Afganistan 1979-1988

Dział poświęcony Zimnej Wojnie, "oficjalnie rozpoczętej" przemówieniem Churchilla, a faktycznie zakończonej wraz z upadkiem ZSRR i Układu Warszawskiego.

Afganistan 1979-1988

Postprzez akooo » 8 lut 2008, o 16:25

Hej co myślicie o sowieckiej inwazju na Afganistan w 1979r?? Ja osobiście uważam że dla państwa jakim jest Afganistan komunizm był by najlepszym rozwiazaniem ich problemów ponieważ stałby się bardziej nowoczesny i zanikła by tam wiara w Islam. Z drugiej strony to dzięki Afgańcom uwolniliśmy się z sowieckiej strefy wpływów. Moje poprzednie posty moze dawały do zrozumienia ze jestem komunista ale powiem jeszcze raz ze nim nie jestem tylko uwazam że za PRL nie było tak źle i to tyle. Wracając do Afganistanu, jak myślicie czy gdyby nie CIA to sowietom udało by się pokonać islamskich bojowników. AHA błagam nie rozmawiajmy juz o PRL!!!!!!!!!!!!! błagam was
akooo
phpBB ZBANOWANY

Postprzez Badluck13 » 8 lut 2008, o 16:42

zanikła by tam wiara w Islam

Zaniknąć może wiara w Allaha a nie w islam, który jest w wiarą w Allaha.

komunizm był by najlepszym rozwiazaniem ich problemów ponieważ stałby się bardziej nowoczesny

Nie ma to jak uszczęśliwiać kogoś na siłę. Czy Afgańczycy narzekali na swoje średniowieczne państewko? Myślę że około miliona ofiar wolałoby jednak średniowiecze niz grób.
Zalatuje mi to takim krzewieniem cywilizacji w Niemieckim stylu. Oni też nieśli nam nowoczesność i kulture by wyzwolić nas od barbażyństwa. A 6 milionów naszych rodaków zostało wyzwolonych całkowicie z naszego zacofania.
Dorośnij, wtedy pogadamy.
Рабiв до Раю не пускають
Badluck13
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez R. v Gelerth » 8 lut 2008, o 17:29

A co mozna o Afganie powiedzieć?? Przyszli ruskie pobili sie z mudżahedinami i dostali w dupę. Tam paradoksalnie komuniści dość długo się utrzymali przy włądzy tocząc wojnę bo do 1992 roku kiedy to dzielni Afgańscy wieśniacy krzycząc Allach Akbar weszli do Kabulu.
Wracając do Afganistanu, jak myślicie czy gdyby nie CIA to sowietom udało by się pokonać islamskich bojowników.

Nie nie udałoby się. Zwłaszcza jeśli patrzeć ile % kontrolowali państwa "radzieccy".
Nazywam się Saul Tigh. Jestem oficerem kolonialnej floty. Kimkolwiek innym jestem, cokolwiek innego to znaczy, jestem tym kim chce być. I jeśli dziś umrę to umrę tym kim chce być.
Jest taktycznie.
Státní bezpečnost.
R. v Gelerth
Moderator
Moderator

Postprzez Jastreb » 8 lut 2008, o 22:59

zanikła by tam wiara w Islam.

Jedyną jak dla mnie pozytywną stroną tego byłby zanik organizacji terrorystycznych (brak fanatyków religijnych).

Natomiast do Islamu jako takiego, nic nie mam.
Podobnie jak do innych religii tego świata.
Jastreb
Użytkownicy
Użytkownicy

Re: Afganistan 1979-1988

Postprzez mattin » 9 lut 2008, o 00:41

[quote=""akooo""]Ja osobiście uważam że dla państwa jakim jest Afganistan
komunizm był by najlepszym rozwiazaniem ich problemów ponieważ stałby się bardziej nowoczesny i zanikła by tam wiara w Islam.[/quote]
No jasne tak jak u nas przez 50 lat komuny zanikła wiara katolicka. A oczywiście komunizm był by najlepszym rozwiązaniem ich problemów a mówiąc prościej z czasem rozwiązał by problem Afgańczyków jako takich.

Wracając do Afganistanu, jak myślicie czy gdyby nie CIA to sowietom udało by się pokonać islamskich bojowników

Raczej nie najwięcej kasy na afgański dżihad dawały państwa islamskie z AS na czele, brak bezpośredniej pomocy CIA wiele by nie zmienił, może mniej sowieckich śmigłowców by spadło.
mattin
Użytkownicy
Użytkownicy

Re: Afganistan 1979-1988

Postprzez Żółć » 30 wrz 2019, o 08:15

Witam,
poszukuje informacji i opracowań o skali zaangażowania USA oraz państw Arabskich w konflikt w Afganistan-ZSRR. Jeżeli możliwe jest by ktoś coś podrzucił, to będę bardzo wdzięczny.
Żółć
Użytkownicy
Użytkownicy

Powrót do Zimna wojna 1947-1991