Straty Leopardów 2 w Syrii.

Dyskusje poświęcone współczesnym siłom lądowym.

Re: Straty Leopardów 2 w Syrii.

Postprzez Damian90 » 21 sty 2017, o 14:44

Ja nie widziałem ani jednego WZT w rejonie walk, ale to że ich nie widzimy nie oznacza definitywnie że ich nie ma.

Obrazek

Jarek, to jest ten sam wóz, możliwe że PPK fartownie walnął w strop.
Damian90
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez rogacz1988 » 21 sty 2017, o 17:30

Pytanie laika - a anteny na Leo2 mogą się pochylać tak jak to na górnych fotkach widać?
rogacz1988
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Damian90 » 21 sty 2017, o 19:27

To jest efekt ich przywiązania linkami do wieży, załogi w różnych państwach tak robią, widocznie linki puściły z powodu eksplozji. ;)
Damian90
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez militarysta » 21 sty 2017, o 21:53

A wiesz Damian że możesz mieć rację. Strop Leo między włazami ma 20mm grubości, zatem...

Jak dla mnie to walki o szpital wyglądały na podręcznikowy blamaż Turków - wozy na wysuniętych pozycjach zagoniono ppk do szpitala lub uszkodzono - tak dostały "bliźniaki" tak dostała Sabra na drodze poniżej szpitala, ten Leon od Metysa-M i jeszcze jeden koło drogi. W szpitalu były trzy Leopardy 2 mnimum ale jak widać podczas opadów śniegu poszedł SVIED który rozwalił mur i kilka wozów koło niego i umożliwił szturm na szpital. Podczas wycofania/ucieczki Turcy porzucili dwa uszkodzone lekko Leopardy na terenie szpitala zaś jeden IMHO dostał koło drogi.
W ogóle trudno śmiać się z ISIS i tego jak walczą - mają sprawne dowodzenie taktyczne, bardzo ładnie ofensywnie atakowali ppk. Widać że pod Al Bab użyto minimum wyrzutni: 2x ppk TOW, 2x Fagot, 1x Metis-M. Inna sprawa że trudno oceniać walki bez pełnej wiedzy o nich. Na razie roboczo mogę postawić tezę, że użyto niepełnej kompani Leopardów 2 z Sabrami, z czego ewidentnie widać iż używano za małych sił.
militarysta
Moderator
Moderator

Postprzez cooler » 21 sty 2017, o 22:16

Jeden z dwóch zdobytych w dobrym stanie Leopardów, czym chwaliło się isis.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrócona do tyłu wieża, obok spychacz i góra ciuchów po tureckich żołnierzach.

Zniszczony Leoś w tej samej scenerii.
Obrazek

Tego załatwiło tureckie lotnictwo. F16 z bombą czy śmigłowiec rakietą?

Z niszy wieży zostały szczątki, a w kadłubie tam gdzie jest magazyn amunicji dziura jak diabli.

Przed zniszczeniem wewnątrz musiała być amunicja.

Nieszczęsny magazyn amunicji:
Obrazek

Na zdjęciu na którym widnieją dwa bezgłowe – bezwieżowe Leosie, bliższy stracił 1/5 kadłuba dokładnie tam gdzie jest magazyn.

Może w naszych modernizowanych powinni dać ERAWĘ z boku magazynu kadłubowego i od góry?

Leoś który zaliczył w strop wcześniej zgubił gąsienicę i podczas cofania zakopał się prawym bokiem. Isismani odstrzelili nieruchomego. Widziałem też fotkę kanadyjskiego Leona w Afganistanie z zerwaną gąsienicą.

Czy problem z gąsienicami w Leopardach jest wyjątkowy czy też pękają im częściej niż sporadycznie?
cooler
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Pako_ » 22 sty 2017, o 20:48

To trafienie Przez artylerię wygląda podejrzanie, brak wianuszka po odłamkach i innych śladów. Gdyby burzący przebił pancerz, otwór byłby bardziej regularny.
Pako_
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Damian90 » 23 sty 2017, o 13:17

Pako_ napisał(a):To trafienie Przez artylerię wygląda podejrzanie, brak wianuszka po odłamkach i innych śladów. Gdyby burzący przebił pancerz, otwór byłby bardziej regularny.

To był PPK w strop, patrz mój post. ;)
Damian90
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Piotr79 » 23 sty 2017, o 15:29

Wszystko układa się w takie wnioski (część oczywista i stara jak...czołgi):
1. Bez wsparcia piechoty to i Herkules ...upa
2. Taktyka: wyjeżdżasz na horyzont i zatrzymujesz się, żeby się rozejrzeć albo czołg robi za punkt stacjonarny to za pół minuty już leci do ciebie łomot. W Syrii ppk, a w warunkach Ukrainy leci do ciebie Krasnopol albo kaseciak ze Smiercza. Oczywiście jeszcze nie omawiamy sprawy lotnictwa przeciwnika, które dodatkowo komplikowałoby sprawę.
3. Może analogicznie jak z amunicją drugiego rzutu w rodzinie T-xx po prostu opróżnić ten magazyn kadłubowy w Leo2? Tam jest 27 sztuk, tak? To może zostawić tylko kilka sztuk na dole? Nie wiem głośno myślę.
4. Sprawa ERA była już roztrząsana. Były tu nawet rysunki Leo-2 z ERAWA-2. Wszyscy chórem mówią: NIE bo za ciężkie. A ja mówię, że może jednak warto to rozważyć. Tylko na przód kadłuba. Albo mieć to przygotowane na W? Bo wtedy to i tak to wszytko jedno co z gniazdami drążków skrętnych. Lepiej naprawiać to niż wybuch kadłubowego magazynu amunicji?
5. Klaruje się po Ukrainie i Syrii taki wniosek, że jeśli przeciwnik posiada (a nasz posiada) nowoczesne ppk to bez APS sprawa wygląda słabo.
Piotr79
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez pio » 24 sty 2017, o 15:42

Piotr79 napisał(a):
3. Może analogicznie jak z amunicją drugiego rzutu w rodzinie T-xx po prostu opróżnić ten magazyn kadłubowy w Leo2? Tam jest 27 sztuk, tak? To może zostawić tylko kilka sztuk na dole? Nie wiem głośno myślę.

I co zrobisz z 15 pociskami w wieży? ;) Sytuacja Leopardów jest trochę inna niż w przypadku T-64 / T-72 / T-80. Pytaniem jest tylko, czy 2PL dostanie Obrę, bo ona zrobi tu zdecydowanie więcej od ERA, a waży znacznie mniej.
"Bez zgody ani państwo nie może egzystować, ani rodzina" - Ksenofont
"Honesta fama melior pecunia" - Publiusz Syrus
pio
Moderator
Moderator

Postprzez Barnaba » 25 sty 2017, o 23:43

Czy dostępne jest zestwienie jak w Donbasie i współcześnie na Bliskim Wschodzie, wygląda procentowy udział ilości trafień w wieże oraz w kadłub czołgów?
Barnaba
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Coronet » 4 mar 2017, o 11:28

Dobre pytanie. Czy stosunek 70/30 jest nadal aktualny? Może ktoś zna najnowsze materiały na ten temat?
Coronet
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez cooler » 12 mar 2017, o 23:07

https://misterxanlisis.wordpress.com/20 ... -in-syria/

Warto przeczytać.

Chyba przedruk artykułu Trieberta.

Przy okazji nowa fotka Leona.

Obrazek
cooler
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez militarysta » 21 sty 2018, o 17:00

Dzięki Erdoganowi wątek wraca w pięknym stylu.

Kurdyjski Konkurs (lub Fagot ale raczej Konkurs) w zadek leoparda 2A4:
https://www.youtube.com/watch?time_cont ... LsGgUTsJgQ

Załoga miała farta jak jasna cholera:

Obrazek

Obrazek

Rezultat:

Obrazek
militarysta
Moderator
Moderator

Postprzez Pismak » 21 sty 2018, o 21:37

Takie pytanko. Jaki właściwie mają rozrzut PPK generacji Konkursa czy TOWa na te 2000m? Czy takie "fartowne" strzały to wynik błędów naprowadzania (tj operatora) czy też starsze pociski mają po prostu spory rozrzut punktu trafienia?
Pismak
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Razparuk » 21 sty 2018, o 21:47

Trafiasz "w cel" nie ma mowy o widowiskowym "waleniu po włazie"...
Razparuk
Użytkownicy
Użytkownicy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wojska lądowe