Modernizacja polskich czołgów Leopard 2

Dział poświęcony szeroko pojętemu funkcjonowaniu Sił Zbrojnych RP.

Re: Modernizacja polskich czołgów Leopard 2

Postprzez Pismak » 31 sty 2019, o 18:06

Pewnie w tym samym miejscu w którym nie zamierzali rezygnować z kawalerii na rzecz jednostek pancernych/zmechanizowanych albo z pancerników na rzecz lotniskowców. A na poważnie to nikt nie pisał o rezygnacji. Zwłaszcza w naszej sytuacji. Pisano natomiast o implementacji. A implementacja ASOP na LEO daje skokowy wzrost możliwości samoobrony. Takiego skoku nie uzyskasz w tradycyjnym rozumieniu pancerza inaczej jak tworząc/kupując nowy pojazd. O cenie takiego rozwiązania nie wspomnę. ASOP jest tani w relacji koszt/efekt, jest systemem autonomicznym w odróżnieniu od pancerza klasycznego i jest lekki w odróżnieniu od pancerza klasycznego. Sam piszesz o urywaniu tu i tam ton z wagi pojazdu by wygospodarować tonaż na lepszą ochronę pasywną. Takie "urywanie" to olbrzymie koszty.To rozważania modelarskie w naszej sytuacji. Modernizacja 150 Leo kosztowała 2,7 mld złotych. 14 dodatkowych wozów kosztowała 300 mln złotych czyli bez mała tyle ile zakup izraelskiego ASOP dla 230 pojazdów kosztował USA. Licząc że koszt zamontowania to drugie tyle ile cena to zamiast remontu dodatkowych pojazdów można by wyposażyć wszystkie remontowane 128 pojazdów w najnowocześniejszy system ASOP. To daje do myślenia prawda?
Pismak
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez militarysta » 19 kwi 2019, o 19:14

militarysta napisał(a):- Leopard 2PL. Ujmę tak - hue hue hue poziom szamba wzbiera i wybije przed MSPO. Jak myślicie że WL dostaną te czołgi do końca 2021 to możecie zostać świadkami Jehowy bo uwierzycie we wszystko.

Informacyjnie - wybije szybciej niż myślałem. Będzie za niedługo bardzo brzydko i z wyjątkowo niskimi chwytami. Lada moment wystartuje kampania medialna mająca przekonać że całemu złu w programie 2PL jest winny PGZ, Bumar, PCO i Tranów.
Prawda zaś jest taka, że wina za rysujące się fiasko tego programu obciąża wszystkich na czele z IU MON tylko akcenty są różnie rozłożone - i mimo prawdy o nieradzeniu sobie polskich zakładów to RLS jest również w dużej części winny temu co się dzieje.
A w tle są wielkie pieniądze i przyszłość krajowych zdolności do robienia czegokolwiek z platformami gąsienicowymi samemu...
militarysta
Moderator
Moderator

Postprzez duszek » 19 kwi 2019, o 19:17

militarysta napisał(a):A w tle są wielkie pieniądze i przyszłość krajowych zdolności do robienia czegokolwiek z platformami gąsienicowymi samemu...

W życiu jak na pustyni: oazy, miraże...Brabramsy
duszek
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez welder » 19 kwi 2019, o 19:19

Ja tam jedno chcę wiedzieć. Poskładają te co rozebrali?
welder
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez militarysta » 19 kwi 2019, o 19:22

Buahhahaha
A myślisz że skąd są części na utrzymanie ostałych się na chodzie circa 40 2A4? :)
militarysta
Moderator
Moderator

Postprzez welder » 19 kwi 2019, o 19:32

militarysta napisał(a):Buahhahaha
A myślisz że skąd są części na utrzymanie ostałych się na chodzie circa 40 2A4? :)

A pisałem jak rozbierali, żeby ciecia postawić >:( .Co teraz, znowu będą.... o modernizacji 72? To nudne się robi
welder
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez pio » 19 kwi 2019, o 20:49

Nie, teraz Gepard będzie próbował przykryć temat.

Bo prawdę rzecz ujmując, można było go ominąć, gdyby i modernizacja Leopardów, i modernizacja T-72 została przeprowadzona należycie, to można było za 15 lat wejść na biało z 4 batalionami nowych, nowoczesnych i sensownych MBT. Ale pierwszą kreskę do krzyżyka przyłożyło uwalenie PT-91M2, drugą kreską za to będzie fiasko L2PL. Gdyż jeśli nie zaczniemy ciąć batalionów czołgów, to pomimo psioczenia Militarysty i innych (w tym mnie) na WWB, to może się okazać, że tak naprawdę Gepard może się okazać jedynym rozwiązaniem, na które będzie nas stać.

Zresztą Militarysta psioczył w identycznym tonie na Borsuka. ;)
"Bez zgody ani państwo nie może egzystować, ani rodzina" - Ksenofont
"Honesta fama melior pecunia" - Publiusz Syrus
pio
Moderator
Moderator

Postprzez welder » 19 kwi 2019, o 21:16

Stare, ale mi się podoba
Troche przypomina przytoczony artykuł o Borsuku, też zaszokował eksperta
https://www.salon24.pl/u/dziennikarstwo ... ego-czolgu

Inżynierowie zatrudnieni w polskim przemyśle zbrojeniowym III RP szokowali wielokrotnie specjalistów z dziedziny obronności na świece swoim kunsztem nowatorskich i niepowtarzalnych rozwiązań technicznych w tym wielkich producentów zbrojeniowych z USA, Niemiec, Izraela czy Wielkiej Brytanii. Po całkowitym wyzwoleniu się i zerwaniu z techniką i myślą proradziecką zaczęły powstawać Polskie narodowe rozwiązania i konstrukcje jak choćby niektóre z nich to :

Coś z tym szokiem jest, aż mi się udzielił
welder
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Pismak » 19 kwi 2019, o 23:49

Kurna. Normalnie zabrakło mi języka w gębie po tym artykule... :o Teraz się nie dziwie że USA chce przejąć naszą myśl wojskową. Jak nie dadzą rady to zostało im góra 10 lat zanim przejmiemy prym w technikach i technologiach wojskowych.
Pismak
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez kocur75 » 20 kwi 2019, o 00:41

dobra to ja stawiam wyjście w miasto me żeby wreszcie się zorientować o co w tym chodzi. Naprawdę jest tak źle?
kocur75
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez welder » 20 kwi 2019, o 08:48

kocur75 napisał(a):dobra to ja stawiam wyjście w miasto me żeby wreszcie się zorientować o co w tym chodzi. Naprawdę jest tak źle?

Za cenę jednego hamburgera, chcesz wyjaśnienia geszeftu, który kosztuje wszystkie hamburgery świata ? :)

Tak swoją drogą, sto kotów w proszku jednak robi wrażenie, można nakręcić fajny film o Westerplatte

ps
https://www.defence24.pl/twarde-i-leopa ... -challenge
O,naszych coś więcej wiadomo?
welder
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez misiekuba » 25 kwi 2019, o 09:18

Czy ktoś mógłby odnieść się do tez przedstawionych w tym materiale? https://www.youtube.com/watch?v=z-zmJTS1DVM
Dodatkowo przypominam, że druga część tego materiału, została podlinkowana przez Razparuka w wątku: "Modernizacja techniczna sił zbrojnych RP. Plany i realizacja".
misiekuba
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez yeti951 » 25 kwi 2019, o 09:38

1. Faceta się nie da słuchać ze względu na sposób mówienia. Słuchanie go na dłuższą metę może być przyczyną wielu groźnych chorób.
2. Facet nie mówi nic nowego/odkrywczego ani nic co można ogarnąć powszechnie stosowaną logiką. O zgrozo, śledząc wydarzenia w zbrojeniówce przez ostatnie lata zdążyłem do tego przywyknąć. Smutne to.
yeti951
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez misiekuba » 25 kwi 2019, o 10:24

yeti951 napisał(a):1. Faceta się nie da słuchać ze względu na sposób mówienia. Słuchanie go na dłuższą metę może być przyczyną wielu groźnych chorób.
2. Facet nie mówi nic nowego/odkrywczego ani nic co można ogarnąć powszechnie stosowaną logiką. O zgrozo, śledząc wydarzenia w zbrojeniówce przez ostatnie lata zdążyłem do tego przywyknąć. Smutne to.

Ad. 1 Jest to tak subiektywne, że aż szkoda komentować.
Ad. 2 Może i rzadko zaglądam na ten wątek, ale ja np. nie zdawałem sobie sprawy, że koszt modernizacji - i napraw przy okazji wykonywanych - naszych ponad trzydziestoletnich, poniemieckich Leopardów, to 3/4 ceny nowego K2.

EDIT: Przypominam, że w analogicznej sytuacji, jeden z wiceministrów tłumaczył społeczeństwu, że nie opłaca się kupować starych, zmodernizowanych F-16, bo koszty w relacji do pozostałych resursów mają się nijak. Może więc warto zapytać - choćby siebie, bo władza i tak nie odpowie - ile lat w służbie może pozostać Leo za 3/4 ceny K2, a ile pozostałby w służbie K2. Następnie zaś możnaby te złotówki, dolary, czy inne Euro, przeliczyć na lata służby. Wtedy dopiero zrobiłoby się (nie)ciekawie.
misiekuba
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez pio » 25 kwi 2019, o 11:14

misiekuba napisał(a):Ad. 1 Jest to tak subiektywne, że aż szkoda komentować.
Ad. 2 Może i rzadko zaglądam na ten wątek, ale ja np. nie zdawałem sobie sprawy, że koszt modernizacji - i napraw przy okazji wykonywanych - naszych ponad trzydziestoletnich, poniemieckich Leopardów, to 3/4 ceny nowego K2.

Ale yeti ma rację. Bo punkt 2 jest kompletną bzdurą - chyba że ktoś udowodni, że na modernizację Leopardów 2 (samą modernizację) wydaliśmy już około 5,75 mld PLN. :)

Tajemnicą nie jest, że Cegielskiemu zależy na tym, żeby uwalić modernizację Leopardów. Zresztą od tego, co oni pier... mówią, to rak może jeszcze dostać własnego raka.
"Bez zgody ani państwo nie może egzystować, ani rodzina" - Ksenofont
"Honesta fama melior pecunia" - Publiusz Syrus
pio
Moderator
Moderator

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wojsko Polskie