Rola piechoty górskiej i jednostek aeromobilnych w WP

Dział poświęcony szeroko pojętemu funkcjonowaniu Sił Zbrojnych RP.

Rola piechoty górskiej i jednostek aeromobilnych w WP

Postprzez Teli » 6 kwi 2012, o 16:09

Zastanawia mnie po co nam cała ciężka brygada do walki w terenie górskim. Czesi i Słowacy nas pewnie nie napadną. Ukraińcom się sprawne czołgi skończą zanim granicę przekroczą. Czy zadań tej jednostki nie mogą przejąć cały czas rozbudowywanie siły specjalne, np. Agat?
Ostatnio edytowano 6 kwi 2012, o 17:18 przez Teli, łącznie edytowano 1 raz
Teli
Użytkownicy
Użytkownicy

Re: Rola piechoty górskiej w WP

Postprzez Barb » 6 kwi 2012, o 16:44

To by pociągało za sobą dalszą rozbudowę DWS. A Brygada śmiga na KTO, więc równie dobrze może operować w innych rejonach kraju. Tradycje mamy, góry też, więc taka jednostka może nam się przydać (a nie kosztuje nas to więcej niż brygada na KTO). Zastanowić to się można nad rolą jednostek kawalerii powietrznej i jednostek powietrznodesantowych. Moce przerobowe lotnictwa transportowego i śmigłowców WL się nie zwiększają, a tych ostatnich mogą nawet się zmniejszyć (ilość śmigłowców w WL oraz ich nośność). Dodatkowo z śmigłowców WL będzie korzystać DWS. Tylko co zrobić? Rozformować szkoda, a wyposażenie w KTO to by było kuriozum.
Barb
Użytkownicy
Użytkownicy

Re: Rola piechoty górskiej i jednostek aeromobilnych w WP

Postprzez Teli » 6 kwi 2012, o 17:27

Tylko że do tych naszych gór to raczej przeciwnik nie dotrze bo i w sumie po co. Zakopane aż takim kurortem to nie jest;)21 to na razie śmiga na bewupach i tetkach. Docelowo ma mieć 2 bat na kto z zssw i jeden bat lekki na samochodach. Czyli tak naprawdę tylko 2/3 brygady będzie przydatne w pólnocnej czy centralnej Polsce. Jedna aeromobilna brygada (2 bat kaw. pow. i 1 dsz) z odpowiednim wsparciem śmigłowców bojowych może się przydać w newralgicznym miejscu jako odwód. Ale w stosunku do ciężkich jednostek 2 aeromobilne to ciut dużo. Zwłaszcza 6 bdsz jest mało przydatna. gdzie my ją będziemy desantować, na Kreml?
Teli
Użytkownicy
Użytkownicy

Re: Rola piechoty górskiej w WP

Postprzez Jonasz » 7 kwi 2012, o 07:42

[quote=""Barb""]Moce przerobowe lotnictwa transportowego i śmigłowców WL się nie zwiększają[/quote] "Moce przerobowe" naszego lotnictwa transportowego w ostatnich latach wzrosły skokowo. Co do śmigłowców, to też nie do końca tak - jakoś wszyscy zapominają o 12. Mi-17 kupionych w ostatnich latach. "Bumarowskie" mają resursy jeszcze na kilkanaście lat, a nowe polatają pewnie do 2035 albo dłużej. Mi-17 + nowe śmigłowce + Sokoły, to będzie ponad 60 śmigłowców transportowych dla brygady. To mało?
Jonasz
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez HATAKE » 7 kwi 2012, o 11:54

[quote=""Teli""]Zwłaszcza 6 bdsz jest mało przydatna. gdzie my ją będziemy desantować, na Kreml?[/quote]
Mało przydatna? Masz najstarszych służbą w WP żołnierzy, z największym doświadczeniem misyjnym, których możesz desantować na spadochronach w dowolnym rejonie, np. na tyłach przeciwnika. Co do skali strat, każdy w WPD jest świadomy. Służyłem w trzech jednostkach (10 blog, 5 pa i teraz w 6 bpd) i o tej ostatniej mam zdecydowanie najlepsze zdanie.

Co do agatu, to ta jednostka stacjonuje blok obok mnie. Mamy wspólną palarnię, razem wychodzimy na zajęcia. Jeszcze bardzo daleka droga przed nimi i ktoś powinien się za nich zabrać... Niedawno chciałem się tam przenieść, ale trochę straciłem ochotę.

Z piechotą górską też miałem kontakt, na poligonie w Żaganiu, paru moich kolegów z logistyki poszło do Kłodzka (sam o tym myślałem) i robią na mnie dobre wrażenie (chodzi mi o poziom ludzi, zaangażowanie w służbę, realizowanie programu szkolenia).

Jeśli już ciąć, to jednostki typu widmo, przy czym uważałbym na zbytnią redukcję liczby czołgów i ogólnie ciężkiego sprzętu.
HATAKE
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Teli » 7 kwi 2012, o 13:23

Żeby nie było nie miałem żadnych zastrzeżeń do żołnierzy 6 i 21 lecz do koncepcji ich użycia w potencjalnym konflikcie. Zastanawia mnie czy jest w ogóle możliwe desantowanie 6 na tyłach przy przewadze Rosjan w powietrzu. Czy nie skończyło by się to śmiganiem hummve po naszej stronie frontu.
Teli
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Jack Bauer » 7 kwi 2012, o 13:48

Wystarczy porównać to co przy posiadanej liczbie samolotów i śmigłowców transportowych zrobili Brytyjczycy z 5 Brygadą Powietrznodesantową i 24 Brygadą Aeromobilną tworząc swoją 16 Brygadę, aby to co się dzieje u nas uznać za organizacyjny absurd.
Jack Bauer
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Barb » 7 kwi 2012, o 14:42

Połączenie brygad wydaje się rozsądnym zabiegiem. Misjonarzy Ci u Nas dostatek, kadry po brygadzie trzeba rozsądnie zagospodarować (zasilić inne brygady, DWS).
Barb
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez rogacz1988 » 7 kwi 2012, o 19:52

[quote=""HATAKE""][quote=""Teli""]Jeśli już ciąć, to jednostki typu widmo, przy czym uważałbym na zbytnią redukcję liczby czołgów i ogólnie ciężkiego sprzętu.[/quote][/quote]

Oprócz cięcia jednostek widmo przyda się też zmiana w emeryturach mundurowych - bo generałów to mamy sporo.
rogacz1988
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Dagraskocz » 7 kwi 2012, o 21:32

Czesi i Słowacy nas pewnie nie napadną. Ukraińcom się sprawne czołgi skończą zanim granicę przekroczą.

taaaa, wszyscy gołąbki pokoju - do czasu!
Dagraskocz
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Beastry Boy » 8 kwi 2012, o 01:42

Jednostki lekkie nie będą u nas redukowane, ja obawiam się, że ktoś na KTO obsadzi czwartą brygadę ... A jakby zakombinować tak jak Niemcy i zrobić jednolite brygady ogólnowojskowe z batalionem czołgów, dwoma na BWP i jednym na KTO, no i oprócz tego te dwie aeromobilne, bo nawet jak 25ta będzie miała do dyspozycji jednego Blackhawka to i tak będzie brygadą ...
Beastry Boy
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Barb » 8 kwi 2012, o 13:21

Na razie Wojsko finalizuje jedną rewolucję. Trochę poczekamy na kolejną (redukcję ilości brygad oraz całkowicie nową ich strukturę) :wink:
Barb
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Jack Bauer » 8 kwi 2012, o 18:31

[quote=""Dagraskocz""]
Czesi i Słowacy nas pewnie nie napadną. Ukraińcom się sprawne czołgi skończą zanim granicę przekroczą.

taaaa, wszyscy gołąbki pokoju - do czasu![/quote]

Kombinujący zapewne tak samo jak Ty duet w niebieskich beretach oczyma swojej wyobraźni widzi Duńczyków na Bornholmie polerujących swe rogate hełmy i dlatego marnuje pieniądze na utrzymanie 7 Brygady. :lol:

P.S. Wiele wskazuje na to, że kolejną brygadą na Rosomakach będzie 15 BZmech.
P.S.2 Inna sprawa, że wobec ukraińskich planów bardzo ostrych cięć sił zbrojnych moglibyśmy sobie pozwolić na to by, niejako za plecami 21 Brygady - docelowo zmotoryzowanej - skonsolidować bataliony górskie i powietrznodesantowe w jednej brygadzie. Stacjonują w końcu niedaleko siebie.
Jack Bauer
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Barb » 8 kwi 2012, o 19:03

Inna sprawa, że wobec ukraińskich planów bardzo ostrych cięć sił zbrojnych moglibyśmy sobie pozwolić na to by, niejako za plecami 21 Brygady - docelowo zmotoryzowanej - skonsolidować bataliony górskie i powietrznodesantowe w jednej brygadzie. Stacjonują w końcu niedaleko siebie.

Toż to taka Fallschirm-Panzer Divizion "HG" naszych czasów. Z tą różnicą, że "Hermann Göring" był jednostką powietrznodesantową tylko z nazwy :wink: To już nie lepiej po prostu połączyć brygadę powietrznodesantową i kawalerii powietrznej (dopiero gdy "potniemy" jednostki widma)?
Barb
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Eagle55 » 8 kwi 2012, o 21:12

Problemem 6BDP jest charakter jednostki i jej zobowiązująca nazwa, nie żołnierze, bo oni są jednymi z bardziej doświadczonych w WL.

Mimo wszystko nie widzę potrzeby utrzymywania aż 3 brygad lekkich (6, 21, 25).
Są dwa rozwiązania:
1. Skonsolidowanie 6 i 25 - powstaje 625 Brygada Aeromobilna w składzie 2 bkpow, 1-2bpd, 2dlot (pozostała kadra dostaje możliwość przejścia selekcji do sił specjalnych lub zasila inne brygady)
2. Skonsolidowanie 6 i 21 - powstaje 621 Brygada Piechoty/Strzelców Podhalańskich w składzie 2 bataliony piechoty na samochodach np. Tur 2 i 1-2 bpd.
Eagle55
Użytkownicy
Użytkownicy

Następna strona

Powrót do Wojsko Polskie