Nowy czołg dla WP

Dział poświęcony szeroko pojętemu funkcjonowaniu Sił Zbrojnych RP.

Re: Nowy czołg dla WP

Postprzez Tromp » 17 wrz 2018, o 09:39

Tommi napisał(a):Czy tylko mnie zaskoczyła nieobecność Leoparda 2PL na MSPO18? Pisaliście o "opóźnieniach" ale żeby sztuki jednej pokazowej nie dać?
I dalej sobie planujmy budowę IV generacji tanków w Polsce...

A skad mieli wziac ten jeden pokazowy egzemplarz, skoro jedyny ukonczony przechodzi testy?
Tromp
Moderator
Moderator

Postprzez DBR » 17 wrz 2018, o 10:28

Czy to nie znamionuje naprawdę sporych opóźnień?
A jeśli takowe są to z czego z jakiej strony wynikają - niemieckiej czy naszej? (nie wiem problemy z wyrobami PCO, czy zmienianie zakresu modernizacji w jej trakcie - co zawsze jest receptą na horrendalne opóźnienia), czy też jest szansa, że po testach i certyfikacji program ruszy naprawdę z kopyta?
DBR
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Lumen » 17 wrz 2018, o 10:55

A znasz jakiś program zbrojeniowy który nie złapał opóźnień?

Nawet u Niemców to norma...
Lumen
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Tromp » 17 wrz 2018, o 11:06

DBR napisał(a):Czy to nie znamionuje naprawdę sporych opóźnień?
A jeśli takowe są to z czego z jakiej strony wynikają - niemieckiej czy naszej? (nie wiem problemy z wyrobami PCO, czy zmienianie zakresu modernizacji w jej trakcie - co zawsze jest receptą na horrendalne opóźnienia), czy też jest szansa, że po testach i certyfikacji program ruszy naprawdę z kopyta?

Nie wiem, serio. Tzn wiem, co się z grubsza stało, ale nie mam pojęcia, co dokładnie - bo pewien element mógł zadziałać źle, ale mógł też dobrze, ale nasi źle go ocenili, bo nie rozumieją, jak działa. Jakieś tam teorie mam, ale bez potwierdzenia na razie.
Plus Damian coś ponoć słyszał o napędzie, ale ja z kolei o tym nie wiem nic. Słowem - trzeba czekać.

Zresztą Leo 2PL ma swój własny wątek. Tam sobie o nim można gadać do woli.
Tromp
Moderator
Moderator

Postprzez DBR » 17 wrz 2018, o 11:32

Napęd to raczej mało prawdopodobne gdyż przecież nic w nim nie ruszano. EOT
DBR
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Filiposs75 » 17 wrz 2018, o 15:25

W dziedzinie nowych pojazdów bojowych (również czołgów) największe nadzieje pokrywałbym w HSW. Doświadczenie po Borsuku jakieś już będzie, powinni dobrą skorupę przygotowaną na konkretny pancerz modułowy i nowoczesne klocki do środka potrafić zaprojektować. Silnik Scanii, żeby z Niemiaszkami mieć spokój. Pływać nie musi :)
Filiposs75
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez pio » 17 wrz 2018, o 15:35

Filiposs75 napisał(a):W dziedzinie nowych pojazdów bojowych (również czołgów) największe nadzieje pokrywałbym w HSW. Doświadczenie po Borsuku jakieś już będzie, powinni dobrą skorupę przygotowaną na konkretny pancerz modułowy i nowoczesne klocki do środka potrafić zaprojektować. Silnik Scanii, żeby z Niemiaszkami mieć spokój. Pływać nie musi :)

;D
"Bez zgody ani państwo nie może egzystować, ani rodzina" - Ksenofont
"Honesta fama melior pecunia" - Publiusz Syrus
pio
Moderator
Moderator

Postprzez Razparuk » 17 wrz 2018, o 16:03

Dobry jest ten nasz kolega Filiposs75...a jaki optymista :) LAJK :P
Razparuk
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez analityk » 23 lis 2018, o 22:26

W Polsce pojawiły się informacje, że Rumunia modernizuje pancerną flotę. Bardzo świeża informacja. Od dwóch lat przymierzają się do zakupu nowych czołgów. Cały czas rumuńscy pancerniacy zalotnie patrzyli na Niemców, czołgi miały pochodzić z tego kraju. Krauss-Maffei Wegmann GmbH & Co uparcie milczała i nadal zachowuje stoicki spokój. Czołgów pierwotnie miało być 270 dla dwóch brygad, każda z trzema batalionami. Najprzód powstanie jedna, a jeśli pieniędzy i sił starczy utworzona od podstaw zostanie druga. Alternatywa? Teoretycznie brak, przynajmniej w Europie (ważna informacja dla Polski), ale niektórzy wskazują na amerykańskie Abramsy. USA to strategiczny partner Rumunii bodajże od dwunastu lat, a posiadanie wspólnego sprzętu zdecydowanie ułatwi prowadzenie ćwiczeń i szkoleń. Może ograniczenie obecnego zamówienia do 60 czołgów (podobno, dziwne to 4,5 krotne zmniejszenie zapotrzebowania) wskazuje na chęć utworzenia jednostki wzorowanej na Armored Brigade Combat Team z dwoma batalionami czołgów? ;)
Rumuni rozważali nawet produkcję przyszłego czołgu w kraju z udziałem partnera zagranicznego tylko, że silnik, układ przeniesienia napędu, armatę, oraz amunicję musieliby importować. Co więc mogłoby powstać silami własnego przemysłu?
analityk
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez w-t » 24 lis 2018, o 00:31

To chyba raczej efekt zderzenia marzeń z rzeczywistością, także tą budżetową po patriotach i himarsach.

Rumuni mają 3 bataliony antycznych staroci będących wydłużonymi T-55.

Oni planują 1 batalion i 6 wozów do szkolenia.

W zasadzie należy się zgodzić, że mając do wyboru 3 papierowe bataliony, albo jeden realny, to może jednak lepiej jeden.

Poza tym, Rumunia od początku zgłaszała zainteresowanie programem "nie podoba się Merkel, że polaczki robią geszefty na boku z rheinmetallem kiedy to kaemwe płaci za protekcję" pod patronatem euroagencji.

Jeżeli spojrzymy, ile sobie tam towarzystwo życzy, czyli 1/10 ceny nowego zachodniego czołgu rocznie za "pełny wypas" z limitem godzin pracy/kilometrów, to też nic dziwnego że tną do kości...
w-t
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez pio » 28 lis 2018, o 16:27

O0
Obrazek
"Bez zgody ani państwo nie może egzystować, ani rodzina" - Ksenofont
"Honesta fama melior pecunia" - Publiusz Syrus
pio
Moderator
Moderator

Postprzez mjacenty » 28 lis 2018, o 16:40

Nie no, kurde nie .
Ile razy można odgrzewać tego kotleta . Przecie to już sam węgiel .
mjacenty
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Tartyron » 28 lis 2018, o 17:54

mjacenty napisał(a):Przecie to już sam węgiel .

Chciałeś powiedzieć - Diament ;D

A tak na serio. Wiemy że nie będzie czołgów zza granicy w dużej ilości. (Tak jak nie będzie Niemieckich Pum - tylko nasze Borsuki jako BWP)

Jedyne co mogą realnie zakupić w dużej ilości - to wyrób czołgopodobny rodzimej produkcji. I na to się pewnie zdecydują. Politycy poprą to by zaszpanować przed ludźmi - a wojskowi by utrzymać liczbę oddziałów. Mam tylko nadzieję że nim toto wejdzie do produkcji (obstawiam okolice 2030) to utyje chociaż do 45 -50 ton.

I nim mnie zjedziecie że ten "Concept" to totalne g.... Jestem tego świadom, jest jednak jedno duże "ALE".

Czy ktokolwiek wyobraża sobie zakup wyrobu Francusko-Niemieckiego w liczbie chociaż 300 sztuk? Bo ja nie. Na poważne dopuszczenie do produkcji też bym nie liczył - niezależnie od tego kto będzie rządził (zmieni się najwyżej forma odmowy). Bez tego zakupu zostaniemy fizycznie bez czołgów. Lub nawet bez wyrobów czołgopodobnych.

Wypada kibicować by zrobili z tego coś sensownego - bo niczego innego nie będzie. Nie w obecnych realiach (światowych - nie Polskich).
O tym co jest słuszne a co nie - decyduje zwycięzca po konflikcie.
Tartyron
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Militarium » 28 lis 2018, o 18:10

Zapomnijcie. Bo się z całego forum śmieją.
Militarium
Administrator
Administrator

Postprzez mjacenty » 28 lis 2018, o 18:15

Wiesz koncepcja stworzenia Geparda z Borsuka jest wg mnie zupełnie błędna . Mimo iz podwozie zapewne wytrzymałoby przyrost masy do 42 t . To i tak będzie to w zasadzie nowe opracowanie ze wszystkimi wadami napędu z przodu .
Jeśli jest decyzja iż budujemy coś co będzie możną nazwać czołgiem średnim WILK , niszczycielem czołgów Baracuda , czy WWB to zróbmy to sensowniej . Niech to już będzie opracowany od nowa czołg o masie 52-55 t z sinikiem z tyłu i bezzałogową wieżą 120mm
Lub co pewniejsze z wieżą szczątkowa i załogą pod wieżą . Amunicja w wieży w automacie .
Przy tej masie jesteśmy w stanie w oparciu o nie najnowsze technologie opancerzyć kadłub na akceptowalnym poziomie i wieżę na kal 57 mm . Docelowo dostawić APS . I to wszystko . Ale na to potrzeba pieniędzy , a tworzenie wizualizacji na komputerze kosztuje znikome pieniądze i w tym jest sedno .
Oczywiście najsensowniej byłoby bardzo głęboko zmodernizować posiadane T-72/ Pt 91 z napędami włącznie . Wyszedłby taki Supermalaj o zapewne zwiększonej masie do 52 t i załatwiłby nasze problemy na najbliższe 25-30 lat .
I sporo taniej by było . No ale rozwiązania proste i skuteczne nie pozwolą na ukręcenie kasy na boku więc będziemy tworzyć misia .
najlepiej słomianego .
mjacenty
Użytkownicy
Użytkownicy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wojsko Polskie