Modernizacja PMW do 2030 roku

Dział dotyczący współczesnych sił morskich.

Re: Modernizacja PMW do 2030 roku

Postprzez wakizaszi » 20 sie 2013, o 21:41

W tej chwili liczą się tylko 2 typy pocisków przeciwokrętowych - szybkie (np. hipersoniczne, duże i o dużym zasięgu z solidną głowicą i "nieprzewidywalną" "ciekawą" trajektorią lotu) oraz lżejsze trudnowykrywalne. Harpoon, Exocet to już przeżytek.
wakizaszi
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez analityk » 22 sie 2013, o 09:48

Marmik napisał(a):
nie ma potrzeby wykorzystywania pionowych wyrzutni dla pokpr

Cenna uwaga dla mnie, gdyż podświadomie uznawałem, że VLS są na tyle uniwersalne, że można z nich dosłownie każdy pocisk wystrzelić :D Wygląd współczesnych fregat jest mocno mylący, gdyż wyrzutnie pokpr ciągle jeszcze tam stoją, tylko dobrze ukryte, zasłonięte pomiędzy nadbudówkami.
Jednak w przypadku "Miecznika" o wyrzutni pionowego startu dedykowanej dla pocisków przeciwokrętowych napisałem całkiem świadomie, gdyż zgodnie z RFI powinien on być uzbrojony w rakiety przeciwokrętowe z funkcją zwalczania celów lądowych. Te zaś to tylko z tego wyrzutni mogą być wystrzeliwane. Znów się mylę :) ? Podświadomie myślałem o SCALP Naval (MdCN Missile de Croisière Naval), który posiada zasięg o jakim myśli MW-1000km. MBDA Exocet, RGM-84 Harpoon, Teseo-Otomat mają chyba mocno ograniczone możliwości w tym zakresie :wink: Ile obecnie produkuje się na świecie pocisków przeciwokrętowych z realnymi możliwościami zwalczania celów lądowych?
250 pocisków SCALP Naval (MdCN Missile de Croisière Naval) dla marynarki francuskiej kosztowało 910 mln euro (około 1,21 mld $).

Sebis66 napisał(a):
Na dzień dzisiejszy nikt nie strzela Harpoonami (...) z pionowych wyrzutni

Amerykanie strzelają. Strzelali? Np.: część okrętów DDG-51 Arleigh Burke na pewno ma taką możliwość. Tzn. sprawa jest trochę zagmatwana. Wyrzutnie VLS mają taką możliwość, mieści się w nich 8 Harpoonów, ale na pokładzie i tak często stoją kontenery z tymi pociskami.
analityk
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Sebis66 » 22 sie 2013, o 18:42

Tylko po co te rakiety na tych okrętach, tyle niby jest potencjalnych celów. Mają pływać po Bałtyku. Na zamkniętych akwenach rządzi lotnictwo. Już podczas drugiej wojny światowej zadało zdecydowanie najwięcej strat na Bałtyku i Morzu Czarnym, teraz niby czemu miałoby być inaczej. Na drugim miejscu były miny zarówno własne jak i cudze, reszta to margines. Niemieckie i Fińskie okręty podwodne nie zatopiły na Bałtyku ani jednego rosyjskiego statku handlowego. Okręty nawodne największe sukcesy zanotowały podczas ostrzeliwania celów lądowych, na morzu zatopiły bardzo mało wartościowych celów.
Sebis66
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Darth Stalin » 22 sie 2013, o 21:55

Może w ogóle skasować PMW? Po co nam ona, skoro wystarczy lotnictwo? No i ile się zaoszczędzi na etatach...
DARTH STALIN - Lord Generalissimus Związku Socjalistycznych Republik Sithów

Coedite eos. Novit enim Dominus qui sunt eius.

Potencjalny przeciwnik ma tradycje decydowania się na uzyskiwanie korzyści operacyjnych niezależnie od potencjalnych strat
Darth Stalin
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez mar00da » 23 sie 2013, o 00:18

Na kryzys?
Polsce MW na czas W (obronnej) jest rzeczywiście potrzebna w stopniu marginalnym...
ale na etapie sytuacji kryzysowych, które występują i występować będą, jest bezcenna.
Niewiele się mówi/zwraca uwagę na to, że te sytuacje mogą wystąpić również na Bałtyku i nie tylko ze wschodu, ale i z zachodu. Spory dotyczące WSE mamy tak z Niemcami jak i z Duńczykami, poza tym "oczywiście" NATO, czyli współpraca międzynarodowa w ramach ekspedycyjności (Somalia, Nigeria) ale i wsparcie naszych obywateli w razie kryzysu.
Dziś, w Egipcie wypoczywa ~12 000 polskich obywateli... w sytuacji naprawdę kryzysowej (czyt. samoloty cywilne przestają latać do Egiptu) chyba nikt nie wyobraża sobie ściągania w jednej chwili takiej liczby ludzi samolotami transportowymi.
mar00da
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Barb » 23 sie 2013, o 01:31

Czyli nam jest potrzebna flota patrolowców i logistyków plus OP na czas W. Więc gdzie tu miejsce dla Miecznika?
Barb
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez oskarm » 23 sie 2013, o 12:44

Jak ma sie ograniczone postrzeganie mozliwosci MWna czaskonfliktu i wojny, to tak. Ale w takim wypadku nalezy ograniczyc sily powietrzne do jednej eskadry do Air Policing, wojska ladowe do brygady ekspedycyjnej i batalionu reprezantacyjnego.

Czasy i mozliwosci systemow od czasu II WS sie zmienily i o ile w tamtych czasach strefa skutecznego ognia plot okretow nie przekraczala 5km, to dzis dwie fregaty zamykaja przetrzen lotnicza w poprzeg Baltyku. Sa jedynym realnym finansowo srodkiem przeciwbalistycznym, ktory moze dzialac w ruchu, wiec trudniej przygotowac przeciazajacy system atak. Zdolnosci sonarow okretowych odpowiadaja mozliwoscia kilku smiglowcow ZOP.

MW wyposarzona w fregaty plot, bedzie w stanie zabezpieczyc Polske od polnocy przed ewentualnymi dzialaniami floty baltyckiej, desantem z morza i zapewnic samej sobie obrone plot. W ten sposob zwalniajac 12 i 7 brygade z koniecznosci pozostawania w obwodzie i co najmniej jedna eskadre WSB przed koniecznoscia stalej obecnosci nad Baltykiem. I teraz policzcie ile te dwie brygady i eskadra kosztuja, stosunku do 3 fregat...
oskarm
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Barg » 23 sie 2013, o 13:40

[quote=""oskarm""]MW wyposarzona w fregaty plot, bedzie w stanie zabezpieczyc Polske od polnocy przed ewentualnymi dzialaniami floty baltyckiej, desantem z morza i zapewnic samej sobie obrone plot. W ten sposob zwalniajac 12 i 7 brygade z koniecznosci pozostawania w obwodzie i co najmniej jedna eskadre WSB przed koniecznoscia stalej obecnosci nad Baltykiem. I teraz policzcie ile te dwie brygady i eskadra kosztuja, stosunku do 3 fregat...[/quote]
Te dwie brygady mogą być zastąpione przez 2 NDR... Policz jaką masz wtedy oszczędność.
WYPŁYNIEMY DZIŚ NAD RANEM
Choćby przez kry droga wiodła
Skuty lodem cały pokład
Gdyby rumu już zabrakło
Słoną wodę wlewał w gardło
Nawet gdybym z mej wyprawy
Zawsze wracał ledwie żywy
NIEZAPOMNĘ CIĘ OCEANIE

Dobry czas na morze to początek maja
Barg
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez R. v Gelerth » 23 sie 2013, o 13:55

Wszystko fajnie tyle tylko, że wedle planów MW nie zamierza mieć fregat a ograniczyć się do okrętów wielkości korwety.
Aczkolwiek systemy plot średniego zasięgu na okrętach byłyby wsparciem dla całego systemu OPL.
Nazywam się Saul Tigh. Jestem oficerem kolonialnej floty. Kimkolwiek innym jestem, cokolwiek innego to znaczy, jestem tym kim chce być. I jeśli dziś umrę to umrę tym kim chce być.
Jest taktycznie.
Státní bezpečnost.
R. v Gelerth
Moderator
Moderator

Postprzez Sebis66 » 23 sie 2013, o 15:05

[quote=""mar00da""]Dziś, w Egipcie wypoczywa ~12 000 polskich obywateli... w sytuacji naprawdę kryzysowej (czyt. samoloty cywilne przestają latać do Egiptu) chyba nikt nie wyobraża sobie ściągania w jednej chwili takiej liczby ludzi samolotami transportowymi.
[/quote] Ty byłeś na takiej wycieczce? Ktoś w razie czego będzie czekał tygodniami aż przypłynie okręt. Może prościej podaj jakiś przykład po 1945 interwencji MW poza Bałtykiem.
[quote=""oskarm""]Jak ma sie ograniczone postrzeganie mozliwosci MWna czaskonfliktu i wojny, to tak. [/quote] Albo mocno wybujałe dla odmiany.
Czasy i mozliwosci systemow od czasu II WS sie zmienily i o ile w tamtych czasach strefa skutecznego ognia plot okretow nie przekraczala 5km, to dzis dwie fregaty zamykaja przetrzen lotnicza w poprzeg Baltyku. Sa jedynym realnym finansowo srodkiem przeciwbalistycznym, ktory moze dzialac w ruchu, wiec trudniej przygotowac przeciazajacy system atak. Zdolnosci sonarow okretowych odpowiadaja mozliwoscia kilku smiglowcow ZOP.
Jednym słowem są niezatapialne. Takie okręty nie istnieją, ktoś ma lub planuje poza tobą zakup takiej fregaty na Bałtyk :?: Skuteczność to dopiero w realnej walce wychodzi, nie na podstawie teoretycznie skutecznych zasięgów.
MW wyposarzona w fregaty plot, bedzie w stanie zabezpieczyc Polske od polnocy przed ewentualnymi dzialaniami floty baltyckiej, desantem z morza i zapewnic samej sobie obrone plot. W ten sposob zwalniajac 12 i 7 brygade z koniecznosci pozostawania w obwodzie i co najmniej jedna eskadre WSB przed koniecznoscia stalej obecnosci nad Baltykiem.
Jak ty na to wpadłeś z tymi brygadami. Widziałeś kiedyś desant bez wywalczenia przewagi w powietrzu :?: Ile niby batalionów może przerzucić FB :?: Z tą eskadrą to też nie wiem skąd wyskoczyłeś.
[quote=""R. v Gelerth""]Wszystko fajnie tyle tylko, że wedle planów MW nie zamierza mieć fregat a ograniczyć się do okrętów wielkości korwety.[/quote] I na planach pewnie poprzestanie, bo nie umie liczyć. Nowa opl, śmigłowce, Rosomaki, okręty czy program pancerny etc. Wystarczy wrzucić liczby na Exela, tam są gotowe formuły jak ktoś ma problem, żeby przekonać się, że to się nijak kupy nie trzyma, chyba że mamy te okręty pozyskiwać do roku 2050.
Sebis66
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez mar00da » 23 sie 2013, o 16:31

Ty byłeś na takiej wycieczce? Ktoś w razie czego będzie czekał tygodniami aż przypłynie okręt. Może prościej podaj jakiś przykład po 1945 interwencji MW poza Bałtykiem.

Hmm...
Siedziałem sobie kiedyś na leżaku rozmawiając z Anglikiem który był po tel. z ambasady, że już po niego płyną i ma się spodziewać kontaktu w ciągu dwóch dni w sprawie transferu. Ja byłem po rozmowach w których mi powiedzieli, że będę siedział do czasu, aż wulkan przestanie dymić i samoloty zaczną latać.

To, że Polska MW od '45 nic poza Bałtykiem nie zrobiła, nie jest raczej argumentem... Przez ten czas sporo krajów rozwiniętych jednak interweniowało...
Ciekawe co Chiny dwa lata temu miały do Libii, ostentacyjnie zabierając stamtąd swoich obywateli... fregatą...
mar00da
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Sebis66 » 23 sie 2013, o 16:39

Siedziałem sobie kiedyś na leżaku rozmawiając z Anglikiem który był po tel. z ambasady, że już po niego płyną i ma się spodziewać kontaktu w ciągu dwóch dni w sprawie transferu. Ja byłem po rozmowach w których mi powiedzieli, że będę siedział do czasu, aż wulkan przestanie dymić i samoloty zaczną latać.
To faktycznie groziło ci niesamowite niebezpieczeństwo :lol: Ty jakiś pechowiec poza tym jesteś.
Ciekawe co Chiny dwa lata temu miały do Libii, ostentacyjnie zabierając stamtąd swoich obywateli... fregatą...
Właśnie ostentacyjnie. Czy rząd nie mówiąc o społeczeństwie ma takie ambitne plany - nie. Co z rejonami gdzie nie ma portów :?: Zawsze robiło się to głównie samolotami więc nie wymyślaj koła.
Sebis66
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Klapko » 23 sie 2013, o 16:41

A pocisk NDR trafiający w okręt wielkości powiedzmy korwety zatapia ją czy tylko wyłącza z działań ?
Klapko
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Sebis66 » 23 sie 2013, o 19:10

A jakie to ma znaczenie :?:
Sebis66
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Klapko » 23 sie 2013, o 19:26

Zasadnicze.
Okręt do remontu jednak czymś się różni od okrętu na dnie.
Klapko
Użytkownicy
Użytkownicy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Marynarka wojenna