Leopard-1, użytkownicy i charakterystyka amunicji

Dyskusje poświęcone współczesnym siłom lądowym.

Re: Leopard-1, użytkownicy i charakterystyka amunicji

Postprzez Damian90 » 1 kwi 2016, o 20:32

Zbiornik paliwa.
Damian90
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez AKMS » 1 kwi 2016, o 21:22

Dzięki Damian. Jednak o ile początkowo też tak myślałem, to po tym jak znalazłem ten przekrój (link, post numer 16) mam wrażenie że to może być element oznaczony na przekroju jako numer 16 (system ochrony przed bronią ABC). Ale moje wrażenie chyba jest jednak mylne i chyba faktycznie to zbiornik paliwa.
AKMS
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Damian90 » 1 kwi 2016, o 23:00

Wydaje mi się że tak po prostu oznaczono wszystkie zbiorniki, ja chyba widzę tam nawet oznaczoną instalację hydrauliczną serwomechanizmów wieży.
Damian90
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez AKMS » 2 kwi 2016, o 00:17

To chyba jednak żaden zbiornik. Popytałem się tu i ówdzie, po czym doszedłem do wniosku że to konsola z przełącznikami przeznaczonymi dla kierowcy. Dobrze to widać na poniższym zdjęciu (gdyby połączyć połówki czołgu, to różowe coś znalazło by się pod ręką kierowcy, tam gdzie powinna być konsola z przełącznikami).

Obrazek
AKMS
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez natfari » 2 kwi 2016, o 01:06

Tak patrzę na te przekroje i zaczynam rozumieć dlaczego nasi za PRLu nie spieszyli sie ani z wymiana SPG-9 D-44 czy wprowadzaniem nowych PPK. przecież to co mieliśmy to byl overkill na te czołgi...
natfari

Postprzez pio » 2 kwi 2016, o 10:36

Akurat SPG-9 jest nadal overkillem na BMP (i jeszcze długo będzie) i w przypadku wejścia na bok MBT

BTW, podobno przód Leoparda to jest 7 cm stali przedzielone kilkumilimetrową warstwą gumy. Ale tak to jest, jak się stawia wymóg ochrony przed "20" z każdej strony i masy poniżej 40 ton.
"Bez zgody ani państwo nie może egzystować, ani rodzina" - Ksenofont
pio
Moderator
Moderator

Postprzez prowler » 2 kwi 2016, o 11:07

Obrazek

Na forum jest też schemat, który podaje nieco inne wartości.

Ale gumy tam nie ma...
prowler
Moderator
Moderator

Postprzez natfari » 2 kwi 2016, o 11:33

RPG-2 tez dawał radę ... Może chodziło o warstwę ablacyjną?
natfari

Postprzez Damian90 » 2 kwi 2016, o 13:05

Boczny pancerz jest cieńszy, wypłynęły fotki wraku gdzie widać że burty były wrażliwe na amunicję przeciwpancerną 14,5mm a może nawet 12,7mm i 7,62mm.
Damian90
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez AKMS » 2 kwi 2016, o 17:08

Damian, pamiętasz może gdzie były to zdjęcia o których piszesz? Jak na razie znalazłem jedynie dobre zdjęcie zniszczonej wieży Leoparda 1 (link). Natomiast znalezione przeze mnie zdjęcia wraków na których widać kadłub Leoparda 1 nie pozwalają ocenić grubości boków kadłuba.

Co do powyższej grafiki przedstawiającej pancerz Leoparda 1, wynikało by z niej że opancerzenie Leoparda 1 jest prawie takie samo jak czołgu Panther z okresu drugiej wojny światowej.
AKMS
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez natfari » 2 kwi 2016, o 18:09

To ja mam takie pytanie laika. Jak Niemcy zamierzali powstrzymać wojska Ukladu Warszawskiego? Od razu atomem? Przecież to od razu dawało fory czerwonym w działaniu poniżej progu atomowego. Przeciez czolg który jest do ugryzienia przez bron piechoty przeciwnika nawet nie nadaje sie do lokalnego kontrataku...
natfari

Postprzez duszek » 2 kwi 2016, o 18:16

Natfari gdzie Ty się uchowałeś że o naszym bezcennym bohaterze Jacku Strongu nie słyszałeś...

ps. Jacy Niemcy ;D
duszek
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez prowler » 2 kwi 2016, o 21:34

natfari napisał(a):To ja mam takie pytanie laika. Jak Niemcy zamierzali powstrzymać wojska Ukladu Warszawskiego?

Taktyką? Dobrze wyszkolonymi załogami i dobrą armatą 105mm?
A który ówczesny wóz NIE był do ugryzienia przez kumule?
T-64?
Niemcy chłodno kalkulowali - wiedzieli że nie są w stanie zabezpieczyć wozu przed kumulami, wiedzieli też, że na terenie RFN starcia pancerne odbędę się na "krótkich" dystansach.
Więc uznali, ze po co przepłacać za kolejne kilka milimetrów stali, która w praktyce pomoże jak umarłemu kadzidło, skoro bezcenną stal można wykorzystać lepiej, a czołg uczynić tańszym i bardziej mobilnym?
Tak, to było podejście księgowego - dzięki temu powstał relatywnie tani wóz, który można było wyprodukować w tysiącach egzemplarzy, który dobrze się sprzedawał i który pozwolił odbudować potęgę militarną Niemiec.
prowler
Moderator
Moderator

Postprzez Damian90 » 2 kwi 2016, o 22:43

AKMS napisał(a):Damian, pamiętasz może gdzie były to zdjęcia o których piszesz? Jak na razie znalazłem jedynie dobre zdjęcie zniszczonej wieży Leoparda 1 (link). Natomiast znalezione przeze mnie zdjęcia wraków na których widać kadłub Leoparda 1 nie pozwalają ocenić grubości boków kadłuba.

Co do powyższej grafiki przedstawiającej pancerz Leoparda 1, wynikało by z niej że opancerzenie Leoparda 1 jest prawie takie samo jak czołgu Panther z okresu drugiej wojny światowej.

To jest zdjęcie wieży Leoparda 1A3/A4 z pancerzem przestrzennym.

A tu masz kadłub.

Obrazek
Obrazek

Natomiast co do opancerzenia, owszem na kumulacyjne zwykły stalowy pancerz nie starczył, ale, nie tylko kumulacyjnymi się strzela, szczególnie z czołgów i dobrze jest mieć trochę więcej pancerza aby wytrzymać trafienie pociskiem kinetycznym.

Ogólnie Leopard 1 jak i AMX-30 to były ślepe uliczki rozwoju.
Damian90
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez prowler » 3 kwi 2016, o 08:40

Tak, tylko znowu - która ówczesna konstrukcja dawała sensowną osłonę przed 100/115mm z dystansu 1000 m.

Tak, oczywiście na dłuższą metę była to ślepa uliczka - koncepcje ucieczki w mobilność dobiło ostatecznie pojawienie się skutecznych systemów stabilizacji uzbrojenia itd.
Niemniej w swoim czasie (lata 60te) leopard 1 spełniał swoje zadania należycie.
Przede wszystkim pozwolił BW nasycić odpowiednią ilością czołgów.
Pozwolił też odbudować przemysł, który potem wybudował Leoparda 2.
prowler
Moderator
Moderator

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wojska lądowe