Rola piechoty górskiej i jednostek aeromobilnych w WP

Dział poświęcony szeroko pojętemu funkcjonowaniu Sił Zbrojnych RP.

Re: Rola piechoty górskiej i jednostek aeromobilnych w WP

Postprzez Duku » 20 kwi 2015, o 21:08

GPS firmy GARMIN. Wielu naszych żołnierzy używało go w Afganistanie.
http://www.twenga.pl/garmin-foretrex-301.html
S!
Duku
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez SalothS » 20 kwi 2015, o 21:21

Dzięki. Rozumiem, że to pozostałość po Afganistanie, czy jednak nasze jednostki są jakoś racjonalnie wyposażone w tego typu sprzęt?
SalothS
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez HATAKE » 22 kwi 2015, o 04:08

Jak sobie nie kupisz to nie będziesz miał.
HATAKE
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez satanikus robotikus » 30 kwi 2015, o 21:43

To moze ja sie wlacze w dyskusje wracajac do glownego tematu bo - chyba ze moze zle przeczytalem caly watek - nikt nie zadal pytania ktore mnie nurtuje najbardziej. Po co Polsce piechota gorska? Nie mamy duzych terenow gorzystych ktore graja istotna role strategiczna - co najwyzej tereny pagorkowate po ktorych nawet czolgi dadza rade. 21 brygada lata po Podkarpaciu ale tam zadnych gór - takich z prawdziwego zdarzenia do ktorych cwiczy sie Alpinich - nie ma... W dodatku 21 hula wlasnie w BWPach z czolgami wiec o co chodzi? Kraje ktore maja dedykowane jednostki piechoty gorskiej takie jak Wlochy, Francja, Niemcy, Rumunia - maja porzadne gory. Austria, Szwajcaria to kraje gorzyste z prawdziwego zdarzenia. Szwecja ktora jest bardziej gorzysta niz my po prostu ma uniwersalny trening w ramach szkolenia podstawowego. Nie wiem nawet czy Slowacy maja piechote gorska. Jezeli sprawa ma sie sprowadzac do ubrania kapelutka to nie lepiej zrobic 21 podhalanska brygade czolgow ciezkich i trzymac ja tak jak obecna - z dala od podhala? :]

Pytanie do ciebie HATAKE: Jak by wygladalo polaczenie pozytecznego z przyjemnym i potraktowanie 6 jako jednostki bardziej elitarnie-uniwersalnej i przeszkolic jeden batalion na Alpinistow tj Taternikow podobnie jak kiedys mowiono ze jeden porzadnie tylko skakal. Z watku wyczytalem ze i tak bardziej skupia sie na charakterze walki spadochroniarzy i okolicznosciach niz desancie powietrznym (z oczywistych wzgledow) wiec skoro i tak skoki nie sa priorytetem to nie lepiej rozwinac elementy gorskie dedykujac jeden batalion lub szkolac calosc w srodowiskach ekstremalnych ale z mniejszym naciskiem na wspinanie sie po skalach? Moze tak jak Niemcy miec tylko po kompanii zwiadu ktora jest faktycznie wysokogorska z prawdziwego zdarzenia?

Polskie litery!
prowler
satanikus robotikus
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez HATAKE » 4 maja 2015, o 03:39

satanikus robotikus napisał(a):Po co Polsce piechota gorska? Nie mamy duzych terenow gorzystych ktore graja istotna role strategiczna - co najwyzej tereny pagorkowate po ktorych nawet czolgi dadza rade. 21 brygada lata po Podkarpaciu ale tam zadnych gór - takich z prawdziwego zdarzenia do ktorych cwiczy sie Alpinich - nie ma... W dodatku 21 hula wlasnie w BWPach z czolgami wiec o co chodzi? Kraje ktore maja dedykowane jednostki piechoty gorskiej takie jak Wlochy, Francja, Niemcy, Rumunia - maja porzadne gory. Austria, Szwajcaria to kraje gorzyste z prawdziwego zdarzenia. Szwecja ktora jest bardziej gorzysta niz my po prostu ma uniwersalny trening w ramach szkolenia podstawowego. Nie wiem nawet czy Slowacy maja piechote gorska. Jezeli sprawa ma sie sprowadzac do ubrania kapelutka to nie lepiej zrobic 21 podhalanska brygade czolgow ciezkich i trzymac ja tak jak obecna - z dala od podhala? :]

Elementy szkolenia górskiego i survivalowego urozmaicają szkolenie. Dlaczego jednostki specjalne w Polsce przeprowadzają selekcje w górach? Dlaczego robią to w Beskidach i Bieszczadach? Tego typu tereny lesiste i górskie są trudne w działaniach, również kondycyjnie. Warto mieć jednostkę o takich specjalnych zdolnościach. Znam ludzi z Kłodzka, miałem okazje ich obserwować na poligonie i robią dobre wrażenie. Nie przeszkadzałbym im w tym, co robią, bo robią to całkiem dobrze.

Pytanie do ciebie HATAKE: Jak by wygladalo polaczenie pozytecznego z przyjemnym i potraktowanie 6 jako jednostki bardziej elitarnie-uniwersalnej i przeszkolic jeden batalion na Alpinistow tj Taternikow podobnie jak kiedys mowiono ze jeden porzadnie tylko skakal. Z watku wyczytalem ze i tak bardziej skupia sie na charakterze walki spadochroniarzy i okolicznosciach niz desancie powietrznym (z oczywistych wzgledow) wiec skoro i tak skoki nie sa priorytetem to nie lepiej rozwinac elementy gorskie dedykujac jeden batalion lub szkolac calosc w srodowiskach ekstremalnych ale z mniejszym naciskiem na wspinanie sie po skalach? Moze tak jak Niemcy miec tylko po kompanii zwiadu ktora jest faktycznie wysokogorska z prawdziwego zdarzenia?

Odbieranie 6 Brygadzie powietrzno-desantowego charakteru nie ma sensu. Należy działać dwutorowo. Podnosząc bezpieczeństwo desantowania poprzez szybsze wprowadzanie nowych czasz spadochronów desantowych o większej powierzchni oraz wprowadzenie samochodów opancerzonych.
Nie było sytuacji, w której to jeden z batalionów był przeznaczony do skoków, a pozostałe nie. Wszyscy się szkolili. Całkiem niedawno nastąpiły pewne zmiany, ale na lepsze, czyli wstrzymuje się skoki dla kierowców i logistyków. Część etatów będzie nieskacząca (podobnie jak w wojskach specjalnych), dzięki czemu łatwiej będzie robić normy żołnierzom z pododdziałów bojowych (kompanie szturmowe).
HATAKE
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez satanikus robotikus » 9 maja 2015, o 00:22

Mnie raczej chodziło o to co taki batalion górski robi w brygadzie zmechanizowanej. Sam pożytek z istnienia jednostki nie podlega dyskusji - podobnie jak jej rozmiar. Na nasze góry batalion to chyba właśnie w sam raz. Chodzi o to że górale z prawdziwego zdarzenia to piechota lekka, relatywnie aeromobilna (zależy jak z dostępem do transportu) i pod wieloma względami w sytuacji przekazania 6 brygadzie IMVs nie ma powodu dla którego i oni nie mogliby by otrzymać takiego profilu: lekka piechota o specjalności X. Są teraz plany przezbrojenia 21 w Rosomaki ale to w dalszym ciągu będzie sztuczny związek - trzech batalionów ciężkich na Podkarpaciu i jednego lekkiego w Kłodzku. Żadna jednostka nie jest tak rozciągnięta w terenie a do tego nie chce mi się za bardzo wierzyć w tą "górskość" batalionu czołgów z Żurawicy. Niech sobie nazywają brygadę z Rzeszowa "Podhalańską" ze względów tradycyjnych i bataliony zmechanizowane batalionami "strzelców" tak jak 10 ma ułanów, szwoleżerów i cepowników ale co ma do tego pakowanie jej razem z jednostką o bądź co bądź specjalistycznym statusie - który winien być utrzymany?

Podobnie zresztą jest z piechotą "morską" rozumianą jako oddział zdolny wykonać atak z morza. Jest 7BOW ale jest to jednostka zdekompletowana, zmechanizowana i nastawiona na duże desanty - które nie będą w Polskich warunkach robione.A nie ma jednostki zdolnej przeprowadzić rajdu przez Zalew Wiślany.

Czasami zastanawiam się czy dobrym pomysłem było tworzenie 25 brygady. Widzimisie generałów widzimisiem generałów ale czy nie lepiej byłoby zostawić śmigłowce w ogólnej dyspozycji i przeszkolić batalion "górski" i batalion "morski" do operacji w odpowiednich środowiskach - byłyby dwa akurat i zdolne do czegoś innego niż tylko latania własnymi śmigłowcami. W końcu 6bpd też jest w razie potrzeby do przerzucenia śmigłowcami - jak ktoś potrafi skoczyć ze spadochronem to chyba z desantem ze śmigłowca sobie da radę? Mam wrażenie że brygadyzacja wszystkiego na siłę nie do końca była dobrym pomysłem. Są pułki rozpoznawcze więc mógł istnieć pułk morsko-desantowy, pułk górski. 6 brygada już zostałaby brygadą bo duża aeromobilna jednostka szybkiego reagowania się przyda. No ale to tylko takie moje przemyślenia.

Tak przy okazji - co zmieniają większe czasze poza lepszą kontrolą spadania?
satanikus robotikus
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Lumen » 13 maja 2015, o 23:24

Ktoś może powiedzieć ilu spadochroniarzy może zabrać C-130E oraz C295?..

Jak będzie ze śmigłowcami w 25 BKPow...
16 H225M
16? 32? Mi 17
ile jest W3 w 25?
Lumen
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Teli » 14 maja 2015, o 11:40

Z 25 to nie wiadomo czy do czasu wprowadzenia nowych śmigieł oba dywizjony nie zostaną przekazane do zapowiadanego skrzydła śmigłowcowego. Jeśli nie to będą nadal 2 dywizjony: 7 z Nowego Glinnika z 2 eskadrami po 16 Sokołów i 1 z Leźnicy Wielkiej z jedną eskadrą na 16 Mi-17 ( z tego pewnie większość maszyn w dobrym stanie przekazanych z 7 EDS) i z perspektywą wymiany po 2020 na kolejne H225M oraz z jedną eskadrą na 16 H225M. Teoretycznie daje to możliwość jednorazowego przerzutu nieco ponad 1200 żołnierzy.
Teli
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez prowler » 14 maja 2015, o 15:57

W praktyce mniej - sporo mniej...
Chociażby dlatego że żołnierze będą mieli plecaki...
A po drugie - dużo zależy od rodzaju foteli - o ile dobrze pamiętam do H225M montuje się 20 foteli pochłaniających energię...

Generalnie trzymajmy się tego, że Sokół przewiezie 1 drużynę, a Mi 17 / H225 dwie :) (choć na upartego trzy wejdą ;))
prowler
Moderator
Moderator

Postprzez Teli » 14 maja 2015, o 16:32

Jasne Prowler, w czasie pokoju tak będzie, procedury bla bla bla, ale jak przyjdzie co do czego i będzie taka a taka konieczność operacyjna to upchnie się 3 drużyny na sardynkę, dodatkowo zaangażuje się każde dodatkowe śmigło, choćby Plemnika żeby jeszcze z jedną drużynę przewieźć albo trochę zaopatrzenia. Tak czy siak przynajmniej mamy możliwość transporty 2,5 raza większą niż przy pozostałych maluchach konkurencji.
Teli
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez prowler » 14 maja 2015, o 18:45

Tak lekko nie podchodziłbym do tego - to właśnie te "pokojowe" procedury mają wpływ na to jak będą szkoleni żołnierze.

Jeśli w czasie P śmigłowiec będzie przewoził 2 drużyny to struktury, organizacja powinna być przygotowana pod to że nasz śmigłowiec przewozi 2 drużyny...
To że w czasie wojny "awaryjnie" zabierze 3 nas nie interesuje... (wykorzystamy w awaryjnej sytuacji).

Akurat tak się składa, że coraz częściej zastanawiam się jak nasze wojska aeromobilne powinny wyglądać i coraz bardziej przekonuje się do założenia że wpierw trzeba określić zdolności transportowe a potem organizować kawalerię i spadochroniarzy...

Przykładowo do Sokoła weźmiesz silna (wszak to piechota pozbawiona wozów) 9 osobowa drużynę, z pełnym wyposażeniem? Czy 8?
Na takie pytania sobie trzeba odpowiedzieć...
prowler
Moderator
Moderator

Postprzez Teli » 14 maja 2015, o 19:43

Weźmiesz silną 9 osobową, o ile nie obładujesz śmiglaka podwieszeniami. Do H225M weźmiesz 2 drużyny nawet ze sprzętem wsparcia, i działko plot pod kadłub można podwiesić , na szczęście Makile są mocne. Nic tylko dziękować za ten wybór, bo inaczej można dyskutować o rozwiązaniach i możliwościach przy takiej maszynie, przy BH albo AW to wielkiego pola manewru by nie było. Mnie aż śmiech brał jak gdzieniegdzie starano się robić wielki plus z tego że te puszki zabierają "ino" drużynę, no bo paaaanie Afganistan i Czinók, a jak naszego zestrzelo to masowa mogiła. Bo do większego śmigła to jednej drużyny nie upakujesz, musi od razu czy. O:-)
Teli
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez prowler » 14 maja 2015, o 19:55

Wiesz, wydaje mi się że przy mixe H225M i Mi 17 to Karakan będzie "woził" żołnierzy, a Mi 17 sprzęt (ma rampę - można quady przerzucić, moździerze itd....)
Może dorobimy się lekkich pojazdów jak supacat ATV
http://army-uk.com/stock/fotobig/818_supacats-3.jpg
Wówczas śmigłowce z rampą będą na wagę złota...
prowler
Moderator
Moderator

Postprzez Teli » 14 maja 2015, o 20:11

No przydało by się przydało, dlatego rozważany jest zakup cięższych smigieł. Ja bym dodatkowo widział zamiast holowanych moździerzy CARDOM 120mm na Mustangu, albo choć jakąś domową przeróbkę 98. Dało by to nowe możliwości aeromobilnym, bo jakoś nie widzi mi się prowadzenie ognia ze stacjonarnych stanowisk.
Teli
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Darknes1990 » 14 maja 2015, o 20:16

Może pytanie z innej półki, czy po zakupie 20 kolejnych maszyn np.H225. Nie warto by pomyśleć o kilku maszynach większych jak CH-53, lub CH-47...
Darknes1990
Użytkownicy
Użytkownicy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wojsko Polskie