Struktury Wojsk Lądowych

Dział poświęcony szeroko pojętemu funkcjonowaniu Sił Zbrojnych RP.

Postprzez Desperad » 15 gru 2005, o 08:54

[quote=""wacool""]
Reasumując: obecnie mamy 2 OW, 4 dow. Dyw, i jeśli się nie mylę 2 dow. KA (łącznie 8 dowództw). Moja propozycja ogranicza ilość ww dowództw do 5 (1 dow. KA, 1 dow. DM oraz 3 dow. D terytorialnych).[/quote]

Chyba podałeś niezupełnie dokładnie: wdług moich informacji są: trzy dowództwa rodzajów wojsk (DWL, DMW, DSP), jedno Dowództwo Operacyjne, jedno Dowództwo Korpusu (obecnie jest tylko jeden korpus - w Krakowie), dwa Dowództwa Okręgów Wojskowych no i cztery Dowództwa Dywizji (Sztaby). To wszystko jeśłi mówimy o terytorium RP.

Od 2000 r do 2005 liczebność Wojska zminiejszyła się o 20% natomiast ilość sztabów i dowództw zwiekszyła się o 25%, ładne proporcje? :lol:
Honor, Duma i krańcowe wypalenie.....
Desperad
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez PiterNZ » 14 mar 2006, o 00:49

[quote=""kwato""]Przypomnę stary temat, odnośnie stuktury WL: wg aktualnych "przecieków prasowych" w ciągu kilku następnych lat mają pozostać trzy dowodztwa taktyczne (dywizji) bez przydzielonych na stale brygad a liczba samych brygad ma zostać istotnie zmniejszona, po wycofaniu T-72 z linii. Prawdopodobnie pozostanie 1 BPanc, 3-4 BZ, 3 BZmot i 2 BLekkie, moim zdaniem max. 9-10 brygad. Swoją drogą jestem ciekaw czy nastąpi rezygnacja ze szczebla korpuśnego (2 KZ, KWielonarodowy) - wszak Korpus Wielonarodowy ma stanowić podstawę do tworzenia struktur dowodzenia misji w Afganistanie.[/quote]
Tak naprawdę można byłoby zrobić 2xDZ i 1xKZ. W każdym razie moim zdaniem należałoby w miarę szybko wdrożyć proces zmian, żeby uzyskać wymierne oszczędności. W każdym razie przy 95.000 z liczbą dowództw bym nie szalał.
Dodatkowo pytanie jak będą wyglądały nasze nowe BZ. Może warto przyjrzeć się nowym strukturom z USA i Niemiec.
PiterNZ
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez corran » 15 mar 2006, o 17:36

[size=99px]Jednostki ogólno wojskowe:[/size]

[size=99px]1"Warszawska" Dywizja Zmechanizowana[/size]
[size=99px]1 "Warszawska" Brygada Pancerna (PT-91)[/size]
[size=99px]3 Brygada Zmechanizowana[/size]
[size=99px]21 Brygada Strzelców Podhalańskich (KTO)[/size]
[size=99px]1 "Ciechanowski" Pułk Artylerii[/size]
[size=99px]15 "Gołdapski" Pułk Przeciwlotniczy[/size]

[size=99px]11 "Lubuska" Dywizja Kawalerii Pancernej[/size]
[size=99px]10 Brygada Kawalerii Pancernej (Leo2A4)[/size]
[size=99px]34 Brygada Kawalerii Pancernej (PT-91)[/size]
[size=99px]17 "Wielkopolska" Brygada Zmechanizowana (KTO)[/size]
[size=99px]15 "Wielkopolska" Brygada Kawalerii Pancernej - przekształcona w ośrodek szkolenia[/size]
[size=99px]5 Pułk Artylerii[/size]
[size=99px]69 Pułk przeciwlotniczny[/size]

[size=99px]16 "Pomorska" Dywizja Zmechanizowana[/size]
[size=99px]9 Brygada Kawalerii Pancernej[/size]
[size=99px]15 "Giżycka" Brygada Zmechanizowana[/size]
[size=99px]16 "Pomorsko-Warmińska" Brygada Zmechanizowana - do rozformowania[/size]
[size=99px]20 "Bartoszowicka" Brygada Zmechanizowana[/size]
[size=99px]16 Pułk Artylerii[/size]
[size=99px]13 Pułk Przeciwlotniczy[/size]

[size=99px]12 "Szczecińska" Dywizja Zmechanizowana[/size]
[size=99px]6 Brygada Kawalerii Pancernej - połączona z 12BZmech[/size]
[size=99px]12 Brygada Zmechanizowana (KTO)[/size]
[size=99px]36 Brygada Zmechanizowana - do rozformowania[/size]
[size=99px]2 Brygada Zmechanizowana Legionów[/size]
[size=99px]7 Pomorska Brygada Obrony Wybrzeża[/size]
[size=99px]2 Pulk Artylerii[/size]
[size=99px]3 Pulk Przeciwlotniczy[/size]

[size=99px]6 Brygada Desantowo Szturmowa[/size]
[size=99px]25 Brygada Kawalerii Powietrznej[/size]

[size=99px]Inne:[/size]

[size=99px]1 Mazurska Brygada Artylerii[/size]
[size=99px]23 Slaska Brygada Artylerii[/size]
[size=99px]1 Brzeska Brygada Saperow[/size]
[size=99px]2 Mazowiecka Brygada Saperow [/size]

[size=99px]49 Pulk Smiglowcow Bojowych - Mi-24D się kończą a następców nie widać[/size]
[size=99px]56 Kujawski Pulk Smiglowcow Bojowych[/size]

[size=99px]69 Leszczynski Pulk Przeciwlotniczy[/size]
[size=99px]8 Koszalinski Pulk Przeciwlotniczy[/size]

[size=99px]2 Hrubieszowski Pulk Rozpoznawczy[/size]
[size=99px]9 Warminski Pulk Rozpoznawczy[/size]

[size=99px]1 Deblinski Pulk Drogowo-Mostowy[/size]
[size=99px]3 Wloclawski Pulk Drogowo Mostowy[/size]

[size=99px]5 Pulk Dowodzenia[/size]
[size=99px]4 Bydgoski Pulk Dowodzenia[/size]

[size=99px]5 Pulk Inzynieryjny[/size]
[size=99px]14 Suwalski Pulk Artylerii Przeciwpancernej[/size]
[size=99px]4 Brodnicki Pulk Chemiczny[/size]

[size=99px]Legenda:[/size]

Na pewno nie zostaną rozwiązane
do rozwiązania w najbliższym czasie

[size=99px]Dywizja[/size]
[size=99px]Brygada[/size]
[size=99px]Pułk[/size]

Toczyła się tu dyskusja ile brygad to teraz może przeniesiemy dyskusje na wyższy poziom i zastanowimy się które brygady zostawić a które zlikwodować. Według powuższych danych (które zebrałem ze źródeł ogólno dostępnych - głownie strony www dywizji, oczywiście nie ręcze za ich prawidłowość) że mamy w tej chwili 18 brygad ogólnowojskowych, po wycofaniu T-72 i większości BMP będzie trzeba zlikwidować połowę z nich, które? łatwo policzyć że brygady lekkie i na kto, twardych i leo to 9 czyli połowa. Co dalej?
Ostatnio edytowano 15 mar 2006, o 22:57 przez corran, łącznie edytowano 1 raz
corran
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Lansjer » 15 mar 2006, o 21:03

Do składu 12 DZ dodaj:

2 Brygada Zmechanizowana - Buduwo
7 Brygada Obrony Wybrzeża - Słupsk
Lansjer
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez corran » 15 mar 2006, o 21:26

Poprawione, dodałem też pułki - nie wiem ile informacji wolno mi tak zamieścić więc może do poziomu batalionu nie będziemy już schodzić ;-)

Ktoś może się podzieli ewentualnymi informacjami które jednostki wiadomo że już są przeznaczone do likwidacji?
corran
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez MariuszRB » 15 mar 2006, o 22:18

Spośród wymienionych przez Ciebie brygad na temat następujących można było tu i ówdzie przeczytać, że:
- zlikwidowane zostaną 36 BZmech i 16 BZmech,
- połączona z 12 BZmech zostanie 6 BKPanc,
- przekształcona w ośrodek szkolenia bedzie 15 BKPanc
Majk
MariuszRB
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez corran » 15 mar 2006, o 22:50

Na wstępie przepraszam że wyciągnąlem dość stary cytat.

[quote=""mac76""]1 Brygada z 2 batal KTO i 1 niewiadomy dla mnie (21BSP)
2 Brygady z 3 batal KTO
1 Brygada oparta tylko o samochody terenowe (6BDszt)

Skoro 6 Brygada to lekka piechota to po co w ogóle się bawić i wydawać kasę na jakiekolwiek szkolenie spadochronowe. Od razu postawić sprawę jasno i zrobić z niej typowy komponent "naziemny". Oparcie jej tylko o samochody terenowo-osobowe powoduje, że ta jednostka nie nadaje się do niczego: ani do misji zagranicznych ani do działania w kraju, zawsze będzie wymagała wzmocnienia "pancernego". Uważam, że najbardziej optymalne byłoby stworzenie 3 Brygad złożonych z 2 batalionów KTO i 1 na samochodach.[/quote]

c..j od tego że zamiast 8 batalionów KTO po 52 pojazdy będzie 9 po 40 to się zgadzam.
2xbKTO + 1xbPiech
2x (3xbKTO)
3xbPiech
to daje razem 8xbKTO + 4xbPiech czyli 4 brygady o zunfikowanej strukturze (A areomobilny nich sobie będzie 1 batalion jednej z tych brygad) 2 bataliony na rosomakach + 1 na HMMWV.

Co prawda wymagało by to zwiększenia (nieznacznie) ilości pojazdów używanych na szczeblu brygady ale gra wydaje się warta świeczki.

Oczywiście teoretyzując ;-) - w rzeczywistości będą 3 brygady całkiem na KTO, a 6 będzie miała 2 bataliony na HMMWV, co z trzecim na razie nie wiadomo

[quote=""mac76""]Kawaleria powietrzna to tylko wycoce mobilna piechota. Bez możliwości prowadzenia operacji w głębi ugrupowania przeciwnika (brak śmigłowców wsparcia). Powinni włączyć w jej skład Mi-24.[/quote]

Znowu zgoda - do 25bkpow powinni włączyć 56pśb - co czeka 49pśb chyba wiadomo.

A teraz mój mały rewolucyjny pomysł :P co by panowie powiedzieli na 4 ciężkie brygady (1 na Leo, 3 na Twardych) z 40 pojazdami w batalione ale... z 4 batalionami w brygadzie (2 czołgów, 2 bwp). Z jednej strony rewolucja, z drugiej nie ruszamy batalionów.
corran
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez corran » 15 mar 2006, o 23:00

[quote=""MariuszRB""]Spośród wymienionych przez Ciebie brygad na temat następujących można było tu i ówdzie przeczytać, że:
- zlikwidowane zostaną 36 BZmech i 16 BZmech,
- przekształcona w ośrodek szkolenia bedzie 15 BKPanc[/quote]

Dzięki wielkie, dodałem.

[quote=""MariuszRB""]- połączona z 12 BZmech zostanie 6 BKPanc,[/quote]

W sumie to o tym wiedziałem, tylko zapomniałem ;-)
corran
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Michał Gajzler » 15 mar 2006, o 23:46

Co do 49pśb to zdaje się, że na jego bazie powstać ma jednostka z bsl'ami.[/b]
Michał Gajzler
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez corran » 15 mar 2006, o 23:53

Wiem, cztałem o tym, czytalem również że tak czy inaczej nie będzie to już 49 PŚB, zresztą nic nie jest jeszcze przesądzone.
corran
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez PiterNZ » 16 mar 2006, o 00:30

[quote=""corran""] A teraz mój mały rewolucyjny pomysł :P co by panowie powiedzieli na 4 ciężkie brygady (1 na Leo, 3 na Twardych) z 40 pojazdami w batalione ale... z 4 batalionami w brygadzie (2 czołgów, 2 bwp). Z jednej strony rewolucja, z drugiej nie ruszamy batalionów.[/quote]
1) Po 4 bataliony w Brygadzie mają bodajże Włosi ale po 53 pojazdy bojowe.
2) Mamy za mało PT-91 (233 ) a wg Twoich wyliczeń potrzeba byłoby 240 + 24 lub 36 rezerwy.

Raczej 1-2 Brygady z Leo-2 (116, 80 lub 2x52/50) + 4 słabsze z PT-91 w każdej 50-52 czołgi.

Obecnie widzę już mieszane bz. Np. w Brygadzie:
1 mbz = 20 cz i 22 bwp
2 mbz = 20 cz i 22 bwp
3 mbz = 10 cz i 32 bwp

a może:
1 mbcz = 30 cz i 12 bwp lub 26 cz i 15 bwp
1 mbz = 10 cz i 32 bwp lub 13 cz i 41 bwp
2 mbz = 10 cz i 32 bwp lub 13 cz i 41 bwp.

Po prostu przyjłąbym za pewni, że zostają tylko Leo-2 i PT-91.
PiterNZ
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez MariuszRB » 16 mar 2006, o 00:36

Przy założeniu, że w odludnych okolicach Żagania i Świętoszowa, z dala zresztą od jedynego potencjalnie niepewnego kierunku rosyjsko-białoruskiego, mogłyby się znaleźć elementy tarczy antyrakietowej, którego to tematu nie chcę dalej rozwijać, oraz wobec braku widoków na poważniejsze zakupy podstawowych wozów bojowych w najbliższych latach pokusić się można o następujący scenariusz zmian strukturalnych naszych wojsk lądowych opartych o duże 4-kompanijne bataliony:
- jedna brygada pancerna w Budowie k. Drawska Pomorskiego złożona z dwóch batalionów czołgów Leopardów 2, z czasem może zmodernizowanych, oraz dwóch batalionów zmechanizowanych;
- cztery brygady zmechanizowane w Braniewie, Orzyszu, Wesołej i Lublinie złożone z jednego batalionu czołgów PT-91 i dwóch batalionów zmechanizowanych każda;
- dwie brygady zmotoryzowane w Szczecinie oraz Rzeszowie złożone z czterech batalionów na kołowych transporterach opancerzonych każda;
- jedna brygada desantowo-szturmowa, powstała z połączenia brygad 6 i 25, złożona z dwóch batalionów powietrznodesantowych oraz dwóch powietrznoszturmowych, te ostatnie obecne dzisiaj w składzie 25 BKPow pozostałyby tam gdzie są, natomiast spadochroniarze przenieśliby się do Międzyrzecza co ułatwiłoby im intensywny trening w pobliskim Wędrzynie i przygotowanie do roli polskich Rangersów wspierających w razie potrzeby jednostki specjalne.
Przy założeniu, że w batalionie używać będziemy 56 czołgów/bwo/kto powyższe rozwiązanie oznacza zapotrzebowanie w linii na:
- 112 czołgów Leopard 2;
- 224 czołgi PT-91 Twardy;
- 560 BWP-1;
- 448 bojowych Rosomaków (352 z armatą 30 mm i 96 z wkm 12,7 mm);
Ich wsparciem byłoby m.in. 96 armatohaubic Dana w brygadach pancernej i zmechanizowanych.
Majk
MariuszRB
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez PiterNZ » 16 mar 2006, o 00:49

[quote=""MariuszRB""] Przy założeniu, że w batalionie używać będziemy 56 czołgów/bwo/kto powyższe rozwiązanie oznacza zapotrzebowanie w linii na:
- 112 czołgów Leopard 2;
- 224 czołgi PT-91 Twardy;
- 560 BWP-1;
- 448 bojowych Rosomaków (352 z armatą 30 mm i 96 z wkm 12,7 mm);
Ich wsparciem byłoby m.in. 96 armatohaubic Dana w brygadach pancernej i zmechanizowanych.[/quote]
Ładnie ale zapomniałeś, że jeżeli w linii 224 PT-91 to potrzeba 23-34 w rezerwie czyli brakuje 14-25 czołgów.
To już lepiej w bcz po 44 czołgi wtedy mamy sporą rezerwę i koszty eksploatacji mniejsze. W bz 41 bwp - nawet w US Army gdy bcz miał 56 cz to bz tylko 53 bwp, po co kz dwa wozy "dowódcze"?
PiterNZ
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez MariuszRB » 16 mar 2006, o 01:30

Zamiana batalionu 4-kompanijnego na 3-kompanijny to jego poważne osłabienie więc bardzo niechętnie się do takiej opcji odnoszę.
Ponadto 14 wóz w kompanii to także pojaz rezerwowy, tyle że pod ręką, a zatem zyskujemy kolejne 16 czołgów.

Gdzieś ostatnio wyczytałem, że obok 233 czołgów PT-91 mamy jeszcze 27 najmłodszych, pochodzących z 1991 roku czołgów T-72, które po wycofaniu starszych można by pozostawić w rezerwie i wykorzystywać np. częściowo do szkolenia czy wręcz zmodernizować o ile jakiś pakiet modernizacyjny zostanie wdrożony na Twardych. Pewności jednak, że czegoś nie pokręciłem nie mam.
Majk
MariuszRB
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez corran » 16 mar 2006, o 01:55

Dokładnie tak to widzę - niewielkie braki w Twardych można by uzupełnić najmłodszymi T-72 (np częściowo zmodernizowanymi), podobnie ze szkoleniem i rezerwą.

Tak czy inaczej na Leo pozostaną 2 bataliony więc w drodze wyjątku można by zostawić tam większe bataliony, ewentualnie aby to podkręślić można zróżnicować nazewnictwo.

Niestety ale we wprowadzenie mieszanych batalionów nie wierze, za duża rewolucja, beton jest twardy.
corran
Użytkownicy
Użytkownicy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wojsko Polskie