System PATRIOT dla Wojska Polskiego

Dział poświęcony szeroko pojętemu funkcjonowaniu Sił Zbrojnych RP.

Re: System PATRIOT dla Wojska Polskiego

Postprzez Camar0 » 22 kwi 2015, o 01:43

Odnośnie finalizacji, podpisanie umowy nastąpi pod koniec przyszłego roku. Jestem jednak pewny, że potencjalna zmiana władzy u steru nie wpłynie na realizacje akurat tego kontraktu.
Camar0
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez szmul » 22 kwi 2015, o 08:28

Wyboru kluczowego dla bezpieczeństwa Polski systemu obrony powietrznej dokonała grupa urzędników MON bez testów, przetargu, ani zabezpieczenia interesów gospodarczych Polski. Niedawno wiceminister Czesław Mroczek tłumaczył, że poza nim jest w niej minister Tomasz Siemoniak i, także znany ze skrajnego proamerykanizmu, były ambasador w Waszyngtonie, Robert Kupiecki. To oni zdecydowali o przeznaczeniu kilkudziesięciu miliardów złotych polskich podatników na zakup systemu, który nie spełnia wymagań współczesnego pola walki, od państwa, które nie udostępni polskiemu przemysłowi żadnych istotnych technologii.

http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=16243
szmul
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez PawelekNieduzy » 22 kwi 2015, o 08:56

A pretekstem do przyspieszenia podpisania kontraktu jest konflikt na Ukrainie, który mimo podżegania m.in. przez polskich polityków, wygasa.

Moj ulubiony fragment.
A wiec grupa podżegaczy wojennych wybrała produkt imperialistów amerykańskich...
:) :) :)
PawelekNieduzy
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez qgrzegorz » 22 kwi 2015, o 09:15

Taa, tylko czy to polscy politycy wysyłają tam czołgi i swoich żołnierzy (oczywiście urlopowanych) żeby brali udział w walkach?
qgrzegorz
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez yeti951 » 22 kwi 2015, o 09:15

Za każdym razem jak są ogłaszane decyzje o zakupach uzbrojenia niektórzy robią się nerwowi.
yeti951
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez szmul » 22 kwi 2015, o 09:21

Ja nerwowy nie jestem. Mnie koniec końców lata co zostanie wybrane - i tak nie mam wpływu na co pójdą moje podatki. Nie jestem lobbystą, nie zajmuję się tematyką WP. Śmieszy i smuci mnie jedynie, jak wielu z was postrzega rzeczywistość. Ale to nie nowość.
Ps. Politycy chcą sprawdzać sprawę śmiglaka, ale o Patriotach z ust polskich polityków ANI SŁOWA. I to jest najlepsze podsumowanie.
EOT.
szmul
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez yeti951 » 22 kwi 2015, o 09:30

Akurat to można wytłumaczyć. Systemów rakietowych nie produkuje się w kraju więc trudno się postawić w roli obrońcy miejsc pracy etc. Poza tym do analizy tematu trzeba mieć specjalistyczna wiedzę. Śmigłowiec jest lepiej "policzalny". Ma wymiary , moc silników więc nawet laik może to porównać. Stąd taki wysyp znawców techniki lotniczej.
yeti951
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez PawelekNieduzy » 22 kwi 2015, o 09:33

Usunięte ze względu na nikłą wartość merytoryczną...
Prowler
PawelekNieduzy
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez szmul » 22 kwi 2015, o 09:41

Wybór mi lata, ale to nie znaczy, że nie mogę sobie napisać, że wybrano "gorzej i drożej".
Ja nie żałuję, że S-400 nie było wśród rozważanych ofert i nigdy czegoś takiego nie wypowiedziałem.
szmul
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez natfari » 22 kwi 2015, o 09:44

O tym że siedzimy w kieszeni Amerykanów świadczy niewątpliwie wygrany przez Caracala "przetarg na Blackhawka"... To dla zmyłki pewnie.
A faktycznie to nieco większa polityka.
natfari

Postprzez Hastati » 22 kwi 2015, o 09:45

Teli napisał(a):Wystarczy przeczytać notkę na DZ, strona polska na razie nie jest zainteresowana LCI.

Zmienią zdanie jak sobie policzą ile kosztuje pocisk PAC-3 i ile ich mieści jedna tylko wyrzutnia.
Ostatnio edytowano 22 kwi 2015, o 09:47 przez Hastati, łącznie edytowano 1 raz
Hastati
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Teli » 22 kwi 2015, o 09:47

A czy to nie jest przypadkiem zbyt skomplikowany przetarg, o wielu płaszczyznach żeby poważny użytkownik jakim jesteś pisał sobie ot tak "gorzej i drożej"?

Hastati, ci durnie z MON na pewno tego jeszcze nie policzyli, wybrali a teraz wezmą kalkulatory w dłoń i jazda... ::)

Pogaduchy o tym co szmul napisał organizujcie sobie gdzie indziej...
Prowler
Ostatnio edytowano 22 kwi 2015, o 09:48 przez Teli, łącznie edytowano 1 raz
Teli
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez szmul » 22 kwi 2015, o 09:55

I dla rozluźnienia.
"Patriot miał problemy z Iskanderami w Afganistanie"*
*za panem redaktorem z TVN 24
Ps. Ja poważnym użytkownikiem - daj spokój.
szmul
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Hastati » 22 kwi 2015, o 10:02

Może 2 słowa w sprawie tego nieszczęsnego transferu technologii (skupię się na radarze i pociskach) i rzekomej przewadze konkurencji pod tym względem.

1) Amerykanie oferują nam produkcję pocisków GEM-T w Polsce i żadnego transferu technologii w przypadku PAC-3. Być może w przyszłości zajmeimy sie Stunnerami.
2) Francuzi oferowali udział w produkcji Aster-30 (lub całej rakiety, nie pamiętam), ale realnie patrząc jest to pocisk klasy GEM-T. Nie wiem czy nowocześniejszy, ale klasa jest ta sama.
3) Francuzi nie mogli zaoferować nic na poziomie PAC-3 bo takiej wesrji Aster-30 po prostu nie ma i nie wiadomo czy i kiedy będzie.

Pozostaje jeszcze kwestia radaru. Jestem pewny, że niestety rozwój jednostki radarowej dla Patriota będziemy co najmniej współfinansowali. Kwestia jednak naszego udziału w tym projekcie pozostaje otwarta i mamy tu duże pole do negocjacji.
Hastati
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Delwin » 22 kwi 2015, o 10:09

Przedstawiciel MBDA twierdzi (w "Rzepie", że nie było nawet pytania o cenę - czy to możliwe?
Delwin
Użytkownicy
Użytkownicy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wojsko Polskie