Rola piechoty górskiej i jednostek aeromobilnych w WP

Dział poświęcony szeroko pojętemu funkcjonowaniu Sił Zbrojnych RP.

Re: Rola piechoty górskiej i jednostek aeromobilnych w WP

Postprzez Teli » 9 kwi 2012, o 14:03

[quote=""Jack Bauer""] Wiele wskazuje na to, że kolejną brygadą na Rosomakach będzie 15 BZmech.
[/quote]

Myślę że za czwartą brygadą na KTO przemawia fakt chęci pozyskania 4 pełnych baterii Popradów po 12 wozów, bo co niby mają zrobić z czwartą baterią, dać po 6 wozów do 6 i 25 brygady? Bezsens. Dodatkowo przy programie Tytan była mowa że jako pierwsze w wojsku systemy dostaną 12, 17 i właśnie 15 brygada. A wiadomo że na stareńkie bewupy systemu nie wsadzą, a na razie o następcach mowy nie ma.
Teli
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez HATAKE » 9 kwi 2012, o 20:06

Przecież wiecie, że 21 Brygada przyjęła już pod swoje skrzydła jednostki z Kłodzka oraz z Przemyśla. To dla nich i tak spore wyzwanie. Piechota górska z nikim konsolidować się już raczej nie będzie i nie chce. Przypisanie batalionu WPD pod nich, to by była jakaś masakra, bijatyka na wszystkich szczeblach i poziomach. Już lepszy samodzielny batalion lub likwidacja. 21 BSP jest w fazie rozrostu.

Likwidacji batalionu powietrznodesantowego raczej nie będzie, największą krzywdę, jaką może sobie dać wyrządzić desant, to przeniesienie 6 batalionu z Gliwic do Oświęcimia (do koszar po opelotce, nie do obozu ;)), żeby koszary po desancie mógłby sobie wziąć Agat. 6 BPD też jest w fazie rozrostu, ledwie powstały nowe kompanie (układaczy spadochronów czy szturmowe). Struktury WPD są odmienne (zdaje się, że pracują na nową), kompanie czy plutony są zdecydowanie mniejsze.

25 brygada, to przynajmniej z mojej perspektywy jest "potęga", Tomaszów i Leźlica trzymają największe zgrupowanie śmigłowców, mają najlepszy kurs spadochronowy (w Leźlicy), o którym ludzie z 6 brygady i Wojsk Specjalnych mogą sobie albo poważyć, albo poprosić o wolne miejsca dla swoich.

Nie widzę możliwości połączenia ze sobą tych jednostek, bez likwidacji niektórych garnizonów (powtarzam garnizonów, nie JW) i ogromnej awantury.

Co do Rosomaków, to zdaje się, że miała miejsce walka pomiędzy 21, a 15 brygadą. Na razie wiemy kto jest na prowadzeniu. Pewnie padały argumenty typu: "my je mieliśmy mieć od początku, jesteśmy przygotowani na ich przejęcie, nie mamy czym jeździć" i "niech tamte szajbusy zajmą się łażeniem po górach i budowaniem szałasów, by mamy bewupy pamiętające połowę pierwszych sekretarzy i ruskich pod nosem" ;).
HATAKE
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Krecik » 9 kwi 2012, o 22:03

25 bkp ma 2500 a , 6 bpd ile ma żołnierzy ?
Krecik
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Teli » 10 kwi 2012, o 10:25

Może się ktoś podzielić strukturami naszych jednostek aeromobilnych?
Teli
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Krecik » 10 kwi 2012, o 11:38

O wszechmocny HATAKE udziel nam odpowiedzi :D
Krecik
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez HATAKE » 11 kwi 2012, o 15:14

Nie wiem dokładnie. Batalion powietrznodesantowy to chyba około 550 ludzi. System jest ogólnie trójkompanijny-trójplutonowy-trójdrużynowy, drużyna liczy 6 osób.
HATAKE
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Krecik » 11 kwi 2012, o 17:39

Bo ty służysz desancie macie na wyposażeniu hełmy wz.KHO-S czy dalej w stalówkach
Krecik
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez HATAKE » 11 kwi 2012, o 17:45

Są hełmy spadochronowe wz. 63 (tzw. orzeszki). Są też pewne ilości kompozytowych wz. 05, ale nie wiem czy dla wszystkich i generalnie nie są nigdy używane.
HATAKE
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez prowler » 11 kwi 2012, o 17:57

Ludzie, ludźmi, garnizony garnizonami ale niech HATAKE powie czym przetransportuje brygadę powietrzno desantową...
Nie lepiej uciąć skrzydła - i przesiąść się wynalazki typu Supacat/ Landrower SOV/ TUR-2/Jackal itp. (słowem "na koła")

Ujmy to chyba nie przyniesie, A LM60, M-98 czy przenośne wyrzutnie spike się nie zmarnują ;)
"Nie oglądaj telewizji będziesz miała w głowię glisty...
Oni są porąbani...
Oni wojnę pokazują, a o pokój walczą...
Tak się porąbało z jednych rakiet mam się cieszyć, przeciw drugim protestować."
prowler
Moderator
Moderator

Postprzez Tommi » 11 kwi 2012, o 18:07

[quote=""prowler""]Ludzie, ludźmi, garnizony garnizonami ale niech HATAKE powie czym przetransportuje brygadę powietrzno desantową...
Nie lepiej uciąć skrzydła - i przesiąść się wynalazki typu Supacat/ Landrower SOV/ TUR-2/Jackal itp. (słowem "na koła")

Ujmy to chyba nie przyniesie, A LM60, M-98 czy przenośne wyrzutnie spike się nie zmarnują ;)[/quote]

No przecież kupujemy te śmigłowce wlaśnie dla 25Bkp!
http://www.altair.com.pl/start-7701

Jednak mobilność (czas reakcji i zasięg) wojsk aeromobilnych trochę przewyższa landrovery czy tur-a:D
Tak sobie myślę:)
"Ale oni zamiast Mózgów mają tylko szary puch, który przez pomyłkę został wdmuchnięty w ich głowy. Oni po prostu Nie Myślą" A.A. Milne, Chatka Puchatka
Tommi
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez prowler » 11 kwi 2012, o 18:11

Po pierwsze - mówiłem o 6, nie o 25
Po drugie - z owego przetargu 16 maszyn jest w wersji transportowej (zastąpią wykruszające się Mi17) - reszta to SAR i ZOP

Po trzecie - jeśli Ty chcesz BH transportować cała brygadę to...
Ja nie mam więcej pytań...

Brygada na landrowerach będzie przydatna zarówno w w kraju (możliwość posiadania cięższego sprzętu) jak i na "misjach" (bez problemu przetransportujesz samolotem/statkiem/koleją)
Oni są porąbani...
prowler
Moderator
Moderator

Postprzez HATAKE » 11 kwi 2012, o 18:17

[quote=""prowler""]Ludzie, ludźmi, garnizony garnizonami ale niech HATAKE powie czym przetransportuje brygadę powietrzno desantową... [/quote]
Przetransportuje czy desantuje? Desantuje się za pomocą samolotów i śmigłowców.
HATAKE
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez prowler » 11 kwi 2012, o 18:22

Tak szczególnie, że WP posiada liczną flotę samolotów transportowych tudzież śmigłowców...

Najpierw niech jedną brygadę doposażą tak by mogła w całości "zdesantować się", a jeszcze trzeba im jakoś "chleba i amunicji" dostarczyć

Inną sprawą gdzie mielibyśmy potencjalnie desantować się tak licznymi siłami - chyba tylko na Litwie ;) Albo w Czechach ;)
Oni są porąbani...
prowler
Moderator
Moderator

Postprzez Tommi » 11 kwi 2012, o 18:39

[quote=""prowler""]Po pierwsze - mówiłem o 6, nie o 25
Po drugie - z owego przetargu 16 maszyn jest w wersji transportowej (zastąpią wykruszające się Mi17) - reszta to SAR i ZOP

Po trzecie - jeśli Ty chcesz BH transportować cała brygadę to...
Ja nie mam więcej pytań...

Brygada na landrowerach będzie przydatna zarówno w w kraju (możliwość posiadania cięższego sprzętu) jak i na "misjach" (bez problemu przetransportujesz samolotem/statkiem/koleją)[/quote]

po pierwsze: Za niezrozumienie, o którą jednostkę Ci chodzi nie będę się kajał bo tego jasno nie napisałeś
po drugie i trzecie: W "papierach" napisali, że będzie prawdobodobne "wznowienie dostaw" dodaowych śmigłowców (na co liczymy chyba wszyscy) Nie ja mam zamiar transportować brygadę BH (nie wspominałem o tym nigdzie) choć do desantowania żołnierzy to ta maszyna nadaje się chyba w sam raz (no nie całej brygady w jednym rzucie) Do transportowania wojska i sprzętu powinniśmy mieć śmigłowce TRANSPORTOWE a nie wielozadaniowe BH.

Co do przydatności Brygady na landroverach. Może i by była przydatna, ale żeby cała brygada ? Mam nadzieję, że powoli się wycofujemy z tych "misji" bo coś drogo nas ta zabawa kosztuje nie wnosząc nic konkretnego w zamian.
"Ale oni zamiast Mózgów mają tylko szary puch, który przez pomyłkę został wdmuchnięty w ich głowy. Oni po prostu Nie Myślą" A.A. Milne, Chatka Puchatka
Tommi
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Jack Bauer » 11 kwi 2012, o 18:41

Ja tam sądzę, że używanie słów w rodzaju "potęga" w odniesieniu do tych naszych karłowatych brygad jest bardzo mocno na wyrost. Przecież wystarczy je porównać do jednostek brytyjskich czy francuskich, liczebnością dorównujących naszym dywizjom aby nabrać właściwego dystansu. Ostatnio ponoć Włosi, na fali oszczędności, rozważają połączenie Friuli i Folgore. A u nas jakieś dziecinne zachowania kadry miałyby stanowić problem? Skoro np. w Afganistanie współdziałają w warunkach wojennych to i w kraju powinni się dogadać.

P.S. W ostatniej PZ sporo jest o wojskach aeromobilnych. Rozwiązaniach obcych i perspektywach naszych.
Jack Bauer
Użytkownicy
Użytkownicy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wojsko Polskie