Rola piechoty górskiej i jednostek aeromobilnych w WP

Dział poświęcony szeroko pojętemu funkcjonowaniu Sił Zbrojnych RP.

Re: Rola piechoty górskiej i jednostek aeromobilnych w WP

Postprzez prowler » 14 maja 2015, o 20:20

Pytanie jak pytanie...
Najpierw trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie
Czy kupimy kolejne H225M? ;)
prowler
Moderator
Moderator

Postprzez Sulima » 14 maja 2015, o 22:21

Darknes1990 napisał(a):Może pytanie z innej półki, czy po zakupie 20 kolejnych maszyn np.H225. Nie warto by pomyśleć o kilku maszynach większych jak CH-53, lub CH-47...

Moim zdaniem niepotrzebna, kosztowna fanaberia, na prawdę potrzebujemy upychać 50 ludzi w jednym śmigłowcu? albo przerzucać holowane haubice? których zresztą nasze wojska aeromobilne nie mają i nie słyszałem żeby miały wejść w ich posiadanie.
Sulima
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez jasiol » 15 maja 2015, o 13:24

A czym przewieziesz jakiekolwiek pojazdy, artylerię - choćby w postaci moździerzy czy działek plot? Teraz można to robić używając Mi-17 z rampami na zasadzie: ludki karaluchami a duże fanty Mi-17, ale te się skończą za jakieś 10 lat. I co wtedy?
jasiol
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez olgierdo » 15 maja 2015, o 14:02

Ale kto powiedział, że kupimy więcej karaluchów do celów transportowych?
olgierdo
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Tommi » 15 maja 2015, o 16:13

jasiol napisał(a):A czym przewieziesz jakiekolwiek pojazdy, artylerię - choćby w postaci moździerzy czy działek plot? Teraz można to robić używając Mi-17 z rampami na zasadzie: ludki karaluchami a duże fanty Mi-17, ale te się skończą za jakieś 10 lat. I co wtedy?

?
Jak duże fanty? Jodek, czy moździerz to nie jest jakieś wyzwanie dla Caracala. Porównałeś sobie możliwości transportowe Mi-17 i H225M? Niektórzy twierdzą, ze własnie ich podobieństwo wpłynęło na wybór.
Tommi
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez prowler » 15 maja 2015, o 18:59

Niezupełnie do środka H225M nie wsadzisz moździerza M98
A do Mi 17 tak...
prowler
Moderator
Moderator

Postprzez Sulima » 15 maja 2015, o 21:46

Jak nie wsadzisz M98 do H225M? Coś co ma niespełna dwa metry długości i wagę dwóch dorosłych ludzi nie wejdzie do Caracala?
Sulima
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez prowler » 15 maja 2015, o 21:53

A którędy wstawisz - moździerz z wózkiem (300 kg)
W Mi 17 masz rampę - i elegancko z tyłu sobie go wtoczysz i wytoczysz...

W Karakanie masz drzwi o szer 1,18m
prowler
Moderator
Moderator

Postprzez Wilson » 15 maja 2015, o 22:10

a ten tylny wlaz, moze da sie to jakos wykorzystac
http://s19.postimg.org/wp3inwkqb/ec725_12.png
http://www.hottail.nl/basevisits/2005/0 ... 2549-5.jpg

no ale z wozkiem nie da rady
Wilson
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez REMOV » 15 maja 2015, o 22:15

Darknes1990 napisał(a):Może pytanie z innej półki, czy po zakupie 20 kolejnych maszyn np.H225. Nie warto by pomyśleć o kilku maszynach większych jak CH-53, lub CH-47...
W opracowaniach wojsk aeromobilnych sprzed kilku lat była poruszana taka kwestia, nawet wymieniano małą liczbę śmigłowców nazwanych po imieniu "Chinook". Niemniej ten plany ulegały kilka razy modyfikacjom i zmianom. Z ciekawostek, prowadzone są bardzo, bardzo wstępne rozpoznania rynku dotyczące możliwości zakupu kilku pionowzolotów Osprey dla Wojska Polskiego, a raczej jednego z wybranych rodzajów sił zbrojnych.
REMOV
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Tromp » 15 maja 2015, o 22:16

Speszjale?
Tromp
Moderator
Moderator

Postprzez Sulima » 15 maja 2015, o 22:16

No bez przesady, czy w Kawalerii panienki służą? Może nie tak wygodnie jak w Mi-17, ale kilku mocnych chłopów nie poradzi sobie z załadunkiem osobno wózka i moździerza? Zresztą można wymyśleć jakieś rozkładane metalowe podjazdy, to technologia z epoki kamienia łupanego, ewentualnie w kilku egzemplarzach przewidzianych do transportu cięższego sprzętu, zamontować windy elektryczne.
Ostatnio edytowano 15 maja 2015, o 22:19 przez Sulima, łącznie edytowano 1 raz
Sulima
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez jasiol » 15 maja 2015, o 22:18

Tommi napisał(a):Jak duże fanty? Jodek, czy moździerz to nie jest jakieś wyzwanie dla Caracala. Porównałeś sobie możliwości transportowe Mi-17 i H225M? Niektórzy twierdzą, ze własnie ich podobieństwo wpłynęło na wybór.

Pisałem również o pojazdach. Czym będziesz ciągał te moździerze, czym woził amunicję albo rannych? Cz też może w miejscu lądowania zakładasz twierdzę bronioną Jodkiem i moździerzami, albo też uważasz, ze desant to mocarne chłopy i noszenie przez nich wszystkiego na plecach to Pan Pikuś?
Zakup karakanów wymusza posiadanie innego (domyślnie i logicznie - większego) typu śmigłowca z rampą, przeznaczonego do transportu "techniki". Inaczej jedyna dostępną taktyką są działania rajdowe: wysadzenie desantu, rozpie..... i po 2 godzinach zabranie wszystkich do domu.

Wilson napisał(a):a ten tylny wlaz, moze da sie to jakos wykorzystac
Podstawowa zaleta rampy polega tempie i łatwości załadunku. Przecież to dokładnie to samo w samolotach transportowych: teoretycznie można wszystko wozić pasażerami, w razie czego rozkręcając co większe fanty, ale czemuś robią transportowce z rampą, przez którą czołg może wjechać.

Sulima napisał(a):No bez przesady, czy w Kawalerii panienki służą? Może nie tak wygodnie jak w Mi-17, ale kilku mocnych chłopów nie poradzi sobie z załadunkiem osobno wózka i możdzierza? Zresztą można wymyśleć jakieś rozkłądane metalowe podjazdy, to technologia z epoki kamienia łupanego, ewentualnie w kilku egzemplarzach przewidzianych do transportu cięższego sprzętu, zamontować windy elektryczne.

A zastanowiłeś się może, ile czasu zajmie rozładunek tak "zapakowanego" śmigłowca i w jakiej kondycji będą twoje "mocne chłopy" po 20 minutach biegania na czas ze skrzynkami? Zresztą - niech Ci będzie - rozładowali. 20 skrzynek amunicji i moździerz na wózku też (przykładowo) 3 km dalej na stanowisko ręcznie będą tachać?
Ostatnio edytowano 15 maja 2015, o 22:22 przez jasiol, łącznie edytowano 1 raz
jasiol
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez prowler » 15 maja 2015, o 22:22

Sulima napisał(a):No bez przesady, czy w Kawalerii panienki służą? Może nie tak wygodnie jak w Mi-17, ale kilku mocnych chłopów nie poradzi sobie z załadunkiem osobno wózka i moździerza?.

Chodzi o czas - śmigło na ziemi powinno być jak najkrócej...
jasiol napisał(a):Zakup karakanów wymusza posiadanie innego (domyślnie i logicznie - większego) typu śmigłowca z rampą, przeznaczonego do transportu "techniki". Inaczej jedyna dostępną taktyką są działania rajdowe: wysadzenie desantu, rozpie..... i po 2 godzinach zabranie wszystkich do domu.

Nie wymusza - bo na razie są Mi 17 - z rampą...

A w przyszłości kto wie może kupią 32-48 średnie śmigłowce z rampą...
prowler
Moderator
Moderator

Postprzez jasiol » 15 maja 2015, o 22:25

prowler napisał(a):Nie wymusza - bo na razie są Mi 17 - z rampą...

No toż pisałem o "posiadaniu" - bo w tej chwili mamy Mile. Natomiast albo zapadnie decyzja o włożeniu w nie dużej kasy i uzależnieniu się od Motor-Siczy, albo trzeba będzie za jakieś 10 lat kupować coś innego.
jasiol
Użytkownicy
Użytkownicy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wojsko Polskie