Likwidacja WSI

Dział poświęcony szeroko pojętemu funkcjonowaniu Sił Zbrojnych RP.

Likwidacja WSI

Postprzez PiterNZ » 1 lis 2005, o 21:56

Co sądzicie o pomyśle likwidacji WSI?

Ponieważ nie obiektywnych kryteriów "dobrego" i "złego" obawiam (właściwie jestem tego pewien, z własnej praktyki ponieważ brałem udział w restrukturyzacji kilku firm) się, że oprócz najsłabszych odejdą najlepsi. Przy czym Ci którzy mogą znaleźć sobie pracę na rynku odejdą, żeby nie ryzykować. Być może następują właśnie wzmożone próby werbunku oficerów tych służb.
W atmosferze kiedy nie wiadomo kto odchodzi a kto zostaje nastąpi praktycznie paraliż polskich służb specjalnych. Poza tym pytanie kto zastąpi dotychczasową kadrę dowódczą WSI. Chyba, że temu właśnie ma służyc pomysł połączenia z ABW. Nie byłoby wtedy problemu, że WSI to żołnierze zawodowi których mogą zastąpić tylko żołnierze zawodowi.

Pomysł połączenia z ABW jest już mocno kontrowersyjny i skończy się za kilka lat powstaniem namiastki wywiadu w ramach WP.
Trudniejsza będzie współpraca ABW z Żandarmerią Wojskową.
Odpowiednio poddanie ABW kontroli Szefa MON utrudni współpracę z Policją.

Można było zrozumieć lustrację w 1990 r. ale w 2005 r. nie ma żadnego sensu. Poza tym przeraża mnie wiara, że w ramach jednej grupy (PiS) są tylko uczciwi a inni to już aferzyści. Skąd bierze się wiara, że nowi będą uczciwsi. Można stworzyć mechanizmy bardziej lub mniej sprzyjające uczciwości ale liczyć, że na 10.000 własnych współpracowników wszyscy są uczciwi to ciekawe - oczywiście przejaskrawiłem PiS liczy, że ma więcej uczciwych.

Można tworzyć urzędy antykorupcyjne, specjalne służby itp. ale to już było tak działało MSW w latach 80-tych za czasów Ministra Czesława Kiszczaka. Był ZOF (Zarząd Ochrony Funkcjonariuszy a może JOF nie pamiętam) milicjanta zawieszano jeżeli był na niego donos a dopiero potem wyjaśniano. Tylko ściganie opozycji szło sprawnie.
PiterNZ
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 5033
Dołączył(a): 29 paź 2005, o 22:09

Postprzez mac76 » 2 lis 2005, o 12:06

Likwidacja WSI to dla mnie temat zastępczy a co ciekawe wygląda na najważniejszy u Marcinkiewicza. Ci co odejdą ze służb ze stołków mają wypracowane odpowiednie emerytury i spory krąg kolegów.

Chlebem Panowie się zajmijcie a nie igrzyskami!
Szukasz informacji z MSPO i nie tylko? Zajrzyj: dziennikzbrojny.pl
Avatar użytkownika
mac76
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 4534
Dołączył(a): 5 lis 2004, o 13:15
Lokalizacja: podlasie

Jestem za likwidacją.

Postprzez artwi » 2 lis 2005, o 17:08

Niestety są to służby, które nie przeszły weryfikacji i "cieszą" się całkowitym brakiem zaufania NATO, które odmawia z nimi współpracy. NATO ma czego się obwawiać, ponieważ "za komuny" nasze specsłużby były w jednolitym komputerowym systemie ewidencyjnym z ZSRR (oczywiście dane płyneły od nas do nich, a nie odwrotnie). ZSRR miało 100% kontroli nad naszymi specłużbami! Rosja ma pewnie dalej z 90% rozeznania w kadrach WSI, skoro te służby nie przeszły weryfikacji. WSI jest dodatkowo umoczone w skandale gospodarcze i handlowe od wojskowych (szemrane sprzedaże polskich BWP-2 i torped bambusom) po afery gospodarcze na gigantyczną skalę (rzędu miliardów złotych rocznie!). Jaskrawy przykład: Afera Paliwowa, gdzie WSI grały pierwsze skrzypce-to one umożliwiały zakup nielegalnego paliwa w rosyjskiej marynarce i składowanie go na terenie naszych jednostek wojskowych! Umożliwiały też działalnośc na terenie baz wojskowych firm należących do mafi paliwowej i ochraniały je przed cywilną kontrolą ("zakaz wstępu, tajemnica wojskowa..."). Że NATO traktuje takie rzeczy poważnie, niech świadczy fakt że szef naszych specsłużb Siemiątkowski nie uzyskał certyfikatu NATO dopuszczającego do tajemnic natowskich (posługiwał się też sfałszowanym certyfikatem dopuszczającym do polskich tajemnic)! Jak sobie wyobrażasz współpracę naszych specsłużb z natowskimi, gdy nasze kadry nie mają natowskich certyfikatów? A takowych nie uzyskają oficerowie szkoleni w Moskwie przez KGB i GRU, a w IIIRP zamieszani w gigantyczne afery z Ałganowem w tle!
nie dyskutuję z: Sundowner, PiterNZ, Królik, Dranio. Michael, urbanoid, Grzegorz66, sickboy, aso, Barg, Vanisher, Speedy, Sa\'iqa
artwi
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 416
Dołączył(a): 30 paź 2005, o 17:12

Postprzez mac76 » 2 lis 2005, o 19:28

Równie dobrze można to powiedzieć choćby o posłach...

To, że Siemiątkowski nie dostał certyfikatu to problem doboru osób na takie stanowiska, przeważnie z klucza partyjnego.
Polska, a tym samym WSI jako organ armii, członka NATO, jest dopuszczony do różnorakich tajemnic. Sprawa może dotyczyć niektórych z wysokich stołków, a nie służb jako całości.
Zarzut, że kierownictwo wywodzi się z byłych służb PRL. Trudno oczekiwać by było inaczej. Musi nastąpić zmiana pokoleniowa. To tak jak z generałami w WP, wszyscy zaczynali w PRL-u. Osoby rozpoczynające swoją karierę w III RP mogą co najwyżej obsadzić średni szczebel.
Szukasz informacji z MSPO i nie tylko? Zajrzyj: dziennikzbrojny.pl
Avatar użytkownika
mac76
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 4534
Dołączył(a): 5 lis 2004, o 13:15
Lokalizacja: podlasie

Re: Jestem za likwidacją.

Postprzez PiterNZ » 2 lis 2005, o 20:01

[quote=""artwi""]Niestety są to służby, które nie przeszły weryfikacji i "cieszą" się całkowitym brakiem zaufania NATO, które odmawia z nimi współpracy.[/quote]
Może jakiś dowód na powyższe twierdzenie.
Wg mojej wiedzy polskie specsłużby mają bardzo dobrą opinię w NATO.
W każdym razie po amatorsko przeprowadzonej czystce ich jakość może spaść do 0.

[quote=""artwi""] NATO ma czego się obwawiać, ponieważ "za komuny" nasze specsłużby były w jednolitym komputerowym systemie ewidencyjnym z ZSRR (oczywiście dane płyneły od nas do nich, a nie odwrotnie). ZSRR miało 100% kontroli nad naszymi specłużbami![/quote]
1) Od którego roku taki system istniał.
2) 100 % kontroli to ZSRR nie miało nawet nad cywilny specsłużbami. Kontrola była ale bez przesady nie należy jej demonizować.

[quote=""artwi""] WSI jest dodatkowo umoczone w skandale gospodarcze i handlowe od wojskowych (szemrane sprzedaże polskich BWP-2 i torped bambusom) po afery gospodarcze na gigantyczną skalę (rzędu miliardów złotych rocznie!). Jaskrawy przykład: Afera Paliwowa, gdzie WSI grały pierwsze skrzypce-to one umożliwiały zakup nielegalnego paliwa w rosyjskiej marynarce i składowanie go na terenie naszych jednostek wojskowych! Umożliwiały też działalnośc na terenie baz wojskowych firm należących do mafi paliwowej i ochraniały je przed cywilną kontrolą ("zakaz wstępu, tajemnica wojskowa..."). Że NATO traktuje takie rzeczy poważnie, niech świadczy fakt że szef naszych specsłużb Siemiątkowski nie uzyskał certyfikatu NATO dopuszczającego do tajemnic natowskich (posługiwał się też sfałszowanym certyfikatem dopuszczającym do polskich tajemnic)! Jak sobie wyobrażasz współpracę naszych specsłużb z natowskimi, gdy nasze kadry nie mają natowskich certyfikatów?[/quote]
1) Proponuję poczytać w ile skandali i afer była zamieszana CIA.
2) Szef specsłużb jest z klucza politycznego i na tym polu nowa ekipa też nie błyszczy - np. pewien wicemarszałek.
3) Napisy "zakaz wstępu, tajemnica wojskowa..." nie mają wielkiego związku z WSI i przed cywilną kontrolą będą broniły dostępu bez względu na istnienie bądź nie WSI.

Cywilna kontrola będzie i powinna być w armii bardzo ograniczona z uwagi na jej specyfikę.

[quote=""artwi""] A takowych nie uzyskają oficerowie szkoleni w Moskwie przez KGB i GRU, a w IIIRP zamieszani w gigantyczne afery z Ałganowem w tle![/quote] Oficerowie WSI szkoleni przez KGB ?
Może trochę faktów zamiast sloganów.
A może już posiadają takie certyfikaty?
Wracamy do czasów gdy wystarczyło kogoś oskarżyć ?
PiterNZ
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 5033
Dołączył(a): 29 paź 2005, o 22:09

Re: Jestem za likwidacją.

Postprzez Królik » 3 lis 2005, o 09:54

[quote=""artwi""]Niestety są to służby, które nie przeszły weryfikacji i "cieszą" się całkowitym brakiem zaufania NATO, które odmawia z nimi współpracy. [/quote]
Oczywiście. A Amerykanie są tak głupi albo naiwni, że bardzo wysoko oceniają działalność WSI. Nie tylko zresztą oni.
NATO ma czego się obwawiać, ponieważ "za komuny" nasze specsłużby były w jednolitym komputerowym systemie ewidencyjnym z ZSRR (oczywiście dane płyneły od nas do nich, a nie odwrotnie).

No, a system ten był oparty na komputerach PENTIUM 4 z procesorem 3.5GHz, zaś dane były transmitowane za pomocą Internetu.
Pominę fakt, że WSI istnieją od bodaj 1992 roku...
ZSRR miało 100% kontroli nad naszymi specłużbami! Rosja ma pewnie dalej z 90% rozeznania w kadrach WSI, skoro te służby nie przeszły weryfikacji

A dlaczego nie 98%? Albo 99?
Zapewne - według Ciebie - WSI składają się z samych oficerów wykształconych w Moskwie, zaś przełożonymi są ludzie pamiętający czasy Lenino, tak?
Jaskrawy przykład: Afera Paliwowa, gdzie WSI grały pierwsze skrzypce-to one umożliwiały zakup nielegalnego paliwa w rosyjskiej marynarce i składowanie go na terenie naszych jednostek wojskowych!

No, i te wredne WSI po zakupie paliwa w marynarce wojennej FR przwoziły je własnymi okręcikami, takimi malutkimi szpiegowskimi z systemem niewidzialności do Żagania.
Większej bzdury to nawet imć Wasserman nie wymyślił...
Jak sobie wyobrażasz współpracę naszych specsłużb z natowskimi, gdy nasze kadry nie mają natowskich certyfikatów?

Nie mają. Wcale a wcale.
Skąd masz takie rewelacje? Z "Naszego Dziennika"?
A takowych nie uzyskają oficerowie szkoleni w Moskwie przez KGB i GRU, a w IIIRP zamieszani w gigantyczne afery z Ałganowem w tle!

Według oficjalnych danych w WSI jest około 2% (z 2000) ludzi z przeszłością "moskiewską". Ale widzę, że duch Ałganowa krąży nadal nad tym krajem...
Nazywam się major Bień i mam stopień majora...
Avatar użytkownika
Królik
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 3475
Dołączył(a): 7 lis 2004, o 21:32
Lokalizacja: Wawa

Postprzez szafran » 4 lis 2005, o 21:02

Hmmm chyba decydenci z PiS są dosyć nierozsądni.W dobie trwającej wojny z terroryzmem(może zapomnieli że Polska jest jednym z członków koalicji :wink: ) chcą likwidować WSI.Chyba twierdzenie że to w trosce o obywateli jest troche naciągane.
Pzdr
Porucznik
szafran
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 2513
Dołączył(a): 14 lut 2005, o 13:16
Lokalizacja: Sopot

Postprzez Faktor » 4 lis 2005, o 22:22

Co te sluzby zrobily dobrego dla Polski ?
Raczej nic no moze troche szumu medialnego
Sprawa farancuskich Rolandow w Iraku albo wczesniej nieudolne prowadzenie sprawy zaginiecia rakiet Grom z zakladow Mesko i wiele innych afer.A tak z innej beczki to mnie interesuje dlaczego sluzba o charakterze kontrwywiadowczym zajmuje sie roznymi sprawkami poza granicami naszego panstwa chyba raczej to zadania wywiadu wojskowego(zarzad II sztabu generalnego)
Faktor
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 14
Dołączył(a): 12 mar 2005, o 23:32
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez PiterNZ » 4 lis 2005, o 22:35

[quote=""Faktor""]Co te sluzby zrobily dobrego dla Polski ?
Raczej nic no moze troche szumu medialnego
Sprawa farancuskich Rolandow w Iraku albo wczesniej nieudolne prowadzenie sprawy zaginiecia rakiet Grom z zakladow Mesko i wiele innych afer.A tak z innej beczki to mnie interesuje dlaczego sluzba o charakterze kontrwywiadowczym zajmuje sie roznymi sprawkami poza granicami naszego panstwa chyba raczej to zadania wywiadu wojskowego(zarzad II sztabu generalnego)[/quote]
1) To co zrobiły dobrego na zawsze pozostanie tajemnicą. O kilku operacjach jak poszukasz trochę poczytasz.
2) Wpadki notował kazdy wywiad włącznie z brytyjskim - o 3 szpiegach KGB chyba każdy czytał - i nikt go jakoś nie rozwiązał.
3) Fachowców na ulicy nie znajdziesz musisz wziąść obecnych. Na kursach też ich nie wyszkolisz.
4) Przy czystce odejdą najlepsi.

Co do charakteru kontrwywiadowczego to jakby Ci to powiedzieć WP działa również poza granicami Polski.

Poza szermowaniem hasłami może sprawdź parę rzeczy zanim napiszesz:
"Generalny Zarząd Rozpoznania Wojskowego (P-2) - jest komórką organizacyjną właściwą w zakresie przygotowania oraz prowadzenia rozpoznania wojskowego, walki radioelektronicznej, operacji sił specjalnych oraz zabezpieczenia geograficznego i hydrometeorologicznego. Koordynuje proces wytwarzania i zaopatrywania wojsk w wydawnictwa topograficzno-kartograficzne."

"Wojskowe Służby Informacyjne są formacją wojskową bezpośrednio podległą ministrowi obrony narodowej RP. Będąc jedną z istniejących w Polsce służb specjalnych, wykonują zadania związane z rozpoznaniem i przeciwdziałaniem zagrożeniom godzącym w obronność państwa oraz naruszeniom tajemnicy państwowej w zakresie obronności. Przygotowują one także dla organów państwowych informacje i analizy istotne dla obronności państwa. W stosunkach międzynarodowych pełnią funkcję Krajowej Władzy Bezpieczeństwa w sferze wojskowej."
PiterNZ
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 5033
Dołączył(a): 29 paź 2005, o 22:09

Re: Jestem za likwidacją.

Postprzez Revenant » 5 lis 2005, o 11:57

[quote=""artwi""]Niestety są to służby, które nie przeszły weryfikacji[/quote]
Za to SB przeszła weryfikację i jaki był tego efekt? Ano taki, że przez następną dekadę z okładem trzeba było ganiać (często po całym świecie)różnych Słowików, Nikosiów, Pershingów, Masy, Kiełbasy i inne Wariaty. Ludzie, dla których pod okiem SB szczytem możliwości było zrobienie kantoru w Berlinie Zach. w III RP szmuglowali prochy w porozumieniu z katelami z Am. Płd. i korumpowali ministrów m.in. sprawiedliwości (z tzw. ekip niepodległościowych). To nie jest wpis 'w obronie' SB, tylko nim się kogoś wyrzuci warto pomysleć nad konsekwencjami takiego czynu.
NATO ma czego się obwawiać, ponieważ "za komuny" nasze specsłużby były w jednolitym komputerowym systemie ewidencyjnym z ZSRR (oczywiście dane płyneły od nas do nich, a nie odwrotnie). ZSRR miało 100% kontroli nad naszymi specłużbami!

Per analogia to teraz pewnie 100% kontroli mają CIA z Opus Dei. Może i ludzi z wywiadu wojskowego PRL, a obecnie WSI szkolił GRU, tym lepiej. GRU ma b.dobrą renomę. A dzięki temu znamy techniki operacyjne obecnego potencjalnego przeciwnika.
Może to nie jest najlepsza analogia, ale po zakończeniu II WŚ instruktorami w nowotworzonej Bundeswehrze byli w dużej mierze weterani z Waffen SS. Niby odrażające kreatury, jednak wiedzieli o taktyce walki CA więcej niż ktokolwiek wśród Amerykanów.
WSI jest dodatkowo umoczone w skandale gospodarcze i handlowe od wojskowych (szemrane sprzedaże polskich BWP-2 i torped bambusom) po afery gospodarcze na gigantyczną skalę (rzędu miliardów złotych rocznie!).

I jeszcze kałaszy dla IRA. Jak masz dowody to biegnij do prokuratury wojskowej albo posła Dorna, masz szanse na stołek jakiegoś wice- bez teki.
Że NATO traktuje takie rzeczy poważnie, niech świadczy fakt że szef naszych specsłużb Siemiątkowski nie uzyskał certyfikatu NATO dopuszczającego do tajemnic natowskich

Koordynator ds. Służb Specjalnych nie ma wpływu na funkcjonowanie WSI. Cały wpis jest nie na temat.
A takowych nie uzyskają oficerowie szkoleni w Moskwie przez KGB i GRU, a w IIIRP zamieszani w gigantyczne afery z Ałganowem w tle!

A Siemiątkowski to taki oficer służb specjalnych jak i ja. Poza tym sprawdź kim w realiach FR jest Ałganow nim zaczniesz wypisywać tego typu androny o 'aferach' z rosyjskimi 'agentami' w tle.
"Demokracji będziemy bronić do ostatniej kuli" - Aleksandr Łukaszenko, prezydent Białorusi
Avatar użytkownika
Revenant
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 313
Dołączył(a): 5 maja 2005, o 12:10

Postprzez Królik » 7 lis 2005, o 10:06

[quote=""Faktor""]Co te sluzby zrobily dobrego dla Polski ?
Raczej nic no moze troche szumu medialnego
[/quote]
Uuuuu, widzę, że mamy eksperta od służb. Chętnie dowiem się co zrobiły albo czego nie zrobiły te służby dla Polski...
Sprawa farancuskich Rolandow w Iraku

A w to akurat nie są zamieszani, bo informację podano przed poinformowaniem przedstawiciela WSI przy PKW Irak.
zarzad II sztabu generalnego

Ten zarząd zajmuje się rozpoznaniem, a to chyba różnica...
Ostatnio edytowano 8 lis 2005, o 12:57 przez Królik, łącznie edytowano 1 raz
Nazywam się major Bień i mam stopień majora...
Avatar użytkownika
Królik
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 3475
Dołączył(a): 7 lis 2004, o 21:32
Lokalizacja: Wawa

Postprzez Faktor » 7 lis 2005, o 22:47

Krolik ile masz lat i tak powaznie czy pracujesz w sluzbach mundurowych?
Faktor
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 14
Dołączył(a): 12 mar 2005, o 23:32
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Królik » 8 lis 2005, o 08:19

[quote=""Faktor""]Krolik ile masz lat i tak powaznie czy pracujesz w sluzbach mundurowych?[/quote]
Co to za tekst? Jakie to ma znaczenie ile mam lat i czy jestem wojskowym czy nie?
Przyjmij taką wersję:
mam 17 lat i uczę się w technikum ogrodniczym. Obijania kijem gruch.

BTW: to jest Twoja odpowiedź? Jak tak, to zaczynam się zastanawiać ile TY masz lat...
Nazywam się major Bień i mam stopień majora...
Avatar użytkownika
Królik
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 3475
Dołączył(a): 7 lis 2004, o 21:32
Lokalizacja: Wawa

Postprzez Faktor » 8 lis 2005, o 21:27

to faktycznie jestes dzieciaku fachowcem :D od zajadliwych komentarzy :D a moze robisz dla sluzb ?
Faktor
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 14
Dołączył(a): 12 mar 2005, o 23:32
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez PiterNZ » 8 lis 2005, o 22:24

[quote=""Faktor""]to faktycznie jestes dzieciaku fachowcem :D od zajadliwych komentarzy :D a moze robisz dla sluzb ?[/quote]
Niezależnie od Tego ile masz lat nie doczytałeś czym zajmuje się WSI i okrasiłeś swoją wypowiedź kilkoma nieprawdziwymi faktami.
Zresztą co ciekawe powyborcze wypowiedzi PiS-u już nie są tak ostre i raczej chodzi o zmianę szyldu i kierownictwa niż wymianę kadry.
PiterNZ
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 5033
Dołączył(a): 29 paź 2005, o 22:09

Następna strona

Powrót do Wojsko Polskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości