"Wyprawa" iracka a modernizacja techniczna WP

Dział poświęcony szeroko pojętemu funkcjonowaniu Sił Zbrojnych RP.

Postprzez Królik » 23 lis 2004, o 08:40

No i widzisz, Wilrek?
Pisałeś, że PKW Irak używa WISTÓW, a ja pisałem, że mój kolega ma Beryla i P-83. I Bóg sprawił, że ten oto kolega Ci właśnie odpisał.
Daruj sobie dywagacje na temat charakteru naszej misji w Iraku, bo ci, którzy tam siedzą wiedzą to najlepiej.

PS. Coyote, mam nadzieję, że się nie obrazisz za "dekonspirację"?
Nazywam się major Bień i mam stopień majora...
Królik
Użytkownicy
Użytkownicy

P-83

Postprzez Wilrek » 23 lis 2004, o 10:45

[quote=""Królik""]No i widzisz, Wilrek?
Pisałeś, że PKW Irak używa WISTÓW, a ja pisałem, że mój kolega ma Beryla i P-83. I Bóg sprawił, że ten oto kolega Ci właśnie odpisał.
Daruj sobie dywagacje na temat charakteru naszej misji w Iraku, bo ci, którzy tam siedzą wiedzą to najlepiej.

PS. Coyote, mam nadzieję, że się nie obrazisz za "dekonspirację"?[/quote]
W Iraku jest ponad 2.000 żołnierzy i z tego, że w jednej jednostce używają P-83 nie oznacza, że cały kontyngent używa P-83.

Czasy kiedy byli Ci co wiedzieli lepiej już minęły. W życiu niestety nie ma monopolu na wiedzę.
Poza tym co ma Wist lub P-83 do charakteru naszej misji w Iraku ?
Wiem, że w westernach broń krórtka to podstawa ale w Iraku chyba niekoniecznie.
P.S. Generalnie ten wątek w dalszej dyskusji pominę.
Wilrek
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez K_FFOX » 23 lis 2004, o 11:07

Widze ze uzadzła sie nagonka na LISA a chyba nie o to tu chodzi.
Trzeba dojsc do konsensusu.]
Co do Rysia jestem jego zwolennikiem ale jednak jakos nie moge wyobrazic sobie Rysia jako podstawowe KTO w WP. ( I chyba inne kraje tez tego nie widza u siebie [ wole nowa kurtke niz łatana ] ).
Owszem jesli powstanie nowa wersja WW. ( musi wygladac inaczej nowoczesniej - bo liczy sie podejscie mentalne według mnie) to zycze mu jak najlepiej, bo uwazam ze polak potrafi. Jeszcze cos odnosnie do Iraku i Rysia, powstała przeciez odmiana medyk i to chyba strikte pod Irak, z czego jestem zadowolony. Ale jednak wolał bym ogladac wersje bojowa w pustynnych barwach niz medyczna ( zle mi sie to kojazy ).
A co do samego Iraku i uzbrojeniu, fakt faktem ze pewnie biegalibysmy z berylami niezmienionymi i wołania o modernizacje z polskiego poligonu pewnie nigdy by nie dotarły do Łucznika. Nowe umundurowanie, poprawa ergonomi to wszystko jest na + . Honker tez sie mysli jak go opancezuc.
Kto na poligonie mysli o obkładaniu go blacha , kto detonuje mine kolo niego.
Nigdy bysmy nie mieli takiego info ( fakt jest ono tragiczne w skutkach ale uznaje taka zasade " ze ktos musi zginac zeby ktos mugł zyc" ) i teraz sie mysli o pojezdzie patrolowm a te hummery to z kad jak nie doswiadczenia z iraku. Fakt sa ofiary i nad tym ubolewam ale kazdy kto jedzie wie z czym sie to wiaze i jesli ktos jedzie z przeswiadczeniem ze jedzie jako "MP" i bedzie kierował ruchem na drodze to niech sie puknie w głowe a moze go olsni ( albo pooglada fotosy z zamachow )
pozdro FFOX
K_FFOX
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Królik » 23 lis 2004, o 11:14

Czasy kiedy byli Ci co wiedzieli lepiej już minęły.

Być może, ale lepiej wiedzą ci, którzy mają to "na co dzień".

Pamiętasz?
Generalnie jednak przy źródłach należy sprawdzać ich wiarygodność. A dane MON podawane dla potrzeb CFE albo dane producenta są przynajmniej dla mnie wiarygodne. Dlatego należy szukać źródeł wiarygodnych. Podobnie informacja, że Węgry użytkowały Skoty potwierdziłeś ją w jakimkolwiek innym źródle. Sprawdź dane z jednej książki w innych a dopiero potem cytuj.

Na podstawie JEDNEGO zdjęcia zakładasz, że PKW Irak używa WISTÓW. Sprawdź w innych źródłach, posłuchaj ludzi, którzy tam służą - wiesz, taka weryfikacja informacji.

Charakter zadań wykonywanych przez Polaków w Iraku opisał Ci Coyote. Jemu akurat wierzę, bo sam je realizuje.

W życiu niestety nie ma monopolu na wiedzę.

Czytając Twoje posty jakoś w to wątpię...

Wiem, że w westernach broń krórtka to podstawa ale w Iraku chyba niekoniecznie

Jaki to ma związek z charakterem naszej misji?
Napisz jeszcze coś o filmach z gatunku "płaszcza i szpady" - będziesz mógł podważyć sens wyposażenia żołnierzy w bagnety.
Królik
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez HATAKE » 23 lis 2004, o 21:18

Królik, przestań cytować przedmówce zdanie po zdaniu bo tego nie chce się czytać i to nie prowadzi do niczego dobrego. Kłucić Ci się zachciało, nerwowa atmosfera jest bardzo zniechęcająca. Ustąp, bo to jałowa dyskusja.

ci wiedzą najlepiej
nie właśnie że ci wiedzą najlepiej :shock: :shock: :shock:
i jeszcze te przykre docinki...
HATAKE
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez coyote » 24 lis 2004, o 07:12

Oczywiscie ze nikt nie ma monopolu na wiedze i na pewno wiedza teoretycznie techniczna ustepuje nie ktorym kolegaom z tego Forum. Jednakze siedzac Tu (Iraq) juz troszke wiem jak dzialaja nasze jednostki i w co sa wyposazone i ta wiedza chetnie sie podziele (oczywiscie biorac pod uwage obostrzenia tajemnicy). Nie mam zamiaru nikogo na sile przekonywac do tego co pisze. To czy mi uwierzy czy nie w zaden sposob nie wplynie na moje dobre lub zle samopoczucie a tym bardziej nie zmieni sytuacji tutaj.
Co do cytowania przez Krolika przedmowcow to uwazam ze trzeba byc odpowiedzialnym za swoje slowa i poniewaz to dyskusja nie widze w tej praktyce nic zlego.
A wracajac do Mi 24 odpowiem tak - przeciwko tym rakietom zadnej.
Pozdrawiam i bez nerwow gentelmani 8)
coyote
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Królik » 24 lis 2004, o 08:38

Specjalnie dla HATAKE:

Królik, przestań cytować przedmówce zdanie po zdaniu

A niby dlaczego? Przynajmniej wiadomo o czym gadamy.

bo tego nie chce się czytać

No, na to już nic nie poradzę - komiksu przecież nie narysuję, nie?

i to nie prowadzi do niczego dobrego.

Jakto nie? Przecież już pisałem, że ułatwia to "załapanie" wątku dyskusji.

Kłucić Ci się zachciało

Mnie? Ja tylko wymieniam poglądy. A że forma taka - cóż...

nerwowa atmosfera jest bardzo zniechęcająca

No co Ty? Patrz - Coyote się odezwał (Z Iraku!), Ty się wypowiadasz, ja, Wilrek. Jest to poza tym temat z największą ilością postów.

Ustąp, bo to jałowa dyskusja.

Nie, nie ustąpię! ;)

ci wiedzą najlepiej
nie właśnie że ci wiedzą najlepiej

Bzdura. JA wiem najlepiej. I Wilrek. I Coyote. :D

i jeszcze te przykre docinki...

A gdzie Ty widzisz przykre docinki? Ja jeszcze nawet nie zaczałem. Spytaj Coyota...

No. Udało się - nawet nie zdanie po zdaniu, tylko lepiej.

Serio:
HATAKE, jak Ci coś nie odpowiada, to nie czytaj. Jak dotąd może i dyskusja była ostra, ale zauważ, że żaden z nas się póki co nie obraził.
Poza tym mimo wszystko była ona merytoryczna w przeciwieństwie do - z całym szacunkiem - Twojego posta.

Pozdrawiam
Królik
Użytkownicy
Użytkownicy

Mi-24D

Postprzez Wilrek » 24 lis 2004, o 10:56

[quote=""coyote""] A wracajac do Mi 24 odpowiem tak - przeciwko tym rakietom zadnej.
Pozdrawiam i bez nerwow gentelmani[/quote]
Moim zadniem wymiana zdań jest OK ponieważ dzięki temu Forum żyje.
Dyskusję należałoby zakończyć gdyby były docinki osobiste ale tych nie ma. Obiecuję natomiast ze swojej strony pisać krótkie posty - postaram się.
Co do monopolu na więdzę przyznaję, - z pewną niechęcią - że niestety go nie posiadam.

Co do Mi-24D i chyba pozostałych używanych śmigłowców to mam cichą nadzieję, że MON jednak pomyśli o środkach samoobrony i nie będzie czekał aż zestrzelą nam śmigłowiec.
Kolejna wątpliwość ile śmigłowców ma być wysłanych czy 4 czy również 2 zapasowe ?
Wilrek
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez coyote » 25 lis 2004, o 07:30

Oki. Wilrek musze ci oddac jedna rzecz. Nie dawno przybyly uzupelnienia uzbrojone w pistolety WIST 94. Wydaje mi sie jednak ze nie sprawily tego ich doskonlae wlasciwosci tylko poprostu brak mozliwosci wyposazenia zolnierzy w P83. Pozdrawiam
coyote
Użytkownicy
Użytkownicy

P64 ?

Postprzez Wilrek » 25 lis 2004, o 09:25

[quote=""coyote""]Oki. Wilrek musze ci oddac jedna rzecz. Nie dawno przybyly uzupelnienia uzbrojone w pistolety WIST 94. Wydaje mi sie jednak ze nie sprawily tego ich doskonlae wlasciwosci tylko poprostu brak mozliwosci wyposazenia zolnierzy w P83. Pozdrawiam[/quote]
Akurat tutaj mnie zmartwiłeś.
Brak możliwości wyposażenia w P83 czyli została nam tylko alternatywa WIST-94 albo P64 ?
Wilrek
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez mac76 » 25 lis 2004, o 11:13

Oki. Wilrek musze ci oddac jedna rzecz. Nie dawno przybyly uzupelnienia uzbrojone w pistolety WIST 94. Wydaje mi sie jednak ze nie sprawily tego ich doskonlae wlasciwosci tylko poprostu brak mozliwosci wyposazenia zolnierzy w P83. Pozdrawiam

To ciekawe, że brakuje nam P83. Zawsze myślałem, że czego jak czego ale P64 i P83 nam nie zabraknie.

Co do ochrony śmigłowców, to faktycznie jesteśmy jedynym krajem z używających maszyn w Iraku które praktycznie nie posiadają żadnego zabezpieczenia przed pociskami kierowanymi, w odróżnieniu od innych kontyngentów, które takie wyposażenie wzmacniają. Zapewne największym zagrożeniem są km-y i RPG, więc pewnie oszczędzamy...
Mi-24D wysłane do Iraku mają już nie wrócić do kraju. Więc wątpie by otrzymały bogatsze wyposażenie od maszyn już tam używanych.
Szukasz informacji z MSPO i nie tylko? Zajrzyj: dziennikzbrojny.pl
mac76
Użytkownicy
Użytkownicy

P-83

Postprzez Wilrek » 25 lis 2004, o 16:22

[quote=""mac76""]

To ciekawe, że brakuje nam P83. Zawsze myślałem, że czego jak czego ale P64 i P83 nam nie zabraknie.[/quote]
Dla ciekawości dane ze strony:
http://www.kgp.gov.pl/
stan uzbrojenia Policji chyba ok. 2002 r.:
P-64 - 120.000 sztuk;
P-83 - 8.600 sztuk.
Pamiętajmy, że pistolet P-83 przyjeto do uzbrojenia WP w 1983 r.

Co do Wistów mam pytanie czy jest zmodyfikowana wersja czy niestety wysłano to co było pod ręką ?
Wilrek
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez coyote » 26 lis 2004, o 07:02

Te ktore widzialem to wersja podstawowa... Zreszta identyczna mam w kraju.
coyote
Użytkownicy
Użytkownicy

Poprzednia strona

Powrót do Wojsko Polskie