Strona 1 z 1

Dlaczego Amerykanie nie poszli dalej?

PostNapisane: 8 kwi 2010, o 13:36
przez Smith
Po ofensywie Tet w 1968 roku siły Wietkongu oraz Armii Ludowej Wietnamu były praktycznie całkowicie zniszczone a niedobitki były w rozsypce.Zastanawia mnie to dlaczego US Army nie przeprowadziło ofensywy na Hanoi.
Gdyby sie zastanowić to przecież w ofensywie można byłoby użyć tylko oddziałów Wietnamskich które były liczne (przeszło milion chłopa).
Czy w Waszyngtonie aż tak bali sie Moskwy że zrezygnowano z takiej szansy? Po objeciu władzy przez Breżniewa zimna wojna przygasła i chyba w Waszyngtonie nie myślano że Moskwa wystrzeli głowice przez jakiś Wietnam. Zrujnowane Chiny prawdopodobnie też by znacząco nie zareagowały gdyż ofensywa na Wietnam i pewna przegrana oznaczałaby upadek samego Chińskiego czerwonego "imperium". W dodatku Mao nie zdecydowałby sie chyba na otwartą wrogość z nastepnym supermocarstwem.

PostNapisane: 8 kwi 2010, o 14:32
przez Kirisse
A dlaczego Komunizm w Chinach miałby upaść? Olbrzymie straty w Korei jakoś nie doprowadziły do upadku.

PostNapisane: 8 kwi 2010, o 14:47
przez Smith
A dlaczego Komunizm w Chinach miałby upaść? Olbrzymie straty w Korei jakoś nie doprowadziły do upadku.

Jednak komunizm w latach 50 był świeży w Chinach. Odnotowano pewien wzrost gospodarczy w porównaniu z lat wojny domowej plus edukacja,no i wojne w Korei można byłoby uznać od biedy za wygraną przez komunistów.
W 1968 roku Chiny były zrujnowane wielkim skokiem,bombą atomową,rewolucją kulturalną i oczywiście zbrojeniami. Chiny miały liczną armie wyposażoną w dużą liczbe samolotów i czołgów jednak były to konstrukcje bardzo mierne nie dorównujące pod żadnym wzgledem konstrukcjom radzieckim i amerykańskim. Może i sam komunizm by nie upadł ale zapewne ekipa Mao zostałaby odsunieta od władzy.

Re: Dlaczego Amerykanie nie poszli dalej?

PostNapisane: 8 kwi 2010, o 17:15
przez R. v Gelerth
[quote=""Smith""](...)Gdyby sie zastanowić to przecież w ofensywie można byłoby użyć tylko oddziałów Wietnamskich które były liczne (przeszło milion chłopa).(...)[/quote]
Słabo uzbrojonych, z brakiem większej ilości broni ciężkiej. W Hue Amerykanie zostawili Wietnamczykom atakowanie prestiżowego punktu jakim była Cytadela wraz z pałacem cesarskim, a i tak musieli po wyczyszczeniu swojego kawałka tortu pomóc w zdobywaniu tego czego sojusznicy nie zdołali wyczyścić.

Inna sprawa ze w Wietnamie nie toczyła sie wojna. Amerykanie brali udział w "interwencji policyjnej".

PostNapisane: 8 kwi 2010, o 18:55
przez Smith
Słabo uzbrojonych, z brakiem większej ilości broni ciężkiej. W Hue Amerykanie zostawili Wietnamczykom atakowanie prestiżowego punktu jakim była Cytadela wraz z pałacem cesarskim, a i tak musieli po wyczyszczeniu swojego kawałka tortu pomóc w zdobywaniu tego czego sojusznicy nie zdołali wyczyścić.

Masz racje jednak podczas Ofensywy Tet Wietnamskie wojsko po raz pierwszy pokazało że i ono potrafi sie bić.Przed Tet-em Wietnamscy żołnierze znani byli z budowy "dzielnic czerwonych latarni" dla swoich jankeskich sojuszników oraz z tego że było to takie wojsko "na doczepke" do wojsk amerykańskich biorących udział w jakichś operacjach. Jednak po ofensywie Tet gdy zaczeto głośno mówić o wietnamizacji to z za oceanu przysyłano Huey-e prosto z igły oraz wymieniono inny stary Francuski sprzet na nowy-Amerykański. W 1972 roku ARVN było już jedną z najwiekszych i najnowocześniejszych armii w Azji.

Gdyby w 1968 roku dozbroić wojska Wietnamskie oraz dać im wsparcie USAF to Wietnamczycy mogliby przeprowadzić skuteczną ofensywe przeciwko wyczerpanym i rozbitym komunistom.Gdyby znikło zaplecze na północy to partyzantka by sie wypaliła doszczetnie (oczywiście razem z Wietkongiem kleske ponieśliby Czerwoni Khmerzy i Pathet Lao) gdyż północ była jej podstawowym i głównym filarem a nie ludność południa jak to sie błednie u nas zakłada.

Re: Dlaczego Amerykanie nie poszli dalej?

PostNapisane: 31 maja 2010, o 15:24
przez Grzegorz66
[quote=""Smith""]Po ofensywie Tet w 1968 roku siły Wietkongu oraz Armii Ludowej Wietnamu były praktycznie całkowicie zniszczone a niedobitki były w rozsypce.Zastanawia mnie to dlaczego US Army nie przeprowadziło ofensywy na Hanoi.
[/quote]
Odpowiedź jest prosta. Chiny zagroziły USA że wypadku wkroczenia US Army na teren Wietnamu Północnego włączą się do wojny, tak jak zrobiły w czasie wojny w Korei. Mimo zacofania Chińskiej armii rezultat takiego starcia byłby trudny do przewidzenia.

PostNapisane: 31 maja 2010, o 19:41
przez Ronson
Chiny i tak sporo pomogły północnemu wietnamowi, nie tylko w czasie wojny ale też wcześniej. Pomoc militarna była oczywiście wielkim ciosem dla amerykanów, ale bezpośrednie się zaangażowanie byłoby zdecydowanie nie do przyjęcia przez strategów z DoD.