Czy Polska może obronić się przed Rosją?

Dyskusje nie związane z zasadniczą tematyką forum Militarium.

Re: Czy Polska może obronić się przed Rosją?

Postprzez prowler » 25 gru 2017, o 16:01

Akurat jest bardziej odpowiedni watek - z naciskiem na osobę prelegenta
viewtopic.php?f=13&t=7914
"Nie oglądaj telewizji będziesz miała w głowię glisty...
Oni są porąbani...
Oni wojnę pokazują, a o pokój walczą...
Tak się porąbało z jednych rakiet mam się cieszyć, przeciw drugim protestować."
prowler
Moderator
Moderator

Postprzez Razparuk » 26 gru 2017, o 18:43

Umówmy się: Bartosiaka fajnie sie słucha ale wojskowi powinni trzymać sie od niego z daleka bo opowiada K..takie głupoty...ale jak "promotorem" tych kocopoł jest sam Resort...
Razparuk
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez marcinzzz » 26 gru 2017, o 19:40

Razparuk napisał(a):Umówmy się: Bartosiaka fajnie sie słucha ale wojskowi powinni trzymać sie od niego z daleka bo opowiada K..takie głupoty..

jakie ?
marcinzzz
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez pio » 26 gru 2017, o 19:47

Koniec OT. Reszta jest we wspomnianym przez @prowler wątku.
"Bez zgody ani państwo nie może egzystować, ani rodzina" - Ksenofont
"Honesta fama melior pecunia" - Publiusz Syrus
pio
Moderator
Moderator

Postprzez mjacenty » 16 sty 2018, o 19:04

Tak ostatnio poczytałem wypowiedzi polityków i wojskowych i naszły mnie duże wątpliwości .
A dziś posłuchałem Szadkowskiego i mam coraz więcej przeświadczenia iż nasz kraj znów dał się wykolegować .
Te przenosiny najlepszych jednostek na Mazury i na prawy brzeg Wisły to nie tylko mają zatrzymać Rosję zaraz za granicą .
To tylko taka ściema . Te wojska mają uderzyć i wkroczyć na Litwę i Łotwę na wypadek szturmu Rosji . A ponieważ czas jest ważny to muszą być blisko przesmyku ,aby zdążyć wjechać .
I tu moje pytanie . Po co pakować nasze jednostki pancerne do takiego worka bez możliwości manewru . Zostaną szybko odcięte i bez logistyki będą bez wartości .
A my tymczasem zostaniemy z odsłoniętą głębia kraju bez ciężkich jednostek . Czy to tylko głupota ,czy też grubo gorzej .
Gen . Różańskiego który miał koncepcję zatrzymania natarcia w większej głębi operacyjnej , co skutecznie potwierdził w symulacjach , wywalono . Bo przecież nigdy nie posłałby sił ciężkich w pułapkę .
Coraz bardziej mi to nie pasuje .
mjacenty
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez obiekt172 » 16 sty 2018, o 19:14

I znów ten cudowny Różański - czego jeszcze dokonał - pewnie papieża uratował i odradzał 10 kwietnia lotu...
I to pewnie Macierewicz wyciął pułk artylerii w Ciechanowie a zostawił w Węgorzewie - 15 km od granicy z obwodem?
To pewnie PiS skasował 1. DZ zamiast 16. DZ

Możecie przestać łykać kit? (Faceta którego największym atutem jest fakt że "odszedł' za czasu AM)
A skupić się na faktach....

Oczywiście że nasi "kupili"
tyle że to nie tyczy się PiS - to tyczy się wszystkich - całej tej postryopianowej generacji która naprawdę, autentycznie wierzy że tylko "sojusznik" może nam pomoc...
Byleby zrobić wszystko dla sojusznika...

Co nie pamiętasz Klicha rozczarowanego jak zamiast prawdziwych Patriotów przyjechały doniczki... znaczy ćwiczebne....
"Głąbia strategiczna" polityków PO czy PIS jest dokładnie taka sama
obiekt172
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Razparuk » 16 sty 2018, o 19:31

Amen
oraz mniej politykowania.
Razparuk
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Malinois » 18 lut 2018, o 00:23

Witam,

Temat trochę dziwny podobny do wróżenia z fusów ale co tam. Podejmuję :)

Zaskoczenia raczej nie będzie zważywszy na siły i środki jakie FR musiałby w tą operację zaangażować ale...... Zapad 2018. NATO obserwuje i....... Zaskoczenie. Zaskoczenie czy nie ale w tej sytuacji reakcja wojsk NATO i tak będzie...... długa.
Rosjanie ruszają na zachód. Obchodzą większe miasta (nie dziwne) i pełną mocą silników T-72b3/T-90 ruszają na zachód. Opór sił polskich chaotyczny i w sumie niewielki (bo i czym) Nasze lotnictwo (ciekaw jestem nasze czy też nasze+sojusznicze) walczy. Rosjanie zatrzymują się na linii rz. Wisły (5 dni?)
Gaszeniem oporu mijanych miast zajmują się prócz wojska również jednostki złożone z najemników wszelkiej maści.
W tym czasie> FR wkracza do państw nadbałtyckich (są nie do obrony) które pomimo oporu (ciekaw jestem czy siły sojusznicze tam będące angażują się w walkę) zajmują (2-3 dni?). Ukraina również jest celem ataku i zważywszy na ogrom obszaru walki trwają o wiele dłużej. Rosjanie używają niewielkich pocisków jądrowych w wybrane cele w Polsce i na Ukrainie.
Dyplomacja Działa. Rosjanie grożą Europie użyciem broni jądrowej (m.in. w Berlin,Paryż,Londyn) w razie sytuacji kiedy podejmą się wypełnienia swoich sojuszniczych zobowiązań względem Polski (Litwa/Łotwa i Estonia już zajęte) I tu EU zachodnia ma zonka (niewiadoma to reakcja USA)
Dalej. Jednostki Polskie znad Odry ruszają na wschód (może wraz z amerykańskimi) Zatrzymują się na linii rz. Wisła (wojna pozycyjna? Być może. Dyplomacja pracuje)
I na tym właściwie kończę bo co będzie później to nie mam pojęcia.....
Co na to sojusznicy? Nie wierzę w wypełnienie swych zobowiązań wobec Polski a zupełnie nie wierzę w wypełnienie ich wobec Państw Nadbałtyckich. Jedynie w USA widzę jakąkolwiek nadzieję ale ...... ponoć nadzieja to matka głupców. Sorry ale nie wierzę:-[

Scenariusz wg mnie całkiem realistyczny choć..... mimo iż gdzieś tam wątpię w jakąkolwiek otwartą wojnę FR vs Polska a już zupełnie w konflikt FR vs NATO bo;
1)po prostu nie jestem pewien czy stać na nią jakiekolwiek ze stron,
2)konflikt NATO-Rosja to pewne użycia arsenału jądrowego a to oznacza koniec życia na ziemi.
Mocarstwa światowe "wyjaśniać sobie będą" na terenie i rękoma mniejszych i słabszych od siebie zależnych narodów i to jest niebezpieczeństwo na które musimy być przygotowani. Dlatego modernizujmy armię opierając (co tylko jesteśmy w stanie zrobić) się na krajowych produktach nawet jeżeli "odstają" trochę od tych zagranicznych (Niezależność) Inwestujmy w Przemysł Naukę itd.

Pozdrawiam
AMOR PATRIAE NOSTRA LEX
Malinois
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez mjacenty » 18 lut 2018, o 00:47

Z tym szybkim marszem to może być różnie . A co do zaskoczenia to popytaj jak było z urlopami dla żołnierzy w okresie ubiegłorocznego Zapadu . Aż tak głupi to nikt nie jest . Rotacja wojsk amerykańskich tuż przed i w czasie Zapadu zwiększająca 2x ilość wojska to może przypadek ? Uwierz Rosji nikt nie zaufa . I wszyscy dmuchają na zimne .
I pamiętasz postawienie w gotowości kilku jednostek pow. desantowych w USA, ze spektakularnym desantem po przeleceniu przez Atlantyk ? Niby jednostki lekkie , ale to amerykańscy żołnierze i użycie taktycznej broni jądrowej nieco się komplikuje .
W NATO wbrew pozorom nie siedzą sami dyletanci .
mjacenty
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Malinois » 18 lut 2018, o 01:06

Ale to nawet już o siły i możliwości wojsk NATO nie chodzi a polityków i ich podejście (tak wiem miało nie byc politykowania :-X ) ale tego w tym temacie nie sposób ominąć
A co do możliwości i szybkości działania a własciwie przerzutu wojsk FR to nawet NATO-wscy dowódcy są pełni podziwu dla ich możliwości.
AMOR PATRIAE NOSTRA LEX
Malinois
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez daoloth » 18 lut 2018, o 04:54

Zanim zaczniesz kreślić scenariusz rodem z gry komputerowej albo książki sensacyjnej dla przeciętnego konsumenta rozrywki masowej zadaj sobie jedno pytanie: jaki cel ma osiągnąć ta wojna.

Wojny zawsze wybuchają w konkretnym celu, ponieważ są przedłużeniem polityki. Zawsze.

Bo na razie twój scenariusz jest tak wiarygodny jak ten z Red Alert.
daoloth
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Razparuk » 18 lut 2018, o 11:24

Red Storm?...i tam scenariusz zaczął się od dupereli pozornie nie mających wpływu na politykę...chyba cos o opryskach zboża,akcie terroru /gruzińskiego? nomen-omen w jakiejś rafinerii/...
teraz do rzeczy: scenariusz ma sporo dziur nawet w warstwie samych załozeń w stosunku sił i prawdopodobieństw przebiegu konfliktu...
FR aby mieć przytłaczającą przewagę na "polskim odcinku" musi się naprężyc bardzo mocno..czyli ściagnąć dużo sił z innych kierunków,zapasy,magazyny...numer z zielonymi ludzikami nie przejdzie. Trza dywizji,sporo... . Użycie takich sił to mimo myślenia pewnych osób na tym forum że jest inaczej to proces wymagajacy planowania,ciągłosci i jest...bardzo transparentny...mimo głębokości strategicznej FR to nie te czasy ze sciągną pod granicę 5-6 dywizji+siły towarzyszące bez hałasu łamanych gałązek...i szumu w internecie. C:-). Będzie czas się przygotować...
Razparuk
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Malinois » 18 lut 2018, o 12:09

Ależ o tym pisałem. Zaskoczenia być nie może ale w razie kiedy atak zacznie się przerodzony z wcześniej zapowiadanych manewrów pt ZAPAD 2018 to reakcja NATO (nie licząc działań lotnictwa) i tak będzie powolna (problemy prawne, ustawowe, logistyczne itp przerabialiśmy to kiedy Niemcy sprawiali problemy wojskom USA w drodze na manewry do Polski)
Rosja i tu zgoda musi zgromadzić ogromne siły ale jakie by one nie były to i tak będą mieli przewagę nad tym co my posiadamy na wschód od linii Wisły. Kto ich zatrzyma?
AMOR PATRIAE NOSTRA LEX
Malinois
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Razparuk » 18 lut 2018, o 12:15

ZAPAD to taki "antysemityzm"...nośne i majace wzbudzać strach ofiary. Bój się czego nie widać...bo 300-500 km na wschód był szereg innych manewrów rozciągniętych w czasie o znacznie większej skali i o charakterze bardzo niepokojącym.
Razparuk
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez olgierdo » 18 lut 2018, o 13:16

Przepraszam za OT ale mam pytanie do moderatorów. Czy zamierzają tolerować zgrabną parafrazę "Meine Ehre heißt True"?
olgierdo
Użytkownicy
Użytkownicy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Kantyna / Offtopic