Wyzwolenie 44/45

Dział poświęcony największemu i najkrwawszemu konfliktowi zbrojnemu XX wieku. Mimo ponad 70 lat od zakończenia drugiej wojny światowej, jej historia nadal fascynuje.

Wyzwolenie 44/45

Postprzez akooo » 30 sty 2008, o 09:10

Co sądzicie o wyzwalaniu ziem Polskich z pod okupacji niemieckiej w 1944 i 1945r przez armie czerwoną?? Ostatnio mówi sie o wyburzaniu pomników rzołnierzy sowieckich, ja osobiście nie zgadzam sie z tym i uwazam że pomniki powinny pozostać. Nikt zapewne niewie że na ziemiach polskich zgineło ok 500 000 żołnierzy rosykskich. Teraz opowiem wam coś co opowiadała mi moja babcia otóż podczas okupacji hitlerowskiej wioska rodzinna mojej babci przechodziła istne piekło. Opowiadała mi jak niemcy prowadzili masowe przesiedlenia (zamojszczyzna) w tym czasie moja babcia musiała uciekac po lasach z obcymi ludzmi uciekała tak kilka dni aż znaleźli sie prawie pod Lublinem. Moja babcia widziała egzekucje żydów gdy jechała z tatą na targ. Mówił jeszcze ze gdy niemcy przyjechali do wioski to strasznie się bała że moze się jej coś stać, mój dziadek uciekł z transportu do obozu koncentracyjnego dzięki atakowi sowieckich mysliwców. Moja babcia widziała gdy żołnieże wehrmachtu i ss uciekali w popłochu przed Acz i LWP wdedy wechrmaht był niesamowicie grzeczny i miły . Gdy później moja babcia zobaczyła mase radzieckich żołnierzy zchodzacych z okolicznego wzgórza nie mogła powstrzymać radości . Czerwonoarmiści z daleka krzyczeli ''zdrastwujtje tawariszcz'' opowiadała też ze cała wioska wybiegła im na spodkanie i wszyscy zaczeli płakać . Więc po jaka cholere chcą zniszczyć teraz pomniki bohaterów??? Jeszcze babcia opowiadała mi jak było przed wojna gdy pracowała na dwoże u pana ziemskiego. Musiała charować dzień i noc a w dni swięte uprawiać swoje pole . Panowie ziemscy natomiast podczas wojny bratali się z okupantem, moja babcia widziała jak oficerowie niemieccy przyjeżdzali tam na polowiania. Gdzie natomiast było AK gdy w mojej rodzinnej wiosce prowadzono egzekucje?? Byli blisko dworu przy panu ziemskim. Natomiast jedyną partyzantką jaka pomagała cywilom wiejskim była ARMIA LUDOWA. Więc jestem bardzo zasmucony gdy słysze złe słowa o żołnierzach LWP i Acz i o PRL. Mój dziadek za PRL dostał traktor + 10 h ziemi z pańskiego pola. Komunistyczna Polska wykształciła moich rodziców. Z II RP było by to niemożliwe.
akooo
phpBB ZBANOWANY

Postprzez asimo2 » 30 sty 2008, o 09:53

Wiesz co byłoby niemożliwe za II RP tego do końca nie wiadomo ponieważ istniała tylko 21 lat i nie wiadomo co byłoby gdyby nie wojna ( oczywiście zakładając, że Stalin nie zaatakuje Europy w latach 40 ). To po pierwsze a poza tym na ziemiach polskich zginęło ponad 600 tys żołnierzy AC a nie 500tys.
Pozdrawiam
Ostatnio edytowano 30 sty 2008, o 10:54 przez asimo2, łącznie edytowano 1 raz
asimo2
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez R. v Gelerth » 30 sty 2008, o 10:10

Po pierwsze: przemyśl treść postów.
Po drugie: przepuść je przez WORDA bo ortografia leży i kwiczy.
Po trzecie: stylistyka to istny koszmar.
Po czwarte: stosuj akapity bo naprawde źle sie czyta to co nabazgroliłeś.
Nazywam się Saul Tigh. Jestem oficerem kolonialnej floty. Kimkolwiek innym jestem, cokolwiek innego to znaczy, jestem tym kim chce być. I jeśli dziś umrę to umrę tym kim chce być.
Jest taktycznie.
Státní bezpečnost.
R. v Gelerth
Moderator
Moderator

Postprzez Adis » 30 sty 2008, o 15:18

Akoo po co założyłeś ten temat? Aby podzielić się z tym że AC jest extra AK to bandyci i kolaboranci a GL to wielka organizacja pomocy ludowej czasów okupacji?

Ja również nie popieram niszczenia pomników żołnierzy AC, no ale o co chodzi Ci z tym całym dalszym wywodem, gdzie AK i II RP jest taka bee?

PRL i ZSRR to nigdy nie były krainy miodem i mlekim płynące z mieszkającymi tam zadowolonymi ludźmi.
Ostatnio edytowano 30 sty 2008, o 18:39 przez Adis, łącznie edytowano 1 raz
PS1948
Adis
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez hamurabi » 30 sty 2008, o 18:13

A ja jestem za rozwalaniem pomników RKKA. Zginęło ich ponad 600 tyś w Polsce, to prawda, ale żołnierze Wehrmachtu też w Polsce ginęli...
Akooo żal mi twojej babci, ale wyobraź sobie że jest taka rzeka co się Bug nazywa i za tą rzeką żyły 60 lat temu babcie takie same jak twoja i one miały podobne przeżycia tylko że doznawały ich od cudownej RKKA.
Twój dziadek dostał traktor i 10h ziemi? A ja znam kilku ludzi których dziadkowie dostawali po mordzie i kary śmierci od wspaniałej bolszewickiej Polski.
Komunistyczna Polska wykształciła twoich rodziców? II RP by ich nie wykształciła? Masz tu rację. Jeśli twoi rodzice urodzili się po wojnie to II RP nie mogła ich wykształcić.
Dla mnie RKKA i Wehrmacht niczym się nie różnią, a rok 1945 to jedynie zmiana okupanta na ziemiach Polskich. Wyzwolenie nastąpiło 17.IX.1993 kiedy ostatni kacapski żołnierz opuścił Polskę.

A ty Akooo jak uważasz że w PRLu było tak fajnie to się wyprowadź do ChRLu albo do KRLD. Żal mi ciebie. I wiesz co myślę? Myślę że jesteś jakimś lewakiem który na forum militarium zaczyna siać propagandę lewacką.
hamurabi
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Michael » 30 sty 2008, o 18:26

[quote=""akooo""]Czerwonoarmiści z daleka krzyczeli ''zdrastwujtje tawariszcz'' [/quote]
A ja z innej opowieści znam taki zwrot (w tłumaczeniu) "w łep i do dołu".
Michael
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Mat » 30 sty 2008, o 19:07

Z relacji mojej babci wynika, że czerwonoarmistów należało omijać z większej nawet odległości niż Niemców, których bynajmniej dobrze nie wspomina (nur fur Deutsche, palenie książek, Gestapo, przemykanie do miasta w celu tajnej nauki). No i moja babcia fatalnie wspomina UPA (atmosfera strachu, straże porozstawiane po wsi, ludzie z siekierami pod ręką, dzwon w centrum wsi, co prawda na tą stronę Sanu Ukraińcy się raczej nie zapuszczali, ale już 10km dalej działy się rzeczy straszne).

Zresztą wcale się nie mówi o wyburzaniu pomników - z wielu miast pomniki już zniknęły (np. w moim mieście stał takowy na honorowym miejscu na Starówce), nie zburzone, a przeniesione. I chyba tak powinno być, bo taki ciągle stojący pomnik w centrum Rzeszowa to przesada. Sowietów w roli wyzwolicieli dyskwalifikuje 17 IX, bliżej im do okupantów.
Mat
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Michael » 30 sty 2008, o 20:10

O działalności ukraińskich partyzantów także słyszałem wiele ciepłych słów.
Michael
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez akooo » 30 sty 2008, o 21:17

Ej no ale ja nie mówiłem że PRL był mlekiem i miodem płynący i doskonale wiem co się dzieje w Chinach i Korei północnej, ja komunizmu nie popieram i nigdy nie popierałem gdyż mam poglądy prawicowe.Ale uważam że ta cała nagonka na Acz jest niesprawiedliwa ,gdyby nie oni to nie było by polski (jaka była taka była) nie było by okragłego stołu itp. Więc powiem jeszcze raz NIE JESTEM KOMUNISTĄ. Aha nie stawiał bym znaku = między Wehrmachtem a ACz
akooo
phpBB ZBANOWANY

Postprzez PiterNZ » 30 sty 2008, o 21:31

U mojej rodziny pod Poznaniem żołnierze z Wehrmachtu zachowywali się bardzo kulturalnie. Ostatniego dnia chcieli jednak wszystkich rozstrzelać ale radziecki czołg rozjechał ten km. Potem żołnierze AR owszem kradli itd. ale nikogo nie zamordowali.
PiterNZ
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Mat » 30 sty 2008, o 21:51

Ej no ale ja nie mówiłem że PRL był mlekiem i miodem płynący i doskonale wiem co się dzieje w Chinach i Korei północnej, ja komunizmu nie popieram i nigdy nie popierałem gdyż mam poglądy prawicowe.Ale uważam że ta cała nagonka na Acz jest niesprawiedliwa ,gdyby nie oni to nie było by Polski (jaka była taka była) nie było by okragłego stołu itp.

A co by było? ACz stanęłaby na granicy sprzed 1 IX czy nad Bugiem, Alianci zachodni nie dobiliby Niemców tylko zostawiliby im Niemcy i Polskę? Kto wie, co by się działo(raczej lepiej niż gorzej), zresztą nie ma co kombinować, bo nikt się specjalnie na Polsce nie skupiał, mieli po drodze do Berlina, to przeszli przez nasz kraj i przy okazji włączyli Polskę na 45 lat w swoją strefę wpływu, a że wcześniej ZSRR brał udział w ataku na Polskę i walnie przyczynił się do wybuchu II WŚ to ciężko im za to dziękować, bo był to wynik ich własnych działań. A Okrągłym Stołem to mnie rozwaliłeś zupełnie :lol:
Mat
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Jastreb » 30 sty 2008, o 22:01

A ja słyszałem że w Krakowie Czerwonoarmiejcy zachowywali się (przynajmniej w miarę ) przyzwoicie.
Choć na początku ludzie się trochę bali (zapewne byli świadomi 17 IX)
Wyżyli się dopiero na Śląsku.

Przemieszczanie pomników?
No dobra, jak ich nie usuwają to jeszcze top jakoś strawię, w końcu też wprowadzili u nas okupację, moja babcia im bynajmniej nie zapomniała przesiedleń (Stanisławów, przed Lwowem), ale za to odpowiada NKWD, którego baaardzo nie lubię.
Natomiast doceniam walkę zwykłych rosyjskich żołnierzy których zginęło na naszych ziemiach bardzo wielu uwalniając nasz kraj od Niemców którzy stosowali codziennie terror wobec mieszkańców Polski, a Rusini wcale nie musieli mieć ochoty walczyć w jakiejś tam Polsce.

Zresztą tą ich agresję, gwałty itd. można jakoś jeszcze tłumaczyć, jeśli dokonywali tego na Niemcach, wojska hitlerowskie robiły u nich wcześniej dokładnie to samo w imię wyższości rasy aryjskiej :? .
Jastreb
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez hamurabi » 30 sty 2008, o 22:10

[quote=""akooo""]Ej no ale ja nie mówiłem że PRL był mlekiem i miodem płynący i doskonale wiem co się dzieje w Chinach i Korei północnej, ja komunizmu nie popieram i nigdy nie popierałem gdyż mam poglądy prawicowe.Ale uważam że ta cała nagonka na Acz jest niesprawiedliwa ,gdyby nie oni to nie było by polski (jaka była taka była) nie było by okragłego stołu itp. Więc powiem jeszcze raz NIE JESTEM KOMUNISTĄ. Aha nie stawiał bym znaku = między Wehrmachtem a ACz[/quote]

No dobra przepraszam że cie oskarżyłem o lewactwo i popieranie komunizmu, ale twój pierwszy post to sugerował.

Okupacja z czasów PRLu była oczywiście lepsza od Niemieckiej czy Sowieckiej z wcześniejszych czasów. Podstawowym argumentem obrońców RKKA jet to że gdyby nie ona to Polski by nie było dziś i dlatego nie można stawiać między nimi a Wehrmachtem znaku równości. Ale ludzie broniący RKKA zapominają o 17 września 1939 i pakcie Ribentrop Mołotow. Co za łaska że nas w 1945 "wyzwolili" skoro gdyby nie oni i nie Wehrmacht to wcale nie trzeba było by nas wyzwalać. I dlatego między Wehrmachtem i RKKA stawiam znak =.
hamurabi
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez caprimk1 » 30 sty 2008, o 22:30

Nie wiem ale dla mnie TEMAT "pachnie" trochę prowokacją(nieudolną) na dodatek..
U nas okupacja i działania wyzwalającej Armii Czerwonej były "trochę" inne-ale może mówimy o różnych Polskach,różnych wojnach i różnych armiach czerwonych...
p.s.
jeśli kiedyś było ok to mam rozumieć że obecny system władzy nie odpowiada niektórym?pora go obalić i rozdać ziemię np.P Leppera P. Pawlak i ich traktory "masom"! :wink:
Polska nade wszystko

KONTAKT SKYPE-bogdan wozniczka
caprimk1
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez akooo » 30 sty 2008, o 22:42

Wybacz ale nie zgodzę sie z tobą hamurabi. ACz nie paliła wiosek (Polskich) razem z cywilami, nie uwazali się za nadludzi nie niszczyli innych ras (w ZSRR było wiele narodów). Ale nigdy nie wybacze ZSRR najazdu 17 września na nasz kraj. Faktycznie w moim pierwszym poście można odnieść wrażenie że sympatyzuje z komunizmem ale tak nie jest, ja mam poprostu jakąś słabość do PRL :D . Aha zdażały sie też gwałty dokonywane przez sowietów na kobietach polskich ale myśle że to dlatego iż więkrzość sołdaków ze wschoda wiedziała tylko że idą na Berlin , gwałty zdażały sie głównie w zachodniej Polsce przyłączonej do rzeszy w 1939r (drogowskazy niemieckie itp) więc sowiety mogły pomysleć że to już Germania.
akooo
phpBB ZBANOWANY

Następna strona

Powrót do Druga wojna światowa 1939-1945