Leopard 2

Dyskusje poświęcone współczesnym siłom lądowym.

Re: Leopard 2

Postprzez Szeryf » 16 paź 2017, o 15:39

Z ciekawostek:
Rheinmetall zamówił 160 zestawów elementów optycznych do optyki do Leo PL. Nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że te soczewki nie zostały zamówione ani w PCO ani w Mesko... ani nigdzie w PGZ.

Zastanawiam się dlaczego i mam dwie koncepcje:
- bardziej prawdopodobna - wynegocjowano jakiś offset, więc Rheinmetall musi coś zamawiać w Polsce - ale woli zamówić poza PGZ, żeby nie okazało się, jak mało za to płaci (bo jest przecież tajemnica handlowa i oficjalnie nikt nie będzie wiedział co i za ile)... Czyli złoży, dołoży opakowanie i logo i sprzeda nam za ciężkie pieniądze... ale większość części przecież z Polski.
- mniej prawdopodobna - PGZ i spółki córki nie mają możliwości wyprodukowania takich zestawów

Nie wiem co gorsze.

A wiadomość z pierwszej ręki.
Szeryf
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez militarysta » 16 paź 2017, o 20:49

- mniej prawdopodobna - PGZ i spółki córki nie mają możliwości wyprodukowania takich zestawów

Bo nie mają.
militarysta
Moderator
Moderator

Postprzez Szeryf » 17 paź 2017, o 09:32

Jest jeszcze jedna możliwość o której teraz pomyślałem.

Otóż PCO ma bardzo wysokiej klasy sprzęt. Za masę kasy. Pracuje tam circa 700 osób z tego coś koło setki w dziale badawczym. (ale mają przerost administracji vs stanowiska produkcyjne). W tej chwili przygotowują się do remontu większego plus mają budować nowe hale o wysokiej klasie czystości, wszystko w Warszawie bo ziemię mają oj mają... Promenada myślicie na jakich gruntach została wybudowana? Obroty mają kilkaset mln złotych, rentowność sądzę że więcej niż jednocyfrową. 95% sprzedaży idzie do wojska, te 5% to głównie dla uczelni i coś mikro z grantów UE.

Jakiś czas temu robili objazd po Polsce i chcieli kupować spółki technologiczne, ale z tego co wiem, bez większych sukcesów... mają za dużo kasy i słyszeli za duże żądania :)

Trzecia możliwość o jakiej myślę to brak elastyczności - PCO poza B&R tłucze długie serie dla wojska i nie wyrabia się z terminami. Dla nich zrobienie 160 kompletów pryzmacików i soczeweczek nie jest sądzę problemem technologicznym, tylko kłopotem w organizacji pracy. Po prostu nie mają rąk do pracy, żeby machnąć to np. na drugiej zmianie, a MON ciśnie ich z bieżącą produkcją...
Się im to może po prostu nie kalić... zwłaszcza, że nie są to jakieś wielkie pieniądze od Rheinmetalla.
Szeryf
Użytkownicy
Użytkownicy

Poprzednia strona

Powrót do Wojska lądowe