Pociski smugowe i ich kolory

Dyskusje poświęcone współczesnym siłom lądowym.

Pociski smugowe i ich kolory

Postprzez AKMS » 9 kwi 2014, o 17:55

Witajcie

Wiele lat temu, grając w niektóre gry komputerowe, bardzo często pociski wystrzeliwane przez wozy radzieckie (używane przez armię radziecką lub chodziarz skonstruowane w ZSRR) pozostawiały za sobą zieloną smugę. Jednak dochodzę do wniosku (właściwie to do tego wniosku doszedłem już wiele lat temu) że to przekonanie zgodnie z którym pociski smugowe wystrzeliwane z broni stosowanej przez Sowietów lub armie innych państw Układu Warszawskiego pozostawiały za sobą zieloną smugę, jest po prostu bzdurne. Otóż według mojej teorii (no, może nie do końca mojej), to przekonanie bierze się z kolorów jakie stosowano jako oznaczenia pocisków smugowych. To znaczy, w NATO pociski smugowe miały wierzchołki pomalowane na czerwono i pozostawiały smugę czerwoną. Natomiast w ZSRR i UW pociski smugowe miały wierzchołki pomalowane na zielono, ale jednak to jeszcze nie oznacza że pozostawiały zielone smugi. Zresztą, jedyna radziecka broń jaką kojarzę która wystrzeliwała pociski pozostawiające zieloną smugę, to lotniczy karabin maszynowy SzKAS. No, ale do rzeczy, czy moja teoria jest prawdziwa, czy może nie. Dodam że dyskutowałem na ten temat z niektórymi osobami obecnymi na tym forum (choć przez inne fora) i potwierdzają one moją teorię

Jednym ze źródeł które zaprzeczają mojej tezie (czerwone smugi pozostawiane przez pociski smugowe stosowane w ZSRR i UW) jest anglojęzyczna Wikipedia ze stwierdzeniem "This yields a bright red light. Russian and Chinese tracer ammunition generates green light using barium salts", stwierdzenie można zobaczyć w haśle o pociskach smugowych. No, ale Wikipedia to Wikipedia (nie jestem w żadnym wypadku jej wrogiem, ale nie trzeba wierzyć we wszystko co jest tam napisane, co zresztą dobrze stosować również w przypadku innych źródeł ;) )

Dodam że znam wielu żołnierzy, również takich którzy zaczynali służyć za czasów Układu Warszawskiego, ale wszyscy twierdzą że pociski pozostawiały czerwoną smugę

Aha, co do gier komputerowych, zielone smugi pamiętam z gry "Armored Fist 2" i chyba "Operation Flashpoint", przy czym o ile błąd (zakładając że to błąd) w "Armored Fist 2" mnie nie dziwi, to jednak taki błąd w znacznie bardziej poważnym "Operation Flashpoint", na dodatek z tego co wiem zrobionym przez Czechów (przecież Czechosłowacja była w UW), nieco dziwi. Nie wiem jak jest we współczesnych grach komputerowych, od dawna w nic nie grałem (choć podejrzewam że błędy można znaleźć i dzisiaj)
AKMS
Użytkownicy
Użytkownicy

Re: Pociski smugowe i ich kolory

Postprzez corran » 9 kwi 2014, o 20:25

W Operation Flashpoint nie było smug, były dodane w modzie.
corran
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez AKMS » 9 kwi 2014, o 20:39

Czy aby na pewno masz rację. Nie pamiętam jak było w przypadku broni strzeleckiej, ale z tego co pamiętam zestawy przeciwlotnicze ZSU-23-4 i M163 VADS oraz śmigłowce (a przynajmniej Mi-24) strzelały pociskami smugowymi (w przypadku śmigłowców mam na myśli działka). Jednak pewien nie jestem, dodam że miałem Operation Flashpoint: Resistance oraz bardzo często grałem bez zainstalowanych dodatkowych modów (ale jak miałem wersję "Resistance", to chyba już w standardzie jakieś mody tam były)
AKMS
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez corran » 10 kwi 2014, o 06:54

No ja pamiętam że PK smugowych nie miał na pewno...
corran
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Speedy » 10 kwi 2014, o 12:47

Hej
Po poszperaniu na rosyjskich stronkach udało mi się na szybko ustalić następujące kolory smugi:

9x18: pocisk PT - ? (w zasadzie to dwa pociski były, jeden w latach 50. jeden w 1995, żaden nie przyjęty zresztą na uzbrojenie)
7,62x25: pocisk PT - czerwony
5,45x39: pocisk T - czerwony; BT - ?
7,62x39: pocisk T-45 - czerwony
7,62x54R: pocisk T-30 (1930) - biały; T-46 (1938) - czerwony, BT, BZT - biały, ZB-46 - ?, BT-90 - czerwony
12,7x108: pocisk BZT-44 - czerwony
14,5x114: pociski BST, BZT-44 - czerwony

(mieszanki z białym płomieniem, bazujące na azotanie baru, dają w rzeczywistości właśnie taki biało-jasnozielony kolor).
Pozdr.
Speedy
Speedy
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez AKMS » 10 kwi 2014, o 14:15

Dzięki Speedy. Zastanawia mnie również jak było w przypadku broni stanowiącej uzbrojenie wozów bojowych, bowiem nie spotkałem się z żadnym porządnym źródeł zgodnie z którym radzieckie czołgi, bojowe wozy piechoty, czy transportery opancerzone, strzelały pociskami smugowymi pozostawiającymi zieloną smugę. Co prawda we wspomnianych grach komputerowych (no dobra, może nie Operation Flashpoint, ale w Armored Fist 2 na pewno były zielone smugi) radzieckie wozy strzelały pociskami smugowymi pozostawiającymi zieloną smugę, ale już zgodnie z filmami które można obejrzeć na pewnym portalu, radziecka i rosyjska broń strzela pociskami pozostawiającymi czerwoną smugę, a na pewno najczęściej nie strzela pociskami pozostawiającymi zieloną smugę

Przy czym o ile dobrze pamiętam, w starych grach komputerowych smugi były nie tyle "biało jasnozielone", co były raczej w kolorze "prawdziwie zielonym"

Tutaj link do nagrania z gry w Armored Fist 2, od 2:10 do 2:12 widać dobrze zieloną smugę pozostawioną przez pocisk wystrzelony z T-72

Inny link, wideorecenzja Operation Flashpoint: Red River (tak, wiem, to nie stary, pierwszy Operation Flashpoint), chodzi mi o fragment od 5:56 do 6:00. Widać zielone smugi o jakie mi chodzi, chyba nie mające ze współczesną radziecką, rosyjską, czy chińską bronią, wiele wspólnego
AKMS
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Speedy » 10 kwi 2014, o 16:59

[quote=""AKMS""]Zastanawia mnie również jak było w przypadku broni stanowiącej uzbrojenie wozów bojowych, bowiem nie spotkałem się z żadnym porządnym źródeł zgodnie z którym radzieckie czołgi, bojowe wozy piechoty, czy transportery opancerzone, strzelały pociskami smugowymi pozostawiającymi zieloną smugę. [/quote]

Na wstępie przeproszę za lenistwo, bo nie chciało mi się pisać przy każdym z nabojów daty jego wprowadzenia. Nie zawsze zresztą jest ona dokładnie znana. Generalnie, jeśli chodzi o amunicję karabinową, bo to z pewnością masz przede wszystkim na myśli, to naboje skonstruowane "wcześniej" - powiedzmy początek czy połowa lat 30. - miały pociski z masą pirotechniczną dającą smugę białą czy biało-zielonkawą jak kto woli. W nabojach skonstruowanych później - koniec lat 30., lata 40., okres powojenny - występują generalnie pociski o czerwonym kolorze smugi. Więc, jeśli rozważamy okres II wojny światowej, szczególnie początkowy, można chyba bezpiecznie uznać, że mogły być jeszcze wystrzeliwane przedwojenne zapasy amunicji, w tym owe białe czy zielone jak kto woli pociski smugowe. Jeśli rozważany temat dotyczy okresu późniejszego, no to prawdopodobieństwo że się gdzieś uchowały takie stare zapasy jest z czasem stopniowo coraz mniejsze.
Pozdr.
Speedy
Speedy
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez AKMS » 10 kwi 2014, o 18:10

Cóż, interesują mnie w tym wątku wszystkie pociski smugowe, choć oczywiście zdaję sobie sprawę z tego że tego typu amunicja jest popularna od naboi pośrednich wzwyż, natomiast smugowa amunicja pistoletowa dużej popularności nie zyskała. Co do drugiej wojny światowej, z tego co pamiętam był odcinek "Czterech Pancernych" gdzie strzelano "trzy czerwone serie". Biorąc pod uwagę że Przymanowski walczył w czasie drugiej wojny światowej, można chyba założyć że w tamtym okresie "czerwone serie" było określeniem na strzały oddane amunicją smugową, a przynajmniej jak dla mnie określenie "czerwone serie" wyraźnie wskazuje że pociski pozostawiały czerwoną smugę. Dodam że ten argument z "Czterema Pancernymi" nie jest mój, pochodzi od jednego z użytkowników tego forum oraz innych forów o broni i wojskowości ;)

Zresztą, postanowiłem ponownie (kiedyś już ten temat mnie interesował) poszukać w internecie na temat kolorów smug pozostawianych przez pociski armii państw Układu Warszawskiego

Można zajrzeć tutaj i tutaj, gdzie użytkownicy często piszą że państwa Układu Warszawskiego miały w swoich armiach amunicję smugową pozostawiającą zieloną smugę. Jednak jak dla mnie użytkownicy tego forum (oraz wiele innych osób na zachodzie) łączy zielony wierzchołek pocisków smugowych armii państw UW z kolorem smugi, podczas gdy zielony kolor wierzchołka pocisku smugowego wcale nie oznacza że pocisk będzie pozostawiał za sobą zieloną smugę

Zresztą, tutaj film przedstawiający strzelanie z ZSU-23-4MP i ZU-23. Żadnych zielonych smug, choć pociski smugowe są dobrze widoczne

Film przedstawiający strzelanie z BWP-2, też żadnych zielonych smug

Tutaj strzelanie z BWP-1, też brak zielonych smug

Tutaj też żadnych zielonych smug

Tutaj strzelanie z T-90, w jednym momencie widać pocisk smugowy trafiający cel, ale nie pozostawia on za sobą zielonej smugi

Ciekawe jak było i jest w przypadku amunicji chińskiej. Bo może faktycznie w Wietnamie pociski wystrzeliwane przez partyzantów Vietcongu czy armii Wietnamu Północnego pozostawiały zielone smugi, biorąc pod uwagę że mogły być produkcji chińskiej. Jednak uważam że tak naprawdę te opinie zgodnie z którymi pociski smugowe stosowane w armiach państw socjalistycznych pozostawiały zielone smugi (mam na myśli okres długo po zakończeniu IIwś), to mit bazujący na zielonym wierzchołku pocisków smugowych stosowanych w armiach państw UW oraz innych państw socjalistycznych

Tutaj z pomocą przychodzi kolejny raz pewien portal z filmami ;)

Tutaj ćwiczenia armii chińskiej z 1988r. Brak zielonych smug
AKMS
Użytkownicy
Użytkownicy

Powrót do Wojska lądowe