Program "Kruk" - nowe śmigłowce bojowe

Dział poświęcony szeroko pojętemu funkcjonowaniu Sił Zbrojnych RP.

Re: Program "Kruk" - nowe śmigłowce bojowe

Postprzez mjacenty » 15 cze 2018, o 22:01

Mnie już nic nie zdziwi .
A swoją drogą to powiem tak: "A pacze , a pacze i nic nie widzę" . A może jednak zobaczę ?

A może to będzie jednak prawdziwie polski śmigłowiec z prawdziwie polskiej fabryki ?
http://www.dziennikwschodni.pl/biznes/b ... 20821.html

Kogoś na powaliło i to zdrowo .
mjacenty
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Voli500 » 15 cze 2018, o 23:36

A to z wczoraj:
http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-3 ... Id,2594204
32 wiatraki uderzeniowe...
Jako cywil hobbysta mam przywilej pozwalania sobie na sentymenty, gdy więc znikną ostatnie, noszące szachownicę "29" Miga i "24" Mila będę ryczał jak bóbr za ich prezencją, skwapliwie przemilczając fakt, że upływ czasu jest nieubłagany
Voli500
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez kompleks moderatora » 16 cze 2018, o 10:17

<Double mega facepalm> :o

Jeszcze pływające trumny w postaci Czapli czy innego Miecznika i mamy komplet absurdów.
"Baba bez bolca dostaje pierdo*ca"
śp. profesor Władysław Bartoszewski
kompleks moderatora
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez jasiol » 18 cze 2018, o 13:47

analityk napisał(a):
jasiol napisał(a):
W sprawie pobocznej i przebrzmiałej:

Przebrzmiałej? ;) 2016 rok: Jeśli liczba zamawianych przez Warszawę viperów uzasadni opłacalność inwestycji (...)
Podobnie było w latach 2000-2002. Tylko wersje się zmieniają, wtedy był to AH-1W, teraz AH-1Z.

Nie to, żebym negował powyższe, w końcu teorie spiskowe są zawsze na propsie i można nimi wyjaśnić każdą bzdurę, ale ja nie o tym pisałem. Pisałem o całkiem rozsądnych zastrzeżeniach, co do rosyjskich pomysłów na "interes". No chyba, że wedle Ciebie syjonistyczno-jankeskie macki oplotły również Mila i zmusiły Rosjan do rezygnacji z interesu? Teorie spiskowe rulez itd, ale chyba za daleko idziesz...
Teraz (2013) korupcja (zbyt bliskie kontakty pewnego generała z firmami izraelskimi)

Ale wiesz, że ta sama SKW i to jeszcze pod patronatem PO oczyściła tegoż ministra z jakichkolwiek zarzutów? Nie to, że nie można Mu postawić innych zarzutów, ale tamte okazały się dęte i klasyczną ustawką...
Na miejscu Francuzów to już dawno bym zerwał jakiekolwiek kontakty z MON-em
Masz specyficzne podejście do prowadzenia interesów. Przyznaj się - pracowałeś kiedykolwiek na swoim?
Propozycja współpracy przy PZL I-22 Iryda zignorowana
Pomyślmy: nieudany samolot, wymagający kompletnej przebudowy, ma być wdrażany, bo sama Francja chce nam do niego sprzedać fanty?
przetarg na wsb przegrany
Tak jest! Bo należy kupować najdroższe i najmniej perspektywiczne samoloty! Będą współpracować z Irydami z Sagemem. I jeszcze Walezego na tron! Vive le Roi!
umowa na śmigłowce wielozadaniowe anulowana
I dlatego uparcie oferują Caracale w kolejnych postępowaniach...
negocjacje w sprawie okrętów podwodnych zablokowane.
Ale wiesz, czyi lobbyści wywołali manię "strategicznego odstraszania" 18 pociskami i dlaczego? Bo bez tej manii przetarg by już dawno został rozstrzygnięty - fakt, że nie na korzyść Francuzów, ale chyba nie posądzasz samych Niemców o zakulisowe rozgrywki?
Jako jedyni podobno dogadali się z Rosjanami w sprawie wspólnych prac przy modernizacji polskich Mi-24W, a o tej ofercie było cicho w mediach (wszędzie opisywano i nagłaśniano ofertę angielską), a i MON pozostawił ją bez jednoznacznej odpowiedzi. My Polacy nie mogliśmy, Rosjanie nie chcieli z nami, ale byli ugodowi Francuzi...

To jeszcze raz: MON nie chciał, żeby ktokolwiek się dogadywał z Rosjanami, z przyczyn dosyć zasadniczych i słusznych. Jakiekolwiek wysyłanie śmigłowców do Rosji i montaż tam wrażliwych elementów nie wchodziło w grę, niezależnie od tego, kto brał od tego dolę: nasi właśni "nieprzekupni", Francuzi czy Retilianie.
Mil się na ten warunek nie zgodził i stracił pewnie z kilkaset mln USD w różnych fantach. Ich wola, ale z tym mają mieć wspólnego Francuzi?

Tak swoją drogą - manipulować też trzeba umieć.
jasiol
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez robbo2k » 26 cze 2018, o 10:15

Kruk przyśpiesza

MON chce przyspieszyć program „Kruk", który zakłada zakup nowoczesnych helikopterów uderzeniowych za ok. 10 mld zł. O zamówienie zawalczą m.in. Amerykanie z Boeinga i Bella.
Ministerstwo Obrony Narodowej, które po zakontraktowaniu systemów rakietowych Patriot coraz skrupulatniej liczy pieniądze na polski wyścig zbrojeń, zapowiada rychłe uruchomienie postępowania na śmigłowce szturmowe. Wart ok. 10 mld zł modernizacyjny program „Kruk" to jeden z rezultatów niedawnej korekty programów modernizacyjnych MON, dokonanej pod wpływem ustaleń najnowszego strategicznego przeglądu obronnego, który wziął pod uwagę nowe zagrożenia, zwłaszcza na Wschodzie.

http://www.rp.pl/Przemysl-Obronny/30625 ... mowce.html
robbo2k
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Lumen » 26 cze 2018, o 22:06

Wybory idą... A Karakany źle się kojarzą...
Przypominam że pierwotnym PMT dopiero w 2018 miały być analizy...
A że historia potoczyła się jak potoczyła tak więc ruchy pozorne wokół kruka przyśpieszyły....

Bo realnie to możemy zmodernizować Mi-24 - oby z sensem
Nie Spike ER na Mi24 - a zasobniki z systemami samoobrony
Nie nowa wieżyczka/gondola z działkiem - tylko nowoczesna głowica termo z wskaźnikiem laserowym...
itp itd
Lumen
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Szeryf » 5 lip 2018, o 09:01

http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=25603

W tym samym czasie – informuje czytelników na całym świecie Reuben F Johnson – inne programy modernizacji polskich sił zbrojnych cierpią na skutek starcia potrzeb militarnych ze światkiem lokalnej polityki. Na przykład były minister obrony – Antoni Macierewicz – był znanym adwokatem zakupu przez Polskę śmigłowców bojowych AH-64E Apache Boeinga. Ale – informuje analityk Jane’s, jak wynika z jego zakulisowych rozmów w kołach polskiego przemysłu zbrojeniowego – to zamierzenie jest torpedowane przez plan przeznaczenia znacznych sum na program modernizacji polskich Mi-24.

Co decyduje o atrakcyjności tego ostatniego – na to pytanie Jane’sa odpowiada anonimowy przedstawiciel jednej z wielkich korporacji zbrojeniowych USA obecnych w Warszawie, popierającej zakup Apache przez Polskę: modernizacja Mi-24 zapewni prace sztabowi inżynierów Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 1 w Łodzi. I dalej: Wysysa to pieniądze, które mogą zostać przeznaczone na zakup Apache. A zamiast tego będzie modernizowana platforma, której dalsze wykorzystanie jest pod dużym znakiem zapytania. Czego więc w Polsce brakuje – mechanizmu zakupowego, który zapewniałby stabilność, dalekowzroczność wymagań i kontynuację procesów decyzyjnych bez względu na wymianę ekip rządzących.

Poza oczywistym i bezdyskusyjnym zgodzeniem się z tezą, że system zakupów dla WP nie działa prawidłowo, ja rozumiem ten tekst jako marudzenie lobbystów z USA, że Apache dla Polski im odlatują...
Co ciekawe w tym wątku, osoba z Janes a więc raczej dobrze poinformowana, też wskazuje, że Kruk może zakończyć żywot a zostaną reanimowane Hindy...

Jak dla mnie to MOŻE być sensowna opcja, bo na 64-E nas po prostu nie stać, a nic innego nie będzie na tyle lepsze od "Super Hinda", żeby za to przepłacać...
Szeryf
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez norbi141 » 5 lip 2018, o 10:03

Etaty ponad wszystko.
norbi141
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Lumen » 5 lip 2018, o 10:38

I sny od scenach z czasu apokalipsy
Lumen
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez mojzesz » 13 lip 2018, o 09:48

agusta atakuje listami intencyjnymi
ale jakoś nie mam przekonania do prototypów
ma w łapsku naszego Świdnika i tam dogorywają nasze projekty typu W-3L czy W-3B, szkoda że nie powstały a na pewno agusta ich nie wskrzesi a można było by z tego coś wykrzywić nowy caracal i kruk :)
ale to tylko Polska bidny kraj lepiej kupić 64-ke i dopie**** podatki a może jeszcze starczy na 500+ :P
mojzesz
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez jasiol » 13 lip 2018, o 11:10

mojzesz napisał(a): ...dogorywają nasze projekty typu W-3L czy W-3B, szkoda że nie powstały

Możesz wyjaśnić, jakie silniki chciałbyś użyć w tych śmigłowcach?

mojzesz napisał(a):ale to tylko Polska bidny kraj lepiej kupić 64-ke i dopie**** podatki a może jeszcze starczy na 500+ :P

Wiem, ze to OT, ale możesz wyjaśnić, skąd się biorą te kompleksy nt. 500+? Sam nie dostajesz, nie możesz dostać czy też może wzorek krula uważasz, że każdy powinien płacić z własnej kieszeni za swoje operacje i swoją ochronę? 500+ to inna przegródka budżetu i nie ma nic wspólnego ze wzrostem albo spadkiem wydatków na ON.
jasiol
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez DBR » 13 lip 2018, o 11:32

Budżet państwa jest jeden - to nie są odrębne niezależne od siebie budżety. Program 500+ jest typowym rozdawnictwem kosztującym państwo dziesiątki miliardów złotych (inna rzecz czy mimo wszystko nie są to aby środki lepiej wydane niż na naszą pożal się Boże armię, która wchłonie każde środki a efekt Burkina-Faso pozostanie - ale co się dziwić, skoro można robić wałek na wałku a "nie da się" nic z tym zrobić bo i inni kradli >:(

Państwo nie powinno dawać ludziom pieniędzy w ten sposób bo to demoralizujące (pomijając, że to była kiełbasa wyborcza jednej partii opłacana z mojej kieszeni bez mojej zgody!). Ono powinno po prostu obywatelom mniej zabierać (biedniejszym, wychowującym dzieci, .... odpowiednio jeszcze mniej poprzez choćby zwiększenie wolnej kwoty od podatku - wówczas uniknie się patologii obecnej nieraz dziś przy 500+) i po gospodarsku obchodzić się z pieniędzmi, których ma za mało a nie kupować samoloty VIP, MSBSy dla WOT, nowe mundury, limuzyny, przeloty Casą (nieważne czy wcześniej do Gdańska a potem do Krakowa - jeden pies.

W naszym kraju nie ma żadnej dyscypliny budżetowej - państwo przepłaca na każdym kroku, mnożą się nadużycia nepotyzm i kumoterstwo. Widzimy to i w armii i poza nią.

Także w naszej artylerii Krab choć teraz jest przedstawiany jako sukces polskiego przemysłu (co jest dość humorystyczne) jest przykładem na indolencje państwa jako takiego niezdolnego do sprawnej kontroli i zarządzania.

W wątku tym rozważamy natomiast zakup śmigłowców bojowych za pieniądze których nie ma. I wiele osób zachwala najdroższą propozycję - jak rozumiem sami zapłacą (w sensie prywatnie a nie z wszystkimi poprzez podatki i daniny) Co więcej nie do końca wiadomo czy te śmigłowce są nam potrzebne, gdyż pojawiają się spore wątpliwości nad ich użytecznością i przeżywalnością na naszym TDW i w naszych uwarunkowaniach. Ale co tam Polska to bogaty kraj - da 500+ nakupi Apachy, Wisłę, Narew, Orki i jeszcze F-35. Wszak wystarczyło nie kraść więc skoro teraz władza nie kradnie znaczy jest !
DBR
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez welder » 13 lip 2018, o 12:40

DBR napisał(a):Budżet państwa jest jeden - to nie są odrębne niezależne od siebie budżety. Program 500+ jest typowym rozdawnictwem kosztującym państwo dziesiątki miliardów złotych

Co żeś przyczepił się do tych 500+? Ja ich nie dostałem [dzieciak dawno jest dorosły] wszelkie partie polityczne mnie mierżą,ale uważam że to był dobry krok.Że ileś procent rodzin przepije tą forsę ? A niech przepijają,wóda jest tak obłożona podatkami że prawie nie ma straty ;) Ale kupie ludzi ta forsa pomogła,jeżeli nawet nie finansowo [co to jest 100 ileś euro] to psychicznie

W naszym kraju nie ma żadnej dyscypliny budżetowej - państwo przepłaca na każdym kroku, mnożą się nadużycia nepotyzm i kumoterstwo. Widzimy to i w armii i poza nią.

Tak jest teraz w każdym kraju ,im dłużej się w danym kraju siedzi,tym gorzej to wygląda

Może wyda się to komuś dziwne,ale największy porządek w tym temacie zrobił się ostatnio na..Białorusi ;)Łukaszenko tak wziął za mordę urzędników że boją się jeden drugiego,nie wspominając o policjantach
Ostatnio edytowano 13 lip 2018, o 12:52 przez welder, łącznie edytowano 2 razy
welder
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez DBR » 13 lip 2018, o 12:50

I trzeba ją było dać ludziom jak najbardziej. Ale jako odpis od podatku tudzież ustalona większa kwota wolna od podatku .
DBR
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Maraton Uśmiechu » 13 lip 2018, o 13:03

DBR napisał(a):I trzeba ją było dać ludziom jak najbardziej. Ale jako odpis od podatku tudzież ustalona większa kwota wolna od podatku .

W pańskim myśleniu jest jeden zasadniczy błąd. 500+ nie jest z pańskich, ani moich ani moderatorów tego forum pieniędzy. 500+ jest brany na kredyt, bajki o uszczelnianiu VATu i finansowaniu socjali z tego tytułu to już dawno obalony mit. Wystarczy tylko zerknąć na stronę Ministerstwa Finansów, w tym tempie lekką ręką dobijemy 50mld do grudnia bieżącego roku.

Ps: coś czuję, że moderatorzy zaraz zrobią tu porządek
„Tolerancja jest cnotą ludzi bez przekonań.”
Maraton Uśmiechu
Użytkownicy
Użytkownicy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wojsko Polskie