Modernizacja PMW do 2030 roku

Dział dotyczący współczesnych sił morskich.

Re: Modernizacja PMW do 2030 roku

Postprzez marek8888 » 20 kwi 2017, o 12:37

Ale ze strony naszych władz to tylko jest zagrywka propagandowa i nic więcej - trudnodostępność takiego pocisku to bardzo wygodny pretekst do "przesunięcia w czasie" całego projektu i nie ma tu najmniejszego znaczenia czy te pociski coś faktycznie mogom czy nie... Jakichś wizerunkowy propagandzista wylansował wizerunek jak to za pomocą kilkunastu rakiet jesteśmy w stanie "zaszachować" Rosję i ogół mający wyobrażenie o szczegółach na poziomie dziecka się cieszy...
Tymczasem "na wolnym rynku" takich rakiet nie ma i nie będzie i bardzo mało kto zatrzymuje się na bardzo sprytnie sformułowanych elementach francuskiej oferty w tym temacie. Ale dzięki takiej rzekomo niemal przełomowej dla naszego bezpieczeństwa "innowacji" ileż można zyskać wizerunkowo, bić piany przez ładnych parę lat i na koniec kiedy się okaże wreszcie, że pozyskanie takich rakiet nie jest możliwe (co raczej od samego początku było wiadome) rozłożyć ręcę, żeśmy jak lwy walczyli tylko ... (aktualny wróg polityczny) nam nie pozwolił do końca rzeczy doprowadzić...
Tymczasem zostawiając ten ewidentny idiotyzm (ostatecznie kto nam byłby w stanie zabronić sobie po cichu wyklepać własne pociski tego typu odpalane z wyrzutni lądowych?) - bardzo podobny do przedwojennych Moździerzy 220 jako "pogromców fortyfikacji Prus Wschodnich" do czego akurat się tak średnio nadawały to OP bez tego gadżetu jak najbardziej są nam i potrzebne i byłyby skutecznym środkiem nacisku nawet na Rosję ;) Tyle tylko, że zamiast się rozdrabniać na ich "pociski manewrujące" warto by było się realnie zastanowić jakie powinny być bez tego gadżetu a to już temat o wiele ciekawszy niż większość polityków jest w stanie ogarnąć. Takie okrety naprawdę mają konkretny potencjał militarno-polityczny i dalsze ich opóźnianie może zahaczać o bardzo wyrafinowaną grę w tym temacie.
marek8888
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 628
Dołączył(a): 29 paź 2008, o 10:58
Lokalizacja: Gdynia

Re: Modernizacja PMW do 2030 roku

Postprzez analityk » 24 kwi 2017, o 00:06

ORP „Kormoran” najprawdopodobniej wejdzie do służby podczas święta marynarki wojennej, czyli pod koniec czerwca :) :D ;D
Cały tekst:
http://www.polska-zbrojna.pl/home/artic ... -badaniami

Narzucili ostre tempo prac. Szkoda tylko, że jedynie w tym jednym przypadku... Tylko trzeba się pochwalić na święto priorytetowo traktowanej marynarki, a nie ma za bardzo czym.... Sorry, można zorganizować defiladę motorówek hydrograficznych MH i łodzi MK-790 z ORP "Ślązak"...
analityk
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 982
Dołączył(a): 10 kwi 2011, o 16:22

Re: Modernizacja PMW do 2030 roku

Postprzez iron » 24 kwi 2017, o 21:18

TKMS wycenił 5 korwet K130 plus 2 centra szkoleniowe na 2.9 mld €. MON Niemiec twierdzi że coś utarguje ale tak czy inaczej cena jest wysoka. Chyba wyjaśnia to nasze zainteresowanie Adelami...
iron
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 123
Dołączył(a): 21 lut 2016, o 10:04

Re: Modernizacja PMW do 2030 roku

Postprzez marek8888 » 24 kwi 2017, o 21:53

O których zresztą cenie mamy bardzo mgliste wyobrażenie ? :P
marek8888
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 628
Dołączył(a): 29 paź 2008, o 10:58
Lokalizacja: Gdynia

Re: Modernizacja PMW do 2030 roku

Postprzez iron » 25 kwi 2017, o 12:22

Nie bardzo rozumie o co biega? K130 jest oparta o MEKO100 czyli ten sam typ co nasza niedoszła korweta Gawron. Uzbrojenie przypomina to co chcielibyśmy mieć na miecznikach więc jakaś analogia występuje.
iron
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 123
Dołączył(a): 21 lut 2016, o 10:04

Re: Modernizacja PMW do 2030 roku

Postprzez marek8888 » 25 kwi 2017, o 14:21

Może więc wypadałoby - przed Miecznikami, Skowronkami i innymi przeanalizować jak i za ile ukończyć Gawrona a nie szukać "natchnienia" w dalekiej Australii?
Bo zdaje się, że póki co nie jest wcale jasne do czego ma on służyć... (flota więc wcale nie ginie mamy prawie nówkę ;) ) A my tu sobie fantazjujem o antypodach i bajeranckich felgach starych okrętów ;)
marek8888
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 628
Dołączył(a): 29 paź 2008, o 10:58
Lokalizacja: Gdynia

Re: Modernizacja PMW do 2030 roku

Postprzez iron » 25 kwi 2017, o 16:32

O to trudno będzie przeanalizować bo syndyk nie chce dogadac się z PGZ w sprawie sprzedaży SMW i rozmowy mogą upaść.
A u nas z tym gawronem i liczeniem, słyszałem taki dialog ze starego kabaretu w radiu:
-ile jest 2 razy 2?
-4!
-za dokładnie!
-ile jest 2 razy 2?
-3!
-dobrze!!!
iron
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 123
Dołączył(a): 21 lut 2016, o 10:04

Re: Modernizacja PMW do 2030 roku

Postprzez analityk » 30 kwi 2017, o 14:42

Myślałem, że ta wiadomość miała być na 1 kwietnia, ale faktycznie polska Stocznia Remontowa Nauta S.A. będzie budowała okręt rozpoznania radioelektronicznego dla Szwedów:
http://www.gospodarkamorska.pl/Stocznie ... ennej.html
http://www.polska-zbrojna.pl/home/artic ... ka-Marinen
Oficjalna strona Saaba:
http://saabgroup.com/Media/news-press/n ... gnit-ship/

To Szwedzi we współpracy z Polakami szybciej zmodernizują swoją flotę niż Polacy własną marynarkę. :( ... Wystarczyło tylko 26 kwietnia podsunąć dodatkową umowę na budowę następców ORP "Hydrograf" i ORP "Nawigator".
Jednak w Polsce wszystko po staremu.... Ta sama stocznia poległa z remontem ORP "Gen K.Pułaski"-opóźnienie sięga już dwóch lat:
http://dziennikzbrojny.pl/aktualnosci/n ... pulaskiego
Poległa też przy następnym remoncie-statku dla odbiorcy zagranicznego. Straty finansowe będą duże...
Jak w rosyjskiej ruletce... Będą nowe holowniki? Według starych wymagań? Aha, przypomnieli sobie w MON, że święto marynarki się zbliża i jeśli nie ma jak rozbić butelki szampana, nie będzie żadnego wodowania, to przynajmniej umowę podpiszemy...
http://www.gospodarkamorska.pl/Stocznie ... ennej.html

Tymczasem w Egipcie modernizacja marynarki wojennej przyspiesza. Tak też powinna być w Polsce z 5-6 lat temu. Pierwszy z dwóch (trzech?) zamówionych okrętów podwodnych Typ 209/1400 w asyście holowników wpływa na wody Zatoki Gdańskiej....
http://www.navyrecognition.com/index.ph ... egypt.html
http://www.egypttoday.com/Article/1/407 ... ptian-Navy
analityk
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 982
Dołączył(a): 10 kwi 2011, o 16:22

Re: Modernizacja PMW do 2030 roku

Postprzez analityk » 3 cze 2017, o 01:31

Podstawowym zadaniem marynarki wojennej będzie przygotowanie ochrony polskiego Wybrzeża i uniemożliwienie przeciwnikowi
panowania nad południowym Bałtykiem. Marynarka wojenna powinna być zdolna do samodzielnej obrony wybrzeża traktowanej jako granica morska państwa polskiego. Wykonanie tego zadania maja zapewnić:
- okręty podwodne jako główny oręż marynarki wojennej uzbrojone w broń defensywną i ofensywną
- nadbrzeżne dywizjony rakietowe
- działania minowe
- lotnictwo morskie zdolne do zwalczania okrętów nawodnych i podwodnych, oraz realizacji zadań rozpoznawczych
(za"Koncepcja obronna RP 2017-2032")
Aktualnie na podstawie dotychczas rozpoczętych postępowań w ramach programu "zwalczanie zagrożeń na morzu" można ocenić, że marynarka wojenna posiadać będzie w 2032 roku:
- co najmniej 4 okręty podwodne
- co najmniej 3 niszczyciele min (maksymalnie 10?)
- co najmniej 2, lub 3 okręty ratownicze
- co najmniej 2 nadbrzeżne dywizjony rakietowe z pociskami NSM
- co najmniej 3 samoloty patrolowe zdolne do zwalczania okrętów nawodnych i podwodnych
- 10 pojazdów bezzałogowych do działań przeciwminowych pozyskanych w ramach programu "Kijanka"
- system ochrony sił morskich w portach "Ostryga"

W ramach „Zdolności do zabezpieczenia logistycznego działań” realizowane będą w latach 2017-2032 programy "Holownik" (6 holowników), "Magneto" (2 pływające stacje demagnetyzacyjne), "Supply" (2 zbiornikowce paliwowe), "Transhol" (co najmniej 4, lub 6, albo 8 kutrów do transportu środków zaopatrzenia oraz wykonywania prac holowniczych na redach i w portach). Tylko dlaczego zrezygnowano z pozyskania okrętu wsparcia logistycznego w ramach programu "Bałtyk"? Co z budową 2 okrętów rozpoznania radioelektronicznego w ramach programu "Delfin" (według MON jest to broń defensywna, czy ofensywna?)

Programy "Czapla" i "Miecznik", szerzej programy dotyczące pozyskania jednostek nawodnych wielkości korwety i/lub fregaty, ewentualnie niszczyciela rakietowego podlegają redefinicji i adaptowaniu do nowej koncepcji rozwoju marynarki wojennej. Ich pozyskanie będzie możliwe dopiero po zakończeniu etapu budowy zdolności defensywnych. W lipcu 2016 roku wydawało się, że postępowanie w sprawie pozyskania "Czapli" i "Miecznika" dobiega już końca:
viewtopic.php?f=4&t=6313&p=304464&hilit=dokumentacja#p304464
Zgodnie z nową koncepcją obronną okręty nawodne będą bronią czysto ofensywną służącą do wywalczenia przewagi na morzu. MON zapomniało, że program "Czapla" przewidywał pozyskanie okrętu z funkcją zwalczania min, a przecież obecnie mają być rozbudowywane możliwości realizacji działań minowych. Warto też skorzystać z doświadczeń zebranych w trakcie służby ORP "Kontradmirał Xawery Czernicki" i zbudować kilka (2-3) okrętów do dowodzenia siłami obrony przeciwminowej.

Okręt z funkcją zwalczania min"Czapla" według propozycji szwedzkiego Saaba:
http://www.navyrecognition.com/index.ph ... esign.html
http://saab.com/naval/Submarines-and-Wa ... ps/mcmv80/

Okręt wsparcia logistycznego "Bałtyk" (lub następca ORP "Kontradmirał Xawery Czernicki") na podstawie projektu stoczni Kership:
http://www.navyrecognition.com/index.ph ... pv-90.html
https://www.meretmarine.com/fr/content/ ... projection

Nowa koncepcja obronna za priorytet uznająca rozwój zdolności defensywnych ogranicza obszar operacyjnego działania marynarki wojennej do południowej części Morza Bałtyckiego. Faktycznie oznacza to rezygnację z misji zagranicznych, uczestnictwa w zespołach okrętów NATO SNMG i SNMCMG, tym samym rezygnację z realizacji zobowiązań sojuszniczych, oraz stawia pod znakiem zapytania przyszłość obecnie służących okrętów:
- ORP "Ślązak" zostanie sprzedany?, pocięty na złom?, jego budowa zostanie wstrzymana do 2032 roku?
- obie fregaty OHP: ORP "Gen. T. Kościuszko" i ORP "Gen. K. Pułaski" zostaną sprzedane?, pocięte na złom?
- okręty rakietowe projektu 660: ORP "Grom", ORP "Orkan", ORP "Piorun" zostaną sprzedane?, pocięte na złom?
- jaka przyszłość czeka dywizjon okrętów bojowych?, czy jednostka zostanie rozformowana? (http://3fo.wp.mil.pl/pl/29.html)
- czy okręty transportowo-minowe projektu 767 zostaną przebudowane na klasyczne stawiacze min (obecnie 135 min, po już wcześniej planowanej przebudowie dwa razy więcej?) i sieci zagrodowych?
- program "Marlin" dotyczący pozyskania okrętu wsparcia działań połączonych zostanie anulowany?

Aktualne zdolności minowe marynarki wojennej (opracowanie własne Duckingman):
"W sumie na dzień dzisiejszy mamy 25 okrętów zdolnych do stawiania min. Jest to 5 okrętów typu 767, 3 okręty typu 206FM oraz 17 okrętów typu 207. Wszystkie te jednostki albo dysponują na stałe odpowiednimi torami minowymi, albo istnieje możliwość zamontowania takowych. Obecnie w MW wykorzystywane są 4 rodzaje min morskich stawianych z pokładu jednostek nawodnych (pomijam miny stawiane z wyrzutni torpedowych okrętów podwodnych bo do takich działań mamy tylko jeden okręt): kotwiczne OS i OD oraz denne MMD-1 i MMD-2. Jeszcze paręnaście lat temu wykorzystywano miny JAM, AGSB, AMD-500 i AMD-1000 stąd spora rozpiętość na różnych stronach internetowych ile min nasze okręty mogą na raz przewozić (AMD-1000 ma blisko 3 metry długość, a JAM niespełna 1 metr więc na torze minowym zmieści się 3 razy więcej min JAM niż AMD-1000). Możliwości naszych okrętów wyglądają następująco:
- okręty typu 767 - 50 OD, 92 OS, 70 MMD-1 i 66 MMD-2 (możliwy montaż drugiego pokładu dzięki czemu zdolności te mogą zwiększyć się dwukrotnie -o drugim pokładzie piszę jako o mało znanej ciekawostce bo choć projekt takiego dodatkowego demontowanego pokładu powstał to MON go nie zamówił. Z drugiej strony raczej nic nie stoi na przeszkodzie by takie domontowywane pokłady zamówić gdyby uznano to za celowe-projekt przebudowy nie został zrealizowany-analityk);
- okręty typu 206FM - 12 OD, 24 OS, 18 MMD-1 i 16 MMD-2 (tory minowe zostały wydłużone podczas przebudowy trałowca 206F na niszczyciel min 206FM);
- okręty typu 207 - 6 OD, 12 OS, 10 MMD-1 i 10 MMD-2.
Łącznie wszystkie 25 okrętów może stawiać zagrody minowe złożone 388-736 min (a gdybyśmy nadal używali JAMek to moglibyśmy na raz zabrać ich lekko ponad 1100). Nie znam innego państwa które miałoby tak rozbudowane zdolności stawiania zagród minowych jak polska MW."

search.php?keywords=+zdolno%C5%9Bci+naszej+MW+do+stawiania+zagr%C3%B3d+minowych&t=6423&sf=msgonly
analityk
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 982
Dołączył(a): 10 kwi 2011, o 16:22

Re: Modernizacja PMW do 2030 roku

Postprzez analityk » 18 cze 2017, o 19:48

satanikus robotikus to Tomasz Szatkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej? ;)

satanikus robotikus napisał(a):
Bałtyk to dla okrętów strefa śmierci w trakcie wojny, a więc żeby zapewnić przeżywalność takiego okrętu trzeba by albo wycofać go w strefę własnej kontroli (co zasadniczo redukuje potrzebę ofensywnych zdolności takiego okrętu), albo zbudować bardzo silną jednostkę OPL w liczbie min. 3 (tak jak to jest sugerowane w wątku "modernizacja PMW według oskarma") i wyposażyć ją w odpowiedni zapas amunicji, wsparcie z powietrza i eskortę nawodną do ochrony takich jednostek przed okrętami podwodnymi lub minami (także tymi podrzuconymi cichcem). Na drugi wariant zwyczajnie Polski nie stać.

search.php?keywords=+strefa+%C5%9Bmierci&t=6313&sf=msgonly
Pan Szatkowski ma bardzo zbliżone poglądy (zadziwiająco zbieżne): " nawodny komponent bojowy ma w naszych warunkach naprawdę ograniczone znaczenie ponieważ Bałtyk jest dla nich strefą śmierci". (..) Rozbudowana flota nawodna to w naszych warunkach bardziej instrument polityczny (...) w przypadku walki o panowanie na morzu bez cienia wątpliwości zostanie zniszczona przez systemy antydostępowe przeciwnika (...) Głównym zadaniem floty nawodnej powinna być próba obrony szlaków zaopatrzeniowych" (poza Bałtykiem?-analityk).

Tylko jak Finom (albo Szwedom z korwetami Visby) wytłumaczyć, że "Bałtyk to strefa śmierci"? Program "Squadron 2020" wchodzi w kolejny etap realizacji-wyboru dostawcy okrętowego systemu dowodzenia i kierowania ogniem:
https://www.defmin.fi/en/topical/press_ ... 588_m=8547

I taka ciekawostka, nawet w Chorwacji potrafią budować okręty (i to szybko, umowa została podpisana w 2014 roku). Zostanie uzbrojony w 30-mm armatę automatyczną, dwa nkm 12.7 mm i 4 wyrzutnie przeciwlotnicze krótkiego zasięgu systemu MANPAD:
http://www.brodosplit.hr/eng/tabid/3061 ... essel.aspx
http://navaltoday.com/2017/06/07/croati ... ol-vessel/
http://www.total-croatia-news.com/busin ... n-16-years
analityk
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 982
Dołączył(a): 10 kwi 2011, o 16:22

Re: Modernizacja PMW do 2030 roku

Postprzez oskarm » 18 cze 2017, o 20:21

Albo tylko ktos, kto przeczytal teksty Szatkowskiego.

Takie okreciki to nasze tez bez problemu wybuduja. Zasadnicze pytanie: tylko po co? Dla strazy granicznej ok, ale dla MW to strata etatow i kasy.
oskarm
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 1881
Dołączył(a): 12 maja 2006, o 15:47
Lokalizacja: 3miasto

Re: Modernizacja PMW do 2030 roku

Postprzez Duckingman » 20 cze 2017, o 15:23

W końcu podpisano umowę z Remontową Shipbulding na budowę holowników.

http://iu.wp.mil.pl/aktualnosci.aktualnosc.237.0.html
Duckingman
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 325
Dołączył(a): 3 sty 2016, o 21:48

Re: Modernizacja PMW do 2030 roku

Postprzez futszak » 20 cze 2017, o 22:50

Dr Jacek Bartosiak m.in. w kontekście Bałtyku, jego otoczenia, teatru działań i znaczenia na wypadek konfliktu wobec aktualnych technologii antydostępowych, od 14ej minuty :
https://www.youtube.com/watch?v=ULxvZb7oyDM
Jeśli ośrodki analityczne mają takie wnioski to ja bym na wielkie inwestycje w MW nie liczył.
futszak
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 380
Dołączył(a): 27 wrz 2015, o 19:06

Re: Modernizacja PMW do 2030 roku

Postprzez analityk » 22 cze 2017, o 10:50

Ilościowo to już teraz modernizacja marynarki wojennej wygląda całkiem dobrze: 6 holowników, 4 motorówki hydrograficzne, bardzo możliwe, że będzie większa liczba niszczycieli min projektu 258. Na początek dwa kolejne okręty (1+2+2), docelowo ...?
Może należy podpowiedzieć MON, że w ramach rozwijania zdolności minowych ("mine warfare capabilities against baltic enemies" :D ) można zbudować kilka stawiaczy min? Jeśli "Kraby" z Korei Południowej, to i te jednostki pływające można zamówić w tym państwie.
http://www.defenseworld.net/news/19531#.WUuBp2i4bDc
http://www.janes.com/article/71328/sout ... -minelayer

Stracona już bezpowrotnie szansa na okręt transportowy (ekspedycyjny, słowo obecnie w marynarce de passé). Adaptować projekt budowanego promu dla PZB na potrzeby marynarki wojennej. Prom będzie miał długość 202,4 m i szerokość 30,8 m. Przy zanurzeniu projektowym (6,3 m) będzie osiągał prędkość 18 węzłów. Nowa jednostka pomieści na swoim pokładzie 70 osób załogi oraz 400 pasażerów (żołnierzy):
http://www.portalmorski.pl/stocznie-sta ... mu-dla-pzb
http://www.prk24.pl/29400772/nowy-prom- ... baltyckiej
Ważne zdanie: "Wiek graniczny dla eksploatacji promów wynosi 35 lat - po przekroczeniu tego wieku jednostki powinny zostać wycofane z użytku. W skali globalnej średnia wieku promów wynosi około 28 lat. " Dla każdej jednostki pływającej jest określony graniczny czas użytkowania.

Tymczasem w marynarce polskiej-50 lat minęło jak jeden dzień (galeria zdjęć):
http://www.glosgdyni.pl/index.php/z-gdy ... na-bandera
Niedawno obchodzono jubileusz 41 lat wytrwalej służby dla ojczyzny:
http://3fo.wp.mil.pl/pl/1_656.html
Takich rocznic będzie w najbliższym czasie więcej... Niestety...
analityk
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 982
Dołączył(a): 10 kwi 2011, o 16:22

Re: Modernizacja PMW do 2030 roku

Postprzez Duckingman » 22 cze 2017, o 11:14

Nie porównuj wieku granicznego dla eksploatacji cywilnej jednostki służącej do przewozu pasażerów do konstrukcji wojskowej. Wiek graniczny eksploatacji autokaru też jest ździebka krótszy od średniego wieku czołgu Leopard2, a jakoś nikt na żyletki ich nie wysyła. W wielu marynarkach (również tych najpotężniejszych) służą okręty starsze od naszych Kobbenów i niszczycieli min projektu 206FM (które zresztą przeszły gruntowne modernizacje włącznie z przebudową). Nie wiek, ale zdolności świadczą o przydatności okrętu.
Duckingman
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 325
Dołączył(a): 3 sty 2016, o 21:48

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Marynarka wojenna

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość