Stalin atakuje Europę, 1941 rok - military fiction ??

Dział poświęcony największemu i najkrwawszemu konfliktowi zbrojnemu XX wieku. Mimo ponad 70 lat od zakończenia drugiej wojny światowej, jej historia nadal fascynuje.

Postprzez Leśnik » 4 kwi 2006, o 09:24

Ooo dzień „M” – mój ulubiony temat 8)
A propos postu wyżej kolegi Tootenhamon, to:

a)Lisunow Li-2 nazwany wcześniej PS-84 produkowany był na licencji DOUGLAS DC-3, od początku 1939r., formalne przyjęcie do służby nastąpiło w 1940 r. (chociaż to akurat nic nie znaczy w realiach ZSRR, częste były przypadki używania sprzętu przed formalnym przyjęciem do służby)
b)faktem bezsprzecznym jest, ze wojska powietrzno-desantowe ZSRR były najpotężniejszymi na świecie, te 5 korpusów posiadanych w czerwcu 1941 (biorę pod uwagę tylko te „zapięte na ostatni guzik”), to było więcej niż posiadała cała reszta świata… :? .. (Niemcy 1-a dywizja plus mniejsze pododdziały, Brytole 1-a dywizja w organizacji, Polacy 1-a brygada w organizacji, USA –hmm nie pamiętam czy już zaczęli formować te swoje 82 i 101 DPD)

Tak ogólnie, to mam swoją teorie na temat operacji „Burza” vel Dnia „M”. Uważam, że samobójczy atak III Rzeszy 22.IV.1941 na ZSRR……. Ocalił zachodnią cywilizacje przed komunizmem :!: :!: Oczywiście Hitler był także zbrodniarzem i zasłużył w całą pewnością na swój koniec, ale żeby sprawiedliwości było zadość, to obok spalonych zwłok Hitlera pod Reichstagiem, powinny leżeć spalone zwłoki Stalina :!:
To który był większym zbrodniarzem, zostawiam profesjonalnym historykom, w moim prywatnym przypadku są egzekwo; z około 40 osób w rodzinie II wojnę światową, przeżyły 4 osoby, resztę zabili naziści i komuniści prawie po połowie :x
Pozdrawiam z należytym szacunkiem.
Leśnik
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Michał Gajzler » 4 kwi 2006, o 09:24

[quote=""tootenhamon""]Lisunowy Li-2 były produkowane w ZSRR na licencji Lockhead'a [/quote]
Będę gryzł. Douglasa a nie Lockheed'a.
Edit: Leśnik był szybszy :wink:
Michał Gajzler
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez tootenhamon » 4 kwi 2006, o 14:46

Mea culpa... Prawda, ale lockhead też coś chyba budował transportowego wtedy... Albo mi się coś pomyliło znowu...
\"Nie dbam o to, czy kraje sąsiadujące z Rosją zostaną skomunizowane\"

F. D. Roosvelt
tootenhamon
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Michał Gajzler » 4 kwi 2006, o 22:09

Electra i Super Electra, ale to jednak mniejszy kaliber, choć o zamówienia linii lotniczych L i D ze sobą konkurowały mocno. Poza tym transportowa wesja tej ostatniej czyli Lodestar (inne mutacje o przeznaczeniu cokolwiek bardziej bojowym pomijam). W produkcji od 1940. Ale pomylić L z D to jednak niezłe osiągnięcie :wink: .
Michał Gajzler
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez tootenhamon » 4 kwi 2006, o 23:04

Aha. No właśnie, Lodestar. Holendrzy nimi dysponowali i chyba pomyliłem sylwetki (bez pytań jak)... Sory.

F. D. Roosvelt
tootenhamon
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Michał Gajzler » 4 kwi 2006, o 23:12

Owszem, dysponowali. W grudniu 1941 było tego 10 sztuk w Holenderskich Indiach Wschodnich. Ile mieli tego w sumie, nie wiem, ale faktycznie mieli.
Michał Gajzler
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez mac76 » 11 kwi 2006, o 10:27

Kilka zdjęć, niezrealizowanych projektów radzieckich czołgów, nazwijmy je powietrzno-desantowych (wszystkie z lat 30-tych):
pojazd określany jako MAS-1:

Obrazek
niezrealizowany wariant BT-7:
Obrazek
Obrazek

podobno to zdjęcie "standardowego" BT i samolotu TB-3 to też makieta:
Obrazek

Znalazłem jeszcze fotki, podwieszonych pod kadłub pojedynczych tankietek T-27 i wozów T-37...ale z jakiegoś powodu nie znalazły się na mojej dyskietce.
Szukasz informacji z MSPO i nie tylko? Zajrzyj: dziennikzbrojny.pl
mac76
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Koniu » 11 kwi 2006, o 17:45

troszke off topic ale nie MOZEMY ZAPOMNIEĆ O ROSYJSKIEJ PARTYZANTCE :) http://skill.ru/artwork/121182.shtml

Ps. Trzeba przyznać ze fantazje i talent autor ma :d
Koniu
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Leśnik » 12 kwi 2006, o 07:32

Szarżujący niedźwiedź plus Kałach plus samogon :shock:
Zaje… fajne…. :lol: :!:
Leśnik
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez 1234 » 8 maja 2006, o 17:31

a)Lisunow Li-2 nazwany wcześniej PS-84 produkowany był na licencji DOUGLAS DC-3, od początku 1939r., formalne przyjęcie do służby nastąpiło w 1940 r. (chociaż to akurat nic nie znaczy w realiach ZSRR, częste były przypadki używania sprzętu przed formalnym przyjęciem do służby)

Dowcip polega na tym, że te samoloty zbyt wiele nie mogły. Ich historia w WWS (a raczej Aerofłocie) zaczyna się, gdy w 1936 roku wyjechała do USA delegacja mająca zakupić licencję na ten samolot . Sfinalizowano ją w 1937 roku wraz z zakupienie 20 seryjnych egzemplarzy DC3 i 2 w częściach które miały posłużyć za wzorce licencyjne . W ZSRR przeliczono wszystko na skalę metryczną i uwzględniono zastosowanie materiałów z ZSRR .W połowie 1938 roku rozpoczęto przygotowania do rozpoczęcia produkcji w zakładach nr. 84 w Chimkach pod Moskwą .Pierwsze samoloty zostały tam wyprodukowane w 1939 roku . Maszyna nazywała się wtedy PS-84 ( PS- pasażirskij samoljet , 84 - nr. zakładu ) . Większość wyprodukowanych na początku maszyn trafiło do lotnictwa cywilnego . Do czerwca 41 w Areofłocie służyły 72 ( słownie : siedemdziesiąt dwa ) samoloty. Nazwa Li2 nadana została w 1942 roku . Samoloty miesiły 26 ludzi + załoga. Zaiste, ogromna siła.
b)faktem bezsprzecznym jest, ze wojska powietrzno-desantowe ZSRR były najpotężniejszymi na świecie, te 5 korpusów posiadanych w czerwcu 1941 (biorę pod uwagę tylko te „zapięte na ostatni guzik”), to było więcej niż posiadała cała reszta świata… :? .. (Niemcy 1-a dywizja plus mniejsze pododdziały, Brytole 1-a dywizja w organizacji, Polacy 1-a brygada w organizacji, USA –hmm nie pamiętam czy już zaczęli formować te swoje 82 i 101 DPD)

To może coś od prawdziwego fachowca: S.Zaloga "Berety z gwiazdami. Radzieckie wojska powietrznodesantowe"
Cytat ze strony 26 :
"W chwili wybuchu wojny siły WDW znajdowały się w stanie kompletnego nieładu. Wiosenny pobór 1941 roku przyniósł jednostkom pwietrznodesantowym falę świeżych rekrutów, ale bez żadnego przeszkolenia bojowego, a tylko nieliczni mieli za sobą szkolenie spadochronowe w klubach sportowych Osoawiachimiu. "

Czyli gdy sformujemy 5 korpusów piechoty i nazwiemy je spoadochronowymi, to nadal będą to jednostki piechoty (zwłaszcza, że chyba na paralotniach musieliby się desantować)
1234
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez tootenhamon » 8 maja 2006, o 17:38

Eee, nie wiem, skąd wytrzasnąłeś te dane, ale Lisunowów Li-2 było wyprodukowanych ponad 6.000... Zapodaj się może źródłem tych sensacji...

F. D. Roosvelt
tootenhamon
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez 1234 » 8 maja 2006, o 17:46

[quote=""tootenhamon""]Eee, nie wiem, skąd wytrzasnąłeś te dane, ale Lisunowów Li-2 było wyprodukowanych ponad 6.000... Zapodaj się może źródłem tych sensacji...[/quote]
I owszem. Do 1954 roku bodajże.
1234
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Leśnik » 9 maja 2006, o 07:54

A o TB-3 z których np. odbył się desant nad Kijowem (ćwiczenia w bodajże 1934), to kolega 1234 zapomniał ?? Wiem, ze to były bombowce ale była też wersja transportowa, z bombowców też z sukcesem „zrzucano” skoczków. No i nie zapominajmy o … szybowcach.. chociaż wtedy to już nie są skoczkowie spadochronowi a piechota szybowcowa…..
Co do poziomu i WIELKOŚCI szkolenia spadochronowego w ZSRR to…. tak z pamięci to kojarzę około 1 miliona wyszkolonych spadochroniarzy :!: (właśnie w Osoawiachimie), źródło podam jutro gdyż w pracy nie mam książek….

Co do pana S.Zalogi :? to… w kwestiach wschodnich wielokrotnie pisał bzd… khm... może lepiej powiedzieć, że nie rozumie specyfiki wschodniej europy jej realiów i wieloznaczności…. vide ROA….. Co do poboru z wiosny 1941….to dlaczego (może tak wygodniej) autor zapomniał o poborach z jesieni 1939 (ustawa uchwalona przez Radę Najwyższą 1.IX.1939) i późniejszych…. Rekruci z wiosny 1941 też nie byli tacy zieloni gdyż przeszli wszechstronne przeszkolenie tak spadochronowe jak i wojskowe (biegi, strzelanie, orientacja w terenie tip) w ….Osoawiachimie
Leśnik
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez 1234 » 9 maja 2006, o 21:22

A o TB-3 z których np. odbył się desant nad Kijowem (ćwiczenia w bodajże 1934), to kolega 1234 zapomniał ?? Wiem, ze to były bombowce ale była też wersja transportowa, z bombowców też z sukcesem „zrzucano” skoczków.

uohohohoho... To chodzi o to coś, z którego trzeba było poginać po skrzydle aby zeskoczyć? Szczyt techniki,
No i nie zapominajmy o … szybowcach..

całe 100. I nie zapominajmy, że to wyrób jednorazowego użytku (TB-3 w tym okresie zasadniczo też)

I przypominam, że podczas desantowania trzech DPDes w Normandi wykorzystano 2395 samolotów i 1047 szybowców .
1234
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Leśnik » 10 maja 2006, o 06:54

A ile maszyn użyto do desantu pod Wiaźmą……???
Leśnik
Użytkownicy
Użytkownicy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Druga wojna światowa 1939-1945