niemcy i inni sąsiedzi oraz NATO i ONZ na wieść że Polska produkuje sobie ot tak broń masowego rażenia? Sankcje i ostracyzm na arenie międzynarodowej już wkalkulowane?
4) Jakie zyski propagandowe zyska FR na arenie międzynarodowej kiedy Polska złamie lub wypowie traktat i jak będzie to wykorzystywać- tu polecam pod uwagę, różnego typu akcje pt "Assad użył broni C" albo "Saddam posiada broń C" pod rozwagę.
Jak już odpowiecie sobie na te pytania to polecam alkaprim i dodatkową drzemkę aż do całkowitego wytrzeźwienia.
Pismak
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Voli500 » 3 paź 2016, o 21:08

A ja polecam czytać wszystko albo chociaż już przez zwykłą przyzwoitość nie pomijać tego co piszący usilnie podkreśla ;)
Voli500
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Pismak » 3 paź 2016, o 21:23

Ale ja odpowiadam. Samo posiadanie wypalonego paliwa nikogo nie wystraszy. Ukraińcy mają go dużo a co zabawniejsze kupowało nieprzerobione od Rosji aż do 2016... Jakoś nie wystraszyło ono Rosjan. A jak zaczniesz sobie coś z nim kombinować to postawisz się w roli Korei Pn i większej przysługi nie mógłbyś oddać jeśli zależy ci na załamaniu gospodarczym i politycznym na arenie międzynarodowej. Co tu jeszcze wyjaśniać albo dyskutować?
Pismak
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez musial-tomasz » 3 paź 2016, o 21:28

Voli500 napisał(a):Musielibyśmy poprosić Niemców, by swoje elektrownie wiatrowe przestawili na pracę silnikową i dmuchali życzliwym wiatrem :P
Nie mam rojeń o zrobieniu z Polski mocarstwa atomowego, ale z amunicji kasetowej jakoś nie zrezygnowaliśmy i nikt nas sankcjami z tego tytułu nie obkłada. To zużyte paliwo to de facto wysoko wzbogacony materiał o... różnych zastosowaniach. 700 kg to już sporo - "mogło se leżeć"...

Mógłbyś podać te zastosowania . A tak przy okazji jak szybko zużyte paliwo jądrowe traci 90 % wartości promieniowania i w co się przekształca ?
musial-tomasz
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez duszek » 3 paź 2016, o 21:39

Zrobić ściepę narodową i kupić bombę atomową...
duszek
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Voli500 » 3 paź 2016, o 22:13

@Pismak - w obecnej sytuacji... myślę, że nie byłoby sankcji i izolacji tylko nowy, bardziej pacyfistyczny rząd - i to zanim ktokolwiek zdarzyłby choćby złożyć podpis pod jakimikolwiek dokumentni związanymi z rozpoczęciem prac.
Kijów zmieniłby rząd jeszcze szybciej, jak nie to Majdan nr n+1 a jak trzeba by naprawdę szybko to zawsze do dyspozycji są teciaki z trójbarwną flagą i one mogą być w owym Kijowie bardzo szybko.

@musial-tomasz - uczciwie - nie wiem, na świeżo na pewno można coś majstrować pod kątem wiadomej broni i to miałem na myśli.

Rzuciłem pod dyskusję myśl, że mając środki przenoszenia na większe dystanse (a mamy takowe kupować) można by zostawić sobie potencjalną możliwość (nierealizowany straszak) wymiany zwykłej głowicy z np. 200 kg na taką ze 50 kg rozpylacza, 50 rozpylanego (i 100 kg osłony coby rakieta nie sfiksowała a montujący się nie pochorowali).
W tym sensie im większe świństwo może być w środku tym lepiej a "syfa" można zrobić "w ostatnich godzinach wojny".
Jak już pisałem nie specjalnie w nią wierzę, bo wasalizacja gospodarczo-polityczna widzi mi się nieporównanie bardziej opłacalną niż okupacja (i tu patrzałbym bardziej na zachód niż na wschód).

Myśl poddano krytyce, ok. Padła opcja chemiczna, którą sam poddałem krytyce. Chyba też ok.

I chyba kończymy, bo zdaje się i tak się już wszyscy zafiksowali na jednym wycinku...
Szkoda, bo chodziło mi bardziej o odstraszanie, niż o rojenia mocarstwowe (atomowe) a chyba w tą stronę to poszło.
Ostatnio edytowano 3 paź 2016, o 22:16 przez Voli500, łącznie edytowano 2 razy
Voli500
Użytkownicy
Użytkownicy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wojsko Polskie