Sto lat minęło

... od zarania, aż po drugą wojnę światową.

Sto lat minęło

Postprzez michqq » 29 lip 2014, o 03:30

28 lipca 1914 roku zaczęła wybuchać Pierwsza Światowa.

Po zamordowaniu arcyksięcia Ferdynanda rząd wiedeński przedstawił Serbii ultimatum.
Ultimatum było źle pomyślane i nie do spełnienia, ponieważ oznaczałoby zrzeczenie się przez Serbie suwerenności.
Przede wszystkim domagano się przeprowadzenia na terenie Serbii austriackiego śledztwa które ustaliłoby przebieg zamachu.

Skad my to znamy, prawda.
Serbia odmówiła, stąd 28 lipca Austro-Węgry wypowiedziały Serbii wojnę.

Dalej:

"Już wkrótce, jak się okazało politycy w Wiedniu i Berlinie grubo się mylili co do oceny sytuacji międzynarodowej. Za Serbią wstawiła się Rosja, która w żaden sposób nie mogła dopuścić, aby to niewielkie państwo na Bałkanach zostało unicestwione przez Austro-Węgry i jego sojusznika – Niemcy. Brak reakcji nie tylko umocniłby oba te państwa w Europie oraz w swojej świadomości o swej bezkarności, ale skompromitowałyby cara wśród innych narodów bałkańskich liczących na autonomię lub wolność. Car nie chcąc dopuścić do takiego stanu rzeczy 29 lipca nakazał częściową mobilizację w Rosji, zaś 30 lipca mobilizację powszechną. Na wiadomość o tym Niemcy wystosowały ultimatum do cara, domagając się odwołania mobilizacji. Car gdyby to zrobił również skompromitowałby się w oczach Europy. Brak odpowiedzi oznaczał dla Niemców „Casus belli”. 1 sierpnia Niemcy wypowiedziały wojnę Rosji. To pociągnęło wkrótce za sobą kolejne konflikty. Rosja związana sojuszem z Francją i Wielką Brytanią nie pozostała sama. Austro-Węgry związane z Niemcami traktatem również włączyły się w wojnę.
2 sierpnia poseł niemiecki w Brukseli wręczył rządowi belgijskiemu ultimatum z żądaniem zgody na przemarsz przez Belgię wojsk niemieckich. Dzień później, 3 sierpnia Niemcy wypowiedziały wojnę Francji, a w nocy z 3 na 4 sierpnia wojska niemieckie przekroczyły granicę belgijską, rozpoczynając tym samym wojnę z Francją i Wielką Brytanią, która wobec pogwałcenia neutralności Belgii i w obawie przed pozostawieniem samej sobie Francji, 4 sierpnia zdecydowała się wypowiedzieć wojnę Niemcom."

Jak podaje zgrabnie blog:

http://mojhistorycznyblog.blog.pl/2014/ ... -swiatowa/

To tak a propos sytuacji na Ukrainie.
Nikt nie chce kolejnej wojny światowej, nikt nie chce eskalacji w wyniku której "duże kraje" zaczną do siebie strzelać.
Konflikt ukraiński się zakończy, a po jego zakończeniu ustali się jakiś modus vivendi pomiędzy krajami.
Duże kraje mają nadzieję, że będzie to jakaś forma pokoju, a nie Zimnej Wojny.
Rosja ma duże szanse że jej się uda, w tej "grze w tchórza" bo nie chce skręcać, a większość polityków na świecie uważa, że to zrozumiałe, ponieważ podział ziemi i narodów pomiedzy eksrepublikami ZSRR nie jest wart wojny światowej.
Niech tam jedne ruskie z drugimi ruskimi się biją jak już koniecznie chcą, kto by tam wkładał palce między drzwi.
michqq
michqq
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 447
Dołączył(a): 23 lip 2010, o 18:53

Powrót do Konflikty do 1939 roku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość