Nowy czołg dla WP

Dział poświęcony szeroko pojętemu funkcjonowaniu Sił Zbrojnych RP.

Re: Nowy czołg dla WP

Postprzez szamot » 14 lut 2018, o 14:47

w-t napisał(a):Sam zdajesz sobie sprawę, że jest ogromna różnica między B+R, zwłaszcza w USA gdzie na przykład zanim powstał F-22, dano dwóm firmom kupę forsy na "pobawcie się i zróbcie jak uważacie, że będzie dobrze", dopiero potem wybierając z tych dwóch bazę do docelowej maszyny z jasno określonymi wymaganiami, a czymś co ma "za chwilę" wejść do uzbrojenia.

Zanim dano kupę forsy dwu firmom to Sily Powietrzne opracowały wstępne założenia techniczno-taktyczne i przedstawiły je kilku firmom produkujących samoloty i silniki.Później wybrano 2 firmy i zawarto z nimi wstępny kontrakt na budowę prototypów, zgodnych z założeniami SP a nie "pobawcie się i zróbcie jak uważacie, że będzie dobrze".
szamot
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez w-t » 15 lut 2018, o 12:08

szamot napisał(a):Później wybrano 2 firmy i zawarto z nimi wstępny kontrakt na budowę prototypów, zgodnych z założeniami SP
Ten kawaałek - zgadza się. A dalej jest twoje różowe widzenie rzeczywistości.
Nie winię ciebie osobiście, taki hurraoptymizm jest powszechny także w przedsiębiorstwach i wśród polityków.

W sytuacji, kiedy NIE ISTNIEJE gotowy, przetestowany i wyprodukowany w metalu produkt, co do którego można z dużym prawdopodobieństwem powiedzieć, że może te wymagania spełnić a potem testami potwierdzić że je rzeczywiście spełnia, jest RÓWNOWAŻNE z "pobawcie się i zróbcie jak uważacie, że będzie dobrze". A zakres swobody wybranych oferentów był ogromny - serio, obejrzyj sobie co było w RFI, a jak wyglądały gotowe SP.

Nie chcę tu wdawać się we wkraczającą w moje pole zawodowe długą dyskusję o metodach szacowania i wyceny ryzyk w projektach, ale każda taka dyskusja i tak musi zakończyć się stwierdzeniem, że ryzyko, za wyłaczeniem projektów stricte zakupowych, generalnie nie może być wyeliminowane, a w konsekwencji ignorowane, i rośnie wykładniczo z zakresem projektu.

Tak długo zaś jak projekt czy przedsięwzięcie JEST obarczone ryzykiem, nie można mówić o normalnym kontrakcie o stricte merkantylnej naturze.

I zanim zaprzeczysz, to zajrzyj sobie do aktualnej białej księgi niedawno przygotowanej przez australijski resort obrony, i wniosków co do eurocopter tigre. Tu punktem wyjścia nie były same papierki, a już gotowy śmigłowiec - i co? I jajco, skończyło się porażką i rekomendacją by maszynę wycofać ze służby.
w-t
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Malinois » 15 lut 2018, o 20:48

Proste. Turecki Altay. Potrzeba decyzji a nie pustosłowia i dywagacje. Mamy czas na zakup nowych MBT (modernizacja WP) Z Niemcami&Francuzami nowego Leoclerca 3 nie opracujemy a zakup nowego takiego nie wchodzi w rachubę. Projekty z Rheinmetall lub BAE Systems też nie wchodzą w rachubę bo z tego nic dobrego nie wyjdzie.
1. Zakup licencji na K2 ale.... :)
2. ALTAY >:D
3. Skazani jesteśmy na wycofki z bundeswehry Leo 2 w chwili kiedy będą zastępowane Leo 3
AMOR PATRIAE NOSTRA LEX
Malinois
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Remy » 15 lut 2018, o 21:15

To że jesteś nowy nie zwalnia cię z czytania tego co było wcześniej na tym forum.
1. Licencja na czołg III gen. w przededniu pojawienia się nowej generacji i wprowadzania do służby t-14 to strzał w stopę a żadnych nowych czołgów przed najwcześniej 2025 nie będzie.
2. Kupno nowego tureckiego ulepa jest kompletną pomyłką i wszyscy zwolennicy tego rozwiązania powinni sobie to wybić z głowy a k2 ma blachę falowaną zamiast pancerza i też było to wałkowane nie raz. Z nowych czołgów jedyny w miarę sensowny wybór to byłby leo2 ale jak mówiłem żadnych nowych tanków nie będzie.
Remy
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Malinois » 15 lut 2018, o 21:50

Kolego drogi. Czytam jednak w kilku słowach wyraziłem swoje zdanie i tyle. Oczywiście że pójdziemy w Leo 2 (za kilka-kilkanaście lat) Z tymi bokami K2 nie przesadzajcie. Można je dodatkowo opancerzyć a Altay to jeden z najlepszych MBT nie odbiegający wiele od Leo 2a7 jednak wymagający jeszcze czasu by go "dopieścić"
AMOR PATRIAE NOSTRA LEX
Malinois
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez pio » 15 lut 2018, o 22:21

Malinois napisał(a):Altay to jeden z najlepszych MBT nie odbiegający wiele od Leo 2a7 jednak wymagający jeszcze czasu by go "dopieścić"

A po czym tak twierdzisz, skoro nie jest jeszcze produkowany? ;) Obecnie jedynym MBT III generacji, będącym wciąż w produkcji, jest Abrams.

Malinois napisał(a):Projekty z Rheinmetall lub BAE Systems też nie wchodzą w rachubę bo z tego nic dobrego nie wyjdzie.

A dlaczego niby nie wchodzą?

Wygląda na to, że jednak nie czytałeś wcześniejszej dyskusji na forum. Więc doczytaj jeszcze raz. Za sianie głupot dostajesz ostrzeżenie.
"Bez zgody ani państwo nie może egzystować, ani rodzina" - Ksenofont
pio
Moderator
Moderator

Postprzez HATAKE » 15 lut 2018, o 22:24

Ja dla mnie, to albo idziemy w nowe Leo2a7, albo modernizujemy T-72. Wyboru dokonano, więc trzeba zaczekać.

Nie spodziewam się sukcesu.
HATAKE
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Remy » 15 lut 2018, o 23:07

Tak mnie zastanawia jeden kierunek a mianowicie niedawno padł tu w ramach żartu nieprodukowany już typ90. I tak mnie naszło że Japończycy do 2016 mieli redukować swoje wojska pancerne o ponad połowę do zaledwie 300 wozów w dwóch wersjach: typ90 i 10. Samych typ90 wyprodukowali już ponad to bo 340 a do tego dochodzi jeszcze nie znana mi liczba typ10. W dodatku wchodzi im właśnie na uzbrojenie kołowy niszczyciel czołgów który to ma według nich zastąpić większość czołgów podstawowych jako że w ich uwarunkowaniach terenowych użycie ciężkich kilkudziesięcio tonowych czołgów a w szczególności takich jak 50 tonowy typ90 jest możliwe tylko na wyspach Hokkaido i Kyushu których to zajęcie czy to przez korea północna czy nawet przez Chiny jest dość mało prawdopodobne. Zastanawia mnie czy pozyskanie używanych typ90 wgl. mogło by wchodzić w grę, kierunek dość egzotyczny ale czemu by nie? Pytanie tylko ile tych wycofywanych typ90 będzie i czy zgodzili by się na przeniesienie do nas serwisu do zabezpieczenia tych czołgów.
Żeby nie bylo sam oceniam tą wizję na bardzo mało prawdopodobną ale skoro już pojawiły się nawet pomysły zakupu t-90 to czemu by nie przedstawić tego kierunku?
Remy
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez obiekt172 » 15 lut 2018, o 23:09

Może dlatego ze problemem WP nie są czołgi?
obiekt172
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Remy » 15 lut 2018, o 23:31

obiekt172 napisał(a):Może dlatego ze problemem WP nie są czołgi?

To w takim razie może zamknijmy ten temat bo według obiekta temat czołgów nie jest problemem więc nie warto o nim dyskutować...
Remy
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez pio » 16 lut 2018, o 00:01

Remy napisał(a):mogło by wchodzić w grę, kierunek dość egzotyczny ale czemu by nie? Pytanie tylko ile tych wycofywanych typ90 będzie i czy zgodzili by się na przeniesienie do nas serwisu do zabezpieczenia tych czołgów.

Odpowiedź na pytanie: Artykuł 9 japońskiej konstytucji.
Niby w 2015 złagodzili jego zapisy i do roku 2020 ma wejść jego poprawka, ale IMO bym jednak uważał.
"Bez zgody ani państwo nie może egzystować, ani rodzina" - Ksenofont
pio
Moderator
Moderator

Postprzez daoloth » 16 lut 2018, o 00:07

Japonia jeszcze nie doszła do momentu w którym będzie wycofywać ze służby czołgi typu 90. Na razie wycofywane są starsze typu 74 których mieli wg. Wiki 893 szt, a obecnie wciąż ponad 200. To te czołgi w pierwszej kolejności będą zastępować nowym MCV typu 16 i nowym czołgiem typu 10. Nie robią tego w tempie zastraszającym bo np czołgów typu 10 przez sześć lat wyprodukowali setkę. Dopiero potem ze służby będa wycofywane najstarsze czołgi typu 90 z pierwszych serii produkcyjnych - czyli lat 1990, 1991 itd. - i w pierwszej kolejności pójdą na kanibalizację i rezerwy.

O logistyce przejmowania pojazdu wykonanego po japońsku z nieprodukowaną już mechaniką Mitsubishi nie wspomne. To są japońskie czołgi które tylko wyglądają jak Leopardy.
daoloth
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Remy » 16 lut 2018, o 00:30

Japonia jeszcze nie doszła do momentu w którym będzie wycofywać ze służby czołgi typu 90. Na razie wycofywane są starsze typu 74 których mieli wg. Wiki 893 szt, a obecnie wciąż ponad 200

Skąd masz te dane? Bo ja szukałem i nie mogłem znaleźć a jedyne co na ten temat znalazłem to to że już w roku 2016 mieli mieć w lini tylko 300 czołgów.

i w pierwszej kolejności pójdą na kanibalizację i rezerwy.
właśnie przez te rezerwy zastanawia mnie ile by ich było bo tak btw. To przy ich uwarunkowaniach utrzymywania takich dużych czołgów jest średnio opłacalne.

O logistyce przejmowania pojazdu wykonanego po japońsku z nieprodukowaną już mechaniką Mitsubishi nie wspomne.
dlatego też uważam tą drogę za mało prawdopodobną.
Remy
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Tromp » 16 lut 2018, o 01:00

Remy napisał(a):
obiekt172 napisał(a):Może dlatego ze problemem WP nie są czołgi?

To w takim razie może zamknijmy ten temat bo według obiekta temat czołgów nie jest problemem więc nie warto o nim dyskutować...

Zwyczajnie nowego czolgu przed 2025 nie bedzie, bo nie bedzie za co. A to bedzie taka smieszna data, ze byc moze juz bedzie jezdzil prototyp czolgu Rheinmetalla i (nie niemozliwe) prototyp wozu KNDS, o ile program nie padnie. Nie liczac Merkawy Mk IV Barak w linii (prawie 4G) i moze NGCV FT w USA.
Tromp
Moderator
Moderator

Postprzez mjacenty » 16 lut 2018, o 01:05

Tromp ale poleciałeś optymizmem . Biorąc pod uwagę uruchomienie programu BWP jako pilniejszego to realnie nowego czołgu w WP nie będzie wcześniej jak 2035 r. A reszta to bicie piany.
mjacenty
Użytkownicy
Użytkownicy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wojsko Polskie