LOTR - następca BRDM-2 w WP

Dział poświęcony szeroko pojętemu funkcjonowaniu Sił Zbrojnych RP.

Re: LOTR - następca BRDM-2 w WP

Postprzez prowler » 4 lis 2017, o 18:14

Jako saper (były) i to z kompani pontonowej powiem tak.
Bardzo fragmentarycznie podchodzicie do tematu przeprawy, która to jest operacją b. skomplikowaną i wieloetapową.
Po co innego w przeprawie ŁRM, do czego innego PTS, a jeszcze do czego innego zdolność pływania takich czy owakich pojazdów.

A co do Hawkei - to może warto pamiętać co jest dla nas najważniejsze:
wozy rozpoznania artyleryjskiego - nie ma nich w bzmot gdzie są Raki, nie ma ich w das gdzie lada moment pojawią się Kraby
wozy - nośnki np. Poprad (choć z drugiej strony wątpię - pewnie będziemy się męczyli z Żubrami do śmierci)
Można by pomyśleć o wozach rozpoznania chemicznego albo o małych sanitarkach
No i rozpoznanie ogólnowojskowe - i tu się nie zgodzę z pio - mówimy o następcy BRDM - to będą wozy plut. rozpoznania, który jest w batalionie + ew uzupełnienie 18 pułku.
Generalnie trzeba dążyć do tego aby jedną platformą załatwić temat

Nie wiem czy pojazd patrolowy jest idealnym kandydatem na te role...
Wiem tylko że dobrze kombinują jak tu wejść "od tylca"

No i warto pamiętać - za 1100 Hawkei Australia zapłaciła 1,3 mld dolarów
Czyli ponad milion dolarów sztuka
Co prawda australijskich ale to nada duża kwota...
prowler
Moderator
Moderator

Postprzez Razparuk » 4 lis 2017, o 20:38

Pojazd drogi jak na mój gust ale ekspertem nie jestem i nie wiem czy warto...jeśli mielibyśmy zamówić tego z 1000 to tylko z dużym naszym udziałem przemysłowym.
Razparuk
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez pio » 4 lis 2017, o 21:00

Australijczycy mówią, że nasi są zainteresowani kupnem 50 sztuk i licencją na produkcję pozostałych 650 pojazdów.
"Bez zgody ani państwo nie może egzystować, ani rodzina" - Ksenofont
"Honesta fama melior pecunia" - Publiusz Syrus
pio
Moderator
Moderator

Postprzez darek_wwa » 5 lis 2017, o 19:53

Moim zdaniem następca BRDM powinien umieć pływać. Porównanie do BWP zupełnie nietrafione
Nam by się przydał taki niemiecki Fennek tylko pływający (pierwotnie chyba miał pływać)
darek_wwa
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Zwitt » 6 lis 2017, o 11:06

Jak wojsku brak pływalności nie przeszkadza to ok. Upierać się nie będę.
Przy transferze technologii i offsecie Hawkaia byłby ciekawą propozycją. Wszyscy są u nas obłożeni robotą więc produkcją mógłby się zająć chwilowo wolny Autosan. Oczywiście po doposażeniu zakładu i przeszkoleniu załogi.
Pozostaje kwestia ceny. Poziom połowy ceny Rosomaka bazówki szału nie robi. Ktoś wie jak wyglądają ceny innych wozów w tym segmencie?
Zwitt
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez w-t » 6 lis 2017, o 13:23

darek_wwa napisał(a):Nam by się przydał taki niemiecki Fennek tylko pływający (pierwotnie chyba miał pływać)

To już istnieje, jest robione w Turcji i nazywa się PARS 4x4.
Pływa, poziom opancerzenia ponoć 'lepszy od konkurencyjnych konstrukcji o podobnych możliwościach', zabiera 2+3 albo 2+2+maszt z radarem pola walki albo głowicą opto.

W dodatku do stropu ma prawie równo 2m, więc nie jest jakoś straszliwie wysoki - łatwo zamaskować.

Ale patrząc w ten sposób... to wiesz, mnie się całkiem podoba studium które pod zadania rozpoznawcze przygotował Poznański WZM? Wprawdzie 6x6, ale za to z takim zapasem masy i miejsca, że można prawie dowolnie dopancerzać i dodawać wszystkie mokre sny wojska na kolejne elektroniczne zabawki. I całość poskładana z klocków COTS, w tym ponoć spora część tych samych co w Rośku.
w-t
Użytkownicy
Użytkownicy

Re: "Nowy" Program Modernizacji Technicznej SZ RP 2017-2022

Postprzez iron » 3 gru 2017, o 21:58

Akurat dla nich wybieram turecka Cobre pływająca...
iron
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez w-t » 4 gru 2017, o 17:01

iron napisał(a):Akurat dla nich wybieram turecka Cobre pływająca...

Ale czemu tą starzyznę?
Jak ma być egzotycznie, to Pars 4x4.
To samo (geograficznie) źródło, też pływa, tyle że nowy pojazd, zrobiony właśnie w oparciu o doświadczenia wyniesione przez Turcję (i nie tylko) z pływającej Cobry... co ciekawsze, jak najbardziej jest "na stole".

A jak ma być z Poznania, to skręcana propozycja Amerykanów z Czech jest dużo sensowniejsza i obiecująca, bo wyjdzie pojazd solidniejszy i łatwiejszy do naprawiania.
w-t
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez iron » 4 gru 2017, o 22:55

Jakos zbyt futurystyczny ten Pars poza tym zaprojektowany w 3 miesiące? Ostatnio turcy tak się rozpedzili że Star treka by w pół roku zrobili, co chwile czytam turcy zrobią n-ty smiglowiec samolot etc. Jakoś nie chce mi się wierzyć że wszystko udane im wychodzi. Dlatego pomyślałem że coś sprawdzonego bylo by lepsze.
Ta czeska propozycja ciekwa rama sklejana i skrecana! Nawet Bumar mógł by to robić! :-) Tez niestety protityp choc Tatrze bardziej bym ufal.
Ogólnie to chcialbym miec wóz uniwersalny zaby mozna zrobić wersje z unoszonymi pociskami ppk,wersje rozpoznawcza z roznymi sensorami, wersje dowodzenia. Wóz musi być szybki nie za ciezki zeby nie ugrzązł i pływający bo taki krajobraz.
iron
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez pio » 19 lut 2018, o 18:44

Wieść niesie, że ten pojazd 4x4 od Sisu został zaprojektowany na potrzeby bliżej nieokreślonego państwa środkowoeuropejskiego.
Pytanie, czy oni chcą to wpuścić bocznymi drzwiami na Słowację, czy to będzie ich propozycja jako Pegaza i Kleszcza. Obstawiam raczej to pierwsze, ale jestem niezmiernie ciekawy całej sytuacji.

Jego premiera odbędzie się w czerwcu na Eurosatory 2018.

EDIT: Ma startować w przetargu na Łotwie.

Obrazek
"Bez zgody ani państwo nie może egzystować, ani rodzina" - Ksenofont
"Honesta fama melior pecunia" - Publiusz Syrus
pio
Moderator
Moderator

Postprzez Darknes1990 » 19 lut 2018, o 18:52

A my jesteśmy dalej w d... AMZ dało po całości plamę.
Darknes1990
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez HATAKE » 20 lut 2018, o 12:10

No i wejdziemy w trzecią dekadę z BRDM-2....
HATAKE
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Piotr79 » 20 lut 2018, o 13:01

Fajnie tak prowadzić taki program. Pewna robota jest, co miesiąc pensja, czasem poprzegląda jeden z drugim jakieś foldery, na targi może jakieś pojedzie, mija miesiąc za miesiącem, rok za rokiem, zaraz minie pięciolatka, a efekty? No przecież prowadzimy program Kleszcz.
Piotr79
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez HATAKE » 20 lut 2018, o 14:34

Fajnie z wydechu strzela jak jedzie. W Iraku dały radę. Modernizować!
HATAKE
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Remy » 20 lut 2018, o 17:37

Skb ostatnio dostała dofinansowanie na projekt pt. „Platforma bazowa z zawieszeniem niezależnym oraz z opcją napędu hybdrydowego dedykowana do wieloosiowych pojazdów specjalnych o wysokiej mobilności”. I teraz tak mnie zastanawia czy to jakąś nową wersję Jelcza planują ale tylko czemu wtedy praktycznie cała robotę robi skb czy może planują wystartować w którymś przetargu na wozy dla wojska jak pegaz albo LOTR. IMO jest to prawdopodobne biorąc pod uwagę że ostatnio oferują razem z Francuzami mustanga. Tyle że z drugiej strony wizki wskazują raczej na jakąś ciężarówkę a o samej konstrukcji praktycznie nic nie wiadomo...
Remy
Użytkownicy
Użytkownicy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wojsko Polskie