Straty Leopardów 2 w Syrii.

Dyskusje poświęcone współczesnym siłom lądowym.

Straty Leopardów 2 w Syrii.

Postprzez Pako_ » 13 gru 2016, o 22:31

Chciałbym rozpocząć wątek Leopardów 2. Podobno pojawiły się w rejonie konfliktu syryjskiego, podobno były jakieś trafienia PPK. Warto więc podyskutować i wyciągnąć jakieś wnioski co do naszych najlepszych czołgów. Jest już jakaś dyskusja na faceboku, ale jest to zawodne medium, informacje tam rozproszone mogą w każdej chwili zniknąć na skutek kaprysu zagranicznego właściciela, więc zbierzmy je tutaj.

Wyedytowałem tutuł
Pako_
Użytkownicy
Użytkownicy

Re: Porażone LEOPARDY 2

Postprzez Damian90 » 13 gru 2016, o 23:42

Trzy porażone sztuki potwierdzone, trafienia w burty, w jednym zapaliła się amunicja, więcej nie wiadomo na razie.
Damian90
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez duszek » 14 gru 2016, o 01:14

Pierwszy to czasem nie dostał w front wieży od lewej? W sumie to tylko takie trafienia powinny nas interesować no i w kadłub od frontu też do analizy ::)
duszek
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Tromp » 14 gru 2016, o 01:18

Damian90 napisał(a):Trzy porażone sztuki potwierdzone, trafienia w burty, w jednym zapaliła się amunicja, więcej nie wiadomo na razie.

2,5. Wóz numer 1 to w sumie niekoniecznie musiał być Leo (aczkolwiek IMO jednak tak - moim zdaniem tam widać wieżę i lufę, a obłe "coś" na stropie to żołnierz - np. wychylony członek załogi, osobnik "w odwiedzinach" - np z amunicją czy meldunkiem po awarii radia - itp), a jeśli już, to bardzo możliwe, że wozy 1 i 2 to jeden i ten sam. Ale pewności nie ma, stąd na fejsie WiT podałem 2 pewne i jeden prawdopodobny.
Tromp
Moderator
Moderator

Postprzez Pako_ » 14 gru 2016, o 22:57

Słabo widać te trafienia, ale na innych fotkach i filmach widać fortyfikację (tzn. wał ziemny) jest ona tak przygotowana aby czołg prowadził ogień tradytorowy, tylko że czołg jest źle ustawiony, frontem w stronę przeciwnika przed którym zasłania go wyższy wał, zamiast w stronę gdzie będzie strzelał więc aż się prosi o kłopoty.
Chociaż pismak w innym temacie, uważał że wystawienie boku to świetna taktyka i powinniśmy się jej uczyć :-)
Tutaj znany pewnie filmik:
https://www.youtube.com/watch?v=POmzNkVfcg4
Pako_
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Pismak » 14 gru 2016, o 23:35

Jak już przywołujesz czyjąś wypowiedź to warto byłoby ją zacytować zamiast idiotycznie pisać farmazony pod "publiczkę" pt. ho ho ho przaśny dowcip ale wreszcie udało mi się coś sprzedać.
Pismak
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Pako_ » 15 gru 2016, o 21:08

Pismak 23 lis 2016, o 19:40 W temacie M1, M1A1, M1A2 etc napisał(a):PO drugie - improwizacja czyli wykorzystywanie napotkanych przeszkód, usypisk itp do ukrycia kadłuba. Nie wiem na jakich inscenizowanych manewrach czy ćwiczeniach byłeś ale praktyka wieloletniej wojny w Iraku i Syrii wskazuje jasno że na takie pozycje przodem wyjeżdżają tylko dwie kategorie załóg. Pierwsza to pastuchy pragnące spotkać szybko się z Allachem a druga to osobnicy wiedzący że wszystko czym dysponuje nieprzyjaciel powstało 30 lat wcześniej niż ich pojazd i nie jest w stanie przebić pancerza (co często kończy się dość nieszczęśliwie). Tymczasem praktyka jaką można obserwować w 90% przypadków wskazuje że pojazd na stanowisko dojeżdża pod kątem bliskim 90% do linii strzału lub wprost prostopadle, oddaje strzał i natychmiast odjeżdża. Nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie dojeżdżał na stanowisko ogniowe wzdłuż linii strzału wystawiając swoją wieżę kilkakrotnie dłużej na odpowiedź nieprzyjaciela i podobnie odjeżdżał chyba że ma nierówno pod sufitem. Polecam youtube- jest mnóstwo filmików które to świetnie obrazują jak też sporo filmików z takimi którym wydawało się że wystawianie się kilka sekund dłużej na strzał w odpowiedzi to świetny pomysł. I konkludując najeżdżanie na stanowisko z boku/pod dużym kątem to normalna praktyka w realnej walce w odróżnieniu od inscenizacji ćwiczeń czy sytuacji kiedy przyzwyczaiło się ganiać w Abramsach pastuchów z rpg-7. Czyli kolejna bzdura..

Nie chciałem tego cytować, zaszokowała mnie taka wypowiedź, ale może coś źle zrozumiałem. :-(
Pako_
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez DarekD » 15 gru 2016, o 22:06

Napisał że lepiej wystawić bok na chwilę niż przez "godzinę" pokazywać przód.
Tylko że Ty dobrze o tym wiesz manipulancie :)
DarekD
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Pismak » 15 gru 2016, o 22:16

I tyczyło to pojazdów rodem z ZSRR sprzed 30 albo i więcej lat które mają mierną prędkość wsteczną oraz pancerz wieży nie chroniący nawet od przodu przed PPK jakimi dysponuje wróg
Pierwsza to pastuchy pragnące spotkać szybko się z Allachem a druga to osobnicy wiedzący że wszystko czym dysponuje nieprzyjaciel powstało 30 lat wcześniej niż ich pojazd i nie jest w stanie przebić pancerza

. Ale to sobie dopowiem tamto wymyślę i "jaja jak berety". A teraz może z powrotem do tematu. ;D
Pismak
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez duszek » 15 gru 2016, o 22:46

Sie rozwodzicie niewiadomo nad czym w sumie (przynajmniej dla mnie)
Te dwa Leo2 prowadziły ogień na wprost a nie wyjeżdżały pokazując bok by sobie szczelić...
Nie ich wina że dowodzący wysłał ich w kiszkę o szerokości 2km przez co zostali pięknie trafieni z flanki.

ps. Czy tylko mi się wydaje, że Leopard który oberwał jako drugi wyskoczył zza zasłony domku do przodu błędnie oceniając że trafienie kolegi nastąpiło od przodu i poprzez to chciał ich osłonić/trafić wyrzutnię ppk?
Według mnie taka reakcja dobrze świadczyła by o tureckich pancerniakach...pomijając błędną ocenę sytuacji oczywiście
duszek
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez militarysta » 15 gru 2016, o 22:52

Co do owych Leopardów 2 to wiadomo, że nic nie wiadomo. No prawie nic. W jednym wozie doszło do zapłonu amunicji ale część źródeł podaje, że wywaliło magazyn wieżowy a niektóre sugerują kadłubowy. Ale brak info o 4 KIA. Nawet nie ma pewności co do ilości porażonych wozów ponieważ w jednym wywaliło amunicję ale prawdopodobnie drugi wóz i rzekomy trzeci to jedna i ta sama maszyna lub ta sama porażona dwa razy. Znów - jakoś ISIS nie puszcza filmiku do sieci (ciekawe nie?) a bez tego nie wiem nic. Może wyciekną fotki porażonych Leonów to wtedy się dowiemy czegoś więcej.
Na razie to spekulacje na podstawie pięciu slajdów z jakiegoś wideo, gdzie serio miało co widać...
militarysta
Moderator
Moderator

Postprzez pio » 21 gru 2016, o 22:35

Leopard wyleciał w powietrze - tym razem od 9K115-2 :)

Obrazek

Obrazek
"Bez zgody ani państwo nie może egzystować, ani rodzina" - Ksenofont
"Honesta fama melior pecunia" - Publiusz Syrus
pio
Moderator
Moderator

Postprzez Cichy12 » 22 gru 2016, o 15:14

A czy Leopardy nie mają słabych ogniw w magazynie amunicyjnym wieży ?
Cichy12
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Damian90 » 22 gru 2016, o 17:31

Obrazek

Pierwszy z latającą wieżą. Szkoda że przodu nie widać bo tam są największe zniszczenia najprawdopodobniej.
Damian90
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Nequit » 22 gru 2016, o 20:51

Nequit
Użytkownicy
Użytkownicy

Następna strona

Powrót do Wojska lądowe