Transporter Skot i jego modernizacje

Dyskusje poświęcone współczesnym siłom lądowym.

Transporter Skot i jego modernizacje

Postprzez mac76 » 26 lut 2005, o 15:43

Przerzucając strony w internecie w poszukiwaniu info o tym wozie LWP znalazłem modernizację Słowacką o nazwie Kobra z działkiem 30mm od BWP-2. Więc nie tylko my mamy swojego Rysia.

http://www.otvaga2004.narod.ru/Otvaga/a ... -ot-64.htm
Szukasz informacji z MSPO i nie tylko? Zajrzyj: dziennikzbrojny.pl
mac76
Użytkownicy
Użytkownicy

Re: Transporter Skot i jego modernizacje

Postprzez HATAKE » 26 lut 2005, o 16:53

Tak, Rosjanie wiedzą o nas więcej niż mu sami :).
Zdaje się że modernizacja OT-64 na zdjęciu polegała głównie na wymianie wieży, reszta pozostała, a stary sprzęt wymaga remontów i jest drogi w eksploatacji i nienowoczesny. Jeśli Słowacy chcą KTO to raczej kupią nowy transporter niż zmodernizują SKOTA, chyba że jest to rozwiązanie tymczasowe.

Czy jest sens robić BWP z OT-64? U nas ta koncepcja ograniczyła sie do prezentacji prototypu Rysia z niemiecką wieżą E8 na MSPO i od tamtej pory sprawa ucichła. SKOT to już przestarzała konstrukcja i nie może pełnić tak ważnej jak BWP. Moim zdanie szczyt moiżliwość to bateryjny wóz dowodzenia artylerią Azalia, wóz łączności Kaktus, sanitarka czteronoszowa, transporter moździeży Ryś M-98 i Ryś RCWS-127(z bezzałogowym stanowiskiem strzeleckim 12,7 mm). Tylko czy jest sens używać aż dwóch typów KTO w naszej armii? Wszystkie funkcje Rysia może spełniać Rosomak. A większą cena zakupu Rosomaków w wersjach specjalnych dla wojsk ciężkich mogą pokryć niższe koszty eksploatacji jednego typu transportera. Z drugiej strony te wersje Rysia są już gotowe, ale za to nie mają lini produkcyjnej. Dlatego zanim nasi decydenci zechcą wykorzystać potencjał podwozi SKOT, będą musieli się dobrze nad tym zastanowić.
HATAKE
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Lupac » 26 lut 2005, o 17:02

Co do tej słowackiej wersji, ten demonstrator powstał w ramach wspólnego Słowacko-Białoruskiego projektu nowej wieży dla BWP/KTO. Zdaje się że wieżę Cobra używają białoruskie BMP-1.

Zdaje się że Słowacja tak samo jak Czechy rozgląda się za nowym KTO.
Lupac
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez mac76 » 27 lut 2005, o 11:32

Dwa typy używanych transporterów to jeszcze nie mozaika sprzętu i z można się z tym pogodzić.

Ale ostatnio zastanawiam się nad inną rzeczą, wojska lądowe ciągle się kurczą, niedługo pozostanie 8-10 brygad ciężkich w większości wyposażonych w sprzęt gąsienicowy, 3 brygady z Rosomakami, 25BKaw i 6BdSzt plus jednostki wsparcia i zabezpieczenia. Ile te jednostki mogą potrzebować kołowych transporterów w wersjach specjalistycznych?
Teraz otrzymujemy ok. 250 takich pojazdów. Ile możemy jeszcze potrzebować, drugie tyle? I właśnie biorąc pod uwagę cenę podwozia bazowego Rosomaka (ok. 1,3 mln$)która powinna być niższa przy kolejnym zamówieniu, oraz powstające zaplecze produkcyjne i logistyczne dla Rosomaków czy w ogóle ma sens produkcja Rysi?
Powoli skłaniam się ku twierdzeniu, że nie.

Ostatnio wyczytałem, że Rosomaki mają stanowić wyposażenie 9 zamiast 8 batalionów. Zmiana planów?
I jeszcze jedno, przerzucając teksty o polskim AMV zawsze znajdywałem info o 23 wozach artyleryjskich. Może ktoś słyszał czy mają to być np. transportery moździerza 98mm czy faktycznie pojazdy artyleryjskie z działem (o czym nie słyszałem)?
mac76
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez HATAKE » 27 lut 2005, o 21:57

Dodatkowy batalion będzie wymagał dokupienia ponad 50 rosomaków.

Z tymi wozami artyleryjskim to jest zagadkowa sprawa. Jednaj najprawdopodobniej będą to pojazy uzbrojone w armatę czołgową, NTW pokazało nawet wizję komputerową rakiego Rosomaka.
HATAKE
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Lupac » 27 lut 2005, o 22:24

Tą wizję Rosomaka pokazaną w NTW to była wizja autorów artykułu. A wogóle to jest sprawa dość dziwna, wysłałem maila do rzecznika MONu z pytaniem o co z tą artyleryjską wersją chodzi, mam nadzieje że odpowie.
Lupac
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Wilrek » 27 lut 2005, o 22:59

[quote=""HATAKE""]Dodatkowy batalion będzie wymagał dokupienia ponad 50 rosomaków.[/quote]
53 + wozy zabezpieczenia technicznego, rezerwowe. Razem około 60 :lol:
Wilrek
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez mac76 » 28 lut 2005, o 13:46

Przeglądając czeskie forum znalazłem informację o używaniu jeszcze do niedawna (?) przez ich straż pożarną kilku OT-64 (Skotów). Niestety fotek brak.
Nie wiecie, u nas też PSP używała tych wozów?
Kiedyś w tv widziałem strażackie T-55, coś w stylu WZT-2.
mac76
Użytkownicy
Użytkownicy

Skot

Postprzez Wilrek » 28 lut 2005, o 15:13

[quote=""mac76""]Przeglądając czeskie forum znalazłem informację o używaniu jeszcze do niedawna (?) przez ich straż pożarną kilku OT-64 (Skotów). Niestety fotek brak.
Nie wiecie, u nas też PSP używała tych wozów?
Kiedyś w tv widziałem strażackie T-55, coś w stylu WZT-2.[/quote]
Milicja w CSRS chyba używała Skotów (widziałem na zdjęciach) natomiast polskie MSW używało BTR-60, BTR-152 i BRDM.
Wilrek
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez mac76 » 28 lut 2005, o 15:30

Policyjny czeski Skot:

Obrazek
mac76
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez mac76 » 3 mar 2005, o 17:10

Algieria od 1993 roku posiada 150 sztuk OT-64, czyżby nasi południowi sąsiedzi dokonali transakcji?
mac76
Użytkownicy
Użytkownicy

OT-64

Postprzez Wilrek » 3 mar 2005, o 18:09

[quote=""mac76""]Algieria od 1993 roku posiada 150 sztuk OT-64, czyżby nasi południowi sąsiedzi dokonali transakcji?[/quote]
Albo nasze - wszystkie zagranicą są oznaczane OT-64.
Najbardziej egzotycznym / niespodziewanym jak dla mnie użytkownikiem jest Urugwaj.
Wilrek
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez mac76 » 19 mar 2005, o 13:57

Chyba nie wszyscy znają taką wersję Skota, kiedyś nazywąło się to wóz propagandowy, a teraz pewnie wojny psychologicznej :D
Z ciekawostek powiem jeszcze, że pojazd ten z racji swojego przeznaczenia nie podległa traktatowi CFE-1.

[img][img]http://img97.exs.cx/img97/967/scan100039yo.th.jpg[/img][/img]

Ostatnio w telewizyjnej migawce widziałem, że Słowacy do Iraku zabrali Skoty.
mac76
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Lechu » 19 mar 2005, o 21:02

Słowacy do Iraku zabrali Skoty

No, ale nie mówisz chyba o tych do walki psychologicznej, nie?

Zresztą my też mamy coś takiego: zestawy "Baryton" na Honkerach.
Kiedyś obiła mi się o uszy nazwa "Perkun" (też wóz propagandowy na Honkerze), ale nie jestem pewien czy to jest to samo.
RATUJCIE MNIE! BIJĄ MNIE NIEMCY! xD

Lufthansa remix: http://www.youtube.com/watch?v=VHrcJ_qOtXU
Lechu
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez mac76 » 20 mar 2005, o 12:44

Nie, o słowakach wspomniałem przy okazji.
mac76
Użytkownicy
Użytkownicy

Następna strona

Powrót do Wojska lądowe