Program "Harpia" - nowe samoloty bojowe

Dział poświęcony szeroko pojętemu funkcjonowaniu Sił Zbrojnych RP.

Re: Program "Harpia" - nowe samoloty bojowe

Postprzez Natapczanowiec » 19 lip 2019, o 09:27

Yeti to raczej nie kwestia wiary, a najzwyczajniej szacowania ryzyka wybuchu konfliktu. Na dziś możemy powiedzieć, że wynosi to z 10% (tak z czapy) i zakładamy jakiś stabilny wzrost na poziomie 5%rocznie. I proszę wybaczyć, ale opinie o militarnym znaczeniu Krymu są zupełnie odmienne, a ja proponuję się tam przejechać tudzież w oszczędnej wersji poczytać choćby sonety krymskie (albo coś bardziej militarnego). Półwysep jest łatwy do obrony, świetnie nadaje się na bazę dla marynarki i lotnictwa, centralnie położony nad M. Czarnym, sporo wysoko położonych i dostępnych wzniesień dla rozpoznania radarowego itd. itd... Po tym jak mają Nadniestrze to już im tam tylko kontroli Bosfor brakuje, a może już Truków przeciągneli na swoją stronę? Co do Osetii to jakbyśmy pisali, że my nie potrzebujemy kontroli bramy morawskiej. W ’38 nikt się nie zastanawiał tylko rypneliśmy Zaolzie bo to się należało jak psu buda – analogicznie ruskie wykorzystali ostatnio swoją okazję.

BTW może przeniesiemy dyskusję gdzieś w inne miejsce? Bo już coraz mniej Harpii w wątku o niej...
Natapczanowiec
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Razparuk » 21 lip 2019, o 20:12

Razparuk
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez prowler » 21 lip 2019, o 20:23

Zaczęło się - sezon ogórkowy, z kampanią buraczaną w tle...
Tak sprawa już ostatecznie przesądzona... A maszyny zamiast na na hali montażowej czekać aż ew. wyślą je na pustynie, stoją pod ambasadą USA w Warszawie i czekają na dobór...

A USA nie ma do kogo przenosić elementów programu JSF - Włosi czy Brytyjczycy pewnie nie chcieliby poszerzenia współpracy przemysłowej za którą zapłacili realne miliardy...

Proponuje zimny okład i konsultacje z lekarzem - onkologiem...
"Nie oglądaj telewizji będziesz miała w głowię glisty...
Oni są porąbani...
Oni wojnę pokazują, a o pokój walczą...
Tak się porąbało z jednych rakiet mam się cieszyć, przeciw drugim protestować."
prowler
Moderator
Moderator

Postprzez Natapczanowiec » 21 lip 2019, o 20:51

Redaktor Świerczyński... taa...

Czy na wyeliminowaniu Turków może skorzystać Polska?

Na powyższej tezie zbudował cały artykuł (o udziale naszego przemysłu już sobie darowałem), a jest to kompletnie nieprawda. MON jasno się wypowiadał, że program Harpia został uwzględniony w nowym planie do 2026 i dostawy pierwszej eskadry mają się zakończyć do tego roku. Budżet nie jest z gumy i nasz zakup nie ma nic wspólnego z wysiudaniem Turcji (zresztą na własne życzenie). Do 2022r nie ma praktycznie wolnych środków, jutro podpiszą modyfikacje T72, w kolejce czeka Mustang, dalej radary Bystra, Tytan, ZSSW-30, Borsuk, Delfin dla MW itd.

Nie, nie skorzystamy na wypadnięciu Turków i z góry było to oczywiste.
Natapczanowiec
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez prowler » 21 lip 2019, o 21:39

Co wy z tą modygmodyfikacja/
Mon zapłaci za każdego teciaka po 5,5 mln - czyli mniej więcej tyle ie płacil za remonty już wcześniej http://dziennikzbrojny.pl/aktualnosci/n ... olgow-t-72

Nie jest to najlepiej wydane 1,75 mln PLN w historii MON - ale dopóki przeciętny wojskowy bredzi nie gorzej od przeciętnego Kowalskiego to nie mamy co cudu się podziewać...
prowler
Moderator
Moderator

Postprzez Natapczanowiec » 21 lip 2019, o 22:44

O przepraszam. Nic takiego nie napisałem by uznawać mnie za krytyka tej opcji - wstawiłem tylko, że cuś takiego się wydarzy.

W obecnie planowanych strukturach ma być 12 batalionów czołga więc potrzeba jest. Nie ma póki co perspektyw na pozyskanie nowych czołgów i przełknąłem to jako przejściowe rozwiązanie. Że nazywa się to modyfikacja to trudno, te gierki językowo-prawne mało mnie "jarają". Nie chce mi się wchodzić po prostu w dziwne dyskusje polonistyczne, więc trzymam się obowiązującej poprawności językowej.

A dla odmiany to redaktor Świerczyński mógłby się trzymać jasnych komunikatów MON w odniesieniu do programu Harpia, zamiast tworzyć teorie upadłej szansy, czego w podtekście wynikiem miałaby być jakaś wydumana kiepska strategia negocjacji. Zasadniczo artykuł o niczym rzeczywistym, a jakby się chciało to ludziska uwierzą, że coś żeśmy stracili - tu szacunek dla kunsztu pustosłowia O0 (może to jednak my mamy ten afrykański styl? ;) )
Natapczanowiec
Użytkownicy
Użytkownicy

Poprzednia strona

Powrót do Wojsko Polskie