Wyższe szkolnictwo wojskowe - reforma ministra S.

Dział poświęcony szeroko pojętemu funkcjonowaniu Sił Zbrojnych RP.

Postprzez *^* » 20 sty 2007, o 22:41

[quote=""PiterNZ""]
Moim skromny zdaniem skoncentrujmy się na zakupie śmigłowców, żeby chociaż 25 Brygada była Kawalerią Powietrzną nie tylko z nazwy.[/quote]

A w jaki sposób jedno ma związek z drugim ?
*^*
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez PiterNZ » 21 sty 2007, o 01:17

[quote=""*^*""][quote=""PiterNZ""]
Moim skromny zdaniem skoncentrujmy się na zakupie śmigłowców, żeby chociaż 25 Brygada była Kawalerią Powietrzną nie tylko z nazwy.[/quote]

A w jaki sposób jedno ma związek z drugim ?[/quote]
Mamy ograniczoną ilość pieniędzy do wydania. Zamiast koncentrować się prioryetetach będziemy wydawać na kilka różnych celów równocześnie?

Poza tym czy zamierzamy wysadzać desanty powietrzne?
PiterNZ
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Lupac » 21 sty 2007, o 10:51

O szkole dla snajperów pisze już Wyborcza (za Życiem Warszawy):

W Wędrzynie w woj. wielkopolskim powstanie ośrodek szkolenia strzelców wyborowych - pisze sobotnie "Życie Warszawy". W tamtejszej bazie wojskowej istnieje jedyny poligon do ćwiczenia działań na terenie miejskim, a już niedługo swoje umiejętności będą doskonalić polscy snajperzy.

Według cytowanego przez "Życie Warszawy" byłego snajpera z GROM-u największym problemem w stworzeniu takiego ośrodka szkoleniowego będzie znalezienie instruktorów. - Poza kilkoma żołnierzami GROM-u, którzy w większości służą w sekcjach bojowych, w armii nie ma specjalistów mających odpowiednie umiejętności i doświadczenie - mówi wojskowe źródło gazety.

Szkolenie snajperskie nie składa się wyłącznie z treningu strzeleckiego, to także ćwiczenie rozpoznania, misji, zwiadu, oceny taktycznej czy meteorologii. Z tym wszystkim łączą się odpowiednie wymagania u kandydatów, np.. umiejętność pracy w zespole, ponieważ snajper nie pracuje sam lecz w parze z drugim strzelcem wyborowym.

Według rozmówców gazety szkolenie snajpera musi trwać co najmniej rok. Wiąże się to m.in. z koniecznością przejścia treningu we wszystkich warunkach pogodowych w różnych porach roku. - Strzelec może być pewny siebie i swojego karabinu dopiero wtedy, gdy "przestrzeli" wszystkie możliwe warunki w tym kraju - twierdzi były snajper GROM-u.

A dla tych, którzy chcą zobaczyć snajpera z PK zapraszam na strone Wyborczej:
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ ... 64518.html
Lupac
Użytkownicy
Użytkownicy

Wyższe szkolnictwo wojskowe - reforma ministra S.

Postprzez January23 » 21 sty 2007, o 15:19

Witam

"W Wędrzynie w woj. wielkopolskim ... jedyny poligon do ćwiczenia działań na terenie miejskim..."

czy to czasami nie o Wędrzynie koło Sulęcina? :shock:

PS
podoba mi się przemianowanie JW na "bazy"

o zdjęciu ilustrującym artykuł - szkoda słów
January23
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez R. v Gelerth » 21 sty 2007, o 18:21

Tak to ten Wędrzyn.

A teraz takie pytanie. Co ze studium podyplomowym dla absolwentów szkół wyższych chcących zostać oficerami będzie w razie owych zmian i reform szkolnictwa wojskowego. Czy pozostaną w kilku osrodkach jak do tej pory czy centralnie w Wawie się będą odbywały??
Nazywam się Saul Tigh. Jestem oficerem kolonialnej floty. Kimkolwiek innym jestem, cokolwiek innego to znaczy, jestem tym kim chce być. I jeśli dziś umrę to umrę tym kim chce być.
Jest taktycznie.
Státní bezpečnost.
R. v Gelerth
Moderator
Moderator

Postprzez *^* » 21 sty 2007, o 18:55

[quote=""PiterNZ""]
Mamy ograniczoną ilość pieniędzy do wydania. Zamiast koncentrować się prioryetetach będziemy wydawać na kilka różnych celów równocześnie?[/quote]

Ale przecież nawet znaczne zwiększenie intensywności szkolenia spadochronowego to są grosze w stosunku do budżetu.

[quote=""R. v Gelerth""]Czy pozostaną w kilku osrodkach jak do tej pory[/quote]

Pewnie tak. Ta cała reforma wygląda jedynie na zmiane szyldów.

Powstanie Szkoły Strzelców Wyborowych w Wędrzynie i Szkoły Spadochroniarzy w Oleśnicy

I dobrze, ale statusu centrum szkolenia to one raczej nie będą posiadały.
*^*
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez PiterNZ » 22 sty 2007, o 00:58

[quote=""*^*""] Ale przecież nawet znaczne zwiększenie intensywności szkolenia spadochronowego to są grosze w stosunku do budżetu.[/quote]
Widziałem kilku bardzo bogatych ludzi w Polsce każdy z nich liczył nawet grosze.
Myślę, że WP też powinno. Jeżeli zwiększenie szkoleń jest potrzebne to powinno nastąpić. Ale po co 6 Brygada miała ćwiczyć skoki spadochronowe na większą skalę nie wiem i argumentów za też nie przeczytałem.
PiterNZ
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Sergente » 5 lip 2007, o 19:02

Odgrzewam temat, ale już bez min. S. "ŻW":

MON ma swoją wizję szkolnictwa wojskowego
autor: IAR, ar, 2007-07-05, Ostatnia aktualizacja: 2007-07-05
Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało reformę szkolnictwa wojskowego. Nowa wizja szkolnictwa przewiduje przeistoczenie Akadamii Obrony Narodowej w elitarny ośrodek, który będzie zapleczem dydaktycznym dla całej armii i będzie przygotowywał opinie eskerckie dla prezydenta, premiera, szefa MON i całej administracji.

Zostanie zachowany charakter Wojskowej Akademii Technicznej - przejmie też ona role ośrodka naukowo - badawczego. Trzecie założenie reformy przewiduje utworzenie Związku Wojskowych Uczelni, które skupią w sobie trzy szkoły rodzajów sił zbrojnych: lotnictwo, wojska lądowe i marynarkę wojenną. Reforma - jak zaznaczył minister obrony Aleksander Szczygło - ma zracjonalizować system szkolnictwa wojskowego. Nie oznacza jednak szukania oszczędności, czy obcinania kosztów na edukację przyszłych oficerów. Zdaniem ministra nie da się wyuczyć dobrych fachowców i szukać oszczędności. Trzeba natomiast racjonalnie wydawać te pieniądze. - Mój poprzednik uważał, że reforma edukacji wojskowej ma polegać na szukaniu oszczędności, ja tak nie uważam - powiedział Szczygło.

Zreformowane szkolnictwo wojskowe ma ułatwić pozyskiwanie dobrze wykształconych oficerów do armii. Dlatego - jak zaznaczył gen. Bogusław Smólski - pełnomocnik ministra ds. reformy szkolnictwa - zaproponowano aż siedem różnych ścieżek kształcenia. Po zdobyciu pierwszego stopnia na studiach, będzie już wiadomo, czy magistra należy kończyć na WAT, czy np. w którejś z uczelni rodzajów sił zbrojnych.

- Co roku minister obrony będzie ogłaszał, jakiego typu specjalistów potrzebuje i według tej informacji, która dostatecznie wcześnie sie pojawi - tak żeby ci co jeszcze nie ukończyli studiów, a będą je chcieli kończyć, będą o tym wiedzieli - zaznaczył gen. Smólski.

Szkoły wojskowe zaczną w pełni funkcjonować według nowego systemu od roku akademickiego 2008/2009. Według zapewnień miniserstwa ci studenci, którzy teraz uczą się na tak zwanych kierunkach komercyjnych - płatnych w szkołach wojskowych będa mogli skończyć naukę w normalnym trybie.

Tomasz, karabelę!
Sergente
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez gooserider » 7 lip 2007, o 16:53

Kurde a co z tymi, którzy w tym roku rozpoczynają naukę w WSO? Ja np. od sierpnia idę do WSOWL we Wrocławiu, która kończy się licencjatem. I co potem? Gdzie zrobię magistra? A może dowiem się na III semestrze, że mamy się zwijać i jedziemy do Warszawy albo w inny ciekawy zakątek Polski?
Podchorążowie z 2 roku już trzy razy "wyjeżdżali" do stolicy. Mógłby ktoś nakreślić przyszłość moją i moich kolegów z I roku?
\"Przechodniu, powiedz ojczyźnie, że wierni jej prawom tu spoczywamy.\"
gooserider
Użytkownicy
Użytkownicy

Poprzednia strona

Powrót do Wojsko Polskie