Amunicja czołgowa. Zdjęcia i tabele.

Dyskusje poświęcone współczesnym siłom lądowym.

Re: Amunicja czołgowa. Zdjęcia i tabele.

Postprzez orzech » 9 wrz 2017, o 22:16

Pismak a możesz przeczytać wszytko co napisano, zastanowić się i zadać pytanie jeszcze raz ?
Bo ja nie rozumiem po co zmieniać kaliber zostawiając ten sam ładunek prochowy i penetrator.
orzech
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Pismak » 9 wrz 2017, o 22:38

Pismak a możesz przeczytać wszytko co napisano, zastanowić się i zadać pytanie jeszcze raz ?
Bo ja nie rozumiem po co zmieniać kaliber zostawiając ten sam ładunek prochowy i penetrator.
Przy granicznym dopuszczalnym ciśnieniu w komorze zamka nie możesz sobie "dowolnie" zwiększać ładunku miotającego. Skoro jest graniczna wartość ciśnienia początkowego jakiej możesz użyć to w lufie 120mm uzyskasz wyższe ciśnienie działające na mniejszą powierzchnię a w lufie 130mm uzyskasz niższe ciśnienie na większą powierzchnię- suma summarum powierzchnia 130 będzie o 25% większa a ciśnienie o 25% mniejsze. Lufa 130mm o określonej grubości będzie cięższa od lufy tej samej grubości 120mm ale wyższe ciśnienie wymusi zastosowanie grubszej ścianki więc sumarycznie waga podobna.
I mamy po stronie zysków większą żywotność lufy (niższe ciśnienie)
A po stronie strat o 25% mniejszy zapas amunicji przy tej samej obiętości. Większa będzie cała konstrukcja działa jak i podajnika do niego.
Co do penetratora to nie rozumiem bo każdy penetrator użyty do 130mm może być użyty także przy kalibrze 120mm
PS Botras może byś tak ograniczył swoje wycieczki osobiste bo sporo ludzi tu zagląda i pewnie niejeden chciałby zadać pytanie nie znając się na czymś ale jak zobaczy odpowiedź w tonie takiego [CIACH] to im ochota przechodzi.
Pismak
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez orzech » 9 wrz 2017, o 23:06

Pismak napisał(a):
Przy granicznym dopuszczalnym ciśnieniu w komorze zamka nie możesz sobie "dowolnie" zwiększać ładunku miotającego. Skoro jest graniczna wartość ciśnienia początkowego jakiej możesz użyć to w lufie 120mm uzyskasz wyższe ciśnienie działające na mniejszą powierzchnię a w lufie 130mm uzyskasz niższe ciśnienie na większą powierzchnię- suma summarum powierzchnia 130 będzie o 25% większa a ciśnienie o 25% mniejsze. Lufa 130mm o określonej grubości będzie cięższa od lufy tej samej grubości 120mm ale wyższe ciśnienie wymusi zastosowanie grubszej ścianki więc sumarycznie waga podobna.
I mamy po stronie zysków większą żywotność lufy (niższe ciśnienie)
A po stronie strat o 25% mniejszy zapas amunicji przy tej samej obiętości. Większa będzie cała konstrukcja działa jak i podajnika do niego.
Co do penetratora to nie rozumiem bo każdy penetrator użyty do 130mm może być użyty także przy kalibrze 120mm
PS Botras może byś tak ograniczył swoje wycieczki osobiste bo sporo ludzi tu zagląda i pewnie niejeden chciałby zadać pytanie nie znając się na czymś ale jak zobaczy odpowiedź w tonie takiego buca to im ochota przechodzi.

Dlaczego graniczne ciśnienie w armacie 130 mm jest mniejsze niż w armacie 120 ? materiały są takie same technologia też. Jedyne co ogranicza wielkości ładunku prochowego to ciśnienie jakie on wytworzy. Więc w 130 zwiększy się ładunek prochowy tak żeby uzyskać ciśnienie identyczne jak w 120, co biorąc pod uwagę większą powierzchnie da nam większą energię wylotową.
orzech
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Pismak » 9 wrz 2017, o 23:21

Aua! Dzięki orzech. To był ten błąd o którym wspominałem w pierwszym poście. Założyłem że identyczne ciśnienie inaczej będzie spadać w zależności od kalibru. ;D O 25% większy ładunek da takie samo ciśnienie w 130 jak "standardowy" w 120 na całej długości przewodu lufy. Czasami najprostsze rzeczy najtrudniej dostrzec...
Pismak
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Voli500 » 9 wrz 2017, o 23:43

:)
Po ciężkim westchnieniu zabierałem się właśnie do napisania elaboratu, cieszę się, że już nie muszę.
:)

mjacenty napisał(a):...W skrócie aby penetrator był dłuższy to musi być cięższy...

Tak po prawdzie to dokładnie na odwrót :P
Ta długość służy zwiększaniu masy. Pocisk o takiej samej prędkości, masie i średnicy jak ów penetrator, ale o proporcjach pocisku karabinowego (wykonany z materiału o większej gęstości) byłby o wiele mniej wrażliwy na wszelkie nery, ery i inne slery.
Tyle, że trudno wynaleźć coś o gęstości o min. rząd wielkości większej niż uran.
Jako cywil hobbysta mam przywilej pozwalania sobie na sentymenty, gdy więc znikną ostatnie, noszące szachownicę "29" Miga i "24" Mila będę ryczał jak bóbr za ich prezencją, skwapliwie przemilczając fakt, że upływ czasu jest nieubłagany
Voli500
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Lumen » 10 wrz 2017, o 08:59

Co prawda nie amunicja czołgowa ale takie proste pytanie
Co będzie jak trafie bezpośrednim strzałem w MBT III gen pociskiem odł-burz. 155 mm?
Czy takie trafienie gwarantuje "unieruchomienie:" pojazdu (wyeliminowanie z walki do czasu remontu)
Lumen
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Voli500 » 10 wrz 2017, o 09:37

Gwarancji nie ma nigdy, ale szanse są (i to nawet niemałe).
Gry i zabawy:
https://youtu.be/86HgDWr2ttw?t=40s
Militarysta dawał chyba zdjęcia T-64 z Ukrainy trafionego bezpośrednio ogniem pośrednim (wieża się ciut wklękła").
Jako cywil hobbysta mam przywilej pozwalania sobie na sentymenty, gdy więc znikną ostatnie, noszące szachownicę "29" Miga i "24" Mila będę ryczał jak bóbr za ich prezencją, skwapliwie przemilczając fakt, że upływ czasu jest nieubłagany
Voli500
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez pio » 3 paź 2017, o 18:45

Mam teoretycznie proste pytanie: Jaka jest długość całkowita nabojów DM33A1, DM53/63 i DM11?
"Bez zgody ani państwo nie może egzystować, ani rodzina" - Ksenofont
pio
Moderator
Moderator

Poprzednia strona

Powrót do Wojska lądowe