Rosomak.... cd

Dział poświęcony szeroko pojętemu funkcjonowaniu Sił Zbrojnych RP.

Rosomak.... cd

Postprzez Lupac » 26 kwi 2005, o 14:20

PSL wysyła rosomaka do prokuratora

Posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego uważają, że wybór i ubiegłoroczne testy nowego transportera bojowego były nierzetelne

W piątek posłowie PSL podczas konferencji prasowej zdecydowali, iż jeszcze tego samego dnia zwrócą się do prokuratury wojskowej o zbadanie sprawy. - Wady nowych transporterów, które państwo kupuje za prawie 5 mld zł, dyskwalifikują pojazdy.

Komisja resortowa Ministerstwa Obrony Narodowej sama przyznała, iż rosomak nie spełnia 6 ważnych wymagań, m. in. dotyczących mocy silnika, celności prowadzenia ognia i możliwości pływania - tłumaczył Andrzej Boczkowski, techniczny ekspert ludowców.

Posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego, w tym Wojciech Szczęsny Zarzycki, uważają, iż doszło do naruszenia procedur przetargowych i błędów, przede wszystkim podczas technicznej oceny prototypowych egzemplarzy Rosomaka.

PSL już w lutym bieżącego roku poinformowało o swych zastrzeżeniach żandarmerię wojskową. Teraz czas na śledztwo prokuratorskie.

Ministerstwo Obrony Narodowej broni się, iż decyzja o skierowaniu do produkcji pierwszych z 690 zamówionych przez wojsko transporterów była uzasadniona pozytywną oceną specjalnej komisji.

Rosomak potwierdził zalety podczas kilkumiesięcznych testów w instytutach badawczych i na poligonach.

W tym roku z siemianowickich Wojskowych Zakładów Mechanicznych trafi do wojska 89 transporterów za 670 milionów złotych. Do końca czerwca tego roku dostawcy - w tym fińska Patria - mają usunąć wady, wskazane przez wojskowych.

Fachowców niepokoi, iż do tej pory nie ogłoszono przetargu na zdalnie sterowaną stację ogniową wyposażoną w karabin maszynowy 12,7 mm, co znacznie podwyższy koszty wprowadzania rosomaka do armii.

Nie będzie na razie dostaw tzw. transporterów technicznych, przystosowanych do obsługi wozów bojowych.

Patria, producent transporterów opancerzonych Rosomak, chciałaby wziąć udział w prywatyzacji swego polskiego partneraWojskowych Zakładów Mechanicznych w Siemianowicach.

Zainteresowanie siemianowicką fabryką wynika z planów urządzenia w Polsce centrum produkcji pojazdów opancerzonych, które będą oferowane innym odbiorcom europejskim.

Patria wystartuje w zapowiedzianych już w Czechach i Chorwacji przetargach na dostawy transporterów. Jej konkurentem, tak jak w Polsce, będzie amerykańsko-szwajcarski Movag.

Wojskowe Zakłady Mechaniczne w Siemianowicach zostały skomercjalizowane. Od maja firma zacznie działać jako spółka. - To otwiera drogę do rozmów w sprawie udziału Patrii w prywatyzacji Wojskowych Zakładów Mechanicznych - uważa Pauli Rumbin, prezes Patria Polska. - Decyzje w sprawie prywatyzacji Wojskowych Zakładów Mechanicznych muszą jeszcze poczekać, aż spółka umocni się na rynku i zdobędzie zamówienia eksportowe.

Przyszłe przekształcenia własnościowe muszą uwzględniać udział w prywatyzacji Siemianowic poważnej krajowej firmy np. Bumaru, aby można było chronić polskie interesy - mówi Janusz Zemke, wiceminister obrony narodowej.

Cóż wybory już niedługo, a temat Rosomaka jest przez "opinię publiczną" znany. Faktycznie niepokoi fakt o nie wybraniu do dziś stanowiska dla kmu 12,7 mm, ale tu chyba faktycznie czekają z decyzją na chłopaków z Tarnowa.
Lupac
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez mac76 » 26 kwi 2005, o 14:46

Nie pamietam dokładnie tekstu o próbach Rosomaka, ale o ile mnie pamięć nie myli problemy z pływaniem były związane z rozkładanym ręcznie falochronem (miało to być poprawione) a próby ogniowe wykonywano z bardzo wyśrubowanymi normami.
Moc silnika (Tu moje spostrzeżenie) przlicznikowo jest większa niż np. amerykańskim Strykerze.
Moim zdaniem czepiają się, bo chyba jeszcze paru z nich nie było w żadnej komisji śledczej :D
Szukasz informacji z MSPO i nie tylko? Zajrzyj: dziennikzbrojny.pl
mac76
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Lupac » 26 kwi 2005, o 14:49

Co do norm, tak większość z nich była "wyśrubowana" i trudno było je osiągnąć (oficjalne komunikaty MONu mówiły o niewielkich brakach). Według mnie to dobrze że czegoś Rosomak nie osiągnął, przynajmniej nikt nie mówił że normy były pisane pod niego.

A co do panów z PSLu, cóż idą wybory, więc trzeba się wypromować, a przy obecnej konkurencji na wsi (Samoobrona i LPR) trzeba znaleźć nowe grupy poparcia.
Lupac
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez mac76 » 26 kwi 2005, o 14:58

Co by nie zostało wybrane i tak byłyby oskarżenia.
Ja, generalnie jestem zadowolony z wyboru.
mac76
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez tootenhamon » 26 kwi 2005, o 15:29

Ja ogólnie rzecz biorąc byłem za Pandurem, ale do Patrii się specjalnie czepiał nie będę. Podejrzanie natomiast wyglądała rozmowa pana Durczoka i Szmajdzińskiego w takim programie po teleexpresie jakieś półtora roku temu po artykule nt. przetargu na KTO zamieszczonym w "NIE". śmieszyło mnie to, i szczerze mówiąc do dziś mnie śmieszy kwestia Szmajdzińskiego. Mianowicie na pytanie czemu transporter nie mieści się tu i tu, czemu nie umie tego i tego itd. itp.. dpowiedzź brzmiała mniej więcej tak: "To wóz bojowy przyszłości dostosowany do przyszłych wymagań pola walki (...)". Roześmiałem się głośno. Bowiem czy w przyszłości standarty będą szły w dół? Znaczy będzie się od transportera wymagało, aby nie pływał, był słabszy od innych itp.? Nie sądzę. Więc jakie wymagania wozu przyszłości? To była chyba jakaś głupia próba udzielenia odpowiedzi na pytanie, do którego odpowiedzi się nie znało. Ale sądzę, że co do tego pływania chodziło o coś więcej niż tylko o fartuchy...
\"Nie dbam o to, czy kraje sąsiadujące z Rosją zostaną skomunizowane\"

F. D. Roosvelt
tootenhamon
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez mac76 » 26 kwi 2005, o 15:34

ja o niczym po za falochronem nie słyszałem
mac76
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez tootenhamon » 26 kwi 2005, o 15:37

Podobno były jeszcze problemy ze śrubami, że prędkość w wodzie była bardzo zawrotna, że woda wlewała się do środka przez właz kierowcy, ludzie gadają różne rzeczy na ten temat... nikt nie wie, co jest prawdą a co nie. Później poszukam tego archiwalnego numeru "NIE", bo mam wszystkie nt. tych afer :D tylko nie wiem gdzie :D
\"Nie dbam o to, czy kraje sąsiadujące z Rosją zostaną skomunizowane\"

F. D. Roosvelt
tootenhamon
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Lupac » 26 kwi 2005, o 17:17

"NIE" jest bardzo specyficznym pismem, czasem coś napiszą, ale w większości są to bzdury...
Do Rosomaka co jakiś czas się "czepiają", a to że wogóle zbudowany z kartonu, a to że tonie, a to że na autostradzie w Czechach się zapalił. Mój sąsiad jest wiernym czytelnikiem tego pisma i co jakiś czas prowadzimy dyskusje.
Co do problemów z Rosomakiem, jakich norm nie spełniał, najlepiej jest poczytać artykuł który był jakiś czas temu w nTW.
Lupac
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez mac76 » 26 kwi 2005, o 17:27

Szkoda że nie upubliczniają takiego raportu z prób, chciałbym wiedzieć, jestem podatnikiem :shoot:

Także nie traktuję tego tygodnika poważnie, chociaż poczekam, może Totenhamoon znajdzie ten tekst i będą faktycznie jakieś fakty do dyskusji.
mac76
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Lupac » 26 kwi 2005, o 17:43

Cóż zostaje nam to co pisała prasa (nTW 12/2004) i wycinki z końcowego raportu. Niestety nasz MON jeszcze nie zauważył że w państwach NATO i UE próbuje się kończyć z manią tajności w tych miejscach gdzie można.
A coś takiego jak raport z prób transportera, za którego płacimy wszyscy, raczej można byłoby upublicznić.
Lupac
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez mac76 » 4 wrz 2005, o 17:08

Testują bezzałogowe stanowiska na Rosomaku i tak przyznam patrząc na fotki w nTW że ten nasz Kobuz wygląda jak prowizorka wobec wyrobów z zachodu.
mac76
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez K_FFOX » 4 wrz 2005, o 21:45

Bo to generalnie chyba była prowizorka>
Z tych komputerowych rysunków wynika, że prawie 70 % konstrukcji ulegnie zmianie. Czas pokaże

Na targach w Kielcach bawiłem się kilkoma rodzajami bezzałogowych wierz i musze przyznać ze żadna nie powaliła mnie na kolana. Co ciekawe spodziewałem się dobrej jakości kamer ( w zasadzie obrazu) i co wszystkie kolory wyblakłe, ostrość jak nie ustawiana ręcznie to z długim opóźnieniem. ( Moja 5 letnia kamera VHS pod tym względem ma leprze parametry). Skaczący obraz i niektóre manipulatory. Co do samych firm to nasz polska konstrukcja moim zdanie ani nie błyszczy ani nie jest na dnie? Nie wiem, ale osobiście po tego rodzaju sprzęcie spodziewałem się więcej.
K_FFOX
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Lupac » 5 wrz 2005, o 11:14

Jeśli chodzi o Rosomaki i co się dzieje z kolejnymi wersjami to po lekturze artykułu "Co dalej z Rosomakiem" (nTW 9/05) ręce opadają.
Lupac
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Michał Gajzler » 5 wrz 2005, o 13:38

[quote=""Lupac""]Jeśli chodzi o Rosomaki i co się dzieje z kolejnymi wersjami to po lekturze artykułu "Co dalej z Rosomakiem" (nTW 9/05) ręce opadają.[/quote]

W czym nie tylko zasługa naszych genialnych decydentów (cyrk ze specyfikacjami poszczególnych wersji - a właściwie ich brakiem) ale i różnych brukowców...
Michał Gajzler
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Lupac » 9 wrz 2005, o 14:45

O Rosomakach w Raporcie (numer 9/05):

http://www.altair.com.pl/files/raport/0905/rosomaki.htm
Lupac
Użytkownicy
Użytkownicy

Następna strona

Powrót do Wojsko Polskie