Program "Harpia" - nowe samoloty bojowe

Dział poświęcony szeroko pojętemu funkcjonowaniu Sił Zbrojnych RP.

Re: Program "Harpia" - nowe samoloty bojowe

Postprzez Natapczanowiec » 18 cze 2019, o 11:18

I my również nie powinniśmy traktować F35 jako jednej docelowej platformy do wszystkiego.
Natapczanowiec
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 273
Dołączył(a): 10 maja 2019, o 20:25

Re: Program "Harpia" - nowe samoloty bojowe

Postprzez Darth Stalin » 18 cze 2019, o 11:26

Chętkę na myśliwiec 5. generacji ma Japonia - może do programu dołączyć.
Znane z dywersyfikacji Indie także mogą mieć chrapkę.
Jest program koreańsko-indonezyjski - wcale bym się nie zdziwił, gdyby wykluł się z niego udział tychże w FCAS.
Do tego dochodzi choćby Kanada jeszcze... nie wspominając o monarchiach znad Zatoki Perskiej, gdzie teraz latają Tajfuny.

Mało kto chce się tam uzależniać od JEDNEGO dostawcy.

Podsumowując: Tartyron jak zwykle kulą w płot.
Avatar użytkownika
Darth Stalin
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 4739
Dołączył(a): 10 sty 2005, o 20:13
Lokalizacja: Płock

Re: Program "Harpia" - nowe samoloty bojowe

Postprzez Skitarius » 18 cze 2019, o 11:53

Darth Stalin napisał(a):Chętkę na myśliwiec 5. generacji ma Japonia - może do programu dołączyć.

Japonia idzie w swój projekt. Wyboista droga ale przynajmniej na razie się tego trzymają z już latającym demonstratorem... postęp mają chyba najlpeszy ze wszystkich.

Natapczanowiec napisał(a):I my również nie powinniśmy traktować F35 jako jednej docelowej platformy do wszystkiego.

Nie powinniśmy... czy będziemy, inna sprawa.

Gdyby było patrzenie dalej niż czubek nosa okraszonego obsesjami to już by była wola współpracy i deklaracje o chęci dołączenia do programu. To i tak daleka przyszłość ale już teraz należało by próbować coś ugrać dla swojego przemysłu, nawet te "śrubki" to jest coś. Choć oprócz woli politycznej której nie ma musiała by być jeszcze jakaś kasa... której też raczej nie ma. Mogła by się znaleźć ale wracamy do woli politycznej i krąg się zamyka.
Skitarius
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 998
Dołączył(a): 22 sie 2018, o 11:10

Re: Program "Harpia" - nowe samoloty bojowe

Postprzez beco » 18 cze 2019, o 12:33

Tartyron napisał(a):W Europie kupią trochę Niemcy, Francja i Benelux w symbolicznej ilości.
Może Austria, Szwecja i Finlandia - o ile to dobrze rozegrają. Europa wschodnia dostosowuje się pod USA. To samo WB. Hiszpania nie chce inwestować. Grecja i Włochy też wolą interesy z USA.
Tak czy inaczej - nie widzę jakoś tego by sprzedali więcej niż 300 - 400 sztuk.


Po raz kolejny mam prośbę zanim coś napiszesz - poczytaj trochę. Przeanalizuj jak do tej pory wyglądało lotnictwo w krajach jakie wymieniasz. A na koniec zajrzyj do słownika pod hasła: dywersyfikacja, wasalizacja itp. No nie wszyscy w Europie oślepli od nadmiaru wazeliny.
beco
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 302
Dołączył(a): 6 maja 2015, o 09:41

Re: Program "Harpia" - nowe samoloty bojowe

Postprzez Natapczanowiec » 18 cze 2019, o 13:21

Nie spłycajmy tego do budowy WSB 6 generacji. Obecny horyzont ca. 2040 jest dość realistycznym podejściem do sprawy. Nie można mieszać tego z naszymi obecnymi planami zakupowymi, bo to będą co najwyżej potencjalni następcy F16.

Osobiście też uważam, że skoro program ma być finansowany ze środków unijnych to dla nas, ale także dla pozostałych członków UE, powinien to być impuls technologiczny. Nie wiemy jak to sobie wyobrażają główni liderzy projektu (albo i lepiej nie wiedzieć ;) ). Bez względu na wszystko powinniśmy też wejść – wątpie by inne kraje odpuściły. Osobiście uważam, że powinniśmy się zainteresować WRE, jest to obszar traktowany zbytnio po macoszemu nad Wisłą, a przy odpowiednim finansowaniu oraz współpracy zagranicznej jest to chyba coś co można byłoby w kraju ogarnąć. Zasadniczo mogłyby to być dorny współpracujące z FCAS. Jest już jakaś wizja tego projektu i może warto byłoby pomyśleć jak najbardziej skorzystać na takiej współpracy. Pomysły można by pewnie mnożyć w nieskończoność, to ma być cały system walki powietrznej i kwestia samego płatowca jest tu tylko jednym z elementów.
Natapczanowiec
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 273
Dołączył(a): 10 maja 2019, o 20:25

Re: Program "Harpia" - nowe samoloty bojowe

Postprzez Skitarius » 18 cze 2019, o 16:40

Gareth Jennings z Jane's w dopiero co zamieszczonym filmiku nadmienił że nie tylko Włochy ale też Szwecja przymierza się do dołączenia do jakiegoś programu nowej maszyny.

Zapewne Saab chciałby użyć swoich możliwości i pozyskać jakieś korzyści z nowego programu. Kiedyś mieli swój program maszyny kolejnej generacji ale chyba uznali że własnymi siłami nie podołają tak rozbudowanej sprawie.

https://www.youtube.com/watch?v=xTd7Jo8Ojeg 1:26
Skitarius
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 998
Dołączył(a): 22 sie 2018, o 11:10

Re: Program "Harpia" - nowe samoloty bojowe

Postprzez Hastati » 18 cze 2019, o 19:16

Jestem pewny, że Szwecja również dołączy do programu, bo w to, że samodzielnie zbudują maszynę 5-6 generacji raczej ciężko uwierzyć. Ciekawe, czy my wskoczymy do tego pociągu zanim ten odjedzie - chociażby poprzez symboliczny wkład pieniężny.
Avatar użytkownika
Hastati
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 578
Dołączył(a): 4 sie 2007, o 17:22

Re: Program "Harpia" - nowe samoloty bojowe

Postprzez Tromp » 18 cze 2019, o 19:19

Hastati napisał(a):Jestem pewny, że Szwecja również dołączy do programu, bo w to, że samodzielnie zbudują maszynę 5-6 generacji raczej ciężko uwierzyć. Ciekawe, czy my wskoczymy do tego pociągu zanim ten odjedzie - chociażby poprzez symboliczny wkład pieniężny.

Szwecja jest wymieniana jako potencjalny partner w programie Tempest. Z drugiej strony nie można wykluczyć, że SCAF i Tempest też się zleją w jedno - bo o ile w myśliwiec francusko-niemiecki z dodatkami (na razie tylko Hiszpania) jestem w stanie uwierzyć, to w brytyjski nie bardzo - nie ten budżet.
Avatar użytkownika
Tromp
Moderator
Moderator
 
Posty: 3840
Dołączył(a): 21 mar 2014, o 21:56

Re: Program "Harpia" - nowe samoloty bojowe

Postprzez Natapczanowiec » 18 cze 2019, o 20:22

Tromp napisał(a):Szwecja jest wymieniana jako potencjalny partner w programie Tempest. Z drugiej strony nie można wykluczyć, że SCAF i Tempest też się zleją w jedno - bo o ile w myśliwiec francusko-niemiecki z dodatkami (na razie tylko Hiszpania) jestem w stanie uwierzyć, to w brytyjski nie bardzo - nie ten budżet.


Nie ma sensu gdybać, bo to zwyczajnie nic nie wnosi. Wystarczy, że amerykanie zechcą spierdaczyć europejski projekt i dadzą coś od siebie do Tempest obwarowane dobrze drobnym druczkiem. Tak to niestety funkcjonuje, a obecnie USA raczej chce podporządkować całą Europę. Zdaje się, że Francja już się obruszyła przykazem kupna Lightninga... Osobiście śmiem twierdzić, że póki będą mogli to zrobią wiele by uwalić ten projekt.

Co nie oznacza, że nie należy tego projektu prowadzić. Polska ze względu na to, że nie mamy potencjału lotniczego powinna się natomiast zainteresować całkiem innymi obszarami niż samo latadło. Jeśli faktycznie będą środki unijne to trzeba się włączyć w rozsądny sposób. Nawet jeźli projekt płatowca nie wypali można pozyskać zdolności w innych obszarach i zaimplementować je do dowolnego innego projektu. Powinno się o tym szerzej dyskutować w Polsce, a nie na zasadzie "Kali nie chcieć techmerykańskiej". De facto nie mamy pewności na ile będzie to 100% europejskie i czy obędzie się bez pomocy Stanów/Chin - to tak jakby nas fantazje o "niezależności" zbytnio porwały :)
Natapczanowiec
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 273
Dołączył(a): 10 maja 2019, o 20:25

Re: Program "Harpia" - nowe samoloty bojowe

Postprzez Tartyron » 18 cze 2019, o 20:56

Natapczanowiec napisał(a):Jeśli faktycznie będą środki unijne to trzeba się włączyć w rozsądny sposób. Nawet jeźli projekt płatowca nie wypali można pozyskać zdolności w innych obszarach i zaimplementować je do dowolnego innego projektu.


Tu raczej wchodzi aspekt polityczny.
Wiemy jaki jest stosunek Francji i Niemiec do naszych obecnych włodarzy.

Musieliby ciężko zachorować żeby wystawić się na ciosy typu: "Nie można przekazać technologii do kraju gdzie zagrożona jest demokracja" albo " Chętnie przekażemy część kluczowych technologii jeżeli Polacy pokażą ze zależy im na Demokracji (czyt. odsun PąiS od władzy)

A tak - nie ma projektu -nie ma umowy. Jest kasa na bezpośrednie zakupy od USA.
O tym co jest słuszne a co nie - decyduje zwycięzca po konflikcie.
Tartyron
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 1690
Dołączył(a): 22 cze 2015, o 14:26

Re: Program "Harpia" - nowe samoloty bojowe

Postprzez Darth Stalin » 18 cze 2019, o 21:04

IMHO Europa jest w stanie taki projekt stworzyć wspólnie BEZ udziału USA - jakiegokolwiek.
Mają awionikę, mają potencjał do budowy silników, płatowiec to też nie jakiś problem... a rynek na "dywersyfikacyjny" samolot 5. generacji jak najbardziej jest.

Natapczanowiec napisał(a):obecnie USA raczej chce podporządkować całą Europę

Owszem. I dlatego Europa raczej pójdzie w "swój" projekt, olewając USA. I może się jej to udać.

merykanie zechcą spierdaczyć europejski projekt i dadzą coś od siebie do Tempest obwarowane dobrze drobnym druczkiem

Tyle, że wtedy Tempest nie powstanie, a zamiast niego UK nabędzie SCAF - bo nawet oni zdają sobie sprawę z tego, że oddanie się w całości amerykańskiemu monopolowi to nie jest zbyt ciekawe rozwiązanie...

Do tego SCAF może być całkiem ciekawą propozycją dla programów w Japonii czy Korei & Indonezji - np. na zasadzie "dołóżcie kasę i jakąś swoją fajną technologię, to będzie współproducentami, a dla swojego lotnictwa możecie kupić wariant z własną awioniką, np. radarami".
Takie podejście mogłoby wypalić, tym bardziej, że już dzisiaj - co prawda jeszcze nie w takiej skali i nie na tym poziomie - się sprawdza, choćby w przypadku rosyjskiej rodziny Su-30MKI/MKK: ze wspólnego pnia wyrosły dwie gałęzie, w zależności od klienta obrośnięte różnymi "liśćmi", szczególnie awionicznymi. I w sumie wszyscy są zadowoleni...
Avatar użytkownika
Darth Stalin
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 4739
Dołączył(a): 10 sty 2005, o 20:13
Lokalizacja: Płock

Re: Program "Harpia" - nowe samoloty bojowe

Postprzez Natapczanowiec » 18 cze 2019, o 21:28

Piszta co chceta. Program jest obarczony sporym ryzykiem ekonomicznym oraz politycznym. Na dziś to zwykłe gdybanie wedle własnych uznań. W dzisiejszych czasach spekulacje na temat dogadania się małych NATOwców z małymi Azjatami to zwykłe bajki. Jeśli NATO będzie się w stanie dogadać jako całość będzie to można uznać jako sukces. My tu spekulujemy o jakiejś współpracy poza plecami potęgi morskiej i rosnącego pretendenta. Ciekawe... ciekawe...

Do wcześniejszego przedmówcy. Nie lubię kiedy się insynuuje, że ktoś się na nas obraził. Dlatego proszę nie podnosić tego typu argumentów w poważnej dyskusji. Naciski, presja i cała ta gówniana polityczna otoczka to na poważnie tylko taka macanka na ile kto może i jaka będzie reakcja. Zasadniczo Niemcy czują się zagrożone przez Polskę, jak i my przez Białoruś. A ze względów bezpieczeństwa co by tam się u nich, czy u nas na wschodzie nie działo to będziemy chcieli żeby się zbytnio nie zmieniło. Nasze potencjalne dołączenie do programu europejskiego byłoby wygraną polityki niemieckiej, a zwłaszcza w obecnych czasach. Przestańmy się proszę zachowywać jak dzieci na boisku do piłki. Trochę powagi.
Natapczanowiec
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 273
Dołączył(a): 10 maja 2019, o 20:25

Re: Program "Harpia" - nowe samoloty bojowe

Postprzez Natapczanowiec » 19 cze 2019, o 21:24

No i niespodziewanka na pudelku... Chyba zamiast Scorpene - ot to tak by nie było monotematycznie ;) - Eurofajter jest na stole albo że i więcej...

https://www.defence24.pl/eurofighter-w- ... dla-polski

8)
Natapczanowiec
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 273
Dołączył(a): 10 maja 2019, o 20:25

Re: Program "Harpia" - nowe samoloty bojowe

Postprzez Razparuk » 24 cze 2019, o 10:54

Avatar użytkownika
Razparuk
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 2361
Dołączył(a): 26 lut 2005, o 21:53

Re: Program "Harpia" - nowe samoloty bojowe

Postprzez yeti951 » 24 cze 2019, o 15:49

To już się pojawiało wcześniej i nie byłoby głupie gdyby nie temat F 35.
yeti951
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 1190
Dołączył(a): 29 kwi 2014, o 09:40

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wojsko Polskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości