Rosomak.... cd

Dział poświęcony szeroko pojętemu funkcjonowaniu Sił Zbrojnych RP.

Postprzez Zatiria » 17 lip 2009, o 23:28

[quote=""REMOV""][quote=""Zatiria""]Pytanie tylko kiedy i jak doszło do sabotażu bo to jest oczywisty sabotaż.[/quote]Doprawdy? Dasz sobie za to głowę odciąć? :wink:[/quote]

Mój instynkt przetrwania nie pozwala mi zaakceptować takiego zobowiązania. :P Taka jest po prostu moja opinia na ten temat, którą to opinię stworzyłem na podstawie posiadanych danych. Ale skoro masz inne zdanie to bardzo chętnie posłucham co masz do powiedzenia na ten temat.
Zatiria.

Jeśli znasz siebie i swego wroga, przetrwasz pomyślnie sto bitew. - Sun Tzu
Zatiria
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Zatiria » 18 lip 2009, o 16:26

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ ... orcie.html

No cóż jeżeli wierzyć zapewnieniom generała Gągora, generała Skrzypczaka oraz Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych to moja opinia była najwyraźniej pochopna.

Mam jednak pytanie z trochę inne beczki. Mianowicie czy ktoś wie ile my mamy albo mamy mieć Rosomaków w wersji wozu piechoty (czyli z wierzą Hitfist-30P)? Bo wiem, że oryginalnie miało być 313 takowych Rosomaków (razem z Rosomakami-2 czyli wozami dodatkowo uzbrojonymi w wyrzutnię ppk Spike, które ostatecznie nie zostały wyprodukowane). W Raporcie-WTO 06/09 pisano iż oryginalnie zamówiono 290 pojazdów w "wersji bazowej". Czyżby chodziło tu o Rosomaki w wersji z wierzą Hitfist-30P bez ppk Spike? Stwierdzono w tym numerze Raportu iż "w 2010 zostaną zagospodarowane ostatnie ze 101 dostarczonych Rosomaków w pozbawionej już sensu (sens ten był wypatrzony późniejszym brakiem konsekwencji w ralizacji programu KTO) wersji bazowej".
Ostatnio edytowano 18 lip 2009, o 18:26 przez Zatiria, łącznie edytowano 1 raz
Zatiria.

Zatiria
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez R. v Gelerth » 18 lip 2009, o 17:06

Newsy o wojsku z prasy codziennej należy brac ostrożnie. To co dla specjalisty będzie drobną usterką dla laika okazac się może katastrofalną awarią.
Nazywam się Saul Tigh. Jestem oficerem kolonialnej floty. Kimkolwiek innym jestem, cokolwiek innego to znaczy, jestem tym kim chce być. I jeśli dziś umrę to umrę tym kim chce być.
Jest taktycznie.
Státní bezpečnost.
R. v Gelerth
Moderator
Moderator

Postprzez Zatiria » 18 lip 2009, o 18:25

[quote=""R. v Gelerth""]Newsy o wojsku z prasy codziennej należy brac ostrożnie. To co dla specjalisty będzie drobną usterką dla laika okazac się może katastrofalną awarią.[/quote]

Głównymi powodami dla których wyglądało mi to na sabotaż była informacja iż uszkodzenia to między innymi urwane części i zniszczona elektronika oraz fakt iż uszkodzeniom uległo większość Rosomaków. To wyglądało mi bardziej na celowe działania niż uszkodzenia związane z transportem.
Zatiria.

Zatiria
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez szmul » 18 lip 2009, o 18:33

Smutna prawda jest taka, że prawdpodobnie wiodący ogólnopolski dziennik po raz kolejny wyminął się nieco (to taki eufemizm) z prawdą.
Po zasięgnięciu jezyka od wczoraj tu i tam wychodzi na to, że :
po pierwsze nie było sabotażu
po drugie nie było nawet dewastacji w Bagram
były usterki w wozach które poszły do transportu (prawdopodobnie wozy z usterkami wyszly z jednostek, a Siemianowice z bliżej nieznanych mi powodów ich nie usunęły)
na usterki, które były przed transportem nałożyła się kwestia podciśnienia w ładowni Rusłana
Ot i cała tajemnica
szmul
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Sebis66 » 18 lip 2009, o 18:34

A co jest najbardziej narażone w czasie transportu jak nie elektronika? Co kradną zwykli złodzieje w pierwszej kolejności np. z samochodów? :wink:
Sebis66
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Zatiria » 18 lip 2009, o 19:51

[quote=""Sebis66""]A co jest najbardziej narażone w czasie transportu jak nie elektronika? Co kradną zwykli złodzieje w pierwszej kolejności np. z samochodów? :wink:[/quote]

Chyba ustaliliśmy, że sabotażu nie było więc skąd wzięła się twoja aluzja do złodziei samochodowych? Przecież oni kradną radia i tym podobne urządzenia niezależnie od tego czy samochód jest transportowany np. statkiem czy nie.
Zatiria.

Zatiria
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez R. v Gelerth » 18 lip 2009, o 20:08

[quote=""Zatiria""]Głównymi powodami dla których wyglądało mi to na sabotaż była informacja iż uszkodzenia to między innymi urwane części(...)[/quote]
No tak Urwane lusterko/zderzak/inne części świadczą o sabotażu.
(...) i zniszczona elektronika(...)
Która ma absolutnie wszystko przetrwac. A może samoloty trafiły na turbulencje i ładunkiem mocno "rzucało"??
(...) oraz fakt iż uszkodzeniom uległo większość Rosomaków.(...)

Równie dobrze mógł to byc jeden AMV i ktoś mógłby zrobic aferę.
(...) To wyglądało mi bardziej na celowe działania niż uszkodzenia związane z transportem.

Kogo?? Talibów?? Wrogiego mocarstwa??
Nazywam się Saul Tigh. Jestem oficerem kolonialnej floty. Kimkolwiek innym jestem, cokolwiek innego to znaczy, jestem tym kim chce być. I jeśli dziś umrę to umrę tym kim chce być.
Jest taktycznie.
Státní bezpečnost.
R. v Gelerth
Moderator
Moderator

Postprzez Sebis66 » 18 lip 2009, o 20:09

Po pierwsze to Szmul był szybszy http://www.polska-zbrojna.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=4015:to-nie-sabota&catid=55:z-kraju&Itemid=105 , po drugie podobne sytuacje już się zdarzały w przeszłości i nikt nie mówił o sabotażu.
W Gardez, Sharanie, Wazi-Qwa i Ghazni Aleksander Szczygło rozmawiał z żołnierzami na temat zadań i uzbrojenia. Sprawdzał też, jakie straty poniosło wojsko podczas transportu sprzętu do Afganistanu. Chodzi głównie o samochody Star i pancerne Hummery, które z pakistańskiego portu Karaczi były dowożone do polskich baz. Na miejscu okazało się, że niektóre z nich nie mają lusterek, kierownic, kluczyków czy apteczek. Inne zostały mocno poobijane. Aleksander Szczygło uważa, że sytuacja jaka zdarzyła się polskiemu transportowi była nie do przewidzenia. Szef MON uważa jednak, że doświadczenia związane z dewastacją transportu mogą być dobrą nauczką na przyszłość.

W ostatnich tygodniach konwoje jadące ze sprzętem i zaopatrzeniem dla baz w Afganistanie, są coraz częściej okradane w strefie przygranicznej z Pakistanem. Generał Bronisław Kwiatkowski zapewnił, że wkrótce z Polski dotrą dodatkowe elementy wyposażenia. Jego zdaniem, jedynym problemem będzie wyegzekwowanie ubezpieczenia od afgańskiego przewoźnika.
Sebis66
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Zatiria » 18 lip 2009, o 20:19

[quote=""R. v Gelerth""][quote=""Zatiria""]Głównymi powodami dla których wyglądało mi to na sabotaż była informacja iż uszkodzenia to między innymi urwane części(...)[/quote]
No tak Urwane lusterko/zderzak/inne części świadczą o sabotażu.[/quote]

Nie było sprecyzowane w oryginalnym artykule o jakie części chodzi.

[quote=""R. v Gelerth""]
(...) i zniszczona elektronika(...)
Która ma absolutnie wszystko przetrwac. A może samoloty trafiły na turbulencje i ładunkiem mocno "rzucało"??[/quote]

No jasne bo zarówno Polacy i Ukraińcy najwyraźniej wszystko spaprali i ładunek w ogóle nie był zabezpieczony.

[quote=""R. v Gelerth""]
(...) oraz fakt iż uszkodzeniom uległo większość Rosomaków.(...)

Równie dobrze mógł to byc jeden AMV i ktoś mógłby zrobic aferę.[/quote]

A co to ma do rzeczy? Ja pisałem o tym dlaczego JA stworzyłem MOJĄ początkową OPINIĘ na ten temat.

[quote=""R. v Gelerth""]
(...) To wyglądało mi bardziej na celowe działania niż uszkodzenia związane z transportem.

Kogo?? Talibów?? Wrogiego mocarstwa??[/quote]

[quote=""Gazeta Wyborcza""]Nikt z naszych rozmówców nie chce spekulować, kto mógł uszkodzić transportery.

- Możliwości jest wiele. Samoloty nie są nasze, ich załogi też nie, są międzylądowania, lotnisko ma obcą obsługę - wyliczają.[/quote]
Zatiria.

Zatiria
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez oskarm » 20 lip 2009, o 12:22

[quote=""Zatiria""]
Mam jednak pytanie z trochę inne beczki. Mianowicie czy ktoś wie ile my mamy albo mamy mieć Rosomaków w wersji wozu piechoty (czyli z wierzą Hitfist-30P)? Bo wiem, że oryginalnie miało być 313 takowych Rosomaków (razem z Rosomakami-2 czyli wozami dodatkowo uzbrojonymi w wyrzutnię ppk Spike, które ostatecznie nie zostały wyprodukowane). W Raporcie-WTO 06/09 pisano iż oryginalnie zamówiono 290 pojazdów w "wersji bazowej". Czyżby chodziło tu o Rosomaki w wersji z wierzą Hitfist-30P bez ppk Spike? Stwierdzono w tym numerze Raportu iż "w 2010 zostaną zagospodarowane ostatnie ze 101 dostarczonych Rosomaków w pozbawionej już sensu (sens ten był wypatrzony późniejszym brakiem konsekwencji w ralizacji programu KTO) wersji bazowej".[/quote] Te 313 z Hitfist-30P, bedzie dostarczonyhc, gdyż one są w pierwotnym kontrakcie. Nowych z bezzałogówkami ze Spikeami bedzie najprawdopodobniej 128 lub ciut wiecej. Jak nei będzie kontraktu to nei będzie wiadomo. A nawet jak będzie to też nie wiadomo. ;) Określenie 'bazowe" oznacza gołego Rosomaka beż żadnych specjalistycznych dal danych wersji systemów.
oskarm
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Michael » 13 sie 2009, o 08:50

Dzisiaj w kwadransie po ósmej generał Petelicki powiedział, że "wierze oto melara Rosomaków są zupełnie do niczego". Domyślałem się, że chodzi o integrację ze Spike, ale w takim wypadku powiedzenie, że wieża jest zupełnie do niczego jest dużą przesadą. A może chodzi o coś innego?
Michael
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez snook » 13 sie 2009, o 10:36

http://www.tvp.pl/publicystyka/polityka/kwadrans-po-osmej/wideo/13082009
On wyraźnie nie lubi Rosomaka, pytanie czy chodzi o maszynę samą w sobie, czy np. o to kto ją wybrał :?
snook
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez jelen325 » 13 sie 2009, o 11:46

Amerykanie chwalą rośka a tu nagle Petelicki wyjeżdza, że są beznadziejnie, wieża zła, bez opancerzenia itd....
Do F-16 również się przyczepił.

Naprawde ciekawe o co mu chodzi ...
jelen325
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez REMOV » 13 sie 2009, o 12:18

Miała pływać i mieścić się w C-130, a nie rozbijać po afgańskich bezdrożach ;)
REMOV
Użytkownicy
Użytkownicy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wojsko Polskie