Nowy czołg dla WP

Dział poświęcony szeroko pojętemu funkcjonowaniu Sił Zbrojnych RP.

Re: Nowy czołg dla WP

Postprzez krzyhal » 3 lut 2019, o 23:30

Pismak napisał(a):Nie pasuje do teatru działań politycznych. Ani po tym nie wleziesz do pupy Made In USA, ani w razie zmiany opcji Helmutowi. U nas dużo górek politycznych a pod takie mało sprzętu podjedzie.

Rozumiem, że uważasz się za jednego z owych "expertów" w tej dziedzinie.
Co to jest dla czołgu - czyli maszyny bojowej - teatr działań politycznych???
Czy jesteś zdania, że jak postawimy naprzeciwko 11 korpusowi armijnemu dwa-trzy bataliony naszych stareńkich t-72 odmalowanych na nowo, to będziemy w lepszej sytuacji politycznej, niż jak będziemy mogli postawić tam dwa-trzy bataliony czarnych panter K2?

Bardziej chodziło mi o jakieś uzasadnienia natury taktyczno-technicznej niż stricte - politycznej, lub też quasi-politycznej.
Bo takie to zawsze można z rękawa wyciągnąć -> a ten czołg to nie pasuje do nas, bo jest za mało jewropiejski, czy jakoś tak. :o
Albo ma za mało helmutów na cm/2, czy za dużo trampków na m/3!!!

Chodziło mi o argumenty bardziej merytoryczne - techniczne, taktyczne, użytkowe i takie tam różne inne, świadczące, że "expert" wie o czym mówi, a nie że mówi to co mu ślina na język przyniesie. ;)

Bo to, że Francuzi razem z Niemcami (bądź nie) pokazali jakąś rurę przykrytą szmatą i powiedzieli, że jest to 140 mm , nie czyni z tego wynalazku najnowocześniejszego tanku na świecie.

Tym samym czarna pantera K2 jest do tej pory najnowocześniejszym tankiem świata - na pewno od Leo i Abra - nawet jeśli korzysta z ich możliwości.

Zaś rura może będzie, ale nie wcześniej niż za kilkanaście (lub) więcej lat.
A w międzyczasie co??? - "black hole" z naszymi tankami?
Gwózdka i listewki na naszych Leo nie liczę, bo i po co?

Bardzo proszę admina o połączenie moich wpisów, gdyż powstawały w równoległych okolicznościach przyrody. ;)
Ostatnio edytowano 3 lut 2019, o 23:56 przez krzyhal, łącznie edytowano 1 raz
krzyhal
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez krzyhal » 3 lut 2019, o 23:54

Skitarius napisał(a):Bym powiedział że nasz Teatr jest bardziej ekonomiczny, K2 jest po prostu bardzo drogi.

Rozumiem, że na dyżurno odezwał się drugi "expert".

Widziałeś kiedykolwiek, jakikolwiek system uzbrojenia za darmo, albo chociaż zbyt tani w stosunku do oferowanych możliwości???? >:D

Na czym polega "ekonomiczność naszego teatru"???

Na tym, że mamy już tu kilkaset zabytkowych pojazdów, oficjalnie zwanych czołgami?

A wiesz jaką rolę odegrały w 1939 roku czołgi FT???
One były wtedy dużo młodsze od naszych współczesnych teciaków i od "twardziaków" też.

Skitarius napisał(a):Nie oferuje przy tym niczego nadzwyczajnego w porównaniu do Leosia. Za to stanowiłby całkowitą nowinkę, unikat w arsenale NATO co samo w sobie przekłada się na skok kosztów eksploatacji, znowu Leoś o ugruntowanej pozycji, popularności i solidnym łańcuchu logistycznym jest lepszy.

Kolego.
Przeczytaj jeszcze raz to co sam napisałeś i jak sądzę dojdziesz do wniosku, że to jest stek bzdur.

Czy nasi są w Leoben?
Nie są dzięki dobrej zmianie i to chyba wystarczy.
Bo ammo to jest dokładnie takie samo w K2 i w ulubionych Leo 2.
Silniki też. :P

Czy K2 ma 3 czy 4 osobową załogę?
I tak cały kwartał wyliczanek, co do których sądziłem, że mnie ktoś bardziej biegły poinformuje.

Takie pierdoły to ja sam wiem.

Oczekuję naprawdę solidnej analizy, a nie pierdów w kwestii - czarna pantera K2 nie nadaje się na nasz teatr operacyjny bo jest koreańska i ogólnie nie nadaje się. C:-)

A Krab to co? Chiński jest? A może Mauretański?

Bardzo proszę admina o połaczenie moich wpisów gdyż powstawały w równoległych okolicznościach przyrody - z góry dziękuję. ;)
krzyhal
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Skitarius » 4 lut 2019, o 00:04

krzyhal napisał(a):Oczekuję naprawdę solidnej analizy, a nie pierdów w kwestii

Nie wiem czy ktokolwiek sprosta twoim "eksperckim" wymaganiom jeżeli już postawiłeś sobie sprawę że jest tak a nie inaczej i reszta to stek bzdur. Ale może ktoś jeszcze spróbuje i zostanie kolejnym "dyżurnym ekspertem".

Miłej nocy życze. Over and out.
Skitarius
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Pismak » 4 lut 2019, o 00:07

Oczekiwać to możesz nawet Mikołaja. Nie przyjmujesz do wiadomości że tu (czytaj w Polsce) nie przejmuje się tak naprawdę co dany system oferuje tylko liczy się od kogo, za ile,ile dla mnie z tego i tego typu sprawy a pod publiczkę szykuje się hasła w stylu "najpolsiejszy z najpolsiejszej fabryki" i temu podobne? To nie przyjmuj. Nie ma opcji aby w WP pojawiły się nowe czołgi w ciągu następnych 20 lat. Jak się pojawią jakimś zrządzeniem boskim to będą to tylko i wyłącznie używki Leo lub i M1. Reszta to modelarstwo. I modelarskie dywagacje na temat tego czy mniej polsiejszy jest K2 czy Altay, czy inwestować w Leoclerca czy czekać na M1A2sep18.
Pismak
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez pio » 4 lut 2019, o 00:07

krzyhal napisał(a):Czy jesteś zdania, że jak postawimy naprzeciwko 11 korpusowi armijnemu dwa-trzy bataliony naszych stareńkich t-72 odmalowanych na nowo, to będziemy w lepszej sytuacji politycznej, niż jak będziemy mogli postawić tam dwa-trzy bataliony czarnych panter K2?

Zacznijmy od tego, że w cenie dwóch - trzech batalionów zmodernizowanych T-72 nie kupisz dwóch - trzech batalionów K2.

A w międzyczasie co??? - "black hole" z naszymi tankami?

Są na ten moment pilniejsze potrzeby od nowych czołgów. Nawet w samym zmechu.

krzyhal napisał(a):Bardziej chodziło mi o jakieś uzasadnienia natury taktyczno-technicznej niż stricte - politycznej, lub też quasi-politycznej.
Bo takie to zawsze można z rękawa wyciągnąć -> a ten czołg to nie pasuje do nas, bo jest za mało jewropiejski, czy jakoś tak. :o
Albo ma za mało helmutów na cm/2, czy za dużo trampków na m/3!!!

Może ja wyjaśnię, skoro plujesz się do innych. Czołgi dalekowschodnie są bardzo odchudzone w porównaniu do Abramsa lub zachodnioeuropejskich odpowiedników. A zostały tak odchudzone, że skupili się dobrym opancerzeniu jedynie frontu swoich czołgów kosztem osłony boków (z wiarą, że zasobniki zamontowane po bokach wieży ochronią przed kumulami) oraz wpakowania automatów ładowania w miejsce ładowniczych. Żeby mógł się nadawać na warunki środkowoeuropejskie, to musiałby przytyć. Szczególnie po bokach. Ale może być wątpliwe, że Koreańczycy się na to kiedykolwiek zgodzą.

I jeszcze jedna rzecz - przeciętny Koreańczyk jest 8 centymetrów niższy od przeciętnego Polaka. Jeśli nie więcej.

Tym samym czarna pantera K2 jest do tej pory najnowocześniejszym tankiem świata - na pewno od Leo i Abra - nawet jeśli korzysta z ich możliwości.

Co rozumiesz poprzez "najnowocześniejszy"?
"Bez zgody ani państwo nie może egzystować, ani rodzina" - Ksenofont
"Honesta fama melior pecunia" - Publiusz Syrus
pio
Moderator
Moderator

Postprzez darek_wwa » 4 lut 2019, o 00:09

Słuchaj myślę że żaden z tu obecnych nie miałby problemu z wymianą PT91 oraz T72
Tylko to koszt ok. 20-25 mld PLN
A opcja prodykcji K2 w cegielskim to ściema jak Gepard z OBRUM
darek_wwa
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez jurek5551 » 4 lut 2019, o 00:25

Na dzień dzisiejszy jedyny "Nowy" czołg jaki możemy kupić to Abrams z pustyni. Miejmy nadzieję że do tego nie dojdzie bo zabraknie pieniędzy na ważniejsze rzeczy. O K2 możecie sobie pomarzyć niezależnie od jego nowoczesności i europrzystosowania.
jurek5551
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez obiekt172 » 4 lut 2019, o 11:48

A co już wybrałeś odpowiednia opcje kredytową...
obiekt172
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez jurek5551 » 4 lut 2019, o 11:51

To do mnie? Bo nie rozumiem o co Ci chodzi.
jurek5551
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez obiekt172 » 4 lut 2019, o 12:01

Do wszystkich którzy przebierają tylko nóżkami by "uszczęśliwić" WP nowymi M1A1/K2 (niepotrzebne skreślić)
obiekt172
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez jurek5551 » 4 lut 2019, o 12:14

Mamy chyba z 900 czołgów a nie mamy pieniędzy. Gdzie tu sens kupować nowe jak do finansowania Wisła, Narew, Borsuk, 4 dywizja, WOT itp. Ktoś tu umie marzyć ale nie liczyć. Wisła załatwi nam budżet na 10 lat.
jurek5551
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez obiekt172 » 4 lut 2019, o 12:22

Mamy 900 czołgów z czego ok 640 w linii z czego tak naprawdę eksploatowanych jest może 400...

Reszta rożni się tyko tym od fikcji papierowej - że istnieją w metalu...
Faktycznie dziś na jedną załogę wyrobów teciakopodobnych przypadają dwa wozy - fajna sprawa - jak się jeden popsuje zaraz dadzą drugi...
obiekt172
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Maraton Uśmiechu » 4 lut 2019, o 12:26

jurek5551 napisał(a):Mamy chyba z 900 czołgów a nie mamy pieniędzy. Gdzie tu sens kupować nowe jak do finansowania Wisła, Narew, Borsuk, 4 dywizja, WOT itp. Ktoś tu umie marzyć ale nie liczyć. Wisła załatwi nam budżet na 10 lat.

Zapomniałeś o Harpii, Kruku, Orce, Mustangu i wielu wielu innych :) Bez zwiększenia środków finansowych na modernizację nie będzie prawie niczego.
„Tolerancja jest cnotą ludzi bez przekonań.”
Maraton Uśmiechu
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez obiekt172 » 4 lut 2019, o 12:28

To co gotów jesteś sie opodatkować?
obiekt172
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez jurek5551 » 4 lut 2019, o 12:30

No i tu jest duża możliwość na zwiększenie potencjału bez zakupów. Jakby kupili nowe to też będzie połowa stała z braku części a do drugiej połowy bedzie 1 załoga na dwa czołgi. Niektórzy zdają sie nie dostrzegać tej rzeczywistości. A wozy nie używane psują się na potęgę jak się zacznie używać.... Maraton, o niczym nie zapomniałem dlatego napisałem itp. Bo kto by to wszystko wymienił.
jurek5551
Użytkownicy
Użytkownicy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wojsko Polskie