Likwidacja WSI

Dział poświęcony szeroko pojętemu funkcjonowaniu Sił Zbrojnych RP.

Postprzez Desperad » 10 lis 2005, o 19:21

[quote=""PiterNZ""]
1) Raczej małofachowe źródło;
2) Jeżeli to artykuł napisany w trakcie kampanii wyborczej to warto zwrócić uwagę, że ze sporej liczby haseł PiS już zrezygnowała.[/quote]

Artukuł ukazał się we wczorajszym wydaniu.
Niech pan wskaże "fachowe" źródła według Pana... "Polska Zbrojna" ???

Rozumiem, że jak:
jest aresztowany ktoś z SLD to zatrzymano złoczyńcę
a jak
aresztowano asystenta kogoś z właściwego ugrupowania to celowa prowokacja?
Następnym krokiem będzie uznanie, że kradną tylko Ci z SLD a członkowie PiS-u to wyłącznie uczciwi Polacy.

Szeremietew nie jest członkiem PiS-u, a o prowokacji względem jego osoby pisała Angora...
Co do uczciwości to jednak członkowie SLD są przodownikami: Pęczak, Sobotka, Jagiełło, Siemiątkowski, Oleksy, Jakubowska.....

Pisanie o wywiadzie na podstawie news-ów z prasy i to tej niefachowej nie ma wiele wspólnego z realną rzeczywistością.
Czasami naprawdę warto wcześniej sprawdzić w Dzienniku Ustaw bądź na stronie MON-u jakie są zadania której służby.
Już pisał jeden Orzeł który kwestionował działalność WSI poza granicami Polski i odkrył zintegrowany system informatyczny służb specjalnych UW.

Jeszcze raz proszę o podanie tej "fachowej" prasy (wiem żę ani NTW ani Raport generalnie "takimi" tematami się nie zajmują)...., ale liczę na to że Pan poda jakieś przykłady....
Honor, Duma i krańcowe wypalenie.....
Desperad
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez PiterNZ » 10 lis 2005, o 20:13

[quote=""Desperad""][quote=""PiterNZ""]
1) Raczej małofachowe źródło;
2) Jeżeli to artykuł napisany w trakcie kampanii wyborczej to warto zwrócić uwagę, że ze sporej liczby haseł PiS już zrezygnowała.[/quote]
Artukuł ukazał się we wczorajszym wydaniu.
Niech pan wskaże "fachowe" źródła według Pana... "Polska Zbrojna" ???[/quote]
Problem z wywiadem polega na tym, że o tych służbach się nie pisze. I brak artykułów w NTW i Raporcie o czymś świadczy.
Co do Gazety Polskiej jest niefachowa ponieważ tematy związane z wojskowością są dla niej działalnością poboczną i nie utrzymują na stałe żadnego zespołu piszącego na ten temat.
Prędzej uwierzyłbym jednak Polsce Zbrojnej a z gazet spoza MON np. Komandosowi.

[quote=""Desperad""] Szeremietew nie jest członkiem PiS-u, a o prowokacji względem jego osoby pisała Angora...[/quote]
Rozstrzygające są wyroki sądowe a nie artykuły prasowe.
Co do czynów nieuczciwych to generalnie popełniają je osoby które przede wszystkim mogą je popełnić. Stąd trudno isać o przodownictwie SLD ponieważ wtedy nikt poza SLD nie rządził.
Dlatego winnych działaczy SLD należy ukarać ale prawdziwą miarą sprawiedliwości nie będzie ich ukaranie (nie są u władzy) ale ukaranie winnych z Samoobrony i postępowanie Ministerstwa Sprawiedliwości wobec tych którzy zostaną złapani.

Wina niektórych działaczy SLD to fakt popełniania przestępstw ale zasługa, że winni zostali ukarani.

[quote=""Desperad""] Jeszcze raz proszę o podanie tej "fachowej" prasy (wiem żę ani NTW ani Raport generalnie "takimi" tematami się nie zajmują)...., ale liczę na to że Pan poda jakieś przykłady....[/quote]
Jak wyżej.
Poza tym prasa nawet specjalistyczna działa na zasadzie zysku a w tej branży wszystko jest tajne stąd mam pytanie o czym miałaby pisać?
Czy ktoś myśli, że wywiad albo kontrwywiad mogą się chwalić sukcesami?
Jakimi ???????
Jakich artykułów w prasie należy oczekiwać ??????
Przecież ze specyfiki tych służb wynika, że mogą być tylko na temat porażek. Przykładowo aresztowanie szpiega to głównie porażka.

Wg mnie największym błedem jest umieszczanie na czele tych służb polityków to oni są tym złem.
Cywilna kontrola i może dokładne rozliczanie kosztów?
Potem wszystkie dane w jeden system i w razie włamania mamy cały Wywiad i kontrwywiad z głowy na kilka lat.
PiterNZ
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Desperad » 10 lis 2005, o 21:13

Drogi Panie, na całym świecie własnie to media upowszechniają informacje na temat sukcesów i "wpadek" wywiadów - i dzieje się tak wszędzie -choćby ostatnia afera na temat ujawnienia nazwiska agentki CIA w świetle "zbierania dowodów na temat posiadania przez Irak BMR"....

A sukcesami chwalą się najczęsciej instytucje kontrwywiadowcze...
Desperad
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Faktor » 10 lis 2005, o 21:30

Z wlasnych zrodel wiem(nie z wikipedi :lol: ) ze WSI nawet u innych sluzb i formacji mundorowych wzbudzaja wstret i tak naprawde malo kto z nimi chce wspolpracowac.Generalnie jest to panstwo w panstwie.Jedno jest pewne oni beda bronic sie do konca przed likwidacja napewno wyskoczy kilka "rewelacji medialnych".

P.S Do "Krolika" czy ja mam wiedze czy nie.Powiem tyle mam 32 lata od 1996 do 2000 roku sluzylem JW 2610 jako zolnierz sluzby zasadniczej pozniej nadterminowej.Od 2000 do 2003 dalsza sluzba u obecnych gospodarzy obiektow na ul.Podchorazych.Sprawy materialne i brak znajomosci w "lesnej firmie"sprawily ze po skonczeniu kontraktu znowu jestem cywilem :)
Faktor
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez PiterNZ » 10 lis 2005, o 22:25

[quote=""Desperad""]Drogi Panie, na całym świecie własnie to media upowszechniają informacje na temat sukcesów i "wpadek" wywiadów - i dzieje się tak wszędzie -choćby ostatnia afera na temat ujawnienia nazwiska agentki CIA w świetle "zbierania dowodów na temat posiadania przez Irak BMR"....
A sukcesami chwalą się najczęsciej instytucje kontrwywiadowcze...[/quote]
Jakimi to sukcesami chwali się wywiad?
Co do agencji kontrwywiadowczych to może warto uzmysłowić sobie, że aresztowanie szpiega to porażka ponieważ szpiega należy odwrócić. Jeżeli przez pewien czas uda się jemu przekazywać fałszywe materiały to obcy wywiad nie ma już pewności, które z już otrzymanych są prawdziwe i to jest sukces.
Stąd ponawiam pytanie jakimi sukcesami chwalą się agencje kontrwywiadowcze ponieważ aresztowanie szpiega to klęska.
Którą to służbę rozwiązano po klęsce medialnej ? Słyszałeś o rozwiązaniu CIA ?
Wpadek i to słynnych miała sporo, ale nikt nawet nie pomyślał o jej likwidacji. Wpadki WSI w porównaniu z CIA to naprawdę drobiazg.
Skąd wiadomo, że to była tak naprawdę klęska?

[quote=""Faktor""]Z wlasnych zrodel wiem(nie z wikipedi :lol: ) ze WSI nawet u innych sluzb i formacji mundorowych wzbudzaja wstret i tak naprawde malo kto z nimi chce wspolpracowac.Generalnie jest to panstwo w panstwie.Jedno jest pewne oni beda bronic sie do konca przed likwidacja napewno wyskoczy kilka "rewelacji medialnych".[/quote]
Nikt nie lubi współpracować z żadną służbą kontrolą i nie po to je stworzono, żeby inni je lubili.
Jaką wartość mają rewelacje medialne i skąd wiadomo czy są prawdziwe?

[quote=""Faktor""] P.S Do "Krolika" czy ja mam wiedze czy nie.Powiem tyle mam 32 lata od 1996 do 2000 roku sluzylem JW 2610 jako zolnierz sluzby zasadniczej pozniej nadterminowej.Od 2000 do 2003 dalsza sluzba u obecnych gospodarzy obiektow na ul.Podchorazych.Sprawy materialne i brak znajomosci w "lesnej firmie"sprawily ze po skonczeniu kontraktu znowu jestem cywilem :) [/quote]
Z całym szacunkiem, ale nie masz wiedzy.
Analogicznie w prywatnych firmach na każdym szczeblu istnieje pewna wiedza, ale tylko nieliczni wiedzą jak jest naprawdę.
Poza tym z Twoich słów wynika, że masz żal do armii, czyli nie jesteś osobą obiektywną, ponieważ kierujesz się emocjami.
Myślisz w kategoriach politycznych a nie merytorycznych.
PiterNZ
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez izi » 10 lis 2005, o 22:28

Te, Królik... Pójdziesz do wojska, to przestaniesz podważać opinie "fachowców" :wink:
Powyższy post wyraża opinię autora jedynie w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani w każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podania przyczyny! \";)\"
izi
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Desperad » 11 lis 2005, o 08:03

Myślę, ze sukscy wywiady trzeba wyłapywać miedzy wierszami informacji podawanych w mediach - najlepszym przykładem jest tu konflikt izraelsko - palestyński......

Natomiast wykrycie "kreta" też mimo wszystko jest sukcesem (mimo wszystko, bo rozumiem , że rozgłos dla takiej sprawy "położył" wszelką grę kontrywiadu.....), w końcu zawsze jednego "padalca" mniej....
Desperad
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez PiterNZ » 11 lis 2005, o 10:10

[quote=""Desperad""]
Myślę, ze sukscy wywiady trzeba wyłapywać miedzy wierszami informacji podawanych w mediach - najlepszym przykładem jest tu konflikt izraelsko - palestyński......[/quote]
Polska samodzielnie żadnej wojny nie prowadzi.
Jak szpiegujemy w NATO to już w ogóle nie mamy się czym chwalić.

[quote=""Desperad""] Natomiast wykrycie "kreta" też mimo wszystko jest sukcesem (mimo wszystko, bo rozumiem , że rozgłos dla takiej sprawy "położył" wszelką grę kontrywiadu.....), w końcu zawsze jednego "padalca" mniej....[/quote] Nie masz racji ponieważ w tak prostym rozumieniu wszystkie materiały których dostarczył są wartościowe.
Zobacz na postępowanie anglików podczas II WŚ niemieckich szpeigów odwracali.

Na miejsce spalonego agenta przeciwnik pozyska kolejnego a jeżeli sądzi, że wszystko jest OK to mamy szasnę, że skupi się na tym właśnie agencie. Tak jak napisałem wcześniej nawet jeżeli się po czasie zorientuje to może się nigdy nie dowiedzieć czy tamten kiedykolwiek dostarczył prawdziwe materiały.
PiterNZ
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Desperad » 11 lis 2005, o 13:45

Ok- niech będzie trochę "faktów prasowych" dla Panów...
Odnośnie afer z WSI w tle:

1. FOZZ- prace głównego oskarżonego w tej intytucji czyli Grzegorz Ż koordynował nie kto inny jak płk Krzysztof Łada -dziś pracownik ambasady w Bejrucie oczywiście jako atache, płk. Zenon Klamecki nadzorujący nielegalne operacje FOZZ-u...
2.Nielegalny handel bronia z państwami objętymi embargiem ONZ-u - firma Centex, która działała pod przykryciem WSI, kierował nią kpt. Jerzy D. bliski współpracownik gen. Dukaczewskiego - sprawę opisywała "Rzeczpospolita" drukując notatkę podpisaną przez gen Malejczyka...
3. Wypłynięcie dyskietki z informacjami nt. agenturalnej siatki WSI - ktoś skopiował dane, dyskietkę znaleziono w Bosni w 1996 r., odpowiedzialny za te dane był płk. Cezary L., sprawę opisywał tygodnik "Wprost"
4. Afrea ze spółką Wrostra- handel paliwami, spółka rónież zarządzana przez WSI, jej prezesem był były oficer tej służby.

Dalej o "fachowości" i "lojalności" naszych służb:

1. Gen Bolesław Izydorczyk - nie dostał certyfikatu bezpieczeństwa NATO.
2.Dwóch oficerów pracujących na rzecz FSB FR - ppłk. Zbigniew Potrzebowski i Czesław Wojtkun, aresztowani przez kontrwywiad UOP
3. do więzinie za zastraszanie prokuratora trafił płk. Marek K.z WSI, za fałszowanie dokumentów i groźby karalne w to samo miejsce trafił tez płk. Janusz A. równiez pracownik tej instytucji.
4. Najnowasz afera bo zroku 2005 dotyczy ppłk Jana Marię O. odpowiedzialnego za ustalenie nazwisk oficerów ktorzy przeszli szkolenie w GRU - pan ppłk. O musiał odejść bo okazało się że pan gen Dukaczewski także przechodził takie przeszkolenie....

Ostatnia sprawa to "przenikanie personalne" służb cywilnych i wojskowych.

Gdzie np. p. płk Zenon B. wieloletni oficer WSI został zastępcą szefa AW lub płk Antoni P., także długoletni oficer WSI który przeszedł na stanowisko szefa delegatury ABW w Lublinie.

Panowie, żebyśmy się dobrze zrozumieli nie piszę tego wszystkiego po to aby skompromitować służby specjalne WP. Ci ludzie sa oficerami Wojska Polskiego! Powinni być kryształowi, tylu kompromitujących rzeczy nie powinno być... Boli mnie każda afera w którą zamieszani są żołnierze Wojska Polskiego (jak chocby ostatnia związana z Irakiem) - Ci ludzie składali przysięgę, dostali szczególny kredyt zaufania, a to wszystko świadczy niestety o tym, ze nie mają zasad, systemu wartości, kregosłupa moralnego etc..... Wiedza merytoryczna jest ważna zgadzam się, ale musi być jeszcze tzw "morale", szczególnie w tej bardzo specyficznej służbie.... Dlatego trzeba wprowadzić "sanację" - reorganizująć WSI....

Opisując wyżej cytowane "fakty prasowe" :lol: korzystałem z artykułów w Gazecie Polskiej (z dn.09.11), z tyd Wprost i Rzeczpospolitej
Desperad
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez PiterNZ » 11 lis 2005, o 15:01

[quote=""Desperad""] Ostatnia sprawa to "przenikanie personalne" służb cywilnych i wojskowych. [/quote]
Było jest i będzie jeszcze większe.

[quote=""Desperad""] Panowie, żebyśmy się dobrze zrozumieli nie piszę tego wszystkiego po to aby skompromitować służby specjalne WP. Ci ludzie sa oficerami Wojska Polskiego! Powinni być kryształowi, tylu kompromitujących rzeczy nie powinno być... Boli mnie każda afera w którą zamieszani są żołnierze Wojska Polskiego (jak chocby ostatnia związana z Irakiem)[/quote]
Ci ludzie są zawodowcami, w kryształową uczciwość dużych grup ludzkich nie ma co wierzyć. CIA też miała kilku agentów KGB u siebie na kluczowych stanowiskach.

[quote=""Desperad""] - Ci ludzie składali przysięgę, dostali szczególny kredyt zaufania, a to wszystko świadczy niestety o tym, ze nie mają zasad, systemu wartości, kregosłupa moralnego etc..... [/quote]
Na to na co piszesz powoływano się w komuniźmie i jest dobre podczas wojny. W czas pokoju należy płacić i wymagać.
Ale wpadki będą zawsze i na to nie ma rady.

[quote=""Desperad""] Wiedza merytoryczna jest ważna zgadzam się, ale musi być jeszcze tzw "morale", szczególnie w tej bardzo specyficznej służbie.... Dlatego trzeba wprowadzić "sanację" - reorganizująć WSI....[/quote]
Sanację można ale nie likwidację.
Morali ani honoru nie da się zmierzyć a szczytne deklaracje są dla mnie śmieszne. Pracuję w Dziale personalnym i słyszałem je wielokrotnie i bardzo częścto Ci co mają usta pełne frazesów skrupułów jakoś potem też nie mają.
Szczytne ideały i wzniosłe hasła kojarzą mi się z komunizmem, kapitalizm to ciężka praca bez okrzyków.

Wątpię też w krystaliczną czystość nowej ekipy.
Jeden z Ministrów żąda od innych aby wierność małżeńska była dla nich najważniejsza ale sam ma kochankę - fakt prasowy.
Sama koalicja została utworzona z Samoobroną przeciw której działaczom toczy się całkiem sporo procesów. Przed wyborami PiS miał o Samoobronie bardzo złe zdanie a teraz stali się wspaniali. Rozumiem, że immunitet już dostali.
PiterNZ
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Desperad » 11 lis 2005, o 15:42

[quote=""PiterNZ""]Ci ludzie są zawodowcami, w kryształową uczciwość dużych grup ludzkich nie ma co wierzyć. CIA też miała kilku agentów KGB u siebie na kluczowych stanowiskach.[/quote]
Nie chodzi mi o pojedyncze przypadki (tzw "czarne owce" wszedzie się znajdą), ale to co widzimy to prawdziwa plaga!!

[quote=""PiterNZ""]
Na to na co piszesz powoływano się w komuniźmie i jest dobre podczas wojny. W czas pokoju należy płacić i wymagać.
Ale wpadki będą zawsze i na to nie ma rady.[/quote]
Ci ludzie to nie pracownicy firmy, którzy co roku zmieniają pracę, ich praca jest służbą- Ojczyźnie, Państwu, Narodowi!!! I patriotyzm tak spaczony przez idee komunistyczne w PRL-u jest i musi być obecny szczególnie wsród kadry Sił Zbrojnych - i to teraz, w razie wojny już jest za późno....

[quote=""PiterNZ""]
Jeden z Ministrów żąda od innych aby wierność małżeńska była dla nich najważniejsza ale sam ma kochankę - fakt prasowy.
Sama koalicja została utworzona z Samoobroną przeciw której działaczom toczy się całkiem sporo procesów. Przed wyborami PiS miał o Samoobronie bardzo złe zdanie a teraz stali się wspaniali. Rozumiem, że immunitet już dostali.[/quote]
Wśród działaczy PO też są ludzie którzy mają problemy z prawem - vide p. Schetyna
Druga sprawa- kiedy "Jeden z Ministrów żąda od innych aby wierność małżeńska była dla nich najważniejsza"??? Skąd Pan wziął takie zdanie lub taką wypowiedź Ministra Dorna???
Desperad
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez PiterNZ » 11 lis 2005, o 15:56

[quote=""Desperad""] [quote=""PiterNZ""] Na to na co piszesz powoływano się w komuniźmie i jest dobre podczas wojny. W czas pokoju należy płacić i wymagać. Ale wpadki będą zawsze i na to nie ma rady.[/quote]
Ci ludzie to nie pracownicy firmy, którzy co roku zmieniają pracę, ich praca jest służbą- Ojczyźnie, Państwu, Narodowi!!! I patriotyzm tak spaczony przez idee komunistyczne w PRL-u jest i musi być obecny szczególnie wsród kadry Sił Zbrojnych - i to teraz, w razie wojny już jest za późno....[/quote]
Patrząc na inne państwa sytuacja normalna a u nas rozdmuchiwana w prasie. Ile było wyroków a ile zwykłych pomówień.
Całe to gadanie o służbie przesłania przeważnie niskie płace, marne wypiosżenie, oszczędności i chęć zwalczania przeciwników politycznych.
Co ciekawe mówią je politycy którzy nadzwyczaj często zmieniają zdanie a słowo poseł powoli w Polsce staje się synonimem słowa złodziej. Pracują na to wszystkie opcje. Czy ktoś głośno mówi obecnie o rezygnacji posłów z immunitetu czy ten postulat doytyczył tylko SLD?

[quote=""PiterNZ""]
Sama koalicja została utworzona z Samoobroną przeciw której działaczom toczy się całkiem sporo procesów. Przed wyborami PiS miał o Samoobronie bardzo złe zdanie a teraz stali się wspaniali. Rozumiem, że immunitet już dostali.[/quote]
Wśród działaczy PO też są ludzie którzy mają problemy z prawem - vide p. Schetyna Druga sprawa- kiedy "Jeden z Ministrów żąda od innych aby wierność małżeńska była dla nich najważniejsza"??? Skąd Pan wziął takie zdanie lub taką wypowiedź Ministra Dorna???[/quote] Superexpres poza tym nie napisałem, że chodzi o Ministra Dorna no ale skoro już Pan to potwierdza.
Co z koalicją, z Samoobroną daje gwarancje uczciwości :)
PiterNZ
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Królik » 14 lis 2005, o 10:29

Przepraszam za OT, ale nie mogłem się powstrzymać:

[quote=""Desperad""]Wszystko można wykpić i zakwestionować..... Skąś kojarzę tą metodę.... Urban? Miller? hahahahahahahhahaah
To, że Zbigniewa S. ściągał UOP jest dla mnie logiczne...., ale rozumiem, że tutaj tylko Pan ma monopol na prawdę...[/quote]
Poczytaj swoje posty.
Już?
Widzisz jakiś związek z Twoim cytatem?
Przypomina mi się pewien biblijny cytat o słomce w oku...

[quote=""Faktor""]P.S Do "Krolika" czy ja mam wiedze czy nie.Powiem tyle mam 32 lata od 1996 do 2000 roku sluzylem JW 2610 jako zolnierz sluzby zasadniczej pozniej nadterminowej.Od 2000 do 2003 dalsza sluzba u obecnych gospodarzy obiektow na ul.Podchorazych.Sprawy materialne i brak znajomosci w "lesnej firmie"sprawily ze po skonczeniu kontraktu znowu jestem cywilem[/quote]
Aha. Rozumiem, że żołnierz służby zasadniczej i nadterminowej dysponuje certyfikatem dostępu do informacji niejawnej o klauzuli ŚT, tak? Na bieżąco również ma kontakt z oficerami wzmiankowanej instytucji (chyba tylko z obiektowym) oraz uczestniczy w operacjach WSI. Jasne.
Co do lat służby: byłeś w 10 Pułku? Jak tak, to pewnie znasz ksywki "Łysy" i "Perła". To moi koledzy z rocznika.

Pozdrawiam
Nazywam się major Bień i mam stopień majora...
Królik
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Desperad » 14 lis 2005, o 11:13

[quote=""Królik""]Przepraszam za OT, ale nie mogłem się powstrzymać:

[quote=""Desperad""]Wszystko można wykpić i zakwestionować..... Skąś kojarzę tą metodę.... Urban? Miller? hahahahahahahhahaah
To, że Zbigniewa S. ściągał UOP jest dla mnie logiczne...., ale rozumiem, że tutaj tylko Pan ma monopol na prawdę...[/quote][/quote]
Poczytaj swoje posty.
Już?
Widzisz jakiś związek z Twoim cytatem?
Przypomina mi się pewien biblijny cytat o słomce w oku...

Diagnoza jest jasna- jednak Urban- cóż...., niektorzy wychowali się na tygodniku NIE, kwestia gustu....
Desperad
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Królik » 14 lis 2005, o 11:48

[quote=""Desperad""]
Diagnoza jest jasna- jednak Urban- cóż...., niektorzy wychowali się na tygodniku NIE, kwestia gustu....[/quote]
De gustibus non disputandum est
Jeżeli rozmowa o czyichś gustach jest dla Ciebie argumentem w tej dyskusji, to chyba coś z Tobą nie tak.
W razie gdybyś jednak nie zrozumiał o co mi chodziło (a jak widzę nie zrozumiałeś) skojarz to:
[quote=""Desperad""]Wszystko można [size=99px]wykpić[/size] i zakwestionować[/quote]
z tym:
[quote=""Desperad""]hahahahahahahhahaah
[/quote]
Dotarło?
Nazywam się major Bień i mam stopień majora...
Królik
Użytkownicy
Użytkownicy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wojsko Polskie