Modernizacja polskich czołgów Leopard 2

Dział poświęcony szeroko pojętemu funkcjonowaniu Sił Zbrojnych RP.

Re: Modernizacja polskich czołgów Leopard 2

Postprzez Pismak » 30 sty 2019, o 17:37

Dokładnie- opowiadam to co opowiadam. USA zapłaciło 350 tysięcy dolarów za sztukę ja policzyłem po 500 tysięcy dolarów. Jak masz problem z niedoborem zasilania to możesz podpatrzeć jak ten dramat rozwiążą Niemcy na swoich LEO i czy 150 tysięcy górki którą dodałem na to by nastarczyło. Tak że Twoje "bzdurki" i inne "brandolenia" raczę zignorować.
Pismak
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez obiekt172 » 30 sty 2019, o 17:43

Tak bo lepiej "zignorować" niewygodne (bo nierozwiązywalne przy takim lekkim podejściu do tematu) kwestie jak to że do realnych kosztów musisz podliczyć prace nad projektem i wykonaniem instalacji elektrycznej, rozwiązaniem problemu dodatkowych akumulatorów itd.
A to nie jedyna konieczna modyfikacja... Jak się powiedziało A to trzeba i B powiedzieć

I nie obchodzi mnie ile zapłacili Amerykanie - Amerykanie najpierw władowali miliony w przebudowę Abrmasów min. przerabiając zupełnie układ zasilania (w stosunku do pierwowzoru który dawno nie wydoliłby z nowym SKO) i mając na uwadze fakt że nic się nie bierze z nikąd do jestem przekonany ze od dawna uwzględniali w kolejnych pakietach modernizacyjnych zapas na "elementy które niebawem zostaną zaimplementowane"

A u nas póki co realnie to zabrakło tego 1-2 milionów PLN by "zmodernizować" zawieszenie w leopardach... Tak jak brakuje dołożyć kilkaset tyś pln by Rośki miały w standardzie dwie radiostacje. (Tak jak część wozów w Afganistanie )
Ale co tam....
obiekt172
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez welder » 30 sty 2019, o 18:19

Puki co jesteś w temacie ''Modernizacja polskich czołgów Leopard 2'''a z gadko odpłynąłeś lata swietlne
welder
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez darek_wwa » 30 sty 2019, o 18:43

Obiekt masz rację mamy wiele potrzeb i środki są ograniczone
Mamy modernizację L2 wyjdzie na koniec ze 20 mln sztuka i nie uwzględniamy w niej APS za max 2 mln - to ma Twoim zadaniem sens ekonomiczny
Wydajemy 20 mln na jedną maszynę, którą można zniszczyć z boku lub z tyłu lepszej klasy granatnikiem

To że APS trzeba zamontować i musi mieć zasilenie to odkrywcze nie jest
Nie jest też odkrywczym stwierdzenie że cala ta modernizacja zaczyna lekko cuchnąć...
A tego że ludzie odpowiedzialni za program nie przewidzieli APS to się nawet nie chce komentować

Postawię też tezę że wzmacnianie ochrony MBT za pomocą klasycznego pancerza z dotychczasowych materiałów dobiegło kresu
Masa obecnych maszyn to już jest max
Może w przypadku zastosowania nano materiałów, ale to dopiero jest SF
Przyszłość to APS czy się to komu podoba czy nie

Takie pytanie do kolegi Obiekta: siedzisz w naszym teciaku - czujesz się bardziej bezpieczny jak masz APS Trophy czy jak Ci obłożą wóz ERAWA?
Retoryczne prawda?

I jeszcze jedno - na to gówno są środki?
https://www.defence24.pl/pancerny-gepar ... efence24pl
Starczyło by kasy na batalion L2 z APS
darek_wwa
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez welder » 30 sty 2019, o 18:55

darek_wwa napisał(a):
Takie pytanie do kolegi Obiekta: siedzisz w naszym teciaku - czujesz się bardziej bezpieczny jak masz APS Trophy czy jak Ci obłożą wóz ERAWA?
Retoryczne prawda?

I jeszcze jedno - na to gówno są środki?
https://www.defence24.pl/pancerny-gepar ... efence24pl
Starczyło by kasy na batalion L2 z APS

Owszem retoryczne, w obu przypadkach należy s...... póki żyjemy,bo jesteśmy pod ostrzem ,a reszta to kwestia czasu
welder
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez obiekt172 » 30 sty 2019, o 20:50

darek_wwa napisał(a):Mamy modernizację L2 wyjdzie na koniec ze 20 mln sztuka i nie uwzględniamy w niej APS za max 2 mln - to ma Twoim zadaniem sens ekonomiczny

Nie, nigdzie nie napisałem że ma sens ekonomiczny... Weźcie zacznijcie czytać ze zrozumieniem i używać mózgów a nie po maksistowsku dośpiewywać sobie teorie - niezależnie od faktów...

darek_wwa napisał(a):To że APS trzeba zamontować i musi mieć zasilenie to odkrywcze nie jest
Widocznie jest skoro musze czytac dyrdymaly jak to za psi swąd można zamontować ASOP. Bo ktoś "nie rozumie" że część kosztów które trzeba ponieść tacy Amerykanie ponieśli wcześniej - a to że dziś kupują za X nie oznacza że My czy ktokolwiek inny kupi za X.

Ale pokolenie "promocji 0,99" tego chyba nie pojmie...
darek_wwa napisał(a):Nie jest też odkrywczym stwierdzenie że cala ta modernizacja zaczyna lekko cuchnąć...
A tego że ludzie odpowiedzialni za program nie przewidzieli APS to się nawet nie chce komentować
Kolejne tworzenie wirtualnej rzeczywistości...
darek_wwa napisał(a):Postawię też tezę że wzmacnianie ochrony MBT za pomocą klasycznego pancerza z dotychczasowych materiałów dobiegło kresu
Kolejna (hipo)teza bez dowodów... Wyobraź sobie że podobne tezy opowiadano 50 lat temu...

darek_wwa napisał(a):Takie pytanie do kolegi Obiekta: siedzisz w naszym teciaku - czujesz się bardziej bezpieczny jak masz APS Trophy czy jak Ci obłożą wóz ERAWA?
Retoryczne prawda?
Oczywiście że retoryczne mając na uwadze fakt że z tylu głowy mam to jak mało trenowałem przez ostatnie 5 lat jak mało było ćwiczeń kompanijnych , batalionowych. To że prócz wkm i kilku śmiesznych ZU-23 na Starach to nie mam osłony przed śmigłowcami. A moją zawodną łączność z piechotą na 100% przechwycą Rosjanie...

A najbardziej boje się ze mi zaraz np. uszczelkę spod głowicy wydmucha albo znów pi... napęd w wieży...

darek_wwa napisał(a):I jeszcze jedno - na to gówno są środki?

A czy ty czytasz od początku - czy po prostu to cie przerasta?
obiekt172
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez darek_wwa » 30 sty 2019, o 21:07

No nie można koledze odmówić poczucia humoru i ciętego pióra :)

obiekt172 napisał(a):Oczywiście że retoryczne mając na uwadze fakt że z tylu głowy mam to jak mało trenowałem przez ostatnie 5 lat jak mało było ćwiczeń kompanijnych , batalionowych. To że prócz wkm i kilku śmiesznych ZU-23 na Starach to nie mam osłony przed śmigłowcami. A moją zawodną łączność z piechotą na 100% przechwycą Rosjanie...

A czym będą walić w tego twojego hipotetycznego teciaka te śmigłowcowce - PPK prawda?
A to do ochrony przed PPK najlepiej nadaje się APS - prawda?

obiekt172 napisał(a):
darek_wwa napisał(a):
darek_wwa napisał(a):Postawię też tezę że wzmacnianie ochrony MBT za pomocą klasycznego pancerza z dotychczasowych materiałów dobiegło kresu
Kolejna (hipo)teza bez dowodów... Wyobraź sobie że podobne tezy opowiadano 50 lat temu...

50 lat temu MBT ważył ok 45 ton obecnie 65-70 ton - w tym tkwi sedno sprawy
darek_wwa
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Tromp » 30 sty 2019, o 23:02

darek_wwa napisał(a):No nie można koledze odmówić poczucia humoru i ciętego pióra :)
A to do ochrony przed PPK najlepiej nadaje się APS - prawda?

Nie - SHORAD i własna artyleria do rozwalania nosicieli...
50 lat temu MBT ważył ok 45 ton obecnie 65-70 ton - w tym tkwi sedno sprawy

...a teraz wracamy do forumowej szkółki i odpowiadamy na pytania:
-ile w przybliżeniu waży T-90M?
-ile w przybliżeniu waży T-14?
-ile w przybliżeniu waży Typ 10?
-ile w przybliżeniu waży Leclerc?
To, że Amerykanom wyszedł wieprzek (Niemcom też, choć i tak ciut lżejszy) nie znaczy, że nie da się zrobić dość udanego, znacznie lżejszego wozu.
Tromp
Moderator
Moderator

Postprzez darek_wwa » 30 sty 2019, o 23:29

Hah te dwa wieprzki to IMHO no. 1 i 2 w klasie MBT :)
Ile będzie ważył nowy LeoLecler ze 140mm?
Nie ma już przestrzeni to tworzenia cięższych maszyn
Tu chyba dyskusji nie ma?
darek_wwa
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Tromp » 30 sty 2019, o 23:46

darek_wwa napisał(a):Ile będzie ważył nowy LeoLecler ze 140mm?

50-60 ton. A co do wspomnianych wieprzków, daj każdemu z nich samą tylko wieżę z automatem, nieróżniącą się innymi parametrami, i po kilka ton urwiesz. Daj inny napęd, np. Europowerpack, dostosuj kadłub - i masz kolejnych kilka ton. I tak dalej, i tak dalej...
Tromp
Moderator
Moderator

Postprzez darek_wwa » 31 sty 2019, o 00:16

Przy tym kaliberze będzie trudno zmieścić się w tej masie z tym odrzutem
Ale nie ma co się licytować kwestia była w którą stronę będzie szła ochrona
Jeśli chodź to pancerz zasadniczy to IMHO dojechaliśmy do brzegu
Można jak piszesz urywać tony ale koszt podzespołów będzie szybował w górę
Nie wiem czy to będzie spinać koszt/efekt jak mogą Ci wóz walnąć z dobrego PPK
Ja sądzę że przyszłość to APS
Mamy pierwszą generację. Druga pewnie już się gdzieś projektuje
Jakie możliwości będzie miała trzecia...?
darek_wwa
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Tromp » 31 sty 2019, o 00:30

Następny Koziej...
Tromp
Moderator
Moderator

Postprzez darek_wwa » 31 sty 2019, o 00:38

No nie ma innej rady :)
Izraelscy nie bez powodu w to inwestują
darek_wwa
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Pismak » 31 sty 2019, o 02:34

Tromp napisał(a):Następny Koziej...

Tak a wszędzie w koło w miarę rozwiniętych krajach same Kozieje. USA, Rosja, Izrael, Niemcy.... Pewnie lepiej zainwestować 100 mln dolarów w kolejną fazę analityczną pt "czy jest nam potrzebny lotniskowiec na Bałtyk i dlaczego dwa" lub wydać na 2 prototypy Geparda za 10 lat zamiast porozmawiać o tym jak podnieść skokowo wartość posiadanego sprzętu- musi kalkulują się tylko te inwestycje których koszt na pojazd przekracza milion zielonych i wymaga najmniej trzech lat przebudowy pojazdu. Z takim podejściem za 3 lata nadal będziecie tu wesoło pisać o konieczności modernizacji T-72 i zastanawiać się czy projekt montażu klatki z gołębiami w ramach poprawy łączności to dobra modernizacja czy jednak powinni pójść w głęboką moderkę z wymianą 125 mm na działo magnetyczne.
Pismak
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Tromp » 31 sty 2019, o 08:37

Pismaku wskaż proszę, w którym miejscu Amerykanie, Żydzi, Rosjanie lub Niemcy zadeklarowali, że zrezygnują z klasycznego pancerza na rzecz asop, poza jakimiś pojazdami pomocniczymi, specyficznymi lub bwp, które z definicji nie mogą być (ok, mogą, ale wychodzi drogo i ciężko-->Namer; ponadto do topowych BWP "trochę" mu brakuje) opancerzone równie dobrze, jak czołgi podstawowe?
Tromp
Moderator
Moderator

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wojsko Polskie