Uzbrojenie Przeciwpancerne WP

Dział poświęcony szeroko pojętemu funkcjonowaniu Sił Zbrojnych RP.

Re: Uzbrojenie Przeciwpancerne WP

Postprzez covax » 24 cze 2019, o 07:18

Czyli wychodzi na to że osiem elementów to do rakiet albo kumulacyjny do raka. A zmieniając skład chemiczny możemy wykorzystać diody kwadrantowe do budowy detektorów IR wykorzystywanych np. w rakietach PLot ?
covax
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez pio » 28 cze 2019, o 16:54

PGZ z OBRUM-em i HSW, MBDA i IMI Systems.
Czy aby na pewno tu chodzi o Hellfire'a?

https://www.defence24.pl/polski-niszczy ... OUQ_SdYI4Y
"Bez zgody ani państwo nie może egzystować, ani rodzina" - Ksenofont
"Honesta fama melior pecunia" - Publiusz Syrus
pio
Moderator
Moderator

Postprzez covax » 28 cze 2019, o 23:59

Czyżby AMUR na podwoziu Borsuka ?
covax
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez pisklak2 » 21 lip 2019, o 11:09

Czy tylko ja się zastanawiam do czego w sumie nasi wojacy będą 'szczylać' z tego Pirata? Bo z głowicą o penetracji około 500 - 600 RHA (bez prekursora czy innego mechanizmu pokonywania ERA) to ten wynalazek nie pokona pancerza nawet Twardego. A do zwalczania nieprzyjacielskich BWP i innych pojazdów (a tu potrzeba by nakupić tego naprawdę sporo) może być 'ciutkę ponad możliwości budżetu' (w sensownych ilościach). A świecenie laserem, nawet jeśli ograniczone do tego minimum będzie zawsze ryzykowne dla obsługi. Ciekawe jak sobie naprowadzanie Pirata poradzi vs. Sztory itp wynalazków.
Podobnych pytań pewnie jest więcej, mam nadzieję że zarówno nasi inżynierowie jak i wojskowi je sobie dawno zadali. Mimo wszystko to że nasz MON chce doprowadzić do końca ten program napawa mnie lekkim optymizmem tzn. uznano że ma on sens.O ile nie jest to kolejny 'grantolot/protytopolot/dotacjonolot' (co też jakiś sens może mieć).

Po chwili refleksji - ma to być może dużo większy sens właśnie na drony (atak od góry). Pytanie jak duże szanse ma ten dron na przeżycie i skuteczne odpalenie takiego Pirata (1? 2?) z odległości tych całych 2-4 km (rozsądne założenia ?) na naszym TDW uwzględniając możliwości OPL naszego najbardziej prawdopodobnego przeciwnika.
pisklak2
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez jurek5551 » 21 lip 2019, o 12:05

Będą strzelać do pozostałych celów poza czołgami, pomyśl ile innych pojazdów poza czołgami ma batalionowa grupa bojowa? Pirat ma być tańszy od Spike i tyle a co wyjdzie to się zobaczy. Poza tym nawet Pirat da radę z czołgiem, wszystko zależy od miejsca trafień i ich liczby. A z dronami i Piratem to nieporozumienie, trzeba by tego dużo żeby przeprowadzić atak saturacyjny a na to nas nie stać.
jurek5551
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez pisklak2 » 21 lip 2019, o 12:24

Ma to sens o ile zakupione ilości Pirata (zarówno samych pocisków jak i 'wyrzutni") będą wystarczające, tzn spore. I o ile te pojazdy (poza czołgami) w tej batalionowej grupie bojowej znajdą się w zasięgu tego Pirata (co jeśli najpierw jadą czołgi a ze 2 km za nimi jadą BWP i inne wynalazki z np. masą Kornetów ? Ile naszych obsług Pirata przetrwa wystarczająco długo żeby porazić ten 'ogon' ?)
Mogę pisać oczywiście wierutne bzdury bo np. BWP to raczej będą działać w linii z czołgami i wtedy Spike=czołgi Pirat=BWP. W każdym razie trzymam kciuki za tego Pirata - jakikolwiek by nie był. Bo będzie nas na niego mam nadzieję stać ;)
pisklak2
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez pio » 21 lip 2019, o 13:40

pisklak2 napisał(a):Czy tylko ja się zastanawiam do czego w sumie nasi wojacy będą 'szczylać' z tego Pirata? Bo z głowicą o penetracji około 500 - 600 RHA (bez prekursora czy innego mechanizmu pokonywania ERA) to ten wynalazek nie pokona pancerza nawet Twardego.

Będą dwa różne systemy o różnej budowie i zasadzie działania, ale tej samej nazwie. I na MSPO pokazywano prawdopodobnie makietę tego drugiej rakiety.

A świecenie laserem, nawet jeśli ograniczone do tego minimum będzie zawsze ryzykowne dla obsługi. Ciekawe jak sobie naprowadzanie Pirata poradzi vs. Sztory itp wynalazków.

Dobrze sobie radzi poza tym, że być może Sztora będzie bardziej kłopotliwa dla obrońców niż dla pocisku.

Po chwili refleksji - ma to być może dużo większy sens właśnie na drony (atak od góry).

To dotyczy jednej z rakiet.

-----------------------------------------------------------------------------------------

Poza tym z innego miejsca wrzucam swój wywód

Przy ogólnym hejcie na temat wyposażenia 14 pułku artylerii przeciwpancernej w wyrzutnie Spike zabrane z innych jednostek nie zwrócono uwagi na to, że trzy nowe bataliony z 18 Dywizji potrzebują kolejnych 18 wyrzutni Spike. :)

A przy tym jest wielce prawdopodobne, że skadrowany batalion koniarzy z 25 nie posiada obecnie w ogóle na stanie wyrzutni ppk. :)

Można więc spodziewać się tego, że ilość Spike'ów w pozostałych batalionach aeromobilnych spadnie do circa 18 sztuk. :)
"Bez zgody ani państwo nie może egzystować, ani rodzina" - Ksenofont
"Honesta fama melior pecunia" - Publiusz Syrus
pio
Moderator
Moderator

Postprzez prowler » 21 lip 2019, o 13:55

Spokojnie - odkurzą SPG-9 i zmienią skład plutonu ppanc na 3xSpike + 3x SPG-9 i będzie cacy
prowler
Moderator
Moderator

Postprzez militarysta » 21 lip 2019, o 14:03

Tak żeby dodać merytoryczności do dyskusji o ppanc w Polsce:

Swego czasu dla Frag Out! popełniłem taki tryptyk o:

Javelinie i Spike:

https://fragout.uberflip.com/i/1055276- ... AV-6bO0fck

Carl Gustaf i NLAW:

https://fragout.uberflip.com/i/1100428- ... BINJrrDwtY

Pancerfaust 3 i RGW-90:

https://fragout.uberflip.com/i/1128562- ... e-25-pl/69?

Miłej lektury jeżeli ktoś się interesuje bronią ppanc. Przy pisaniu w/w artykułów korzystałem z materiałów producentów, instrukcji obsługi które podesłali mi życzliwi "wiewiórzy" (bo producenci nie chcieli) i rozmów z praktykami obsługującymi w/w (poza NLAW i RGW-90).
militarysta
Moderator
Moderator

Postprzez prowler » 21 lip 2019, o 14:07

A kiedy publikujesz "anatomie wielkich kotów" - wiesz na okładce wielkie zdjęcie lamparta a na dole drobnym drukiem - "uwaga! nie jest to kolejna publikacja dla hodowców i weterynarzy"?
prowler
Moderator
Moderator

Postprzez militarysta » 21 lip 2019, o 14:10

Wrzesień.
A RAKa dostaniecie po przeczytaniu dwóch najbliższych Frag Outów! :-)
militarysta
Moderator
Moderator

Postprzez prowler » 21 lip 2019, o 14:14

Spokojnie dostateczna liczbę ofiar na wydział onkologi dostarcza nam MON do spółki z "brandzlowymi mediami"
"Nie oglądaj telewizji będziesz miała w głowię glisty...
Oni są porąbani...
Oni wojnę pokazują, a o pokój walczą...
Tak się porąbało z jednych rakiet mam się cieszyć, przeciw drugim protestować."
prowler
Moderator
Moderator

Postprzez Poison » 22 lip 2019, o 10:38

pio napisał(a):
pisklak2 napisał(a):Czy tylko ja się zastanawiam do czego w sumie nasi wojacy będą 'szczylać' z tego Pirata? Bo z głowicą o penetracji około 500 - 600 RHA (bez prekursora czy innego mechanizmu pokonywania ERA) to ten wynalazek nie pokona pancerza nawet Twardego.

Będą dwa różne systemy o różnej budowie i zasadzie działania, ale tej samej nazwie. I na MSPO pokazywano prawdopodobnie makietę tego drugiej rakiety.

To nowość, będą dwie rakiety/głowice, a Pirat to nazwa systemu :D
Poison
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez gryf001 » 27 lip 2019, o 15:28

Obrazek
Obrazek
Obrazek

W miarę aktualne zdj. makiety Pirata.

Pozdrawiam. Gryf.

PS; I tak, nie chodzi mi o wyrzutnie Spika po lewej ;)
gryf001
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez covax » 28 lip 2019, o 09:43

"przedstawił Panu generałowi nasze najważniejsze wyroby, m.in. Przenośny Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy Piorun i Lekki system rakietowy Pirat. Pirat jest lekką, przenośną rakietą przeciwpancerną odpalaną z ramienia, samonaprowadzającą się na laserowe promieniowanie odbite od celu"

( źródło cytatu http://www.mesko.com.pl/aktualnosci/cwi ... on-19.html)

Czy to zdanie sugeruje że Pirat już zakończył testy zakładowe i przed/na MSPO będzie prezentacja produktu czy to Tylko Marketing ?
covax
Użytkownicy
Użytkownicy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wojsko Polskie