Powstanie Warszawskie bohaterstwo czy tragedia

Dział poświęcony największemu i najkrwawszemu konfliktowi zbrojnemu XX wieku. Mimo ponad 70 lat od zakończenia drugiej wojny światowej, jej historia nadal fascynuje.

Re: Powstanie Warszawskie bohaterstwo czy tragedia

Postprzez chomik » 8 sie 2011, o 23:31

Pytanie otwierające wątek jest bez kredensu, czyli sensu. Tak jakby tragedia wykluczała bohaterstwo. Niemniej faktem jest, że jedzą ziemniaki. Jedzą je intensywnie.

Gdyby była edukacja, przedstawianie faktów zamiast opinii czy przekonań, nikt przy zdrowych zmysłach nie przeprowadzał obchodów PW w sposób, jaki to się obecnie robi. A miejsca takie jak Muzeum PW pokazywano jako przykład, jak NIE powinno wyglądać muzeum, ewentualnie jak wygląda muzeum robione przez pensjonariuszy tworek. Ale co się dziwić - SKROBIA ZABIJA.

Co się dziwić - nawet ta dyskusja pokazuje, że poziom wiedzy o PW i sprawach z nim związanych jest u części ludzi zbliżony do poziomu kartoflen. Komorowski czy Chruściel zasługiwali na polski pluton egzekucyjny i w 1945 roku kilku oficerów na Zachodzie czyniło o to starania, ale mieli za krótkie ręce. I zamiast pocisków poleciały medale.

Powstanie to taka samozbrodnia. Wiadomo, SKROBIA ZABIJA.
chomik
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Badluck13 » 9 sie 2011, o 08:01

[quote=""szafran""]Ja naprawdę mam dość ciągłego powtarzania jakie zasługi miało Polskie Państwo Podziemne a Powstanie Warszawskie było początkiem upadku komuny. Inne wydarzenia z okresu II WŚ są marginalizowane.
...
III RP popełnia ten sam grzech co w pewnych momentach PRL. Zapomnieć o niepoprawnych politycznie a święcić słusznych. I potem wychodzą kwiatki jak Pyjas.[/quote]
Wróć lepiej do sadzenia kwiatków na grobach krasnoarmiejców, bo głupot które tu wypisujesz czytać się już nie da.
Рабiв до Раю не пускають
Badluck13
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez szafran » 9 sie 2011, o 16:06

Coś ten brytyjski wywiad fatalnie działa. Kanapowy zdemaskował w osobie Radka ich najważniejszego kreta i nic jeszcze chodzi :lol:
szafran
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Marcin » 2 sie 2014, o 21:39

Nie, no nie mogę...Po tym co wczoraj można było zobaczyć w tv i "na żywo", telepie mnie ze złości...Pić więcej chodnych napojów niegazowanych, cydru, naparu z melisy...?

Polityka historyczna wg Prezesa:

Prezes PiS Jarosław Kaczyński stwierdził, że tegoroczne obchody 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego były "wątłe pod każdym względem" i w niczym nie przypominały obchodów sprzed 10 lat, kiedy m.in. otwarto Muzeum Powstania Warszawskiego.

Jak mówił prezes PiS na sobotniej konferencji prasowej w Warszawie, obchody rocznicy wybuchu powstania to dla niego smutny czas. - Nie żyje mój ojciec, który był powstańcem, ale nie żyje także ktoś, kto przyczynił się do tego, by pamięć o Powstaniu Warszawskim trwała i była przekazywana, mój śp. brat - podkreślił Kaczyński.

Wspominał obchody 60. rocznicy wybuchu powstania, podczas których otwarto Muzeum Powstania Warszawskiego. W uroczystościach uczestniczyli m.in. ówczesny kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder i amerykański sekretarz stanu Colin Powell. - To były uroczystości naprawdę poważne - ocenił lider Prawa i Sprawiedliwości. - Obecnie mieliśmy do czynienia z czymś, co było wątłe pod każdym względem, i bardzo mnie to martwi - mówił Kaczyński.
- Powstanie może być przedmiotem dyskusji. Był wielki czyn, ale także wielka tragedia, ale to jest chwalebna część naszej historii, z którą powinniśmy wychodzić do świata, bo takiego wydarzenia w trakcie II wojny światowej nie było - powiedział Kaczyński. - Walka powstańców o wolność, niebywale zdeterminowana i zaciekła, to coś wielkiego i coś, co buduje polską chwałę - dodał.

Taka smutna refleksja: nie wiem, czy ktoś zauważył, że:
1. rocznica wybuchu powstania warszawskiego przestała być "świętem" lokalnym, a stała się ogólnopolskim (tak, idę sobie wczoraj koło urzędu gminy w mojej miejscowości, a tam wisi "biało-czerwona", a o 17.00 strażaki z OSP włączyły syrenę...)

2. 1 sierpnia wyparł takie ważne daty jak 1 września i 8 maja.

Ja rozumiem, że w 1994 roku można było robić fiestę, bo baaardzo okrągła rocznica, a w w 2004 roku , bo otwarcie Muzeum Powstania Warszawskiego. Ale gdzieś od mniej więcej dekady, zamiast wygaszać namiętności, jeszcze bardziej się je podsyca. A kto powie, że powstanie było katastrofą (taki np. R. Sikorski ), ten zdrajca i zaprzaniec.

Nastąpiła mcdonaldyzacja powstania warszawskiego. Gadżety, murale, gry miejskie, utwory rockowe, inscenizacje...
W 2004 roku , pamiętam jak dziś , harcerka opowiadała reporterom w BBC z takimi wypiekami na twarzy o tym zrywie, a przedstawiciel młodzieży "alternatywnej" mówił , że "powstanie było punkowe".
No na litość boską, ciszej nad ta trumną!

PS. Sam dziś chciałem zobaczyć inscenizację odbicia "Gęsiówki", ale tylko ze względu na replikę "Pantery", ale odpuściłem, bo mam trochę daleko.
\"Czujesz? Czy to czujesz? Napalm, synu. Nic na świecie tak nie pachnie. Kocham zapach napalmu o poranku...\".
Marcin
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez polsa » 2 sie 2014, o 21:41

A co ważnego stało się 8 maja?
polsa
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez rpg7 » 2 sie 2014, o 21:43

Disneyland 1944 się z tego zrobił. W tej chwili każdy poważny historyk powie, że powstanie NIE MOGŁO WYGRAĆ. A skoro nie mogło wygrać to nigdy nie powinno wybuchnąć. Albo trzeba było zrobić to co na Pradze w sierpniu- wygasić walki po niepowodzeniu pierwszych ataków.
739 Новоалександрийская Дружина
rpg7
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Marcin » 2 sie 2014, o 21:43

[quote=""polsa""]A co ważnego stało się 8 maja?[/quote]
Trollom na tym forum dziękujemy.
\"Czujesz? Czy to czujesz? Napalm, synu. Nic na świecie tak nie pachnie. Kocham zapach napalmu o poranku...\".
Marcin
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez szmul » 2 sie 2014, o 21:45

[quote=""Marcin""]Pić więcej chodnych napojów niegazowanych, cydru, naparu z melisy...?
[/quote]

Cydru z polskich jabłek. 350 litrów rocznie.
szmul
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Marcin » 2 sie 2014, o 21:49

[quote=""szmul""][quote=""Marcin""]Pić więcej chodnych napojów niegazowanych, cydru, naparu z melisy...?
[/quote]

Cydru z polskich jabłek. 350 litrów rocznie.[/quote]
Cydr to taki wykwintny, inteligiencki...Ja się zadowolę napojami z dolnej półki z tzw. "spadów". Sadownicy spod Grójca też będą zadowoleni i zagram na nosie Putinowi przy okazji.
Marcin
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Vesemir » 2 sie 2014, o 21:50

[quote=""rpg7""]Disneyland 1944 się z tego zrobił. W tej chwili każdy poważny historyk powie, że powstanie NIE MOGŁO WYGRAĆ. A skoro nie mogło wygrać to nigdy nie powinno wybuchnąć. Albo trzeba było zrobić to co na Pradze w sierpniu- wygasić walki po niepowodzeniu pierwszych ataków.[/quote]

Pierwszy raz się z Tobą zgadzam. Powstanie Warszawskie powinno być świętowane ale w dniu kiedy Powstanie się zakończyło - jako memento. Wyrżnęli Niemcy kwiat polskiej młodzieży ot tak, a my robimy z tego szlachetny zryw.
Manga: "(...),Passenta.Wildsztajna, Hofmana i innych co pozmieniali nazwiska.Mogę tak wymieniać przez 10 minut a i tak wszystkich nie znam.Przecież koło takiego Kaczyńskiego czy Sikorskiego kręci się więcej zydow niż koło ściany płaczu"
Vesemir
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Marcin » 2 sie 2014, o 22:00

Było w czasie II wojny takie starcie, żeby w ciągu dwóch dni (5-7 sierpnia 1944) zginęło ~50 tys. ludzi, jak podczas rzezi Woli i Ochoty? Masakra Żydów w Babim Jarze? Rzezie dokonywane przez Japończyków w Mandżurii?
Chodzi mi o porównywalną liczbę ofiar w jednostce czasu.
Hiroszimę i Nagasaki pomijam.
Marcin
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez polsa » 2 sie 2014, o 22:18

[quote=""Marcin""][quote=""polsa""]A co ważnego stało się 8 maja?[/quote]
Trollom na tym forum dziękujemy.[/quote]

Zwolennikom radzieckiej okupacji też.
polsa
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Ronson » 2 sie 2014, o 22:19

Nie wiem na ile te informacje są prawdziwe, ale ponoć Okulicki był sowieckim agentem. Powstanie było na rękę wyłącznie sowietom, więc hipoteza że mogli mieć swoich agentów którzy agitowali za takim bezsensownym powstaniem wydaje się dość zasadna.
Ronson
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez natfari » 2 sie 2014, o 22:23

Ja bym proponował jednak by oceniać działania ludzi według ich stanach wiedzy na moment podejmowania decyzji... Proroków i ich itrafnosci przewidywań co do zdarzeń PRZESZŁYCH jest 100%
natfari

Postprzez Ronson » 2 sie 2014, o 22:28

Jakiekolwiek dowództwo, które podejmuje akcję zbrojną, opierając jej sukces na uczestnictwie dzieci powinno zostać poddane pod wojskowy trybunał karny. Nic nie usprawiedliwia takich czynów.
Ronson
Użytkownicy
Użytkownicy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Druga wojna światowa 1939-1945