"Nowy" Program Modernizacji Technicznej SZ RP 2017-2022

Dział poświęcony szeroko pojętemu funkcjonowaniu Sił Zbrojnych RP.

Re: "Nowy" Program Modernizacji Technicznej SZ RP 2017-2022

Postprzez Darth Stalin » 18 kwi 2017, o 13:09

1. Jaki znowu "czeczeński ból głowy"? Już raz dali sobie z nim radę; w razie czego mogą poprawić, ale już finalnie...
2. Jak wynika z artykułu, który sam podlinkowałeś, liczba ludności Rosji rośnie, a nie spada. No to z czym problem...?

Dalej nie potrafisz uzasadnić tego, co napisałeś.
Typowe.
Darth Stalin
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez paw » 18 kwi 2017, o 13:19

Tartyron napisał(a):Darth-Stalin

To jest wątek o PMT a nie o tym "Czy Rosja zaatakuje?"

A co do potrzeby utrzymania modelu gospodarczego i ilości ludzi - popatrz na Chiny. Źle wyszli (jako państwo) na inwestowaniu w ilość zamiast jakości? Przęciętny obywatel ma kiepsko, ale jako państwo są potężni.

A Rosja "żyje" poza ropą także przemysłem zbrojeniowym. Więc robotyzacja akurat w tej konkretnej dziedzinie nie jest niczym dziwnym.

Jeżeli ilość Rosjan zacznie gwałtownie spadać to zaczną także spadać możliwości państwa. Czeczenia i Kadyrow są tutaj sporym bólem głowy. Działania Chin na dalekim wschodzie, także.

By choćby utrzymać obecny status - Rosja potrzebuje więcej ludzi. Inaczej wszystko zacznie się po prostu rozłazić.

By zobrazować problem.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Demografi ... i_plci.png

W Rosji mniejszości narodowe stanowią 20% ogółu społeczeństwa,

A to są dane sprzed 5 lat.

My mamy taki sam problem demograficzny (podobną piramidę wieku), ale my inwestujemy w technologie i przemysł (poza zbrojeniowym). Więc nam nie grozi takie załamanie gospodarcze. Co najwyżej problemy z emeryturami.

Lwią część budżetu Rosji zjada nie tylko wojsko - ale także potrzeba utrzymania infrastruktury w gigantycznym kraju.

Może i of top ale ilość dość ekscentrycznych faktów zmusza do sprostowania.

Po pierwsze Chiny. Ile razy można cytować i powpływać się na opracowanie Michała Lubiny, i tak do twardych głów nic nie dotrze.
Nie ma żadnej inwazji Chińczyków na Syberię, ba Chiny same blokują wyjazdy swoich obywateli aby nie drażnić sąsiada dla którego każdy metr matuszkii Rosijii wart jest milionowych ofiar - taka jest rosyjska mentalność. W końcu 80% chińczyków to robotnicy sezonowi. Ja wiem iż po telewizjach lata niejaki Waldemar Jan Dziak i opowiada swoje imaginacje , ale trzeba weryfikować opinię ( padłem kiedyś po wypowiedzi tego pana iż Putin lata z obstawą snajperską i liczną ochroną - ta a Obama czy Trump nie lata, co śmieszniejsze mało osób wie iż podczas turne wyjazdowego naczelną zasadą United States Secret Service jak przyjdzie wybierać, jest ochrona pewnej walizeczki , mamy demokracje prezia sobie nowego wybierzemy, a jest jeszcze vice). W końcu pewnym kuriozum jest postawa chińczyków zamieszkujących na stałe Rosję - jak przyjdzie ludowa wyzwoleńcza to z bronią w ręku będą walczyć razem z Rosjanami przeciw żółtej zarazie , bo nie po to emigrowali z Chin by znowu być obywatelem tego państwa.

Chiny z tego co wiem nie inwestowały w ilość - polityka jednego dziecka- tylko sami Chińczycy - brak elementarnej opieki społecznej i emerytalnej.

Co do demografii. Jest to swojego rodzaju wróżbiarstwo. Śmieszne są leki przed Arabami bo wg. najnowszych opracowań ich potencjał demograficzny właśnie się wyczerpuje, a przyrosty populacji to trend lat poprzednich. Do tego niedługo będą poddawani presji czarnej Afryki i do końca stulecia może o nich nikt nie pamiętać ( taka Nigeria podobno w 2050 1,2mld), co powinno cieszyć bo ogólnie w tym rejonie UE, czczone jest prawie jak bóstwo.( i nie jest to eufemizm i nie chodzi o wyjazdy za zasiłkami ale jako wzorzec do naśladowanie i unifikacji). Co do Rosji , to dane w ekstrapolacji są oparte na trendzie z Jelcynowskiej smuty. W wyniki działań Putina wskaźniki znacznie się poprawiły, zwłaszcza po wprowadzeniu zakazu aborcji na życzenie.
Prędzej zabraknie Polaków w Polsce niż Rosjan w Rosji. A nawet jak zabraknie to raczej nie ma się z czego cieszyć, bo twoja opinia jest na poziomie komentarzy z pudelka militarnego. Super jest mieć za wschodnią granicą kalifat z strategiczną bronią jądrową.
paw
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Tartyron » 21 kwi 2017, o 19:43

Na horyzoncie pojawiają się pierwsze konkrety odnośnie zwiększenia wydatków na armię.

http://www.defence24.pl/583661,polska-z ... ekt-ustawy

Bardzo wolno im to idzie, ale cieszy to że pierwszą realną podwyżkę zaplanowali jeszcze na tą kadencję, więc może na obiecankach się nie skończy. Cóż, wypada życzyć powodzenia.
O tym co jest słuszne a co nie - decyduje zwycięzca po konflikcie.
Tartyron
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez krzyhal » 21 kwi 2017, o 21:56

Tartyron napisał(a):Na horyzoncie pojawiają się pierwsze konkrety odnośnie zwiększenia wydatków na armię.

Jak byłem studentem to miałem taką wredną koleżankę, która różne rzeczy wyprawiała a później się śmiała i mówiła - cytuję:
"Obiecanki macanki, a głupiemu stoi".

To tylko tak na marginesie. :D
krzyhal
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez yeti951 » 22 kwi 2017, o 08:11

Tartyron napisał(a):Na horyzoncie pojawiają się pierwsze konkrety odnośnie zwiększenia wydatków na armię.

http://www.defence24.pl/583661,polska-z ... ekt-ustawy

Bardzo wolno im to idzie, ale cieszy to że pierwszą realną podwyżkę zaplanowali jeszcze na tą kadencję, więc może na obiecankach się nie skończy. Cóż, wypada życzyć powodzenia.

https://www.youtube.com/watch?v=E-0If8l_K3Y ;D
yeti951
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Tartyron » 8 maja 2017, o 07:49

30 kwietnia była aktualizacja pmt - chyba jakoś to umknęło w ferworze przerwy świątecznej.

https://drive.google.com/file/d/0BwGMmz ... VwWWc/view

Generalnie głównie zmiany terminów. Ciekawe są 3 rzeczy.

- Wprowadzenie na "listę" niszczycieli czołgów "Barakuda".
- Zwiększenie dokładności w podawaniu liczby zamawianych Tytanów ( 11,7 tys, zamiast - ok. 17 tyś) - czyli ktoś już ma na myśli konkretne jednostki i zaczyna liczyć. Więc ten program może akurat wyjść.
- Rozpoczęcie fazy analityczno koncepcyjnej by pozyskać samoloty ZOP - więc oprócz kilku śmigłowców ZOP - będą też samololoty ZOP. Cóż - na pewno drożej, ale samolot szybciej dotrze na miejsce niż śmigłowiec - to już trzeba zostawić marynarce do oceny. Nie obrażę się jeżeli będą to samoloty CASA w wersji morskiej. Moglibyśmy je sami serwisować.
Tartyron
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Sulima » 8 maja 2017, o 20:31

Poseł Platformy Obywatelskiej Wojciech Król pytał MON m.in., dlaczego zmalało znaczenie posiadania przez polską armię nowych śmigłowców oraz prosił, by resort odniósł się do wypowiedzi wiceministra obrony Bartosza Kownackiego że: "śmigłowce mają dla armii dziesięciorzędne znaczenie".

O odpowiedzi MON, którą poseł dostał 28 kwietnia, poinformowało jako pierwsze RMF FM. Czytamy w niej: "Analiza środowiska bezpieczeństwa międzynarodowego, potrzeb operacyjnych i posiadanych zdolności Sił Zbrojnych RP wskazała priorytetowe kierunki w modernizacji technicznej w latach 2017-2022. Wśród zdefiniowanych priorytetów śmigłowce nie występują".

Odpowiedź nie pozostawia więc złudzeń. - Widać wyraźnie, że śmigłowce spadły na dalszy plan. Ewidentnie MON dąży do zawarcia w tym roku trzech dużych umów. Chodzi o system "Wisła", "Homar" i "Orkę". Cała reszta środków trafi najprawdopodobniej do dyspozycji Wojsk Obrony Terytorialnej – uważa Marek Świerczyński z Polityka Insight.

Nie żebym się czepiał, ale ostatecznie po długich występach wokół przetargu na śmigłowce, wychodzi na to że śmiglaków jednak nie potrzebujemy,
potrzebujemy za to OT.
Sulima
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez obiekt172 » 8 maja 2017, o 21:09

No wiesz - jakby tak zrezygnować z aermobilnych to w zasadzie potrzeba kupić tylko kilka maszyn dla MW. (Bo dla reszty tj rozpoznania, specjalsów i ogolnowjskowo - to pozostałe w eksploatacji W3 i Mi17 wystarczą)
Kto wie może z Adelkami kupią?
obiekt172
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Sulima » 8 maja 2017, o 22:06

Szczerze powiedziawszy, to nie byłem wielkim entuzjastą zakupu 50 nowych śmigłowców, ot po prostu uważam iż są pilniejsze potrzeby.
Gdyby to ode mnie zależało to poszukałbym na rynku używanych Mi-17 z drugiej ręki dla zastąpienia Mi-8, a nowe kupiłbym właśnie tyllko dla MW
póki co, ratownicze i zop. Ale skoro za poprzedniej ekipy zdecydowano w końcu, że duży przetarg na śmigłowce jest jednak ważny, to należało
to sfinalizować, zwłaszcza że wybrana oferta była najlepsza sprzętowo i gospodarczo, z tych które brały udział w postępowaniu. Natomiast
uzasadnione podejrzenie, że pieniądze mający iść na Caracale pójdą w dużym stopniu na kuriozalną koncepcję OT to jest dopiero skandal.

Jeśli idzie o inne programy priorytetowe to mam duże wątpliwości co do Orki, bo jeśli chodzi o wyszukiwanie i zwalczanie okrętów podwodnych,
to kupmy sobie zop-y, a co do koncepcji Orki jako elementu odstraszania wyposażonego w pociski manewrujące, to sam byłam kiedyś tym
chwytliwym pomysłem przez jakiś czas oczarowany. Jednakże w kontekście niedawnego ataku USA na bazę w Syrii gdzie wystrzelono 60 Tomków,
(przy czym doszczętnie jej nie zniszczono z tego co słychać), posiadanie 24 pocisków(bo chyba po 8 się planuje na 1 okręt) na 3 okrętach jako element odstraszania względem Rosji, wygląda dość kabaretowo, a kosztować będzie w kontekście naszego budżetu krocie.
Sulima
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez mjacenty » 9 maja 2017, o 00:06

Nie wiem czy to błąd logiczny , ale skoro śmigłowce wg MON-A nie są najpilniejszą potrzebą to dlaczego pozyskiwane są w trybie bezprzetargowym ,czyli w trybie pilnej potrzeby operacyjnej.
Jeśli wg MON-a się nie spieszy to zakup bez przetargu jest bezprawny i znów zawiadomienie do prokuratora.
No potykają się o własne nogi coraz mocniej .
mjacenty
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Tartyron » 9 maja 2017, o 06:44

Sulima napisał(a):Jeśli idzie o inne programy priorytetowe to mam duże wątpliwości co do Orki, bo jeśli chodzi o wyszukiwanie i zwalczanie okrętów podwodnych,
to kupmy sobie zop-y, a co do koncepcji Orki jako elementu odstraszania wyposażonego w pociski manewrujące, to sam byłam kiedyś tym
chwytliwym pomysłem przez jakiś czas oczarowany. Jednakże w kontekście niedawnego ataku USA na bazę w Syrii gdzie wystrzelono 60 Tomków,
(przy czym doszczętnie jej nie zniszczono z tego co słychać), posiadanie 24 pocisków(bo chyba po 8 się planuje na 1 okręt) na 3 okrętach jako element odstraszania względem Rosji, wygląda dość kabaretowo, a kosztować będzie w kontekście naszego budżetu krocie.

Jednocześnie trochę racji masz i trochę nie :)

Tzn. Na pewno kasę na Orki można by wydać lepiej ( np. na większą ilość Homarów i naprawdę duży zapas amunicji do nich).

Niestety przy rezygnacji z tego programu napotkamy na 3 problemy

1). Trzeba będzie zrezygnować z sił podwodnych (zakup 3 starych(mało użytecznych) okrętów podwodnych za połowę ceny Orki raczej mija się z celem) - a to jest samobójstwo polityczne i nikt się na to nie odważy.

2). Koniec "snów o potędze" w NATO. Mając takie okręty moglibyśmy naprawdę wspierać NATO i "być widoczni" w wielu miejscach świata. Innymi słowy - zachód zacząłby nas dostrzegać. Czyli koszta wizerunkowe.

3). Same śmigłowce i samoloty ZOP nie wystarczą. Potrzebna jest także obecność nawodnych okrętów by dać osłonę siłom ZOP, a śmigłowcom miejsce na lądowanie - czyli kolejna kasa tylko na okręty nawodne a nie podwodne.

Same Tomahawki stanowią znikomą część ceny OP.

A jeżeli chodzi o rozpoznanie satelitarne i wskazywanie celów to i tak jest ono rozwijane byśmy w ogóle mogli korzystać z możliwości JASSM, Homara i NDR. Tomahawki byłyby po prostu "kolejną strzałą w kołczanie" ;)

Więc pytanie tak naprawdę brzmi - Czy potrzebujemy okrętów podwodnych? Tomahawki to tylko wisienka na torcie (Jeżeli je kupimy).
Tartyron
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Sulima » 9 maja 2017, o 23:41

Tartyron napisał(a):
1). Trzeba będzie zrezygnować z sił podwodnych (zakup 3 starych(mało użytecznych) okrętów podwodnych za połowę ceny Orki raczej mija się z celem) - a to jest samobójstwo polityczne i nikt się na to nie odważy.

No właśnie o to chodzi, że należałoby wyznaczyć priorytety, a z czegoś zrezygnować i nie udawać, że przy naszym budżecie stać nas na wszystko.

2). Koniec "snów o potędze" w NATO. Mając takie okręty moglibyśmy naprawdę wspierać NATO i "być widoczni" w wielu miejscach świata. Innymi słowy - zachód zacząłby nas dostrzegać. Czyli koszta wizerunkowe.

Na prawdę proponowałbym odpuścić takie "sny o potędze" i trzymać się ziemi. Na występy zgraniczne mamy F-16 i Wojska Specjalne(o ile obecny Mon,
do końca ich nie rozwali :( )
3). Same śmigłowce i samoloty ZOP nie wystarczą. Potrzebna jest także obecność nawodnych okrętów by dać osłonę siłom ZOP, a śmigłowcom miejsce na lądowanie - czyli kolejna kasa tylko na okręty nawodne a nie podwodne.

Zdaje się że takie okręty nawodne i tak mamy kupić.

Same Tomahawki stanowią znikomą część ceny OP.

Ale przecież wiem o tym pisałem o kosztach w kontekście samej Orki.
Sulima
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Tartyron » 10 maja 2017, o 07:31

Chodziło mi o to że tak naprawdę toczy się dyskusja czy siły podwodne utrzymać.

Możliwość wyposażenia ich w Tomahawki stanowi argument dla tych którzy chcą ich utrzymania.

A co do kosztów - to kołderka była, jest i będzie za krótka. 7,5 mld to kupa pieniędzy ( mniej więcej 6 ślązaków po obecnych kosztach :D czyli pewnie ok. 10 normalnych - NOWYCH - okrętów tej klasy).

Moglibyśmy mieć kręgosłup dla floty nawodnej za tą kasę.

Nie zazdroszczę decydentom. Mają teraz ciężki orzech do zgryzienia.

A tutaj jeszcze fajny artykuł już o całokształcie. Ciekawe podsumowanie złych i dobrych rzeczy w tej kadencji MON.

http://forsal.pl/gospodarka/polityka/ar ... a-mon.html

Lubię forsal bo piszą w miarę obiektywnie dowalając jednej i drugiej stronie politycznej.
Tartyron
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Sulima » 10 maja 2017, o 10:31

Przeczytalem, ale gdzie te sukcesy AM o ktorych autor wspomina na początku artykułu? Bo jeśli np. uznac za sukces przesunięcie Leopardow do Wesołej,
albo wydlużenie okresu służby szeregowym-zawodowym, to ja za takie "sukcesy" dziękuję.
No chyba ze za "sukces" uznac to że nie wszystkie odziedziczone programy udało się skopać.
Sulima
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Tartyron » 10 maja 2017, o 11:19

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Zależy co rozumiemy przez sukces. Rozbrojenie armi i jej redukcja do niecałych 100 tys. bez podniesienia jakości też raczej sukcesem nie jest, co nie przeszkadza opozcji twierdzić że to za ich władzy wszystko szło w dobrym kierunku... 8)

Akurat podoba mi się postawienie na USA zamiast na UE w kwestiach obronnych. Decyzja o zmianie liczenia budżetu wojska ( na korzyść tego budżetu) też jest dobra. Z deklaracji o zwiększeniu PKB na wojsko rozliczeni będą już niedługo, bo deklarują to na tą kadencję jeszcze - zobaczymy jak pójdzie.

Nie podoba mi się natomiast oczekiwanie na ważne projekty. Wisła i Homar. To w tej chwili pilnie potrzebne wyposażenie. Pojazdy lądowe (Borsuk, Gepard, Barakuda) mają się pojawić dopiero w kolejnej kadencji - to też mnie martwi, bo sytuacja na świecie pogarsza się z roku na rok.
Tartyron
Użytkownicy
Użytkownicy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wojsko Polskie