Program "Kruk" - nowe śmigłowce bojowe

Dział poświęcony szeroko pojętemu funkcjonowaniu Sił Zbrojnych RP.

Program "Kruk" - nowe śmigłowce bojowe

Postprzez LooZ^ » 8 lip 2014, o 12:33

Pozwoliłem sobie stworzyć nowy wątek, bo w sąsiednim rozmawiamy głównie o przetargu na 70 śmigłowców transportowych (+ podobne) oraz sensowności. Tutaj byłoby dobrze się skupić na samym przetargu, a nie jego sensowności (skoro i tak już decyzja zapadła)

Więcej tutaj:

http://mon.gov.pl/aktualnosci/artykul/n ... zeniowych/

http://www.defence24.pl/news_nastepca-s ... rozpoczety

http://dziennikzbrojny.pl/aktualnosci/n ... gramu-kruk

Widać, że tempo nieliche, skoro do 01.08.2014 chcą już otrzymać propozycje, a w 2017-2018 otrzymać pierwsze sztuki.

Kto jest waszym faworytem, kogo obstawiacie jako uczestnika przetargu?

Tutaj też analiza http://www.defence24.pl/analiza_bitwa-o ... tapi-mi-24
Polish Soldier Fight For The Freedom Of Other Nations But Dies Only For Poland
LooZ^
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 1536
Dołączył(a): 25 sty 2005, o 14:08
Lokalizacja: Opole

Re: Program "Kruk" - nowe śmigłowce bojowe

Postprzez knatan » 8 lip 2014, o 12:45

AH-64E, choć mało realny ze względu na cenę - poza tym moglibyśmy tym zakupem, ponownie zrobić "łaskę" Amerykanom, więc tym bardziej jest to mało prawdopodobny zakup...
knatan
 

Re: Program "Kruk" - nowe śmigłowce bojowe

Postprzez marek101 » 8 lip 2014, o 13:30

Dobrze że przyspieszyli bo w naszych realiach większość programów jest opóźniona więc dzieki temu "przyspieszeniu" realne jest wprowadzenie nowych uderzeniowych ok 2020 r.
W daty typu 2017-2018 absolutnie nie wierzę, nawet jeśli finansowanie bedzie odpowiednie to Panowie z IU nie raz dowiedli swojej niekompetencji i nieudacznictwa.
Jako że żadne głowy nie poleciały, nie wierzę aby tam cokolwiek się poprawiło.
Co do szans Apacza to bedzie zależało czy głównym kryterium będzie cana , również od tego jak zostana rozstrzygnięte przetargi na obronę plot czy śmigłowce transportowe, to będzie wskazówka czy spzręt amerykański jest faworyzowany czy nie. Teraz trudno powiedzieć bo Amerykanie wygrali tylko w jednym dużym przetaragu i w dodatku słusznie wygrali bo F-16 to była najlepsza maszyna dla nas.
marek101
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 329
Dołączył(a): 25 mar 2014, o 19:41

Re: Program "Kruk" - nowe śmigłowce bojowe

Postprzez greg30 » 8 lip 2014, o 13:56

Jeśli już wydawać tyle kasy to na najlepszy sprzęt. A najlepszy w tej chwili to Guardian. Lepiej mieć 16 najlepszych niż 32 średnie. Swoją drogą: co dalej z programem Głuszec? Świdnik podawał, że ma kontrakt na modernizację do PL Głuszec aż 32 Sokołów do 2018 roku. Czy przyspieszenie Kruka może mieć wpływ na odstąpienie/ograniczenie tego programu? To tylko pozornie OT, w kontekście zapowiedzi utworzenia jednego skrzydła śmigłowcowego przetarg na "70", na Kruka i program Głuszec to elementy jednej większej całości
greg30
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 511
Dołączył(a): 22 mar 2014, o 01:56

Re: Program "Kruk" - nowe śmigłowce bojowe

Postprzez militarysta » 8 lip 2014, o 13:59

No już widzę jak nas stać na Ah-64E...
Ludzie dzielą się na tych którzy wiedzą co piszą, i na tych którzy piszą to co wiedzą.
Prosta sprawa: NIE ZNAM SIĘ = NIE PISZĘ O TYM

trupu chrání pancéřová deska :-)
"Czołgi nie potrzebują wiz!" - D. Rogozin
Avatar użytkownika
militarysta
Moderator
Moderator
 
Posty: 7616
Dołączył(a): 1 gru 2009, o 18:41

Re: Program "Kruk" - nowe śmigłowce bojowe

Postprzez defujo » 8 lip 2014, o 14:00

AH-64 Apache-To chyba nie na nasze realia drogi w utrzymaniu do tego z tego co wiem dużo czasu musi spędzać na ziemi....A nam jest potrzebna maszyna niezawodna ze względu na małą ilość kupionych śmigieł .....Dla mnie najlepsza opcja to Tiger.
defujo
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 139
Dołączył(a): 21 mar 2014, o 23:34

Re: Program "Kruk" - nowe śmigłowce bojowe

Postprzez Darth Stalin » 8 lip 2014, o 14:04

Tiger też wcale tani nie jest. A w kontekście programu Wisła i nowych jednostek dla MW to raczej największe szanse upatruję w A-129, tym bardziej, że w sumie moglibyśmy wynegocjować ich montaż u nas...
DARTH STALIN - Lord Generalissimus Związku Socjalistycznych Republik Sithów

Coedite eos. Novit enim Dominus qui sunt eius.

Potencjalny przeciwnik ma tradycje decydowania się na uzyskiwanie korzyści operacyjnych niezależnie od potencjalnych strat
Avatar użytkownika
Darth Stalin
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 4728
Dołączył(a): 10 sty 2005, o 20:13
Lokalizacja: Płock

Re: Program "Kruk" - nowe śmigłowce bojowe

Postprzez defujo » 8 lip 2014, o 14:08

Tiger może nie jest tani do zakupu ale potem jest tańszy w utrzymaniu....
defujo
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 139
Dołączył(a): 21 mar 2014, o 23:34

Re: Program "Kruk" - nowe śmigłowce bojowe

Postprzez urbanoid » 8 lip 2014, o 14:10

Wolałbym AH-64, to jednak klasa wyżej niż A-129.

Tiger ani nie jest tani ani szczególnie sprawdzony czy niezawodny. Jakoś ich sprzedaż imponująca nie jest, podczas gdy AH-64D/E idą jak świeże bułeczki.
“We’ll see who cracks first, the guests or the hosts, but sooner or later, somebody’s getting loaded into cattlecars, because that’s how things go in Europe.” Instapundit
Avatar użytkownika
urbanoid
Moderator
Moderator
 
Posty: 5374
Dołączył(a): 5 lip 2010, o 13:34
Lokalizacja: Łódź

Re: Program "Kruk" - nowe śmigłowce bojowe

Postprzez gość » 8 lip 2014, o 14:32

Wszystko zależy od tego jakie fundusze zostaną przeznaczone na ten cel. Najlepszy bez wątpienia jest AH-64E. Zabiera najwięcej ppk - 16 w porównaniu do 8 na konkurentach. Jest zintegrowany z Hellfire, Spike LR, a w przyszłości będzie także z JAGM. Prawdopodobnie posiada najlepsze sensory, bo najnowsza wersja została stworzona z wykorzystaniem technologii w tym zakresie, opracowanych dla przerwanego RAH-66. Posiada radar Longbow na szycie wirnika co daje mu przewagę nad Tigerem i Mangustą.

Tiger może mieć głowicę elekrooptyczną na szczycie wirnika, ale w tej wersji nie posiada działka. Nie wiem czy to prawda, ale słyszałem, że podobno w głowicy elektrooptycznej śmigłowca w wersji niemieckiej, UHT, brak jest wskaźnika laserowego, dzięki któremu można by podświetlać cele np. dla pocisków Hellfire. Odpowiednio wyposażona głowica wersji HAD jest umieszczona na dachu na kabiną pilotów, a więc śmigłowiec jest bardziej narażony na ostrzał przy obserwacji terenu zza przeszkód. Tutaj musielibyśmy określić swoje priorytety - czy chcemy śmigłowiec stricte przeciwpancerny bez działka i z pociskami PARS 3 LR, które nadają się świetnie do zwalczania pojazdów, ale mam wątpliwości czy do czegokolwiek innego. Tiger zabiera 8 takich pocisków i może strzelać salwami, tj. śmigłowiec wychyla się zza przeszkody terenowej, wykrywa cele, strzelec oznacza je do zniszczenia, śmigłowiec wychyla się zza przeszkody i strzela salwą pocisków, które samodzielnie naprowadzają się w podczerwieni.

Dla porównania Apache ma możliwość rażenia co najmniej 6 celów jednocześnie przy pomocy pocisków Hellfire, kierowanych półaktywnie-laserowo. Procedura wygląda podobnie, przy czym w tym przypadku po wystrzelaniu pocisków głowica elekrooptyczna obraca się i kolejno wskazuje cele wybrane do zniszczenia. W przyszłości Apache otrzyma pociski JAGM, z potrójnym systemem naprowadzania - radiolokacyjnym, półaktywnym-laserowym oraz w podczerwieni, dzięki czemu prawdopodobnie będzie mógł także strzelać w podobny sposób jak Tiger UHT, przy czym pocisk będzie dużo trudniejszy do zmylenia.

Poza tym Apache jako jedyny posiada łącze wymiany danych Link-16, dzięki czemu może otrzymywać dane o celach od innych użytkowników tego systemu. W naszym przypadku mogłyby być to np. F-16 albo Global Hawki systemu ASG. Co istotne z punktu widzenia logistyki, Apache wykorzystuje silniki tej samej rodziny co BH. Tiger i Mangusta mają zupełnie inne.

Można by tak długo pisać. Generalnie rzecz biorąc, Apache jest najdroższy ale i bez wątpienia najlepszy.

Tiger może nie jest tani do zakupu ale potem jest tańszy w utrzymaniu....

To nieprawda. Wystarczy spojrzeć na kłopoty jakie mieli z nim Australijczycy i ile pieniędzy poza samym kontraktem musieli wydać aby doprowadzić te śmigłowce do stanu używalności. Niemieckie Tigery także były (nie wiem jak teraz) bardzo awaryjne.
„Związek Radziecki stanowi kwintesencję zła współczesnego świata” - Ronald Reagan
Ja, Michael.
gość
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 1019
Dołączył(a): 10 gru 2011, o 13:44

Re: Program "Kruk" - nowe śmigłowce bojowe

Postprzez knatan » 8 lip 2014, o 14:35

W naszych realiach, to chyba najłatwiejszym do wcielenia śmigłowcem, byłby Mi-28. :)
Nawiasem - najlepiej obecnie opancerzony śmigłowiec bojowy, i to jego największa zaleta - być może jedyna znacząca w niektórych sytuacjach.

Pod względem możliwości p.panc. najlepszy jest AH-64E - potem długo, długo nic i pojawiają się Tiger z Mangustą - porównywalne pod względem możliwości bojowych, a różniące się ceną na korzyść A-129. I pewnie dlatego ten śmigłowiec stanie się następcą polskich Mi-24D/W.
Choć gdyby jako śmigłowiec transportowy wybrano S 70, to ze względu na możliwość unifikacji silników, miałoby sens wprowadzenie do uzbrojenia, również amerykańskiego śmigłowca bojowego. Ale w to nie wierzę, ze względu na koszt AH-64E - który zapewne ograniczyłby w poważnym stopniu ilość zakupionych śmigłowców - a sama jakość to nie wszystko, jeżeli się poważnie myśli o obronie terytorium państwa, a nie tylko o tworzeniu armii ekspedycyjnej.
knatan
 

Re: Program "Kruk" - nowe śmigłowce bojowe

Postprzez greg30 » 8 lip 2014, o 14:38

"Wszystko zależy od tego jakie fundusze zostaną przeznaczone na ten cel."

gość/ MON podaje, że program Kruk ma kosztować ok. 5 mld zł
greg30
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 511
Dołączył(a): 22 mar 2014, o 01:56

Re: Program "Kruk" - nowe śmigłowce bojowe

Postprzez urbanoid » 8 lip 2014, o 14:42

To powinno starczyć na 32 AH-64E, Koreańczycy płacili jakoś 1,6 mld USD za 36 sztuk.
“We’ll see who cracks first, the guests or the hosts, but sooner or later, somebody’s getting loaded into cattlecars, because that’s how things go in Europe.” Instapundit
Avatar użytkownika
urbanoid
Moderator
Moderator
 
Posty: 5374
Dołączył(a): 5 lip 2010, o 13:34
Lokalizacja: Łódź

Re: Program "Kruk" - nowe śmigłowce bojowe

Postprzez john45 » 8 lip 2014, o 14:50

AH-64 to byłby dobry wybór, ale ta cena...
Może w takim razie AH-1Z?

The increased payload and performance of the Zulu means that it's weapons load has been increased significantly. The Zulu can carry 16 anti-tank guided missiles (ATGM) consisting of either the 3.5km wire-guided Raytheon BGM-71 TOW missile or the 8km semi-active laser homing Lockheed Martin AGM-114 Hellfire. Longbow International (a joint venture between Lockheed Martin and Northrop Grumman) is developing the Cobra Radar System for the Zulu. Based on the mast-mounted millimeter wave radar used on the AH-64 Longbow Apache, the CRS will be a pod based, weapon station mounted radar that will enable the AH-1Z to fire the radar guided variant of the Hellfire. In addition, the Z is being certified for use of the AGM-65 Maverick missile, which will allow it to attack high value hard (armored) targets, such as bunkers or bridges. In addition to missiles, the AH-1Z will be capable of carrying numerous 7 and 19 shot 70mm Hydra rocket pods, as well as the larger 127mm Zuni rockets. To meet air to air threats, the AH-1Z can carry the AIM-9 sidewinder short range IR guided anti-air missile, and for air defense suppression the "Z" can also carry the AIM-9 based SIDARM anti-radiation homing missile, which locks onto threat radar transmitters and destroys them. Finally, the AH-1Z will continue to use the Cobra's 3 barreled, nose mounted, 20mm rotary cannon with 750 rounds of ammunition.


Można powiedzieć że to taki Apache dla ubogich ;)

Nie SIDARM ale AGM-122 Sidearm (SIDewinder Anti-Radiaton Missile)...
john45
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 51
Dołączył(a): 2 maja 2014, o 17:26

Re: Program "Kruk" - nowe śmigłowce bojowe

Postprzez Sulima » 8 lip 2014, o 15:58

Skoro już musi być, jestem za Mangustą, najlepsza relacja koszt-efekt(Apacz najgorsza),
Jeśli nie chcemy posyłać śmigłowców na straceńcze misje wgłąb pozycji nieprzyjaciela, to będziemy je używać z nad ugrupowania własnych wojsk, a wtedy większe możliwości Apacza, aż takiego znaczenia nie mają.
Tiger też ciekawa opcja, cenowo gdzieś pomiędzy Mangustą i Apaczem, ale w tym przypadku być może byłaby szansa dodatkowo zakupienia używek w niższej cenie, Francuzi i Niemcy trochę ich mają.
Sulima
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 1634
Dołączył(a): 26 sty 2009, o 20:32

Następna strona

Powrót do Wojsko Polskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: sealkw i 15 gości