Leopard-1, użytkownicy i charakterystyka amunicji

Dyskusje poświęcone współczesnym siłom lądowym.

Leopard-1, użytkownicy i charakterystyka amunicji

Postprzez mac76 » 2 lut 2006, o 15:04

Na ukończeniu jest tekst o Leo-1 no i stanąłem z użytkownikami. Problem nie dotyczy wozów nowopowstałych lecz przekazywanych z drugiej ręki (głównie oczywiście od Niemców) w latach 90-tych do różnych użytkowników. Mam prośbę o informacje o losach Leopardów po "zimnej wojnie".
Dodatkowo pytanko o stosowaną amunicję (wiem że L7A3 to standard)- tą produkcji niemieckiej, przynajmniej ta mnie interesuje. Dzięki za odpowiedzi.
Szukasz informacji z MSPO i nie tylko? Zajrzyj: dziennikzbrojny.pl
mac76
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Michał Gajzler » 2 lut 2006, o 16:38

Jako, że od jakiegoś czasu śledzę poczynania Chilijczyków... Jednym z odbiorców Leo 1 z drugiej ręki było Chile. Kupili ex-holenderskie 1V. Pewien problem jest z ustaleniem dokładnej ilości zakupionych czołgów. Padają liczby od 202 przez 220, 250 do 284 :lol: . Gdzieniegdzie (np. SAORBATS - Babelfish ponad wszystko;-)) spotkałem twierdzenia, ża najbardziej prawdopodobna jest pierwsza liczba.
Dostawy miały by wyglądać w taki sposób:
http://www.saorbats.com.ar/ORBAT%20-%20 ... %20ECH.htm
1998 - 14 sztuki
1999 - 93
2000 - 93
2001 - 5 (3 z nich miały zastąpić 3 wcześniej dostarczone, niesprawne).
Ale zaznaczam, że to jeden ze scenariuszy.
Aha, z transferem tych Leo wiąże się skandal korupcyjny :wink: (oststnio dość głośny). W prasie pojawiły się też zarzuty odnośnie kondycji ex-holenderskich czołgów (awarie SKO i noktowizorów).

Kilka zdjęć chilijskich Leo (z forum Fach-Extraoficial):
http://img.photobucket.com/albums/v486/ ... CF1613.jpg
http://img.photobucket.com/albums/v486/ ... CF1601.jpg
http://img.photobucket.com/albums/v486/ ... CF1599.jpg
http://img.photobucket.com/albums/v486/ ... CF1602.jpg
http://img.photobucket.com/albums/v486/ ... CF1603.jpg
http://img.photobucket.com/albums/v486/ ... CF1604.jpg
http://img.photobucket.com/albums/v486/ ... CF1605.jpg
http://img.photobucket.com/albums/v486/ ... CF1606.jpg
http://img.photobucket.com/albums/v486/ ... CF1608.jpg
http://img.photobucket.com/albums/v486/ ... CF1609.jpg
Holenderskie 1V przejmowali też Grecy (chyba 99). Część belgijskich przejęli o ile dobrze pamiętam Brazylijczycy. Część swoich Leo Holendrzy chcieli sprzedać do jednego z państw Afrykańskich (niesty nie pomne gdzie) ale transakcja nie doszła do skutku.
Ostatni transfer Leo 1 do Grecji został opisany na forum przy okazji Leo dla Turcji :wink:
Michał Gajzler
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez mac76 » 2 lut 2006, o 16:50

Dzięki Michał
Ostatni transfer Leo 1 do Grecji został opisany na forum przy okazji Leo dla Turcji

Nie, no o tym wiedziałem :D

Zakładam, że można wyróżnić chyba tylko czterech odbiorców Leo-1 "z drugiej ręki": Grecja, Turcja, Chile i Brazylia.
mac76
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez tootenhamon » 2 lut 2006, o 17:04

Nie wiem, czy z którejś ręki, ale wiem o Kanadyjcach i chyba kangurach którzy mieli Leo 1. O ile kangury zastąpili je abrachamami, o tyle Kanadyjczycy nadal używają swoich czołgów.
\"Nie dbam o to, czy kraje sąsiadujące z Rosją zostaną skomunizowane\"

F. D. Roosvelt
tootenhamon
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Michał Gajzler » 2 lut 2006, o 17:12

[quote=""mac76""]
Zakładam, że można wyróżnić chyba tylko czterech odbiorców Leo-1 "z drugiej ręki": Grecja, Turcja, Chile i Brazylia.[/quote]

Prosze. Wygląda na to, że tak. Poszukałem trochę i znalazłem co następuje:
- ten kraj afrykański to Bostwana, powód zablokowania transakcji - veto Niemców (destabilizacja regionu i takie tam zwyczajowe eufemizmy)
- Brazylia 87 (poniższa strona) lub 128 ex-belgijskich (część serwisów brazylijskich)
http://www.haaland.info/leopard1/world/

[quote=""tootenhamon""]Nie wiem, czy z którejś ręki, ale wiem o Kanadyjcach i chyba kangurach którzy mieli Leo 1. O ile kangury zastąpili je abrachamami, o tyle Kanadyjczycy nadal używają swoich czołgów.[/quote]

Kupione jako nowe. W przypadku kanadyjskich - produkowane na licencji na miejscu.
Michał Gajzler
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez mac76 » 2 lut 2006, o 17:20

Kurna jaka rozieżność w tych liczbach. Myślałem, że jest demokracja i to nie będą takie tajemnice :D
mac76
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Michał Gajzler » 2 lut 2006, o 18:14

[quote=""mac76""]Kurna jaka rozieżność w tych liczbach. Myślałem, że jest demokracja i to nie będą takie tajemnice :D[/quote]

Ale nie w Ameryce Pd. :wink: . Jeszcze ciekawiej jest z uzbrojeniem lotniczym (szczególnie rakietami średniego zasięgu) i różnymi programami modernizacyjnymi (peruwiańska modernizacja MiGów-29 - ilość sprzecznych informacji jest porażająca). O ile taki czołg ukryć raczej trudno (co najwyżej mogą być rozbieżności co do liczb - patrz wyżej :wink: ) to z takimi rakietami bywa już różnie :D. Niektórzy nie chcą się zbytnio chwalić nowymi zakupami przed sąsiadami. Ponoć w Peru niektórzy nie byli zbyt zachwyceni ujawnieniem zakupu R-77. Chile do tej pory nie potwierdziło oficjalnie zakupów Derby, teraz zamieszania dopełniła informacja wypuszczona przez USAF o sprzedaży AIM-120... do Chile. Chilijczycy wypowiadają się mentnie albo wcale, a do tej pory krążyła powszechnie informacja o braku amerykańskiej zgody na transfer AMRAAMów (ewentualnie wersja o zaporowej cenie). Całą sprawę zakupów uzbrojenie w Ameryce Pd. zaciemniają dodatkowo różne afery korupcyjne i nieoficjalne transfery broni (np. Chile -Ekwador).
P.S.
Jeśli chodzi o MBT to hitem jest mityczne 150 białoruskich T-72 w Peru. Mityczne, jako że nikt żadnego póki co nie widział, a Peruwiańczycy tworzą kolejne mody T-55.
Michał Gajzler
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Revenant » 2 lut 2006, o 22:44

[quote=""Michał Gajzler""]Jako, że od jakiegoś czasu śledzę poczynania Chilijczyków... Jednym z odbiorców Leo 1 z drugiej ręki było Chile. Kupili ex-holenderskie 1V.[/quote]
Cóż, jeżeli Chilijczycy kupili holenderskie Leo 1 V, to powinny być wyposażone w dalmierze laserowe, a ta fotka:

temu przeczy, jak wół czołg posiada stereoskopowy dalmierz optyczny. Ogólnie to te chilijskie Leopardy wyglądają na odpowiadające mniej więcej niemieckiej wersji Leo 1 A1A1. Trochę przestarzałe, nawet jak na Am. Płd. I pomysleć, że Brazylijczycy na tych swoich Osorio tak się ekonomicznie przejechali.
[quote=""tootenhamon""]
...o tyle Kanadyjczycy nadal używają swoich czołgów.[/quote]
I to w ponownie zmodernizowanej wersji C2. Kanadyjskie wozy wyposażone zostały w modułowy kompozytowo-reaktywny pancerz MEXAS konstrukcji niemieckiej firmy IMD. Swojego czasu głośno było o wersji tego opancerzenia przygotowanej dla Strykerów, ale nic z tego ostatecznie nie wyszło. Sam MEXAS konstrukcją i działaniem przypomina rosyjskie opancerzenie typu BDD.
Trochę więcej o C2
Fotka doopancerzonego Leo 1 C2
[quote=""mac76""]Dodatkowo pytanko o stosowaną amunicję (wiem że L7A3 to standard)- tą produkcji niemieckiej, przynajmniej ta mnie interesuje. Dzięki za odpowiedzi.[/quote]
Jeżeli chodzi o niemiecką amunicję czołgową 105mm to w skrócie:
DM12 - HEAT
DM23 - APFSDS (ok.1979)
DM23A1 - APFSDS
DM43 - APFSDS (lata 80-te)
DM63 - APFSDS (lata 90-te)
Więcej TUTAJ. Wiem, że po czesku :) , ale tabelki to tabelki, da się ogarnąć :wink: , chyba, że ktoś będzie miał coś lepszego.
Pytaniem otwartym dla mnie pozostaje, czy poszczególne typy NATOwskiej amunicji czołgowej 105mm (niemieckiej, brytyjskiej, może amerykańskiej) stosowane były zamiennie przez użytkowników Leoparda 1.
"Demokracji będziemy bronić do ostatniej kuli" - Aleksandr Łukaszenko, prezydent Białorusi
Revenant
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Michał Gajzler » 3 lut 2006, o 01:10

[quote=""Revenant""]
Cóż, jeżeli Chilijczycy kupili holenderskie Leo 1 V (...)[/quote]

Kupić, kupili od Holendrów. Jako 1V figurują również w komunikacie firmy odpowiedzialnej za ich transfer (w końcu znalazłem jakieś normalne źródło - te liczby powinny już chyba być w miarę wiarygodne).
ROTTERDAM---RDM Technology B.V. of the Netherlands has signed a contract with the Chilean Army for the supply of 11 Leopard-1 special purpose tanks. All supplied material is out of Royal Netherlands Army surplus and is overhauled by RDM before supply to the Chilean Army.

The contract comes after RDM's 1998 contract for the supply of 200 Leopard-1V main battle tanks, which have in the mean time been delivered to the Chilean Army and were successfully taken into service.

The Leopard-1 family vehicles that were sold by RDM Technology to the Chilean Army are:

--3 BrPz BIBER AVLB (Armoured Vehicle Launched Bridge) tanks,
--3 PiPz-1 AEV (Armoured Engineer Vehicles) and
--2 mine-breaching tanks.

The mine-breaching tanks are converted Leopard-1 tank chassis that will be fitted out by RDM with a mine plough from the company Pearson from the UK and a fascine launching system.

Additional to the supply of the special purpose tanks, RDM will also supply 3 more Leopard-1V tanks that will be converted to bridge section transporting tanks. All systems will be delivered to the Chilean Army in the first quarter of 2002.

With this contract RDM Technology continues its successful relationship with the Chilean Army and local defence industry FAMAE. Other major contracts that RDM has won over the past years in Chile are the supply of 200 former RNLA Leopard-1V tanks and the upgrade of the Chilean Army's M101, 105mm towed field Howitzers into long range 33 calibre systems. This last contract is carried out by RDM in cooperation with partner firms FAMAE and BAe / Royal Ordnance Defence from the UK.

Natomiast jeśli chodzi o ich wyposażenie, to tu się nie wypowiadam - nie moja działka.

Dla porównania - grecki 1V:
http://www.armyrecognition.com/europe/G ... ece_01.jpg
[/quote]
Michał Gajzler
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez mac76 » 3 lut 2006, o 10:41

[quote=""Michał Gajzler""]W przypadku kanadyjskich - produkowane na licencji na miejscu. [/quote]
Kanadyjskie Leopardy powstawały w Niemczech. Licencje na Leopardy mieli tylko Włosi, którzy potem rozwinęli po swojemu trochę tę konstrukcję.

Nie doszedłem jeszcze do użytkowników zagranicznych Leo i nie jestem jeszcze zorientowany w regionalnym nazewnictwie, a za takie uważam Leo 1V. W Niemczech takich wozów nie było, najbardziej rozbudowany "techincznie" to Leo 1A5 powstałe z czołgów pierwszych czterech serii produkcyjnych i wyposażone m.in. w sko EMES 18(ten grecki go nie ma, nie ma także dalmierza laserowego z systemu EMES 12). Czy grecy kupili wozy od Holendrów?
mac76
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Michał Gajzler » 3 lut 2006, o 11:54

[quote=""mac76""]
Kanadyjskie Leopardy powstawały w Niemczech.[/quote]
Coś mi się ubzdurało.

[quote=""mac76""]Licencje na Leopardy mieli tylko Włosi, którzy potem rozwinęli po swojemu trochę tę konstrukcję.[/quote]
Zdaje sie że śladową ilość sprzedali do ZEA. Wg Izraelczyków już wycofane zresztą.

[quote=""mac76""]Nie doszedłem jeszcze do użytkowników zagranicznych Leo i nie jestem jeszcze zorientowany w regionalnym nazewnictwie, a za takie uważam Leo 1V.[/quote]

Na pewno różniły się od niemieckich częścią wyposażenia, Bellona się zbytnio nie rozwinęła na ten temat :lol:
Skądinąd wiem że powinny posiadać takowy: SKO Honeywell/Zeiss EMES-12A3 AFSL-2, ale jak to się na zewnątrz wieży objawia nie wiem (zdjęcia wnątrza, owszem znalazłem :lol:). Przyznaję, że mnie zaintrygowały te holenderskie Leo.
Cytat z chilijskiej strony:
Like most former Dutch Leopards, it was upgraded with the Honeywell/Zeiss EMES-12A3 AFSL-2 computarized fire control system with laser rangefinder coupled with an improved Honeywell 2 axis gun stabilization system and optionally also to the TEM-2A stereoscopic/coincidence rangefinder. This feature enables the tank for a very accurate fire on the move capability of Nato HE, M456 HEAT & DM33 or M735 APDSFS ammunition.
Before entering into chilean service, it was fitted with the Telefunken PZB200 passive low light level television (LLLTV) image intensification night vision system for aiming and observation and improved SEM90 radios.

http://www.angelfire.com/mi4/armania/ar ... r_rch.html

[quote=""mac76""]Czy grecy kupili wozy od Holendrów?[/quote]
Trudno mi powiedzieć czy kupili, stary raport SIPRI z 1996r dotyczący transferów uzbrojenia z armii holenderskiej mówi o "darze" (acz wymienia przy tym liczbę 170 czy 177 sztuk, podczas gdy armyrecognition podaje 275). Natomiast tak, na pewno od Holendrów (trudno aby było inaczej, to ich wersja).
Holenderskie czołgi trafiły do Grecji, Chile...oraz do muzeum :wink: . Nieudana transakcja z Bostwanom miała obejmować 52 czołgi (żródło to wspomniany wcześniej raport SIPRI, acz wtedy nie było jeszcze wiadomo że to nie dojdzie do skutku).

Edit:
http://www.afvnews.ca/cgi-bin/web-bbs/w ... read/68339
I cytat:
EMES 12A3 modified to NL standards for the Leopard 1V (V = Verbeterd = Improved). The EMES was readied for a thermal image system but it was never actualy placed on the ''1V''

[/quote]
Michał Gajzler
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez mac76 » 3 lut 2006, o 12:13

[quote=""Michał Gajzler""]Na pewno różniły się od niemieckich częścią wyposażenia, Bellona się zbytnio nie rozwinęła na ten temat
Skądinąd wiem że powinny posiadać takowy: SKO Honeywell/Zeiss EMES-12A3 AFSL-2, ale jak to się na zewnątrz wieży objawia nie wiem (zdjęcia wnątrza, owszem znalazłem ). Przyznaję, że mnie zaintrygowały te holenderskie Leo.
Cytat z chilijskiej strony....
[/quote]
Niemieckie wozy miały wszystkie wymienione przez Ciebie elementy, nie jestem pewny tylko tego systemu stabilizacji. Ciekawa jest informacja o układzie PZB200, że był montowany przed ich przejęciem przez Chilijczyków (rozumiem, że zamontowano w ramach dostawy dla Chile a nie w służbie holenderskiej). PZB był montowany na jarzmie armaty od początku lat 80-tych. Co ciekawe wozy niemieckie otrzymały je zdjęte z pierwszych Leopardów 2.
mac76
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Michał Gajzler » 3 lut 2006, o 13:36

[quote=""mac76""]
Niemieckie wozy miały wszystkie wymienione przez Ciebie elementy, nie jestem pewny tylko tego systemu stabilizacji. [/quote]

To jeszcze rzucę cytatem z "Encyklopedii Najnowszej Broni Palnej, Tom 2 G-Ł" (s.200)
Z kolei Leopardy 1 ekspoloatowane w armii holenderskiej wyposażono m.in. w inne radiostacje i wyrzutnie granatów dymnych (produkcji holenderskiej), amerykański system stabilizacji armaty ze zmodyfikowanym celownikiem optycznym (firmy Honeywell) oraz 12,7 mm karabin maszynowy M2HB

Źródło niezbyt obfite, acz jak mówiłem gustuję w maszynach latających i pływających :D, więc mogę przeżyć.

[quote=""mac76""]Ciekawa jest informacja o układzie PZB200, że był montowany przed ich przejęciem przez Chilijczyków (rozumiem, że zamontowano w ramach dostawy dla Chile a nie w służbie holenderskiej). [/quote]

Podobno nie. PZB mieli kupić sami Chilijczycy z nadwyżek niemieckich (źródło rewelacji - forum Keypublishing), no i zlecić instalację przed dostawami.

Wracając do transferu Leo 1V do Grecji, dogrzebałem się takiego czegoś (przy znów informacja/potwierdzenie o PZB200). Potwierdza się też liczna czołgów podawana przez SIPRI, acz skąd się w tych 170 wzięło 2 1A5 to ja nie wiem. Wyjaśnia się też sposób przekazania/finansowania transakcji (NAMSA).

Later this year, again under the CFE Harmonization Plan,the Hellenic Army received 168 ex-Royal Netherland Army Leopard-1V and 2 Leopard-1A5, free of charge (paid by the NAMSA, the NATO Maintenance & Support Agency). The Leopard-1Vs (V=verbeterd, improved) are 4th batch Leopard-1s with Blohm & Voss add-on armour, a Dutch-designed smoke discharging system and EMES 12A3 AFSL-2 Fire Control System but without any passive (image intensification) night vision system. The Leopard A5s equipped the 22nd and the 25rd MTBs of the XXV Armd Bde and the Leopard-1Vs the 33rd MTB (33rd Mech Bde), 34th MTB (34th Mech Bde) and the 31st and 32nd MTB of the XXII Armd Bde.

Więcej o greckich Leo (ale i np. M-48 ):
http://greekmilitary.net/greekmbtanks.htm

Ediit: po raz kolejny zawadzają mi znaczniki :wink:
Ostatnio edytowano 3 lut 2006, o 22:00 przez Michał Gajzler, łącznie edytowano 1 raz
Michał Gajzler
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez mac76 » 3 lut 2006, o 15:00

[quote=""Michał Gajzler""]acz skąd się w tych 170 wzięło 2 1A5 to ja nie wiem.[/quote]
Oznaczenie i wersja wskazuje tylko na Niemców. Ale jak i kiedy...
mac76
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez mac76 » 3 lut 2006, o 16:55

A co sądzicie o żródle informacji jakim jest Rejestr Uzbrojenia ONZ:
http://disarmament.un.org/UN_REGISTER.nsf
mac76
Użytkownicy
Użytkownicy

Następna strona