M1 Abrams vs T-80. Najwięksi rywale z drugiej połowy XX w.

Dyskusje poświęcone współczesnym siłom lądowym.

Który czołg jest lepszy?

Ankieta wygaśnie 14 lis 2041, o 00:45

M1 Abrams
18
82%
T-80
4
18%

Liczba głosów : 22

Postprzez Mietek » 9 gru 2005, o 15:04

Podaczas wojny nie wybiera się miejsca bitwy, walczy się tam gdzie się napotka wroga i to wszelkimi dostępnymi środkami.
Nie dyskutuje z corran i królik !
Pozdro
Mietek
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Królik » 9 gru 2005, o 15:08

No jasne. Najlepiej stosując taktykę "wsiegda wpieriod". Do odparcia nalotu bombowców użyłbyś bombowców?
Nazywam się major Bień i mam stopień majora...
Królik
Użytkownicy
Użytkownicy

Re: M1 Abrams vs T-80. Najwięksi rywale z drugiej połowy XX

Postprzez PiterNZ » 9 gru 2005, o 18:32

[quote=""Mietek""]Podaczas wojny nie wybiera się miejsca bitwy, walczy się tam gdzie się napotka wroga i to wszelkimi dostępnymi środkami.[/quote]
W rejonach górskich nie używa się broni pancernej analogicznie w warunkach miejskich to ostateczność.

[quote=""Mietek""] Wiem, że szybkość i zwinność nie ochroniła by mnie przed RPG, ale mały i zwinny pojazd ma większe szanse w ciasnych uliczkach i zakamarkach, których nie brakuje w mieście. [/quote]
Nie wiem o czym piszesz. Dlaczego mały i zwinny pojazd ma większe szanse - opisz dokładnie o jaką sytuację Ci chodzi.
Widzę dwie:
1) Patrolowanie ulic którego nie wyobrażam sobie na pełnej szybkości a raczej przy niskiej prędności;
2) Podczas szturmu będziesz miał do czynienia z barykadami.

Oczywiście podczas wojny może się zdarzyć sytuacja, że żołnierz z RPG-7 zniszczy Abramsa ale wyciąganie z tego wniosku, że każdy żołnierz posiadający RPG-7 zniszczy jednego Abramsa prowadzi do absurdu.
Jeżeli zdarzyło się, że pojedynczy M3 zniszczył kiedyś Tygrysa to jednak był to wyjątek a nie reguła.
PiterNZ
Użytkownicy
Użytkownicy

M1 Abrams vs T-80. Najwięksi rywale z drugiej połowy XX.

Postprzez Mietek » 9 gru 2005, o 20:22

Chodzi mi o to , że w wąskich uliczkach miejskich M1 zwyczajnie się nie zmieści, dlatego pisze o potrzebie stworzenia czołgów lekkich, o mniejszych gabarytach. :x
Pozdro
Mietek
Użytkownicy
Użytkownicy

Re: M1 Abrams vs T-80. Najwięksi rywale z drugiej połowy XX.

Postprzez PiterNZ » 9 gru 2005, o 21:56

[quote=""Mietek""]Chodzi mi o to , że w wąskich uliczkach miejskich M1 zwyczajnie się nie zmieści, dlatego pisze o potrzebie stworzenia czołgów lekkich, o mniejszych gabarytach. :x[/quote]
Mietek zawsze znajdzie się uliczka jeszcze węższa od tej wąskiej. Czy wtedy stworzysz jeszcze lżejszy czołg lekki?
Poza tym jaki sens wjeżdżać w bardzo wąską uliczkę czołgiem?
Jeżeli w uliczkę nie zmieści się M1 to uważasz, że lekki czołg tak wąską uliczką będzie jeździł 60 km/h?
Chcesz rozjechać stragany, kramy i wszystkie rowery na takiej uliczce?

Mietek tak wąskie uliczki to musi patrolować piechota a nie czołgi czy nawet transportery albo jeepy.
PiterNZ
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Mietek » 10 gru 2005, o 12:51

Mietek zawsze znajdzie się uliczka jeszcze węższa od tej wąskiej. Czy wtedy stworzysz jeszcze lżejszy czołg lekki?
Poza tym jaki sens wjeżdżać w bardzo wąską uliczkę czołgiem?

Chodzi mi o ulice, a nie o chodniki i ścieszki :x
Mietek tak wąskie uliczki to musi patrolować piechota a nie czołgi czy nawet transportery albo jeepy.

Taaak, a jeśli w takiej wąskiej uliczcce będzie np. bunkier z ckm
to co piechota też sama będzie musiała sobie radzić. :wink:
Pozdro
Mietek
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez izi » 10 gru 2005, o 12:57

"Ja i mój mały czołg" ;)

Mietek, na jakim świecie Ty żyjesz? Rozumiem, ze ponad 65lat doświadczenia pancerniaków w walkach miejskich jest niczym w konfrontacji z twoją wiedzą?
Powyższy post wyraża opinię autora jedynie w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani w każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podania przyczyny! \";)\"
izi
Użytkownicy
Użytkownicy

Re: M1 Abrams vs T-80. Najwięksi rywale z drugiej połowy XX

Postprzez PiterNZ » 10 gru 2005, o 13:36

[quote=""Mietek""] Taaak, a jeśli w takiej wąskiej uliczcce będzie np. bunkier z ckm to co piechota też sama będzie musiała sobie radzić. :wink:[/quote]
Do rozbijania w mieście bunkrów to są granatniki i ppk.
Nie przyszło Ci do głowy, że czołg w wąskiej uliczce można zniszczyć granatem zrzuconym z okna a zniszczony czołg zablokuje ulicę.

W każdym razie poczytaj trochę o zasadach działania broni pancernej. jesteś pierwszą znaną mi osobą która chce wjeżdżać w wąskie uliczki czołgami :lol:
PiterNZ
Użytkownicy
Użytkownicy

Abrams

Postprzez Rafador » 10 gru 2005, o 15:31

Zdecydowanie lepszy jest Abrams. Chociarz czołgi nie spotakły się nigdy, a walka w przeważającej części zależy od taktyki. Gdyby doszło do walki między nimi napewno wygrał by Abrams. Jeśli chodzi do wagi to są skrajne informacje widizłęm stronę gdzie pisali zupełnie inne rzeczy niż tu więc nie wiadomo w co wierzyć :D
Rafador
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez corran » 10 gru 2005, o 17:07

Tak czytam wasze posty i widze że chyba umknęło wam że na dzień dzisiejszy podstawowym zadaniem czołgów jest niszczenie innych czołgów.

Do wspierania piechoty służą BWPy uzbrojone najczęściej w armaty automatyczne 20-40mm. Do walk w mieście zaś buduje się dedykowne konstrukcje (BTR-T, wynalazki izraelskie) lub adaptuje czołgi (M1 TUSK). Typowe czołgi używa się w mieści zazwyczaj z braku lepszej alternatywy, lecz nie jest to typowe zadanie dla czołgów.

Jeśli doszło by do walki 1 na 1 na środku jakiejś pustyni wygrał by T-80 dzięki ppk (większy zasięg).
corran
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez mac76 » 10 gru 2005, o 18:51

[quote=""corran""]Jeśli doszło by do walki 1 na 1 na środku jakiejś pustyni wygrał by T-80 dzięki ppk (większy zasięg).[/quote]

Nie stawiałbym tego tak jednoznacznie. Podczas pierwszej wojny w Zatoce był przypadek trafienia dwoma Hellfire-ami czołgu Abrams (wersji nie znam-pamiętam). Rezultat: czołg wymagał remontu ale pancerz nie został spenetrowany, załoga przeżyła choć była ranna. Wiadomość pochodzi z PWL, tekstu o żywotności czołgów.
Szukasz informacji z MSPO i nie tylko? Zajrzyj: dziennikzbrojny.pl
mac76
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez dranio » 10 gru 2005, o 19:34

[quote=""corran""]
Jeśli doszło by do walki 1 na 1 na środku jakiejś pustyni wygrał by T-80 dzięki ppk (większy zasięg).[/quote]

Abstrahując od odpowiedzi maca76 skąd zakładasz, że załoga T-80 wykryje Abramsa wcześniej niz zaloga Abramsa T-80? Poza tym jak długo trwa sekwencja strzelania ppk z T-80?

pozdrawiam
dranio
dranio
Użytkownicy
Użytkownicy

Do Izi.

Postprzez Mietek » 10 gru 2005, o 20:00

Mietek, na jakim świecie Ty żyjesz? Rozumiem, ze ponad 65lat doświadczenia pancerniaków w walkach miejskich jest niczym w konfrontacji z twoją wiedzą?

Ja cię nie obrażam, więc i tego nie rób. Ja przynajmniej pisze fakty, a nie jakieś głupie slogany.
"Ja i mój mały czołg"
:x :x :x
Pozdro
Mietek
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Przezdzieblo » 10 gru 2005, o 20:10

[quote=""dranio""][quote=""corran""]
Jeśli doszło by do walki 1 na 1 na środku jakiejś pustyni wygrał by T-80 dzięki ppk (większy zasięg).[/quote]

Abstrahując od odpowiedzi maca76 skąd zakładasz, że załoga T-80 wykryje Abramsa wcześniej niz zaloga Abramsa T-80? Poza tym jak długo trwa sekwencja strzelania ppk z T-80?

pozdrawiam
dranio[/quote]

Oryginalny T-80 ppk nie miał. Kobry weszły wraz z T-80B (choć i starsze wozy ponoć modernizowano). W intencji założyciela tego wątku chodziło o starcie M1 vs T-80. Jeżeli jest inaczej, to bez porównania konkretnych modeli się nie obejdzie.
Przezdzieblo
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Mietek » 10 gru 2005, o 20:25

Pancerz T-80 składa się głównie ze spawanych płyt stalowych i kompozytów ceramicznych. Późniejsze modyfikacje posiadają również pancerz reaktywny.

Pancerz M1A2 w porównaniu ze wcześniejszymi wersjami zmodyfikowano opancerzenie poprzez wprowadzenie w przedniej części wieży i kadłuba elementów ze zubożonego uranu oraz dodatkowych ekranów przeciwkumulacyjnych nad górną powierzchnią wieży.

Który według was pancerz jest bardziej wytrzymały :?:
Pozdro
Mietek
Użytkownicy
Użytkownicy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wojska lądowe