Stryker vs Rosomak

Dyskusje poświęcone współczesnym siłom lądowym.

Stryker vs Rosomak

Postprzez strabek » 17 sie 2015, o 15:40

Jak wypada nasz Rosomak na tle Stryker-a?
Zwykłe porówna nie danych znam. Na niedawnej defiladzie pojawiły się te wozy czy je chcemy kupić i dlaczego?
Jeśli podobny temat już był to hop do kosza
strabek
Użytkownicy
Użytkownicy

Re: Stryker vs Rosomak

Postprzez R. v Gelerth » 17 sie 2015, o 16:07

A jaki jest sens kupować Strykery jak mamy Rosomaki.

I czemu były na defiladzie? Bo Amerykanie właśnie przejeżdżali przez Polskę to były. Kurtuazyjnie.
R. v Gelerth
Moderator
Moderator

Postprzez Damian90 » 17 sie 2015, o 16:49

Moje i kolegi obserwacje z defilady i po, gdy się bliżej przyjrzeliśmy Strykerowi i Rosomakowi. No i porównaliśmy pewne dane.

To są dwie z goła odmienne, także koncepcyjnie konstrukcje.

Opancerzenie, no tutaj Stryker wypada lepiej w porównaniu do bazowej wersji Rosomaka. Pancerz jest wizualnie grubszy, wóz jest mniejszy i cięższy od Rosomaka. Z drugiej strony Rosomak jak i Stryker ma pancerz modułowy więc też można go dołożyć w razie potrzeby (patrz Rosomaka M1/M1M), ale za cenę utraty pływalności.

Uzbrojenie, no tutaj rzecz jasna Rosomak ma przewagę ale tutaj trzeba dostrzec pewną różnicę w koncepcji, M1126 to rasowy transporter opancerzony, nasz Rosomak to bardziej bojowy wóz piechoty na kołach, choć obecnie Amerykanie pracują nad wersją BWP Strykera.

Mobilność, raczej porównywalna, choć to co się rzuca w oczy to to że Rosomak jest wyższy do Strykera, więc całkiem możliwe iż ma wyżej położony środek ciężkości niż Stryker.

Ot i tyle z obserwacji.
Damian90
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez prowler » 17 sie 2015, o 19:07

strabek napisał(a):Jak wypada nasz Rosomak na tle Stryker-a?
Zwykłe porówna nie danych znam. Na niedawnej defiladzie pojawiły się te wozy czy je chcemy kupić i dlaczego?

Tak, chcemy je kupić - Gdyby w 2002 wygrała oferta HSW oraz został zachowany ówczesny plan to dziś WP posiadałoby 125 "Strykerów" O0

Damian90 napisał(a):Mobilność, raczej porównywalna, choć to co się rzuca w oczy to to że Rosomak jest wyższy do Strykera, więc całkiem możliwe iż ma wyżej położony środek ciężkości niż Stryker.
Do tego potrzeba obserwacji?
Środek ciężkości jest wyżej bo jest wieża... Gdyby był ZSMU to nie byłbym taki pewien (jednak rama w Rośku jest masywna)

Ja mogę powiedzieć jedno (bo też skorzystałem z okazji) - Amerykanie mają równie ciasno co naszych 8 w Rosomaku... (No i te fotele w Strykerze...)
prowler
Moderator
Moderator

Postprzez Damian90 » 17 sie 2015, o 19:47

Oj już nie bądź taki uszczypliwy, jak się patrzy na fotki wozów to tego tak bardzo nie widać gdy są obok siebie.

Co do foteli, zdaje się że te w Strykerze zastąpiły ławki, i są to jakiegoś rodzaju fotele zabezpieczające przed skutkami wybuchów pod pojazdem.
Damian90
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez rogacz1988 » 17 sie 2015, o 22:20

Z tego co ja wiem Amerykanie byli zdziwieni gdy pod Rośkami wybuchał ajdik, rozwalało jedną ośkę a Rosiek o własnych siłach wracał do bazy, Strykery tu już padały.
rogacz1988
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Damian90 » 17 sie 2015, o 22:24

A gdzie tam, także były przypadki że Strykery same wracały do baz. To taki nasz etnocentryzm, że zawsze pojawiają się opowieści jacy my super jesteśmy a inni czegoś nie potrafią i są bardzo zdziwieni.

Oba wozy czyli Stryker i Rosomak to bardzo dobre KTO, inne, pod wieloma względami, projektowane według nieco innych założeń, ale posiadające podobne charakterystyki.

Jeśli chodzi o ochronę przeciwminową, to akurat w wypadku Strykera dobrze zrobiono że zaczęto budować nowe kadłuby z dnem w kształcie podwójnego V.
Damian90
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez rogacz1988 » 17 sie 2015, o 22:26

Damian90 napisał(a):...To taki nasz etnocentryzm, że zawsze pojawiają się opowieści jacy my super jesteśmy a inni czegoś nie potrafią i są bardzo zdziwieni....

Po co dorabiasz ideologię do mojej wypowiedzi? Wiem to od ludzi którzy jeździli wtedy Rosiami i oni są dalecy od chwalenia naszego sprzętu.
rogacz1988
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Damian90 » 17 sie 2015, o 22:29

Bo ja wiem jak to u nas jest.

Są różne przypadki, były przypadki że jak Rosomaka na fugasie podrzuciło to wylądował na dachu i się spalił, a był podobny przypadek ze Strykerem którego też wyrzuciło w powietrze, wylądował na burcie i się nie zapalił, potem go na koła postawili i pojechał dalej sam.

Jak napisałem maszyny są pod wieloma względami porównywalne i tyle.
Damian90
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Sulima » 21 sie 2015, o 21:10

Damian90 napisał(a):
Opancerzenie, no tutaj Stryker wypada lepiej w porównaniu do bazowej wersji Rosomaka. Pancerz jest wizualnie grubszy,.

A jak TY to sprawdziłeś, masz rentgen w oczach?
Sulima
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Damian90 » 21 sie 2015, o 21:24

Gdybyś stał obok obu wozów, albo do nich wszedł, to byś to wiedział.

Poza tym z kolegą mieliśmy miarkę, a gdy nikt nie patrzy... no to pomierzył kolega Rosomaka, Strykera niestety nie, bo za dużo ze wszystkich stron się ludzi kręciło.

Ale nawet gołym okiem widać że Stryker ma tego pancerza więcej niż bazowy Rosomak.
Damian90
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Lumen » 21 sie 2015, o 21:32

Wow - co za teorie (A fizyka w szkole była?)
A wiesz że w internecie znajdziesz opis zarówno pancerza Strykera jak i Rosomaka?

Wasze pomiary miarką sobie wsadź w buty - w takim rosomaku np. masz dwie płyty + przestrzeń między nimi - w ramach pancerza zasadniczego...
W strykerze jest podobnie
Lumen
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Damian90 » 21 sie 2015, o 21:37

Owszem, ale w Rosomaku ten pancerz zewnętrzny to jakieś 3mm były o ile pamięć mnie nie myli. Pancerz zewnętrzny Strykera to jakieś 20mm. Spora różnica prawda?

No a dochodzi jeszcze kwestia masy, bazowy Rosomak, z dużą wieżą waży około 22 ton, Stryker bez wieży, a do tego mniejszy waży około 27 ton, a więc jest o około 5 ton cięższy.
Damian90
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez DerLangsame » 21 sie 2015, o 23:08

Jak to 27 ton? Większość źródeł na które trafiłem podaje 19 ton :o , reszta podaje jakieś short tons itd. a ja się na tym nie znam
''(...)Będzie to, co ma być - my zwyczajni
Bój bez broni, katorga i knuty
Pan narodu, margrabio, nie zmienisz
Tu rozsądku rzadko się używa
A jedno, co naprawdę umiemy
To najpiękniej na świecie przegrywać.''
DerLangsame
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Damian90 » 22 sie 2015, o 00:01

Poniżej 20 ton ważył Stryker w momencie gdy wprowadzano go do służby i miał być transportowany przez C-130. Ale Amerykanie wyciągnęli wnioski i całkowicie zrezygnowali by jakikolwiek wóz bojowy transportowany był przez C-130, to i Stryker w ramach robionych na szybko modernizacji, przytył o około 25 procent a trzeba jeszcze doliczyć masę wozu załadowanego amunicją, zatankowanego z załogą i desantem oraz całym wyposażeniem. Ba przewiduje się że po modernizacji ECP1 jego masa może wzrosnąć do 30 ton.

Ja muszę w ogóle poszukać w tych moich źródłach ile to ustrojstwo dokładnie przytyło.

A mam poprawka i przepraszam za wprowadzenie w błąd bo sam się zamotałem pisząc z pamięci.

http://www.tank-net.com/forums/index.ph ... 783&page=9

Stryker DVH czyli obecnie produkowany wariant zastępujący starsze wersje FBH, ma masę 25 ton metrycznych (tonnes), a w raz z modernizacją ECP1 dojdzie do 27 ton.

Trochę zamieszałem, no ale, nadal Stryker DVH waży o 3 tony więcej, bez wieży, niż nasz Rosomak z wieżą. A do tego dodajmy że w przeciwieństwie do Rosomaka, Stryker był testowany i jest certyfikowany do używania wybuchowego pancerza reaktywnego SRAT.

Obrazek

Jak widać jest w użyciu. Z tym masa prawdopodobnie przekracza już 30 ton, coś takiego przydałoby się na Rosomaku.
Damian90
Użytkownicy
Użytkownicy

Następna strona

Powrót do Wojska lądowe